Ale já se chci rozčilovat!

Pokud jste s výrokem v titulku spokojeni, pak asi nemáte důvod cokoli měnit. Kdo si ale výbuchy vzteku vyčítá a o chvíli později už svoje jednání nechápe, najde v článku pravděpodobné důvody, co v takovém případě psychiku dráždí.

Ponechme stranou cholerické povahy, vzteklouny, k nimž stálé rozčilování se prostě „patří“ a chovají se tak celý život. Mnohem závažnější jsou změny nálad se sklonem ke vzteklosti, které se objeví nečekaně. Obvykle to ukazuje na přetížení psychiky. Možná si řeknete, že každodenní stres zažíváte, ale není tak veliký, aby výbuchy zlosti a rozčilování vysvětloval. I to je celkem obvyklá situace. Co nervový systém dráždí, jsou častěji příčiny fyzické, nepohoda v těle. Důvodů může být celá řada, někdy jsou velmi individuální, ale můžeme se podívat na ty nejčastější.

– Chronická slabost

K té máme jako ženy velký sklon, zejména kvůli pravidelným ztrátám krve. K tomu si přičtěte běžně přecházené a nedoléčené virózy a nachlazení a do třetice pak redukční diety, které se často podepisují na tělesné kondici zejména u žen. Samozřejmě slabost mohou způsobovat i chronická onemocnění a jejich následky. Každopádně pocit, že nám chybí síla ke zvládnutí běžného chodu dne vyvolává úzkost a ta se mění na náladovost a vztek. Výbuchy bouřlivých emocí jsou tak vlastně zkratovitým jednáním, protože na normální reakce tělu chybí energie.

Co s tím? Rozhodně si své výlevy přehnaně nevyčítejte, ale hledejte příčinu, nejlépe ve spolupráci s vaším lékařem. Obvykle se dá hodně zlepšit. Nepodceňujte ani nadměrné menstruační krvácení a poraďte se s gynekologem, rozhodně se vám po zmínění potíží uleví i celkově.

– Dráždění mozku léky

Tento problém vzniká jako nežádoucí účinek působení některých medikamentů, mohou to být kortikoidy, některé přípravky na srdečně oběhová onemocnění nebo proti Parkinsonově chorobě. Zpravidla je to uvedeno v příbalovém letáku, ale může jít i o ojedinělou reakci. V každém případě se poraďte s lékařem, který vám léky předepsal, zda by nebyl vhodnější jiný medikament.

– Kolísání cukru v krvi

Změny hladiny cukr v krvi jsou normální proces, navazující na trávení. Někdy ale může pokles čili hypoglykemie být tak výrazný, že vyvolává silné stavy úzkosti a podráždění. Stačí něco sníst a potíže zmizí. V takovém případě si to ale nenechte pro sebe a proberte s praktickým lékařem. K výrazné hypoglykémii dochází také při přísných dietách.

– Bolest zad

Dokážou pěkně potrápit a nejsou nic vzácného, naopak, potíže se zády jsou nejčastější příčinou pracovní neschopnosti u nás. Zatímco nachlazení přejde, záda bolí úporně a dlouho. Tím vytvářejí psychické napětí a dlouhodobý stres, kterým se kumuluje úzkost, až vybuchne v záchvatu vzteku. Řešení je jediné, nepolykat přípravky proti bolesti, ale skutečně se začít léčit a obrnit se také trpělivostí a vytrvalostí při rehabilitaci.

Stejné potíže s drážděním psychiky mohou samozřejmě vyvolat jakéhokoli dlouhodobé bolesti, takže je nepodceňujte a řešte. V celé republice existují speciální centra zaměřená na léčbu bolesti, na internetu si snadno najdete to nejbližší.

– Potíže se štítnou žlázou

O tento orgán se málokdy zajímáme, přitom porucha funkce štítné žlázy je v našich krajích velmi běžná a kromě jiných problémů vede také k psychické rozladěnosti a podráždění. U nedostatečné funkce, kdy štítná žláza produkuje málo hormonů, se přidává tělesná slabost. A o té platí, co stálo v úvodu tohoto článku. Vyvolává úzkost a postupně se hromadící vztek.

– Nedostatek živin

Možná se nad tím pousmějete, ale deficit určitých důležitých živin je běžný jev a to i při normální postavě nebo nadváze. Všichni tíhneme ke stereotypnosti jídelníčku, který nám prostě chutná a kde příprava nezabere mnoho času. Pro pocit sytosti na něm bývá hodně příloh a pečiva, pro chuť tučné masné výrobky. Pestrost se v chodu každodenního života ztrácí a s ní i živiny. Chybí dokonce i vitaminy řady B, jinak dobře dostupné v mnoha potravinách, nijak vzácný není nedostatek vápníku a hořčíku. Přesně tyto živiny jsou nezbytné pro stabilitu nervovové soustavy a uklidnění podrážděnosti.

– Žlučníkové a jaterní potíže

Podrážděnost a vzteklost se špatnou funkcí žlučníku a jaterními onemocněními druží běžně a mohou dokonce ukazovat na zhoršení fyzických potíží. Zejména chronicky nemocní žlučníkáři to znají – jakmile se začne stupňovat pocit vnitřního přetlaku a hrozí výbuch emocí, pak se zhoršuje i trávení a žlučníková kolika je na obzoru. Bráno z té lepší stránky, jsou tu emoční stavy signálem, že zdravotní problém je nezbytné bez odkladů řešit.

– Hluk a světlo

Málokdy si uvědomujeme, jak nás dráždí trvale zapnutá televize nebo rádio. Mozek nemá šanci si odpočinout, stále registruje signály, které musí zpracovávat. Je to vlastně stav „přetažení“, kdy už nedokážeme být v tichu a klidu, jsme roztěkaní a podráždění. Pak bývá nejlepším řešením procházka venku, kde se mozek zaměstná jinými vjemy a hluk utichne.

Obdobný nápor na nervový systém představuje výrazný a dlouhotrvající hluk, což bývá práce v hlučných provozech, ale i pobývání v obchodech, kkde trvale zní hlučná hubední kulisa. A stejně jako silné zvuky mozek dráždí silné světlo, ale i jeho opak, dlouhý pobyt při nedostatku světla.

 

Na uklidnění i pro posílení

Meduňka lékařská
Jedna z nejznámějších bylin s uklidňujícím účinkem má dvě velké přednosti – čaj z ní velmi příjemně citruově voní i chutná a dá se pít dlouhodobě. Ideálně na noc, protože uvolňuje psychické napětí a stres a podporuje usínání.

Kozlík lékařský
Má mnohem silnější účinek než meduňka, proto je nutné dbát na správné dávnokování. Tradičně se užívá v kapkách. Pomáhá při úzkostných stavech, bušení srdce při nervovém vyčerpání, přepracovanosti či při duševních otřesech. Pomáhá usnout. Mírně snižuje bolest, a protože současně uklidňuje, doporučuje se při migrénách.

Třezalka tečkovaná
Bylina s velmi silnými účinnými látkami, která mimo jiné tiší nervy, deprese, pocity strachu a úzkosti. Významný je její vliv i na trávení, zejména při porušené funkci žlučníku, jater a překyselení žaludku. Nevýhodou třezalky jsou její interakce s mnoha léky, kdy může zesilovat nebo měnit jejich účinek. Proto se vždy nejdříve poraďte v lékárně, je.li pro vás tato jinak vynikající bylina vhodná.

Mučenka lékařská
Dobře působí při úzkosti a strachu a při nervovém podráždění. Pomáhá usnout, sle hlavně odstraňuje chronické psychické napětí, které způsobuje předrážděnost, nesoustředěnost, únavu, vyčerpanost a poruchy paměti. Pomáhá při bolestech hlavy, vyvolaných psychickým napětím.

Ovesné vločky
Patří k nejlepším zdrojům vitamínů řady B, kromě toho posiluje při tělesné slabosti. Vločky můžeme také spařit a pak pít jako čaj na uklidnění nervové soustavy, při vyčerpanosti, celkové slabosti a nespavosti. Spařený výluh z vloček v koupelích pomáhá při revmatických bolestech, ústřelu, ischiasu a stavech vyčerpání.

Foto: Shutterstock

Štítky: , , , , , , , , , , , ,

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

0 shares