Hned po vodě je čaj nejrozšířenějším nápojem na světě. V horku osvěží, v zimě zahřeje a na náš organismus má blahodárné účinky.
Ošklíbáte se, když vám někdo naservíruje čaj, protože ho považujete za dohněda obarvenou vodu? Tak to jste dostali nekvalitní a špatně připravený, slaboučký odvar. Čaj přitom oplývá spoustou chutí, barev a vůní.
Pokud na něj nejste zvyklí, musíte si ho stejně jako víno takzvaně odpít. Pak teprve poznáte, jaký požitek dokáže přinést.
3000 druhů
Tolik čajů existuje, všechny však pocházejí z jedné rostliny, z čajovníku čínského (Camellia sinensis), jen se každá sorta jinak zpracovává. Důležitou roli při tom zejména hraje délka oxidace, při níž lístky tmavnou, což má vliv na pozdější chuť nápoje.
Ve světlých čajích můžete objevit chuť květin, trávy a ovoce, u tmavých chuť vzácných dřev, koření nebo třeba medu.
Rozdělení
Pro začátek stačí, když si budete pamatovat tři základní druhy čaje – černý, zelený a oolong neboli polozelený (čti ulong). Černý čaj získal své jméno proto, že jeho lístky delší oxidací změní barvu na tmavě hnědou až skoro černou.
Má lehce nahořklou příchuť a obsahuje nejvíce kofeinu – asi 40 miligramů na šálek.
Zelený čaj je někdy také nazývaný pravý čaj, protože se zelené lístky čajovníku po sběru ihned suší a neprocházejí oxidací ani dalšími procesy, takže si zachovávají zelenou barvu a přirozené výživné látky.
Má jemnější chuť než čaj černý a obsahuje méně kofeinu, asi 25 miligramů na šálek. Oolong se podle délky oxidace nachází někde uprostřed mezi čajem černým a zeleným. Proto se mu někdy říká polozelený nebo žlutozelený. Obsah kofeinu v jednom šálku je přibližně 30 miligramů na šálek.
Kvalita
Jestli se chcete stát milovníky dobrého čaje, nemusíte hned kupovat ty nejdražší, ale zapomeňte i na ty nejlevnější, „pytlíkové“ čaje z místních potravin či supermarketů. Za pár korun nabízejí jemnou drť z nesourodé směsky až třiceti druhů čajů z různých zemí.
I mezi nimi se však najdou výjimky. Poznáte je podle výrobce – dobré sáčkové čaje totiž obvykle pocházejí od anglických firem s dlouhou tradicí. Tomu samozřejmě odpovídá i vyšší cena.
Špatné nebývají ani některé látkové pyramidky, které obsahují drobné lístečky, jež se při zalití horkou vodou rozvinou stejně jako sypané čaje. A právě na kvalitní sypané čaje prodávané na váhu byste se měli zaměřit. K dostání jsou ve specializovaných obchodech nebo přímo v čajovnách.
Na co dát pozor
Při jejich výběru se řiďte vzhledem sušených čajových lístků. Měly by mít přibližně stejnou velikost, ať jsou jakkoliv svinuté, a nesmí mezi nimi být žádné větvičky a nečistoty (výjimkou je druh kuki-cha).
Lepší sorty čaje a čerstvá sklizeň zase mají lístky jemně ochmýřené. Dále si všímejte barvy, měla by působit svěže, čistě, a třeba zelený čaj by měl být opravdu zelený bez fialových odstínů.
Co se týká vůně, musí být příjemná, ať už je to aroma sušeného sena nebo květin či oříšků. Nikdy nesmí být cítit po připálenině a plísni ani být zemitá. Při nákupu se nezapomeňte rovněž zeptat na čerstvost. Je velký rozdíl v chuti čaje, který je měsíc po sklizni, nebo rok po sklizni.
Jak připravit dobrý čaj
Důležitá je voda, která nesmí být tvrdá. Nejvhodnější je pramenitá nebo balená (ale ne minerální!), ale samozřejmě postačí ta z kohoutku, v našich končinách vůbec není špatná. Schválně si zkuste připravit stejný čaj z různých druhů vody.
Budete překvapeni rozdílností chuti. Připravujte ho do porcelánové a ještě raději do skleněné konvičky, abyste mohli pozorovat, jak se čajové lístky rozvíjejí a jak se postupně mění barva nálevu.
Nedoporučuje se používat porézní keramika bez vnitřní glazury, protože po čase přijme pach čaje, který se v ní často připravuje. Pokud konvičky nemají vestavěné sítko, použijte kvalitní nerezové.
Postup
Černé čaje: 6-8 g lístků zalijte 500 ml vody o teplotě 90-95 °C, louhujte 3-5 minut, pak rozlijte do nahřátých šálků. Je důležité slít naráz celý nálev.
Pokud ho část necháte v konvičce, bude se dále louhovat, a než dopijete první šálek, zbytek už nebude k pití.
Zelené čaje: Na 4-6 g lístků potřebujete 250 ml vody teplé 60-85 °C. Musíte ji napřed ohřát těsně pod bod varu a potom nechat zchladnout. Louhuje se 1-2 minuty.
Oolongy: 4-6 g čajových lístků přelijte 250 ml vody teplé 75-90 °C a louhujte 1-3 minuty. Čaj slijte přes sítko do vyhřátých šálků.
Tento postup můžete zopakovat několikrát, jen vždycky zvyšte o pár stupňů teplotu vody a prodlužte o 15 sekund dobu louhování. Velikost konvičky volte tak, aby ji rozvinuté listy vyplnily skoro celou.
Rada Paní domu
Pokud máte rádi čaj silnější, neprodlužujte dobu louhování, ale použijte na přípravu větší množství čajových lístků. Žádný čaj (s výjimkou Puerhu) by se neměl louhovat déle než 5 minut.
Nejlépe si ho vychutnáte čistý a neslazený, ale jestli si chcete dát do čaje cukr, med, mléko nebo koření, klidně to udělejte. Nakonec stejně vždycky záleží na tom, co komu chutná.
Zdravotní účinky čaje
Lékařské studie potvrzují, že pravidelné a dlouhodobé pití neslazeného kvalitního čaje má na organismus blahodárné účinky. Můžou za to polyfenoly, které mají silný antioxidační účinek a ve velkém z našeho těla odstraňují škodlivé volné radikály.
V zeleném čaji je 10 x více polyfenolů, proto je považovaný za zdravější než černý.
Chrání před degenerativními onemocněními mozku, jako jsou Parkinsonova nemoc a Alzheimerova nemoc, snižuje riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu, působí proti infarktu.
Tři šálky zeleného nebo černého čaje denně výrazně snižují riziko mozkové mrtvice. Čaj rovněž významně pomáhá při střevních infekcích, zlepšuje koncentraci, zrychluje reakce, zlepšuje náladu, má pozitivní vliv na svaly a celkovou kondici.
Jaký si vybrat?
Vyškolený personál specializovaných obchodů a čajoven vám určitě poradí. A protože každému chutná něco jiného, je třeba ochutnávat, ochutnávat a ochutnávat.
Z čínských třeba známý a oblíbený aromatizovaný čaj Earl Grey, což je směs jemných černých čajů ochucených bergamotovou silicí.
Dále černý Lapsang Souchong s výraznou kouřovou vůní nebo silný Yunnan, lahodný zelený Chunmee a Lung Chen nebo tchajwanský oolong Tie Guan Yin či Bao Zhong.
Z indických čajů lze doporučit asámský Golden Orange Pekoe, darjeeling dobré jakosti Flowery Orange Pekoe nebo jeden z nejdražších a nejvyhledávanějších čajů First Flush.
Třetím největším pěstitelem čajů na světě je Srí Lanka, odkud pochází např. Ulva Highland, St. James Fanning, Rochampton nebo cejlonský Orange Pekoe.
Text: Laura Skrčená, Zdroj: Milan Dřímal, Čajovna Bílý jeřáb, M. Pössl: Čaj jako životní styl, nakl. Grada, Foto: Shutterstock, Luxurytable.cz