Domů     Čaj, nápoj života
Čaj, nápoj života
30.1.2020

Hned po vodě je čaj nejrozšířenějším nápojem na světě. V horku osvěží, v zimě zahřeje a na náš organismus má blahodárné účinky.

Ošklíbáte se, když vám někdo naservíruje čaj, protože ho považujete za dohněda obarvenou vodu? Tak to jste dostali nekvalitní a špatně připravený, slaboučký odvar. Čaj přitom oplývá spoustou chutí, barev a vůní.

Pokud na něj nejste zvyklí, musíte si ho stejně jako víno takzvaně odpít. Pak teprve poznáte, jaký požitek dokáže přinést.

3000 druhů

Tolik čajů existuje, všechny však pocházejí z jedné rostliny, z čajovníku čínského (Camellia sinensis), jen se každá sorta jinak zpracovává. Důležitou roli při tom zejména hraje délka oxidace, při níž lístky tmavnou, což má vliv na pozdější chuť nápoje.

Ve světlých čajích můžete objevit chuť květin, trávy a ovoce, u tmavých chuť vzácných dřev, koření nebo třeba medu.

Rozdělení

Pro začátek stačí, když si budete pamatovat tři základní druhy čaje – černý, zelený a oolong neboli polozelený (čti ulong). Černý čaj získal své jméno proto, že jeho lístky delší oxidací změní barvu na tmavě hnědou až skoro černou.

Má lehce nahořklou příchuť a obsahuje nejvíce kofeinu – asi 40 miligramů na šálek.

Zelený čaj je někdy také nazývaný pravý čaj, protože se zelené lístky čajovníku po sběru ihned suší a neprocházejí oxidací ani dalšími procesy, takže si zachovávají zelenou barvu a přirozené výživné látky.

Má jemnější chuť než čaj černý a obsahuje méně kofeinu, asi 25 miligramů na šálek. Oolong se podle délky oxidace nachází někde uprostřed mezi čajem černým a zeleným. Proto se mu někdy říká polozelený nebo žlutozelený. Obsah kofeinu v jednom šálku je přibližně 30 miligramů na šálek.

Kvalita

Jestli se chcete stát milovníky dobrého čaje, nemusíte hned kupovat ty nejdražší, ale zapomeňte i na ty nejlevnější, „pytlíkové“ čaje z místních potravin či supermarketů. Za pár korun nabízejí jemnou drť z nesourodé směsky až třiceti druhů čajů z různých zemí.

I mezi nimi se však najdou výjimky. Poznáte je podle výrobce – dobré sáčkové čaje totiž obvykle pocházejí od anglických firem s dlouhou tradicí. Tomu samozřejmě odpovídá i vyšší cena.

Špatné nebývají ani některé látkové pyramidky, které obsahují drobné lístečky, jež se při zalití horkou vodou rozvinou stejně jako sypané čaje. A právě na kvalitní sypané čaje prodávané na váhu byste se měli zaměřit. K dostání jsou ve specializovaných obchodech nebo přímo v čajovnách.

Na co dát pozor

Při jejich výběru se řiďte vzhledem sušených čajových lístků. Měly by mít přibližně stejnou velikost, ať jsou jakkoliv svinuté, a nesmí mezi nimi být žádné větvičky a nečistoty (výjimkou je druh kuki-cha).

Lepší sorty čaje a čerstvá sklizeň zase mají lístky jemně ochmýřené. Dále si všímejte barvy, měla by působit svěže, čistě, a třeba zelený čaj by měl být opravdu zelený bez fialových odstínů.

Co se týká vůně, musí být příjemná, ať už je to aroma sušeného sena nebo květin či oříšků. Nikdy nesmí být cítit po připálenině a plísni ani být zemitá. Při nákupu se nezapomeňte rovněž zeptat na čerstvost. Je velký rozdíl v chuti čaje, který je měsíc po sklizni, nebo rok po sklizni.

Jak připravit dobrý čaj

Důležitá je voda, která nesmí být tvrdá. Nejvhodnější je pramenitá nebo balená (ale ne minerální!), ale samozřejmě postačí ta z kohoutku, v našich končinách vůbec není špatná. Schválně si zkuste připravit stejný čaj z různých druhů vody.

Budete překvapeni rozdílností chuti. Připravujte ho do porcelánové a ještě raději do skleněné konvičky, abyste mohli pozorovat, jak se čajové lístky rozvíjejí a jak se postupně mění barva nálevu.

Nedoporučuje se používat porézní keramika bez vnitřní glazury, protože po čase přijme pach čaje, který se v ní často připravuje. Pokud konvičky nemají vestavěné sítko, použijte kvalitní nerezové.

Postup

Černé čaje: 6-8 g lístků zalijte 500 ml vody o teplotě 90-95 °C, louhujte 3-5 minut, pak rozlijte do nahřátých šálků. Je důležité slít naráz celý nálev.

Pokud ho část necháte v konvičce, bude se dále louhovat, a než dopijete první šálek, zbytek už nebude k pití.

Zelené čaje: Na 4-6 g lístků potřebujete 250 ml vody teplé 60-85 °C. Musíte ji napřed ohřát těsně pod bod varu a potom nechat zchladnout. Louhuje se 1-2 minuty.

Oolongy: 4-6 g čajových lístků přelijte 250 ml vody teplé 75-90 °C a louhujte 1-3 minuty. Čaj slijte přes sítko do vyhřátých šálků.

Tento postup můžete zopakovat několikrát, jen vždycky zvyšte o pár stupňů teplotu vody a prodlužte o 15 sekund dobu louhování. Velikost konvičky volte tak, aby ji rozvinuté listy vyplnily skoro celou.

Rada Paní domu

Pokud máte rádi čaj silnější, neprodlužujte dobu louhování, ale použijte na přípravu větší množství čajových lístků. Žádný čaj (s výjimkou Puerhu) by se neměl louhovat déle než 5 minut.

Nejlépe si ho vychutnáte čistý a neslazený, ale jestli si chcete dát do čaje cukr, med, mléko nebo koření, klidně to udělejte. Nakonec stejně vždycky záleží na tom, co komu chutná.

Zdravotní účinky čaje

Lékařské studie potvrzují, že pravidelné a dlouhodobé pití neslazeného kvalitního čaje má na organismus blahodárné účinky. Můžou za to polyfenoly, které mají silný antioxidační účinek a ve velkém z našeho těla odstraňují škodlivé volné radikály.

V zeleném čaji je 10 x více polyfenolů, proto je považovaný za zdravější než černý.

Chrání před degenerativními onemocněními mozku, jako jsou Parkinsonova nemoc a Alzheimerova nemoc, snižuje riziko rozvoje rakoviny tlustého střeva a rakoviny prsu, působí proti infarktu.

Tři šálky zeleného nebo černého čaje denně výrazně snižují riziko mozkové mrtvice. Čaj rovněž významně pomáhá při střevních infekcích, zlepšuje koncentraci, zrychluje reakce, zlepšuje náladu, má pozitivní vliv na svaly a celkovou kondici.

Jaký si vybrat?

Vyškolený personál specializovaných obchodů a čajoven vám určitě poradí. A protože každému chutná něco jiného, je třeba ochutnávat, ochutnávat a ochutnávat.

Z čínských třeba známý a oblíbený aromatizovaný čaj Earl Grey, což je směs jemných černých čajů ochucených bergamotovou silicí.

Dále černý Lapsang Souchong s výraznou kouřovou vůní nebo silný Yunnan, lahodný zelený Chunmee a Lung Chen nebo tchajwanský oolong Tie Guan Yin či Bao Zhong.

Z indických čajů lze doporučit asámský Golden Orange Pekoe, darjeeling dobré jakosti Flowery Orange Pekoe nebo jeden z nejdražších a nejvyhledávanějších čajů First Flush.

Třetím největším pěstitelem čajů na světě je Srí Lanka, odkud pochází např. Ulva Highland, St. James Fanning, Rochampton nebo cejlonský Orange Pekoe.

Text: Laura Skrčená, Zdroj: Milan Dřímal, Čajovna Bílý jeřáb, M. Pössl: Čaj jako životní styl, nakl. Grada, Foto: Shutterstock, Luxurytable.cz

Štítky:
Další článek
Související články
13.11.2024
Specialitu blízkovýchodní kuchyně jste již možná ochutnali. Ale nechtěli byste si nějakou dobrotu připravit doma? 500 g mletého hovězího nebo jehněčího masa, 500 g hovězího nebo jehněčího masa z krku, 500 g kulatozrnné rýže (Arborio), asi 50 ks spařených (naložených) vinných (nebo kapustových) listů, 2 lžíce olivového oleje, hrst nasekané petrželky, 2,5 lžíce směsi koření Baharat, 1,5 lžíce soli,
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří