Znáte někoho, kdo si běžně dává tuřín? Asi ne a je to docela škoda. Zkusíme to napravit, třeba tuhle zeleninu rádi poznáte nejen podle názvu.
Tuřín (botanicky brukev řepka tuřín) je znám už od starověku a také ve středověku byl naprosto běžnou zeleninou. Upravoval se na různé způsoby a byl základní surovinou pro pokrmy chudiny, které byly syté, i když velmi prosté.
Protože vydrží i tvrdé mrazy, byl k dispozici, když se jiných rostlin nedostávalo, a tak zachránil mnoho generací před hladem. Jenže zejména během dvou světových válek se lidem tato tradiční kořenová zelenina znelíbila.
Ostatně není divu, když byla spojena s takovou hrůzou a pro mnohé se stala symbolem utrpení. Po druhé světové válce tuřín pomalu z našich talířů zmizel.
Tuřín je v tom nevinně
Vzhledem k jeho výživovým vlastnostem bychom k němu měli znovu obrátit svou pozornost. A mnozí farmáři to už pochopili. Existují různé odrůdy, jak bělomasé, tak žlutomasé, a zejména z těch menších se dá připravit opravdu lahodný pokrm. A dietáři pozor:
Tuřín je poměrně dobrým zdrojem vitaminu C (21 mg/100 g), je bohatý na draslík (305 mg/100 g) a sodík (12 mg/100 g), ale přitom obsahuje malé množství kalorií, pouze 27 kcal na 100 g, a z 92 % je tvořen vodou.
Právě díky tomu, a navíc i díky vysokému obsahu vlákniny (2,3 %), je často doporučován pro redukční diety – zasytí a přitom nezatíží zbytečnými kaloriemi.
Jak se to dělá?
Tuřín lze využít prakticky celý včetně listů. V Německu je dokonce populární vyšlechtěná listová forma, kde se jednotlivé listy otrhávají a dusí se jako kapusta nebo špenát.
Nať tuřínu obsahuje téměř dvakrát tolik proteinů a vlákniny než kořen, ale méně sacharidů. Z hlediska výživy je nejvýznamnější koncentrace vitaminů a minerálů, především vápníku, provitaminu A (betakarotenu), vitaminu C, kyseliny listové a železa.
Jinak bulvy mají nasládlou, poněkud peprnou chuť. Nejčastěji se konzumují vařené, v polévkách, omáčkách a přílohách, mladé plody tuřínu jsou velmi chutné i syrové.
Tip: Velmi chutná je směs tuřínu a brambor, kterou podáváme k masu nebo různými způsoby upraveným rybám. Chceme-li tuříny vařit, oloupeme je, nakrájíme bulvy na kolečka nebo kostičky a vaříme je 30 minut. Před podáváním necháme kousky tuřínu okapat nebo je osušíme v utěrce.
Krémová polévka
600 g tuřínu, 4 větší brambory, 3 cibule, 50 g másla, 1,5 l zeleninového vývaru, 250 ml smetany
2 stroužky česneku, sůl, pepř, 1 petržel
1) Cibuli nakrájíme na kostičky a zpěníme ji v hrnci na másle.
2) Tuřín oloupeme, také nakrájíme na kostičky a osmažíme na másle společně se zpěněnou cibulkou.
3) Směs tuřínu a cibule zalijeme zeleninovým vývarem. Osolíme, opepříme, přidáme lisovaný česnek a vaříme asi 50 minut. Podle potřeby přidáváme vývar a mícháme.
4) Po 50 minutách přidáme na kostičky nakrájené brambory a vaříme tak dlouho, dokud nejsou brambory i tuřín měkké.
5) Hotovou polévku rozmixujeme ponorným mixérem. Nakonec přidáme smetanu a zamícháme.
6) Petržel nakrájíme na kolečka a opražíme ji na pánvi. Přidáme ji na polévku pro dekoraci i ještě lepší chuť.
Plněný tuřín
270 ml bešamelu, 150 ml hovězího vývaru, 20 g másla, 2 g černého pepře, sůl, 100 g telecí kýty, 400 g tuřínu, 50 g šunky, 30 g čerstvých žampionů
1) Tuříny vydlabeme, necháme stěny silné asi 1 cm. Šunku, telecí maso, žampiony nakrájíme na malé kostičky, vložíme do misky, zalijeme bešamelem, osolíme, opepříme a dobře promícháme.
Touto nádivkou naplníme tuříny, narovnáme do máslem vymazaného pekáčku, zalijeme 200 ml bešamelu. 2) Zakryjeme a dusíme asi 10 minut. Nyní odkryjeme, vložíme do vyhřáté trouby a dopečeme. Tuříny vyndáme, do pekáčku přilijeme vývar a povaříme do zhoustnutí.
3) Tuříny upravíme na talíře a přelijeme omáčkou z pekáčku.
Pečené hranolky
1 kg tuřínu (oloupaného nakrájeného na měsíčky), 3 lžíce olivového oleje, 60 g strouhaného parmezánu, větvička čerstvého rozmarýnu, mořská sůl a čerstvě mletý pepř, 1 lžíce másla, 2 stroužky oloupaného česneku.
1) Troubu předehřejeme na 220 °C. Do zapékací nádoby dáme nakrájený tuřín, olej, 40 g parmezánu a lístky rozmarýnu. Osolíme, opepříme, promícháme a rozprostřeme do jedné vrstvy.
2) Posypeme zbylým parmezánem, poklademe máslem a česnekem. Pečeme v troubě 30–35 minut do zlatohněda a do křupava. Během pečení jednou obrátíme.
Text: Eva Hořánková
Foto: Shutterstock