Domů     Jak přestat v noci „řezat pilou“?
Jak přestat v noci „řezat pilou“?
29.1.2020

Proč lidé chrápou? Důvodů je víc. Většina z nich se naštěstí dá léčit a v mnoha případech se podaří chrápání úspěšně odstranit.

I když se tomu nechce věřit, je chrápání běžný jev, který existoval od počátku lidského spánku. Průzkumy dokazují, že se v každé druhé domácnosti nachází jeden člověk, který chrápe. Muži chrápou častěji než ženy. Tento rozdíl se postupem času vyrovnává.

Kde se berou tyhle zvuky?

Důvodů chrápání je několik. Ale všechny působí shodně. Stanou se překážkou při dýchání, při níž se otvor v krku ve spánku zúží, čímž se ztíží průchod vzduchu. Plíce se začnou bouřit, chtějí svůj příděl vzduchu.

Začneme tedy rychleji dýchat, tím se zvýší tlak v krku a čípek a měkké patro začnou vibrovat. Chrápeme… Čím větší zúžení v krku nastane, tím je chrápání hlasitější. Může dosahovat neuvěřitelných decibelů. Třeba – jako když řežete pilou.

Křivý nos

Chrápání může zapříčinit obyčejná rýma nebo anatomická anomálie v nose nebo v krku. Téměř u všech těchto anomálií stačí poměrně jednoduchý chirurgický zákrok, který odstraní příčinu a zbaví vás problému.

Když vibrujeme

Nejčastější příčinou však bývá uvolněné svalstvo v krku během spánku nebo uvolněné měkké patro s prodlouženým čípkem. Lidé, kteří častěji chrápou, mají pravděpodobně více poddajné tkáně obklopující horní cesty dýchací a je snazší je rozvibrovat.

Problém může vycházet také z pozice jazyka. Během spánku se může stát, že se kořen jazyka posune více dozadu směrem do krku, což opět vede k vibracím stěn krku.

Dalšími důvody mohou být například:

* NADVÁHA – nedostatek pohybu a nadměrná kila se odráží v konstituci vašeho krku, který může stlačovat dýchací cesty. Tímto problémem trpí častěji muži, protože více než ženy ukládají tuk do oblasti krku.

* MENOPAUZA – díky ní nejen že přibývají ženy na váze, ale zvyšuje se jim také ochablost měkkých tkání. Říká se, že ve věku 70 let se – co do chrápání – s muži vyrovnají. Zmírnit to lze pravidelným cvičením.

* STÁRNUTÍ – ještě před 50. rokem se dostáváme do životní fáze, při níž začínají postupně ochabovat tkáně. Ztrácejí také svoji elasticitu. Vedlejším jevem je zhrubnutí hlasu, ale také zúžení dýchacích cest.

* ALKOHOL, KOUŘENÍ A NĚKTERÁ LÉČIVA (například sedativa) – způsobují povolení svalů, které vede k projevům chrápání.

Co dělat?

Jestliže je chrápání také vaším problémem, je nejprve nutné vyšetření ORL specialistou, který se zabývá odstraňováním chrápání. Ten provede komplexní vyšetření s návrhem dalšího postupu a doporučí léčbu. Důležité je také vědět, jestli máte během spánku tzv.

apnoické pauzy a kolik jich v průběhu noci je. Apnoické stavy můžeme vysvětlit tak, že prostě na mžik přestanete ve spánku dýchat. Pro lékaře je důležitou informací, jak dlouho zástava dechu trvá (může to být až 10 sekund) a kolikrát za noc se opakuje.

Proto vám může doporučit ještě celonoční vyšetření, které se nazývá polysomnografie.

Pár tipů ke zlepšení

Zkuste se ale zaměřit na to, čím si můžete sami pomoci.

* Není-li vaše chrápání závažné, zkuste spát na boku. Je totiž prokázáno, že chrápání zhoršuje spaní na zádech. Jestli vám to dělá potíž, zkuste si pomoci polštáři.

* Jsou příčinou zduřené sliznice? Použijte mátový olejíček, který pomáhá jejich splasknutí. Účinná je například jeho inhalace – nakapejte pár kapek olejíčku do vroucí vody a pod ručníkem vdechujte vycházející páru.

* Při nachlazení nasaďte vitamin C. Slouží jako prevence proti zánětům a podporuje imunitní systém.

* Trpíte obezitou? Začněte postupně redukovat svou hmotnost.

* Máte v bytě suchý vzduch? Pořiďte si funkční zvlhčovač. Zabráníte dráždění vaší sliznice a uvolníte si dýchací cesty. Do zvlhčovače můžete přidávat i bylinné olejíčky.

Cviky na posílení svalů krku

a) Vyplázněte co nejvíce jazyk a snažte se jím dotknout brady, v této poloze vydržte několik sekund.

b) Kružte plynule při pootevřených ústech dolní čelistí nejprve ve směru hodinových ručiček 5x a pak proti směru hodinových ručiček také 5x. Celý cyklus opakujte 5x.

c) Vyslovte hlásku „a“ a zkuste ji protáhnout alespoň na 3 minuty. Naučte se při tom správně dýchat.

d) Špičku jazyka zatlačte proti hornímu patru a posunujte ji směrem ke kořeni jazyka. Opakujte 10x.

Léčba

Bez vyšetření nelze předem říct, jaké ošetření vás čeká. Může to být operace vybočené nosní přepážky, laserová operace v dutině ústní nebo není operační zákrok nutný vůbec. To lékař rozhodne až po zjištění příčin.

Nejčastěji lze chrápání řešit laserovým zákrokem na měkkém patře, případně laserovým zprůchodněním nosu. To záleží na tom, v čem tkví příčina – zda se jedná o vadu čistě „kosmetickou“, nebo o problém, který vás ohrožuje na zdraví.

Typů laserových operací je několik. Mohou se provádět v místním znecitlivění nebo pod narkózou. Zákrok trvá většinou jen pár minut. Hojení je podobné jako hojení po odstranění krčních mandlí. A trvá přibližně týden.

Při zjištění apnoe se operativně odstraní měkké části horního patra. Ty pak nevibrují a zvětší se i prostor pro dýchání.

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes