Pokud se vydáte na vyšetření k praktikovi tradiční čínské medicíny, zavalí vás mnoha neobvyklými otázkami. Například ho bude zajímat, jakým jídlům dáváte přednost, zda sladkým nebo třeba pikantním, ačkoli jste nepřišli kvůli trávicím potížím.
Vyhledávání určité chuti – nebo její výrazné odmítání – totiž tradiční čínská medicína považuje za následek nerovnováhy v určitém orgánovém okruhu. Ten se samozřejmě projevuje i fyzickými potížemi s více či méně nápadnými projevy.
Na ty se pak čínský praktik zaměří. Můžete udělat totéž a otestovat se, co o vás říká vaše oblíbená chuť.
Sladká
Orgánový okruh: Žaludek, slinivka a slezina
Fyzické potíže
Tělo volá po cukru ve chvíli, kdy mu chybí energie. V tom se názor čínské medicíny od té západní neliší. Číňané ale věnovali větší pozornost zkoumání, proč nedostatek energie souvisí právě s těmito orgány.
Ačkoli nic nevěděli o inzulínu, odhadli, že se slinivka podílí na využití energie získané jídlem. A slezina? Podle čínské představy se stará o energii nutnou k myšlení, tu, která se vyčerpává studiem nebo duševní prací.
Tu stále ještě podceňujeme, přitom duševní vyčerpání vede k dlouhodobé únavě. Podle čínských postřehů ji obvykle doprovází pocit těžkých končetin a odulé břicho.
Přidružené projevy
• nechutenství střídané nárazovými záchvaty hladu
• opakující se nevolnost a zvracení, bolesti v trávicím traktu
• časté škytavky a říhání
Psychické stavy
Typická je ustaranost a potřeba na všechno dohlédnout, dále neklid a nejistota, bažení po soucitu a podpoře. Při potížích sleziny se zhoršuje schopnost soustředění a plynulé řeči.
Jak to zlepšit?
Zkuste především omezit cukrovinky a tučné sladké pečivo. Čínská medicína doporučuje dávat přednost přirozeným zdrojům sladké chuti, tedy hlavně ovoci a sladké zelenině.
Ideálně v kombinaci s jáhlami, které považuje TCM za posilující obilovinu při slabém žaludku. Takže zkuste jáhelný nákyp se sezonním ovocem. Uklidňující vliv na trávení má kořenová zelenina. Prospívá i dýně a červená řepa.
Slaná
Orgánový okruh: Ledviny a močový měchýř
Fyzické potíže
Na rozdíl od sladké chuti se slaná, jak jsme na ni zvyklí, přirozeně nevyskytuje. Je tedy opravdu návykem a bohužel silným, doprovázeným obecně známými zdravotními riziky.
Čínská medicína za zálibou ve slané chuti hledá slabost ledvin a močového měchýře, což odpovídá i západnímu názoru, že vysoká míra soli na jídelníčku vede k otokům a přetěžování ledvin při jejich vylučování.
Přidružené projevy:
• otoky, v obličeji tmavé kruhy pod očima
• předčasné stárnutí a šedivění i ztráta vlasů
• neplodnost a hormonální potíže
• problémy s močovým měchýřem
• bolesti zad, opakovaný ischias
• zimomřivost
Psychické stavy
Podle TCM slabost v těchto orgánech souvisí s pocity úzkosti, strachu, záchvaty pláče a přecitlivělostí.
Jak to zlepšit?
Návyk na silné solení se dá postupně odbourávat, musíte ale vytrvat. Škrtnout z jídelníčku je zapotřebí především uzeniny, některé sýry a pochutiny jako olivy. Naopak prospívají doma připravovaná jídla z přirozených surovin.
Žádoucí je jíst více ryb, nejen mořských, ale i sladkovodních, a také fazolí, které čínská tradice považuje za zvláště prospěšné pro ledviny, nejlépe v hutných jídlech typu fazolový guláš.
Zelenina je podstatná pro přísun minerálů, které jsou pro hospodaření s vodou v těle nezbytné. Cenný je především celer.
Hořká
Orgánový okruh: Srdce a tenké střevo
Fyzické potíže
Pijete často kávu? Možná si o ni říká vaše srdce, podle čínské medicíny je totiž hořká chuť přiřazena právě tomuto orgánu, doplněnému tenkým střevem. Kávu pijeme často na povzbuzení a „zvýšení tlaku“.
To není jen západní pohled, i čínskému praktikovi hořká chuť kávy naznačuje, že můžete mít srdeční a oběhové potíže.
Přidružené projevy:
• potíže s krevním tlakem, nepravidelný puls
• cévní problémy
• horké a bolavé klouby
• sklon ke strnulosti šíje a malá pohyblivost krku
Psychické potíže
Srdce je spojováno s radostí a potíže podle čínských představ vedou k nedostatku radosti a lásky (i k sobě samému). Může to vyústit až v citový chlad a krutost.
Jak to zlepšit?
Prospívají přirozeně hořké potraviny, což jsou některé saláty včetně čekanky, i když ta prospívá i jako kávová náhražka. Zelená listová zelenina je navíc dobrým zdrojem hořčíku, který je důležitý pro práci srdce.
Dále je jídelníčkem vhodné podpořit tvorbu krve a jíst tmavé maso, zelené natě i červenou řepu. Sušené meruňky jsou dalším mimořádně bohatým zdrojem železa pro tvorbu krve.
Kyselá
Orgánový okruh: Játra a žlučník
Fyzické potíže
Častou touhou po kyselém jídle se ozývají játra, obvykle přetížená zpracováváním škodlivin a nadměrně tučné stravy. Škodlivinami bývají především léky a potravinářská chemie.
Játra mají jejich likvidaci v popisu práce, ale jejich kapacita není neomezená, takže přetížením dojde k trávicím potížím, tukovatění jater a bolestem v podžebří.
Přidružené projevy
• menstruační poruchy a hormonální potíže
• ztuhlost kloubů a šlach
• zhoršování zraku a rozmazané vidění
• bolesti hlavy
Psychické potíže
Zhoršuje se ovládání emocí, což vyústí do výbuchů vzteku až agresivity. Typická je potřeba mít vše pod kontrolou a do detailu naplánované.
Jak to zlepšit?
Takřka léčivá je střídmost v jídle. To znamená o něco menší porce bez přejídání a jednoduchá kuchyně bez zbytečných a průmyslově vyráběných ochucovadel. Stejně jako srdci prospívá i játrům salátová čekanka. Vhodná je i dušená zelenina jako zdroj minerálů.
Ostrá
Orgánový okruh: Plíce a tlusté střevo
Fyzické potíže
Záliba v ostrých kořeněných jídlech podle TCM poukazuje na slabiny ve vylučování odpadních látek plícemi a tlustým střevem. Doplňujícím příznakem bývá nečistá problematická kůže.
Přidružené potíže
• nadměrné pocení a nepřiměřeně vlhká kůže
• časté infekce dýchacích cest
• zhoršení zažívání se zvětšením břicha a nadýmáním
Psychické potíže
Smutek a melancholie jsou typickým projevem horší kondice toho okruhu. Častá je skepse a pochyby o budoucnosti.
Jak to zlepšit?
Pikantní potraviny v tomto případě neškodí, ale při rozumné míře konzumace naopak pomáhají. Vybírejte ale přirozené zdroje, nikoli průmyslově vyráběná ochucovadla. Hodí se křen, pažitka, řeřicha, česnek, cibule, pórek i chilli a pepř.
Při střevních potížích se doporučuje dbát na obiloviny, prospívá rýže, jáhly i ovesné vločky.
Foto: Shutterstock