Není to esoterika ani psychologická formulka: Hubnutí začíná v hlavě prostě proto, že odtud vychází tloustnutí. Za nabírání na váze totiž nejčastěji může rozladění signálů, které hormonálně řídí pocit sytosti.
Nejde o nemoc, rozladění hormonů, které v mozku kontrolují apetit a také hospodaření s energií, si obvykle sami přivodíme velkou chutí k jídlu. U lidí s nadváhou je proto kontrolní funkce těchto hormonů velmi často narušená.
To je důvod paradoxní situace, kdy mozek vydá pokyn „Jíst!“, ačkoli má tělo dostatek nové energie z jídla. Cesta ke zhubnutí pak vede pouze přes přeprogramování chybného řízení.
Nácvik jako lék
Jak se to dělá? Nácvikem zdravých jídelních návyků. Zní to banálně, ale právě tímto způsobem se dá obnovit normální fungování hormonálních systémů, které kontrolují chuť k jídlu.
Je to účinnější a spolehlivější cesta než redukční dieta, která se vyhýbá riziku opětovného nabírání kil.
Mozek je tvárný
A to je důvod, proč přeprogramování funguje. Tvárnost patří k obdivuhodným vlastnostem mozku. Každé nově naučené chování se v něm odrazí a změní cosi v jeho struktuře.
Tvoří se nové spoje a čím častěji je používáme, tím je větší pravděpodobnost, že je mozek bude volit jako automatické řešení.
Konkrétně to znamená, že když si navykneme jíst vždy u jídelního stolu, bez televize a mobilu po ruce, stane se to pro nás automatickým zvykem a pak se do dodržování pravidla klidu při jídle nebudeme muset nutit.
Změnit postoj k jídlu
Vedle nácviku nových jídelní zvyklostí je právě nutnost změnit postoj k jídlu druhou zásadní podmínkou pro trvalé zhubnutí. U lidí s nadváhou totiž doprovází silnou chuť k jídlu pocit viny a zahanbení, že nedokážou nutkání jíst ovládnout.
Tento přístup vede k trvalému stres a každé jídlo je tak spojeno s negativními pocity. Při přeprogramování mozku a obnově kontroly nad apetitem v mozku je tedy důležité zaujmout k jídlu pozitivní vztah a nedívat se na něj jen jako na příčinu potíží s postavou.
Je nezbytné naučit se považovat jídlo za to, čím skutečně je – za zdroj energie a živin pro tělo i lahodných chutí pro jazyk.
Důležité: Žádné pochoutky si nezakazujte. Záleží jen na množství, ne na druhu potraviny. Můžete si dopřát hranolky s majonézou nebo dort, když je budete jíst pomalu a vychutnávat si je jako zpestření jídelníčku jednou za čas.
Změna začíná snídaní
Pro lidi s nadváhou to znamená značné přemáhání, aby se přiměli jíst aspoň třikrát denně. Obvykle se snaží ráno a dopoledne nejíst a tím zhubnout nebo aspoň dále nepřibírat. Vypouštějí snídani, často i oběd a pak čekají na večer na první skutečné jídlo.
Celodenní hladovění pak stupňuje pocit hladu do stavu, kdy je obtížné se při jídle ovládat. Výsledkem je hltavé polykání takového množství jídla, které může značně převyšovat běžnou večeři i celodenní kalorický příjem.
Tip: Změnu začněte pozorováním vlastních stravovacích zvyklostí. Zejména si všímejte, kdy a za jaké situace máte sklon hltavě jíst. Co v této situaci jíte a v jakém duševním rozpoložení se při tom nacházíte. Hodně vám to napoví, kde vlastně děláte chybu.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL