O změnu barvy vlasů bez agresivní chemie je čím dál větší zájem, proto přibývá nových značek. Pojďme se tedy podívat, co konkrétně nabízejí.
Důvodem pro hledání šetrnější barvy obvykle bývá nepříjemná reakce a podráždění kůže chemickými látkami. U přírodních barev se sice podráždění a přecitlivělost na obsažené látky také nedá stoprocentně vyloučit, ale je to jev velice vzácný. Cenou za šetrnost ovšem je několik nevýhod:
Rostlinné barvy nabízejí pouze teplé tóny, pro chladné je třeba chemie. Ne všechny přírodní barvy kryjí šediny.
Žádná z nich nedokáže vlasy zesvětlit, s každým barvením budou tmavší. Toho se dá ale využít, když vlasy vyblednou na slunci hlavně teď v létě. Přírodními barvami vlasům šetrně vrátíte lesk a předchozí sytost barvy.
Tip: Pro návrat k původnímu odstínu volte barvu o něco světlejší, když vyberete váš přirozený tón, bude výsledek tmavší. Sytost ovlivní i délka aplikace, která se dá u rostlinných barev protáhnout na dvě hodiny i déle.
Současně tím poskytujete vlasům delší pečující kúru. Přírodní barvy se dají použít i na vlasy po trvalé, problém ale může nastat u chemicky barvených a odbarvovaných.
Velké rozdíly
Alternativní barvy na vlasy se v zásadě dají rozdělit na dva typy. Tím prvním jsou přípravky využívající co největší podíl šetrných surovin přírodního původu, doplněný jen nezbytně nutnými chemickými látkami.
Výrobci se však vyhýbají agresivním složkám barev konvenčních, jako je amoniak nebo peroxid, i zbytečné zátěži v podobě parabenů, umělých vůní, ftalátů nebo pižma.
Tyto přírodní barvy pak sice nejsou zcela bez chemických přísad, ale u některých značek je jejich omezení tak nízké a výběr tak šetrný, že mají i certifikaci pro přírodní kosmetiku.
Druhým typem jsou barvy čistě rostlinné, které mají podobu suchého mletého prášku, podobně jako hena. Ty pak mají i certifikáty přírodní a biokosmetiky.
BDIH = německý certifikát pro přírodní kosmetiku, barvy takto označené mohou sice používat emulgátory a tensidy, ale jen takové, které se vyrábí z rostlinných olejů a vosků, z lecitinu, lanolinu, včelího vosku, rostlinných cukrů a škrobů, rostlinných bílkovin.
Přírodní barvy
Proč toto dělení a proč výrobci alternativních barev nezůstali pouze u rostlinných směsí?
Důvodů je více, především se díky syntetickým složkám lépe koriguje tónování barev, jejich paleta je širší a na rozdíl od čistě rostlinných směsí zahrnuje také světlé blond tóny. Vlasy jsou po obarvení hladší a lesklejší, než to dokáže samotná hena.
Jinak od přírodních barev můžete očekávat stejně trvalý nebo dlouhodobý efekt jako od přípravků chemických a krytí šedin. Jejich ceny odpovídají značkovým barvám z obchodů, nebo jsou o něco vyšší.
Ale pozor, pokud chcete na přírodní barvy přejít po předchozím používání chemických přípravků, vyberte přírodní barvu bez obsahu heny.
Přelivy
Barvy, které se postupně vymyjí, nekryjí plně šediny a jsou tak spíš vhodným osvěžením pro vlasy vybledlé na slunci. V řadě, označené krémové barvy, nabízí přelivy HennaPlus, jsou bez amoniaku, zato s pečujícími složkami.
Další možností jsou přelivy Henné Color, které výrobce doporučuje i jako přechod od chemických k rostlinným barvám, protože na rozdíl od práškové heny chytá dobře i na chemicky poškozený vlas.
Práškové barvy
Jedná se o směs mletých přírodních barviv a heny, takže jde o přípravky stoprocentně rostlinné, některé z nich mají bio certifikáty.
Dostupné jsou značky Khadi, Logona, Lush, Henné Color, HennaPlus a Santé, rozdíl mezi nimi je především v podílu heny, nejméně ji používá Logona a Santé. Liší se i cenou a jemností mletí prášku, která rozhoduje o tom, jak snadno z prášku vytvoříte barvicí kaši.
O barvení platí to, co o samotné heně: Pigmenty se nevpíjejí do vlasu, ale uchycují se na povrchu. Proto se obtížně překrývají šediny, barva na nich zůstane vždy o něco světlejší.
I na vlasech přirozeně barevných chytají hůře, někdy je nutné barvení i dvakrát opakovat, než rostlinné barvivo vlas obalí dostatečně.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock