Každodenní život se svou rutinou všedního dne přináší opakovaná setkání s choroboplodnými zárodky na těch samých místech. Někdy i na místech, kde byste to nečekali.
Na mýdle se dají laboratorně prokázat desítky různých bakterií. Co vás ale překvapí, netýká se to jen mýdel ve společných umývárnách, jichž se dotýká spousta rukou, ale i těch, které máme doma v koupelně.
Zdravému člověku neublíží, ostatní se jim mohou jednoduše vyhnout tekutým mýdlem v dávkovači.
Na ručníku si doma pěstujeme stejné kolonie bakterií jako na mýdle. To ovšem rychle uschne, zatímco vlhké prostředí ručníků mikrobům svědčí, a tak se zde množí, což je znát podle zápachu. Zdraví nebezpečné tyto běžné bakterie nejsou. Pach a bakterie, které ho způsobují, se spolehlivě odstraní praním s vyvářkou.
Nákupy představují výpravu do světa choroboplodných zárodků nejen tím, že se dotýkáme bankovek a mincí. Stejně silné osídlení bakterií se nachází na madlech vozíků a nákupních košíků. Současně je přinášíme i na platební karty a nosíme si je pak s sebou.
Většinou se opět jedná o bakterie, s nimiž se všichni běžně setkáváme, takže zdravé lidi neohrožují, pro oslabené a nemocné znamenají obvykle jen riziko průjmů nebo větší únavy.
Veřejná doprava je jedno z nejrizikovějších míst pobytu z hlediska přenosu choroboplodných zárodků. Což je dáno tím, že se tu nepředávají jen bakterie „z ruky do ruky“.
Na sedačkách ulpívají také mikroby z oblečení, zvláště nebezpečným zdrojem jsou špinavé pracovní kombinézy. Oproti pověstem o injekčních stříkačkách nastražených v sedačkách jsou tyto cestující patogeny denní realitou.
O tom, že před vámi na stejném místě seděl pracovník svozu odpadu, se nedozvíte a nenapadne vás nedotýkat se sedačky rukou.
Mobil posbírá všechny patogeny, kterých se naše ruce dotknou. Proto bychom neměli jíst, nejen když současně ťukáme do klávesnice, ale ani při používání mobilu nebo tabletu. A každodenně používanou techniku bychom neměli zapomínat co pár dnů čistit.
Pokud na nás mimo domov nejvíce bakterií číhá v dopravních prostředcích, pak uprostřed vlastních zdí bychom si zase měli dát nejvíc pozor u kuchyňského dřezu. Důvod zná každá hospodyně velmi dobře, nejvíce bakterií posbírá během mytí nádobí obyčejná houbička.
Překvapivě často jsou to bakterie žijící jinak ve střevě. Vedle houbičky si ale musíme dát pozor i na utěrku a hadřík, kterým stíráme kuchyňské plochy. Osídlení v něm je až milionkrát silnější na záchodovém prkénku.
Kdy jste naposled vytírali lednici vodou s octem? Pokud je to více než tak čtyři týdny, pak v ní máte hodně živo, čemuž se nedá zabránit. S každým přísunem nových potravin do ní přidáváme i nové druhy bakterií.
Jejich množení můžeme jen omezit, nikoli mu zcela zabránit, a to tím, že budeme důsledně kontrolovat, aby se teplota nedostávala nad 7 °C. Bakterie v lednici mohou způsobovat především průjmy, současně ale některé působí kažení uložených potravin.
Máme se bát?
Bakterie, s nimiž se denně potkáváme, náš imunitní systém zná a prohrává si s nimi jen v případě, že jsme oslabení a nemocní. V jistém smyslu je potřebuje jako cvičný trénink, důležitý zvláště u dětí, které nemají ještě zralý imunitní systém.
Přílišná hygiena pak může zdraví spíše podlomit a narušit normální vývoj imunity. Předpokládá se, že může přispět k rozvoji alergických potíží u dětí.
Používání dezinfekčních prostředků na ruce je proto u zdravých lidí rozumné jen při cestování, kde je mnohem větší riziko setkání s původci skutečně nebezpečnějších nemocí.
Text: Lenka Korandová, Foto: Shutterstock