Domů     Bio od předkrmu po dezert
Bio od předkrmu po dezert
9.10.2020

Mnozí se domnívají, že jíst bio je luxus, móda, snobství. Ale můžeme to vidět i tak, že v naší výživě by měly dominovat co nepřirozenější potraviny, co nejméně ovlivněné chemií. Což může být i zelenina z vaší zahrádky nebo váš králík.

Silný kuřecí vývar s quinoou

(4–5 porcí)

na vývar:

křídla, kostra a droby z jednoho biokuřete, 2 bobkové listy, 10 kuliček nového koření, 15 kuliček pepře, 1 stroužek česneku, 2 cm zázvoru nakrájeného na plátky, 200 g očištěné mrkve, 80 g očištěné petržele, 80 g očištěného celeru, 1 střední cibule, 2 lžičky soli do hotového vývaru:

obrané maso z kostry a křídel, 200 g vařené quinoy (tj. cca 100 g v syrovém stavu), 1–3 lžíce lahůdkového droždí, 3 ks jarní cibulky, nakrájené na kolečka, hrst hrubě posekané listové petržele

1) Skelet z bio kuřete vložte do asi pětilitrového hrnce a přilijte 2 l studené vody tak, aby bylo vše ponořené. Vodu přiveďte k varu a nechte pomalu probublávat. Na hladině se bude tvořit pěna, kterou opatrně sbírejte v průběhu následující tři čtvrtě hodiny.

Vývar se po necelých 45 minutách pomalého vaření vyčistí a pěna se pak už tolik netvoří.

2) Když je vývar čistý, můžete přidat koření a vařit dál asi 1,5 hodiny.

3) Nakonec přidejte očištěnou zeleninu a vařte ještě dalších 30–40 minut. Ke konci této doby polévku osolte. Celkem tedy vývar vaříte téměř tři hodiny.

4) Mezitím si připravte quinou; 100 g quinoy vyperte a uvařte ve 300 ml vody se špetkou soli, tak jako vaříte rýži, tedy 15–20 minut

5) Sceďte vývar přes síto, dostanete asi 1–1,5 l tekutiny. Oberte maso z kostí a překrájejte ho na velikost sousta.

Vraťte vše zpět do hrnce, přidejte vařenou quinou, lahůdkové droždí a vše ještě dochuťte (pokud je to třeba) solí a čerstvě mletým černým pepřem.

Pokud nejste zvyklí na lahůdkové droždí, vyzkoušejte si jeho chuť nejprve na menším vzorku – do misky horkého vývaru zamíchejte lžičku droždí.

6) Na závěr před podáváním přidejte hrst sekané hladkolisté petržele a nakrájenou jarní cibulku.

Rada šéfkuchaře Davida Šaška

Tuto polévku není vhodné skladovat do druhého dne, protože všechny ingredience, které slouží jako vložka, neustále nasávají okolní tekutinu. Takže výsledkem může být hustá hmota.

Pokud si chcete polévku připravit dopředu, skladujte odděleně vařenou quinou, obrané maso s nakrájenou zeleninou a vývar. Smíchejte, provařte a dochuťte těsně před podáváním.

Doba přípravy 180 minut

Energie v 1 porci 1000 kJ

Náročnost 2

Prejt z fazolek azuki s kysanou zeleninou

(4 porce)

200 g fazolek azuki v suchém stavu (tj. cca 500 g uvařených azuki), 120 g velkých ječných krup v biokvalitě (tj. cca 500 g uvařených krup), 4 lžíce olivového oleje nebo 2 lžíce ghíčka (popř.

i domácího sádla), 1–2 cibule, nakrájené na jemno (200 g), 3–5 stroužků česneku, 2 lžičky mořské soli, 1 lžička sušeného zázvoru, 2 lžičky majoránky (nebo více dle chuti), přírodní sójová omáčka shoyu (šoju) nebo tamari (není nutná), pepř dle chuti

1) Fazolky azuki properte a nechte alespoň 5 hodin máčet (klidně i přes noc). Poté vodu, ve které se fazolky namáčely, slijte a přidejte 1 l nové. Vařte na mírném plameni cca ¾ hodiny.

Azuki můžete vařit i v papiňáku cca 20 minut, v tom případě vám bude stačit poloviční množství vody.

2) Ječné kroupy properte a nechte máčet v 0,5 l vody alespoň 2 hodiny (ale také klidně přes noc, v chladu). Ve stejné vodě pak dejte vařit s troškou soli. Vařte chvíli bez pokličky a sbírejte pěnu, pokud se dělá.

Poté můžete vařit s pokličkou (raději ji však nepřiklápějte úplně, protože kroupy rády vypění a zalepí celý sporák). Také je lepší mít hrnec se silným dnem. Vařte na velmi mírném ohni a nemíchejte během vaření!

3) Na oleji osmahněte cibulku, utřený česnek, sůl a sušený zázvor. Přidejte uvařené azuki i s trochou vývaru, pokud vám zbyl v hrnci, a přisypte uvařené kroupy. Společně prohřejte, popřípadě vyduste za častého míchání přebytečnou tekutinu.

4) Pár minut před koncem vaření dochuťte sójovou omáčkou a majoránkou, dle potřeby česnekem a pepřem. Výrazné chuti docílíte kombinací přírodní sójové omáčky, sušeného zázvoru a česneku.

Servírujte samotné s kváskovým chlebem a kysaným zelím, nebo se salátkem z pickles.

Tip

Vegetariánský prejt je dobrý i na plátku chleba s kousky kyselé okurky, případně ho můžete i zapéct cca 30 minut v troubě. Vždy když dáváte jídlo zapéct, vyžaduje výraznější dochucení.

Doba přípravy 180 minut

Energie v 1 porci 856 kJ

Náročnost 2

Cizrna na paprice

(4 porce)

500 g vařené cizrny, tj.

200 g v suchém stavu (nebo dvě sklenice sterilované biocizrny), 2 lžíce přepuštěného másla (nebo olivový olej a lžíce másla), 2 cibule, nakrájené najemno (cca 200 g), 1 lžíce sladké papriky, nejlépe v biokvalitě, 1 lžička mořské soli, 400 ml vody nebo vývaru z cizrny či zeleniny, pár kapek citronové šťávy, 1/3 lžičky jemné biohořčice, opravdu jen maličko (např. Zwergenwiese nebo z Opatství Nový Dvůr), 30 g másla nebo 50 ml smetany ke zjemnění (můžete klidně vynechat), 1 větší pórek, nakrájený našikmo (zelená část)

1)Cizrnu namočte přes noc do vody. Druhý den namáčecí vodu slijte, zalijte novou a uvařte do měkka, což trvá 2–3 hodiny. Pokud chcete mít cizrnu uvnitř jemnou a krémovitou, vařte ji cca 40 minut v papiňáku.

Pokud nemáte čas na vaření, stačí otevřít sklenici s uvařenou biocizrnou ve vlastní šťávě

2) Máte-li vařenou cizrnu, pusťte se do omáčky: ve větším kastrolu orestujte na přepuštěném másle dozlatova cibulku. Poté přidejte sladkou papriku a mořskou sůl. Pozor, papriku nerestujte dlouho, aby nezhořkla.

Hned přilijte 400 ml vývaru s přibližně polovinou vařené cizrny, 2 minuty povařte a vše rozmixujte na jemnou krémovou omáčku. Pokud máte pouze ponorný mixér, omáčku ještě propasírujte přes síto, aby byla dokonale jemná.

3) Do omáčky přidejte zbytek nerozmixované cizrny a pár minut prohřejte.

4) Dochuťte solí, pár kapkami citronové šťávy či necelou polovinou lžičky hořčice (hořčice není nutná, a pokud ji použijete, dejte opravdu jen trošičku). A máte hotovo.

5) Nakrájený pórek povařte v páře nebo pár minut blanšírujte ve vroucí osolené vodě. Pak ho hned zchlaďte a s horkou omáčkou promíchejte až těsně před podáváním. Jinak by pórek ztratil krásnou svěží zelenou barvu. Děti mají raději čistou omáčku, proto pórek většinou nechávám stranou.

6) Pokud chcete, aby byla omáčka opravdu krémová, můžete ji dochutit pár lžičkami smetany nebo lžičkou másla či ghí.

Cizrna s červenou čočkou patří k nejlépe stravitelným luštěninám, proto ji mohou i děti a těhotné ženy. Z jednoho sáčku se nasytí mnoho lidí, takže je i v biokvalitě vlastně docela levná.

Navíc zásobuje tělo cennými rostlinnými bílkovinami, vlákninou a spoustou důležitých živin. Proto ji lze doporučovat jako součást stravy, která je prevencí proti civilizačním chorobám.

Doba přípravy 120 minut

Energie v 1 porci 1506 kJ

Náročnost 2

Salát s kuřecími prsíčky a zázvorovým dresinkem

(3–4 porce)

kuřecí prsa s kůží z jednoho bio kuřete (cca 450 g), sůl a pepř k dochucení, trocha oleje k opečení prsou,

na salát: 2 listové saláty, 1–2 oloupané mrkve, 10 ředkviček nebo bílá ředkev, zázvorový dresink k dochucení (cca 4–6 lžic)

1) Nachystejte si dresink podle receptu z vedlejšího sloupce a nechte ho vychladit.

2) Kuřecí prsa osolte, opepřete čerstvě mletým pepřem a opečte na rozpálené pánvi s trochou oleje. Prsa nejprve pečte kůží dolů, dokud se kůže nezbarví dozlatova. Pak otočte a krátce zprudka opečte i druhou stranu (cca 2 minuty). Máte-li o něco větší prsa, pak opékejte delší dobu.

3) Vyjměte z pánve, položte na malý plech a dopečte 20 minut v troubě předehřáté na 150 °C. Takto připravená prsa nejsou vysušená. Pokud máte větší prsa, pak pečte o 5 minut déle.

4) Mezitím si nachystejte zeleninu – salát vyperte a osušte v ruční sušičce. Oškrabanou mrkev a bílou ředkev nakrájejte škrabkou na dlouhé tenké plátky a ředkvičky na kolečka.

5) Zeleninu rozložte na talíře, zalijte dresinkem.

6) Prsa po 15 minutách v troubě vyndejte, nechte chvilku odpočinout, nakrájejte na přibližně 1 cm široké plátky a volně rozložte na připravený salát.

Tip

Upečená prsa můžete dát také po krátkém odpočinku do lednice vychladit a pak pevně zabalit do potravinové fólie na pozdější použití za studena – maso pak krájejte na tenké, cca 2–3mm plátky. Salát můžete obohatit hrstí uvařené červené čočky.

Doba přípravy 45 minut

Energie v 1 porci 1506 kJ

Náročnost 1

Zázvorový dresink

Recept Davida Šaška

90 ml rýžového nebo bílého vinného octa, 50 ml vody, 30 g, tj cca 5 lžic přírodního cukru (sušená třtinová šťáva nebo kokosový cukr), 2 středně vrchovaté lžičky kukuřičného škrobu (maizeny), 40 ml čerstvé zázvorové šťávy (buď z odšťavňovače, nebo můžete zázvor nastrouhat a protlačit přes síto), 40 ml sezamového oleje (nebo 30 ml slunečnicového a 10 ml sezamového z praženého sezamu)

1) Ocet, vodu, přírodní cukr a škrob důkladně promíchejte v rendlíku. Pak za stálého míchání na mírném ohni krátce povařte, dokud se cukr nerozpustí a nevznikne hustší tekutina (cca 2 minuty).

2) Nechte zchladnout, přemístěte nálev do mixéru (lze použít i ponorný mixér) a za stálého mixování přilévejte zázvorovou šťávu a nakonec olej.

3) Skladujte v lednici (až 2–3 týdny) a před každým servírováním dobře protřepejte.

Salát můžete obohatit i hrstí uvařené červené čočky.

Čočku do tohoto receptu vařte jen pár minut ve větším množství vody, podobně jako těstoviny. Bude pak sypká, a ne kašovitá.

Jehněčí kýta na jalovci s polentou a kadeřávkem

(4 porce)

1 kg bio jehněčí plece nebo kýty s kostí (plátky i s kostí), 1 lžíce lehce podrcených bobulí jalovce,

1 menší mrkev, nakrájená na kostičky, 1 malá cibule, nakrájená na kostičky, kousek (cca 50 g) celeru, nakrájeného na kostičky, 2 stroužky česneku, zlehka rozdrceného plochou nože, 250 ml suchého bílého vína, malá snítka rozmarýnu, sůl a čerstvě mletý černý pepř, několik listů kadeřávku

1) Jednotlivé kusy masa velmi lehce osolte a opepřete.

2) Vložte je do litinového hrnce, který je úměrně velký množství ingrediencí. Pak maso rovnoměrně posypte jalovcem a zeleninou nakrájenou na kostičky. Přidejte česnek i rozmarýn a podlijte vínem. Přikryjte poklicí a dejte dusit na mírný plamen na plotnu.

3) Každou půlhodinu maso otáčejte. Přibližně do hodiny pustí dostatek šťávy, ale duste ho ještě následující hodinu nebo hodinu a půl, přičemž ho občas obracejte.

4) Když je šťáva na dně hrnce olejnaté konzistence a má plnou a výraznou chuť, maso by již mělo být naprosto křehké. Pak hned podávejte přelité šťávou. Pokud by byla šťáva příliš výrazná či slaná, můžete ji naředit troškou vody a nechat přejít varem.

5) Takhle upravené jehněčí je na způsob starého lombardského receptu. Je to vlastně „pečení na plotně“ a nejlépe se doplní krémovou polentou, jemnou bramborovou kaší nebo italským risottem.

6) K jídlu můžete ještě jako zeleninovou přílohu přidat třeba trochu kadeřávku, krátce podušeného na másle s troškou vody, se solí a česnekem.

Doba přípravy 120 minut

Energie v 1 porci 2734 kJ

Náročnost 2

Krémová polenta

50 g kukuřičné instantní polenty Biolinie, 30 g čerstvého másla, 500 ml kvalitního plnotučného biomléka, necelá lžička soli, 1 větší kus bobkového listu

1) Polentu nasypte do hrnce a za stálého míchání metlou přilévejte studené mléko. Tímto způsobem se vyhnete hrudkám ve výsledné kaši.

2) Osolte, vložte máslo, bobkový list a za stálého míchání na plotně přiveďte k varu. Stále míchejte a povařte cca 1–2 minuty. Pak dle chuti dosolte a ihned podávejte.

Recept Davida Šaška

Plody jalovce (tzv. jalovčinky) voní lesem a používají se jako koření i lék. Můžete je přidat ke zvěřině a tučným masům nebo do kysaného zelí, protože pomáhají s trávením. Jalovec taky zlepšuje krevní oběh, působí proti revmatismu a dezinfikuje. Jen těhotné ženy a lidé s ledvinovými problémy by si na něj měli dávat pozor.

Ječné lívance

(20–25 lívanců)

250 g ječné celozrnné mouky, 2 lžíce bio sušeného droždí nebo cca 100 g chlebového kvásku, 2 lžičky strouhané citronové kůry z biocitronu, 400 ml mléka – bio kravského, nebo rýžový či mandlový nápoj Isola Bio, 1 domácí nebo biovejce, 3 lžíce obilného nebo javorového sirupu, špetka soli, tuk na smažení lívanců – kokosový olej, ghíčko, sádlo, nebo slunečnicový bio olej na smažení, kvalitní džem nebo povidla, bio tvaroh, rozinky a med, popř.

javorový sirup

varianta s droždím

1) Smíchejte mouku se sušeným droždím a citronovou kůrou. Sušené droždí vykyne, aniž byste museli dělat kvásek, jako děláte z čerstvého droždí.

2) Poté přimíchejte teplé mléko, vejce, 3 lžíce rýžového nebo javorového sirupu a špetku soli a promíchejte. Nechte v teple alespoň půl hodiny až hodinu vykynout.

3) Pokud máte raději čerstvé droždí, rozdělejte si tradičním způsobem kvásek z 15 g droždí, lžíce obilného sirupu nebo cukru, lžíce mouky a 50 ml teplého mléka, nechte vykynout.

4) Mezitím si připravte kvalitní povidla, džemy a sladký tvaroh – smíchejte ho s omytými rozinkami, troškou citronové kůry a pravou vanilkou a oslaďte medem nebo javorovým sirupem.

5) Lijte na rozehřátou pánev s olejem a smažte po obou stranách dozlatova. Podávejte s tím, s čím máte lívance rádi a co vám sezóna nabízí.

varianta s kváskem (lze i bez vajec)

1) Kvásek smíchejte se všemi ingrediencemi kromě vajec. Vzniklé řídké těsto zakryjte utěrkou a nechte kynout. Podle teploty místnosti to bude trvat kolem 3–5 hodin.

2) Před smažením vmíchejte vejce, ale není to nutné, lívance se podaří i bez vejce. Můžete těsto nechat kynout i déle, třeba celou noc, abyste měli lívance k snídani.

Pak je lepší nechat ho zakryté v lednici a vyndat asi 30 minut před smažením, promíchat s vejcem a v pokojové teplotě nechat dokynout.

Doba přípravy 60 minut

Energie v 1 porci 1251 kJ

Náročnost 2

Tip

Pokud děláte klasické kynuté lívance, pak jednoduchou a přitom zdraví velmi prospěšnou změnou bude, když změníte mouku – místo bílé pšeničné, která tělu nic zajímavého nenabízí (spíše naopak), použijte celozrnnou ječnou mouku PRO-BIO. A nebojte se dát jen ječnou – uvidíte, že lívance budou výtečné, a ani nebudete mít pocit, že jíte něco extra celozrnného!

I když není v receptech u všech surovin předpona bio, je použití bioproduktů autorkou doporučeno.

Nejen další recepty, ale také mnoho zajímavých informací o biopotravinách, jejich použití a farmářích najdete v publikaci Nová biokuchařka Hanky Zemanové, kterou vydalo nakladatelství Smart Press

Text: Eva Hořánková podle knihy Hanky Zemanové Nová biokuchařka nakladatelství Smart press

Foto: Alena Hrbková, smartpress.cz

Související články
30.10.2024
Česká kuchyně je jedna z mála, která mák s oblibou využívá. A dělá dobře, protože je nejen chutný, ale také zdravý. Kromě obvyklých buchet a koláčů se dají z něj připravit i další dobroty. Máku má charakteristickou chuť a aroma, které ještě zvýrazníte tím, že ho opražíte na pánvi. Díky tomu se z něj totiž uvolní aromatické oleje a zvýší se i jeho křupavost. A co z něj připravit? Možností je řada,
29.10.2024
Děláte dobře. Sušit nemusíte jen ovoce, jde to i s bylinkami, květinami na pot pouri, masem a samozřejmě houbami. S některými přístroji toho dokážete ještě mnohem víc, třeba vyrobit jogurt, nechat kynout těsto, nebo usušit domácí nudle... Aby vám sušička dělala radost a dobře sloužila, musíte si ji vybrat sobě na míru. Velikost tak akorát Záleží na tom, kolik toho chcete sušit a jak často. Suši
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čočkové ragú se špagetami
tisicereceptu.cz
Čočkové ragú se špagetami
Připravili jsme pro vás ragú s mletým masem, červeným vínem a parmazánem. Suroviny 100 g červené čočky 150 g mletého hovězího masa 4 velká rajčata 2 mrkve 1 velká cibule 3 stroužky česneku
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Podzim je v plném proudu, tak proč si ho nezpříjemnit nějakým výletem do přírody. Skalních měst je u nás mnoho, hezky rozesetých po celé zemi. Pravčická brána Už dlouho je považována za nejkrásnější přírodní útvar Českého Švýcarska, a je tak pomyslným symbolem celé oblasti nedaleko Děčína. Můžete obdivovat její krásu z okolních vyhlídek, ale i
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
enigmaplus.cz
Největší operní záhady: Prokletá operní díla
Kolem oper se točí celá řada záhad. V některých sálech údajně řádí duchové, jistá operní díla prý svým tvůrcům přinášejí nevysvětlitelnou smůlu a návštěva konkrétních představení vás může stát život!
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
iluxus.cz
SIN uvádí speciální výstavu Objects of Desire
Značka SIN, známá svou inovativní sklářskou technologií Vitrum Vivum, s potěšením představuje exkluzivní prodejní výstavu s názvem Objects of Desire, která potrvá od 21. listopadu do 20. prosince 2024
Nový klenot Four Season v Ósace
epochalnisvet.cz
Nový klenot Four Season v Ósace
Nový hotel prestižní značky se nachází ve 28. patře nově postavené víceúčelové budovy One Dojima od architekta Nikkena Sekkei a nabízí moderní zážitek ve stylu tradičního ryokanu. Celé 36. patro pak bylo vyhrazeno jako wellness zóna a najdete tu také šest originálních restaurací, včetně japonského čajového salonku a kantonské kuchyně.   Klíčové obchodní centrum Japonska
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
nasehvezdy.cz
Brzobohatá už chodí bez manžela! Co se děje?
Předávaly se divadelní Ceny Thálie a na slavnostním večeru nechyběla ani Daniela Brzobohatá (45), které předvedla krásnou róbu. K překvapení všech ale dorazila bez manžela Ondřeje Brzobohatého (41
Hebké potěšení z doteků luxusu
rezidenceonline.cz
Hebké potěšení z doteků luxusu
Kvalitní osušky, ručníky či froté pantofle díky své savosti a nadýchané struktuře potěší při každém koupelnovém rituálu, na pláži, v relaxačním centru nebo při sportu. Navíc mohou nejen hygienické oáze dodat nádherné barevné akcenty. TEXT: Blanka Stehlíková, FOTO: archivy firem
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
epochaplus.cz
Berta a Rosa: osudové ženy Emila Holuba
Má se z něj stát na otcovo přání doktor. A protože to je hodný chlapec, obětuje svou lásku k archeologii a přírodním vědám a doktorem se opravdu stane. Ale jeho láska k dobrodružství a Africe nezmizí. Jakmile odpromuje, otočí se ke své kariéře zády. „Pojedu do Afriky,“ prohlásí a po třech měsících příprav se vydává na cestu. Je
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
epochanacestach.cz
Pardubický kraj: Království dostihů a malebných řek
Oproti ostatním krajům je vnímán jako nejmenší. I přesto se krásy tohoto malého kousku ráje vyplatí prozkoumat do posledního detailu. Nabízí totiž nejen prosluněné louky a šumění řek, ale také elegantní zámky, vůni perníku nebo vojenský adrenalin. Pro chuťové pohárky Je to právě lahodný perník, který zdejší kraj proslavil, a propůjčil mu neodolatelnou „vůni“. První
Jak a kdy myši dobyly Evropu
21stoleti.cz
Jak a kdy myši dobyly Evropu
Myši domácí se poprvé objevily zhruba před 500 tisíci lety, a to na indicko-pákistánském subkontinentu nebo íránské náhorní plošině, později se rozdělily do několika poddruhů. K lidským společnostem s
Život jí vzalo její „mládí“
skutecnepribehy.cz
Život jí vzalo její „mládí“
Lenka byla moje kamarádka od střední. Jenže zatímco my všichni jsme dospěli, založili rodiny, ona si stále užívala jako dvacetiletá. A to se jí vymstilo. Na škole jsme byli skvělá parta, dodnes se vlastně vídáme na četných srazech. S žádnou jinou školou to takto nemám. Nejbližší jsem si tehdy byla právě s Lenkou. Zábavná a bezstarostná holka, moc
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
historyplus.cz
3 období chaosu v dějinách Egypta: Lidé v nouzi jedli vlastní děti
Břehy Nilu pokrývají stovky obrovských kamenných bloků. Už od dob Staré říše tu Egypťané budují chrámy, pohřebiště, města i vesnice. Právě Nil a jeho každoroční záplavy jsou totiž klíčem k jejich obživě. Pak ale přijde dramatický zvrat… Kolem roku 2200 př. n. l. se v Egyptě prudce ochladí, což má za následek více než 20letý výpadek pravidelných