Domů     Vitaminová kúra z darů léta
Vitaminová kúra z darů léta

Ačkoli jsou čerstvé vitaminy díky rychlené zelenině k dostání už od jara, až teď nastala sezona plodů, které skutečně dozrály pod sluncem. A ty nejen že báječně chutnají, ale mají také moc zlepšit naši kondici a načerpat sílu do zásoby pro následující měsíce.

Nejvíce živin mají čerstvé plody, které přirozeně dozrály na slunci. Smutnou pravdou je, že se intenzivním pěstováním za poslední desetiletí průměrná úroveň živin neustále snižuje.

Abychom z ovoce nebo zeleniny získali tolik vitaminů a minerálů jako například v 80. letech, musíme porci zvětšit, u některých živin o polovinu i víc. To je další důvod, proč si dopřát letní jídelníček z čerstvé úrody.

Ten oproti jiným dietám navíc nevyžaduje přemáhání, a pokud máte zahradu, tak je skoro zadarmo. Můžete dokonce zhubnout, nikoli však díky ovoci, na to obsahuje příliš mnoho cukru, ale zelenině, takže nezapomínejte ani na ni.

Co jíst a kolik

Pokud nejste zvyklí jíst denně ovoce a zeleninu, začněte s jednou porcí denně, abyste se vyhnuli potížím s trávením. Spolu s vitaminy a minerály znamenají totiž pro naše zažívání velký přísun vlákniny a na tu si musí střevo přivyknout.

Pak můžete přidat druhé ovocné nebo zeleninové jídlo, což pro letní kúru plně postačuje. Při větším objemu už by tělu mohly chybět živočišné bílkoviny a bylo by nutné jídelníček vyrovnat větším množstvím luštěnin.

Ideální je kombinovat jedno jídlo z čerstvého ovoce a zeleniny, salát nebo nápoj, s krátce tepelně upraveným, například grilováním.

Štávy? Pyré!

Začněme chodem ze syrových ingrediencí. Patrně vás napadne, že tím nejlepším způsobem přípravy budou čerstvě vylisované šťávy. Vyvolávají dojem, že jsme z plodů vymačkali to nejlepší, co v nich bylo.

Kromě toho jich dokážeme zkonzumovat víc než odpovídajícího množství ovoce, což se musí rovnat větší porci zdraví prospěšných látek, že? Ne tak docela, především se lisováním zásadně změní podíl cukru a vlákniny, což je u ovoce, beztak hodně sladkého, problém.

Pokud ovoce jíme celé, komplexnost jeho složení se projeví také pomalejším trávením, zatímco šťávy jen rychle zvýší hladinu cukru v krvi bez jakéhokoli zasycení. Proto po nich dostaneme hlad.

Ideální řešení: smoothies

Český název tenhle báječný vynález nemá, ale kdo ví, třeba si s ním lidová tvořivost poradí a něco vymyslí. Smoothies si zaslouží, aby se v naší kuchyni usadily natrvalo. Pro ty, kdo ještě neměli tu čest, jen krátké představení.

Jde o hladké tekuté pyré z rozmanitých druhů ovoce a zeleniny. Tyto husté nápoje báječně osvěžují. Dají se přislazovat nebo naopak solit a kořenit, to podle použitých ingrediencí. V horku se přidává i drcený led.

Jak nápoj připravit?

Ovoce a zeleninu omyjeme a zbavíme pecek, u jadérek záleží na tom, jak jsou tvrdá. Jablečná vykrojíme, v okurce nevadí. Pak vše nakrájíme na kousky a rozmixujeme dohladka.

Vznikne velmi husté pyré, které zředíme vodou nebo smetanou na hustý nápoj a ještě jednou promixujeme. Smetana je kromě zjemnění chuti důležitá ještě z dalšího důvodu.

Obsahuje tuk nezbytný pro využití některých živin, hlavně provitaminu A a vitaminu E a K. Pokud nechcete používat smetanu, tak místo ní přidejte lžičku kvalitního oleje.

Tip: Vynikající chuti je olej sezamový nebo ořechový, ty se hodí jak do zeleninových, tak ovocných nápojů. Jejich cena je sice vyšší, ale při používání po lžičkách vám dlouho vydrží.

Kromě toho jsou zdrojem vitaminů řady B, nedostatkového minerálu zinku, dále vápníku, fosforu či mědi.

Něco na grilu

Nápoje smoothies jsou výbornou snídaní nebo svačinou. Jako večeře je ale zelenina lepší grilovaná. Že v ní touto úpravou zničíte vitaminy, to se nemusíte příliš bát. Nejchoulostivější je vitamin C a ten spíš vyplavíme příliš pečlivým umýváním plodů.

Při krátkém grilování jeho množství sice poklesne, ale při jídelníčku současně bohatém na čerstvé plody ho máme tak jako tak nadbytek.

Tepelná úprava naopak zlepší stravitelnost a u některých živin, především provitaminu A, na nějž jsou zelenina a ovoce zvláště bohaté, je dokonce podmínkou, aby ho tělo dokázalo z jídla získat a pak přetvořit na vitamin A. Proto se vyplatí grilovat i ovoce, zejména meruňky.

Nezapomeňte na omáčky: Sladké smetanové omáčky a slané dresinky na zeleninu opět podpoří využití živin rozpustných v tucích. Současně zvýší sytivost a chutnost jídla.

Suroviny: Co si vybrat

Kombinujte podle chuti i s ohledem na své zdravotní potíže a potřeby. Zde je přehled nejvýznamnějších vitaminů a minerálů s výčtem druhů ovoce a zeleniny, kde jsou nejbohatěji zastoupeny.

Provitamin A (beta-karoten)

Je nezbytný k udržení zdravých sliznic, napomáhá k jejich hojení při zánětech a poškozeních, takže ho potřebujete například při potížích s afty nebo častých rýmách. Posiluje nejen zrak, ale pomáhá i při pálení očí.

Kromě toho také chrání a uzdravuje kůži, prospívá nejen při opalování, ale i kožních onemocněních.

Nejlepší zdroje

Meruňky + švestky + višně

Mrkev + mangold + brokolice + špenát + polníček + rukola

Vitamin E

Pro celkovou kondici je důležitější než dlouho přeceňovaný vitamin C. Při únavě vrací sílu, vitalitu, výrazně podporuje ženskou plodnost.

Kromě toho pomáhá snižovat krevní cholesterol a také poskytuje určitou ochranu, pokud se pohybuje ve znečištěném prostředí s toxickými látkami.

Nejlepší zdroje

Borůvky + černý rybíz + brusinky + maliny

Kapusta + kadeřávek + hlávkové zelí + špenát + dýně

Vitamin C

Podstatný je hlavně pro pevnost a pružnost cév a pojivových tkání, jeho nedostatek má tedy vliv i na pružnost kůže a vznik vrásek. Nezbytný je pro tvorbu krve.

Oproti vžité představě nejlepším zdrojem vitaminu C nejsou citrusy, čerstvá domácí zelenina je přestihuje. Nejvyšší obsah z běžných druhů pak má naťová petržel, navíc bohatá i na vápník, proto ji nezapomínejme na posypání pokrmů.

Hlavní zdroje

Černý rybíz + jahody + červený rybíz + angrešt + lesní ovoce

Naťová petržel + brokolice + květák + hlávkové zelí

Vitamin K

Ačkoli je obecně méně známý, má veledůležitou úlohu při zachování správné srážlivosti krve. Kromě toho podporuje ukládání vápníku v kostech.

Hlavní zdroje

Listová zelenina + špenát + rajčata + mrkev

Minerály

Ovoce a zelenina jsou obvykle bohaté na draslík, díky tomu vyrovnávají následky nadměrného používání soli. Draslík působí proti zadržovaní vody v těle, takže jídelníček s větším podílem ovoce a zeleniny oceníte při sklonech k otokům.

Dalším minerálem, běžně se vyskytujícím hlavně v zelené listové zelenině (kadeřávek, naťová petrželka, mangold, některé saláty), je vápník. Pro tělo je nezbytný nejen pro pevné kosti, ale také zdravé srdce a pevné nervy.

Hořčík

Tento minerál potřebuje naše nervová soustava k hladkému chodu, při nedostatku hořčíku dostáváme křeče nebo trpíme bolestmi hlavy. Hořčík rovněž zlepšuje slabé trávení a pomáhá předcházet vzniku ledvinových kamenů.

Hlavní zdroje

Červená řepa + mrkev + mangold

Železo

Nepostradatelné je pro tvorbu krve a kolem krve se toho v těle točí hodně. Rozhoduje o tom, kolik máme energie, jak se hojí rány i jak zdravá je naše kůže a silná naše imunita.

Hlavní zdroje

Špenát + naťová petržel + sytě zelená listová zelenina

3 inspirace na smoothie

Třešňový

Rozmixujeme 2 hrsti vypeckovaných třešní s 1 bílým jogurtem, stejným množstvím drceného ledu a 2 lžícemi medu.

Okurkový

Pokrájíme půlku okurky, 2 menší mrkve a půlku malého celeru. Osolíme a rozmixujeme se 2 lžícemi drceného ledu. Můžeme přichutit citronovou šťávou a čerstvými bylinkami. Pokud je nápoj moc hustý, zředíme minerálkou.

Dýňový

Vydlabeme misku dužiny z mladé dýně a ponecháme v ní i měkká bílá semena. Jsou totiž jediným významným zdrojem zinku v zelenině. Fádní chuť dýně zvýrazníme pórkem, řeřichou nebo mladou cibulí. Přidáme 50 ml smetany, špetku soli a rozmixujeme do hladka.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

reklama
Související články
26.9.2023
Existuje spousta prostředků, které kynutí pomohou či nakypří těsto. Někdy jsme ovšem na rozpacích, jaký vybrat. Použít můžeme prášek do pečiva, jedlou sodu, vinný kámen nebo droždí, a to jak sušené, tak čerstvé. Droždí Potřebujeme je do všech kynutých těst. V těch nám různé kypřicí prášky moc nepomohou. Droždí totiž zachovává v kynutých těstech šťavnatost a jemnost, což jiná kypřidla nezvládnou
20.9.2023
O jedlých květinách už jste jistě slyšeli, ale možná nevíte, že jednu z nich máte na zahrádce. Je to ta, jejíž květy kvetou jen jeden den, a odtud také pochází její jméno. Je krásná, a nevyžaduje téměř žádnou péči. Existuje spoustu druhů všech možných barev a vůní, i proto ji máme tak rádi. Vlastně si roste tak nějak sama, plevele ji neohrožují, protože je zadusí, a stanoviště si také moc nevyb
14.9.2023
Písečné pláže, slunce, moře všudypřítomná modrá a bílá, to je Řecko. A samozřejmě kuchyně, která chutná snad každému. A kdyby ta dovolená letos nevyšla, co si nějakou tu dobrotu připravit doma? Citronová polévka (4 porce) 1 malé kuře, 1 cibule i se slupkou do vývaru, svazeček z natě celeru, petrželky a bobkového listu, 2 kuličky pepře, kousek kůry z bio citronu, 1 lžička soli, šálek rýže, 2
12.9.2023
Zapomeňte na buchty, knedlíky, lívance a pečivo. Čarujte s kvasnicemi jinak a připravte drožďovou polévku, knedlíčky nebo výtečnou pomazánku. Že je droždí zdravé, o tom není pochyb. Poskytuje tělu celou řadu živin a vitaminů, a přitom šetří kalorie. Nejen to už je důvodem, proč droždí zařadit do jídelníčku častěji. Co se v kvasnicích skrývá Především jsou to vitaminy typu B: * Vitamin B1 (
10.9.2023
Nerostou? Nevadí, při procházce po lese se dají nasbírat suroviny i na jiné delikatesy než jen na smaženici. Stromové víno „Ochránce“ Chutí připomíná řecké víno retsina, do něhož se přidává borová pryskyřice. Stromové víno se hodí k sýrovým a zeleninovým jídlům a díky obsahu tříslovin také jako aperitiv nebo digestiv. Oživuje při únavě. Budete potřebovat - menší mísu mladých, ale už vzro
reklama
Šikovné tipy
Kouzelné zátiší z plata od vajec
Plata a krabičky od vajec jsou z recyklovaného papíru a pro další třídění odpadu se nehodí. Navíc vyhazovat je by byla věčná škoda. Skvěle se hodí pro výrobu originálních dekorací. Základním materiálem jsou velká plata od vajec. Krabičky lze použít také, ale spíš jako doplněk. Samozřejmě musí být v šedé barvě. Foto přes dvoustranu, v […]
Kouzelné slamáčky jen tak pro radost
Roztomilou letní dekoraci na zahradu vytvoříte snadno a potřebovat k tomu budete prázdné plastové kelímky a provázek. Kreativní činnost probouzí estetické cítění, odbourává stres a uklidňuje mysl. A vůbec není pravda, že je k ní třeba zručnost a vycvičené prsty. Vyzkoušejte si, jak hravě zvládnete kouzelné malé kloboučky. Připravte si * plastové kelímky * motouz * mašle […]
Mininotýsek do dlaně
Vlastnoručně vyrobená malinká knížečka jako pro panenky vám poslouží například na poznamenání telefonního čísla nebo důležité poznámky. A bude vždy po ruce. Můžete si do něj zapisovat tajnosti. Nebo si ho připněte na kabelku jako ozdobu. Jinou variantou může být mininotýsek, ve kterém místo prázdných stránek najdete fotografie svých blízkých. A když si ho vytvoříte […]
Ze staré lavice nová
Možná i vy najdete někde na půdě starou lavici, kterou vám bude líto vyhodit. Ta naše bývala asi v kuchyni a nevypadá moc hezky. Ale posloužit ještě může. Stačí jí dát nový kabát. Budete potřebovat: Vodou ředitelnou barvu (my jsme použili okrovou), vodou ředitelnou lazuru (ořech), smetáček, brusku, smirkový papír, štětec, látku (nejlepší je kočárkovina, ale […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Domácí pasta na terase
iluxus.cz
Domácí pasta na terase
Terasa U Prince disponuje jedním z 15. nejkrásnějších výhledů na celém světě. Pražský klenot na Staroměstském náměstí prolíná historii s novodobou gastronomií. Díky vyhřívání a zastřešení terasy je zd
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
epochalnisvet.cz
Zrádný „alzheimer“: Začíná vše už v děloze?
Jako jedno z prvních vás připraví o schopnost se dorozumět, posléze také o orientační smysl, a nakonec o vlastní „já“. Ačkoli účinný lék stále neexistuje, vědci nepřestávají pátrat   Což
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
skutecnepribehy.cz
Už nemám síly, musela jsem překonat svou hrdost
Pořád jsem si to nechtěla připustit a jakoukoli pomoc odmítala, ale teď už nemohu dál. Moje nezlomná hrdost se mi málem vymstila. Vždycky jsem byla přesvědčená o tom, že se dokážu o sebe postarat. Celý život jsem na tom poctivě pracovala. Nikdy jsem nelenošila. Dovedla jsem se postarat o domácnost, pět dětí, manžela i hospodářství. Jeden čas jsem měla u sebe
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
nasehvezdy.cz
Snaží se utajit rozchod s partnerem?
Herečke ze seriálu Ordinace v růžové zahradě 2 Lucie Zedníčková (54) v posledních třech letech tvořila pár se sympatickým zvukařem a osvětlovačem Miroslavem Ollém. K nám do redakce se ovšem dostaly i
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
21stoleti.cz
Čínští vědci geneticky upravili bource morušového, aby produkoval materiál budoucnosti
O pavoučím hedvábí, což je proteinové vlákno z výměšků pavouků rodu Argiope a Nephila, se jako o materiálu budoucnosti hovoří již dlouho. Zhotovení textilie z něj je však extrémně nákladné a zdlouhavé
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
enigmaplus.cz
Věčné ohně planety Země: Záhadné plameny jsou místy legend i zázraků!
Na světě jich najdeme stovky, hoří na povrchu i pod ním, mnohdy už tisíce let. Většinou je pohání podzemní uhlí, plyny či ropa, ale ne všude je to tak jednoduché. Pro některé věčné ohně nemá vysvětlen
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
epochaplus.cz
Z nerozlučných přátel rivalové: Čím Strauss převálcoval Lannera?
Johann Strauss a Josef Lanner jsou každý jiný. Johann je melancholik se sklonem ke smutným náladám, zatímco Josef se rád baví ve společnosti. Možná právě proto se skvěle doplňují a orchestru se daří. Johann Strauss starší (1804–1849) doplní v roce 1819 trio houslisty Josefa Lannera (1801–1843). Dá se říci, že spolu s bratry Karlem a Janem Drahánkovými tvoří
Skončila zase sama?
nasehvezdy.cz
Skončila zase sama?
Rusovlasá herečka ze seriálu Dobré zprávy Natálie Halouzková (22) strávila několik posledních týdnů na Srí Lance. Cestovala tam sama, nejspíš to brala jako velkou výzvu. Těžko ale říct, jaký to měl
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk