Domů     9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
12.8.2020

Také chodíte spát v ponožkách, protože jinak zimou z ledových chodidel neusnete, a také se lidem omlouváte, než se jich dotknete, že máte úplně studené ruce? Ano, známe to skoro všechny, tyhle potíže jsou typicky ženský úděl. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Když si uvědomíme, že se jedná o ženskou potíž, je jasné, že velký podíl budou mít hormony. Ale není to jen jimi, od mužů se náš organismus liší i jinými parametry, takže důvodů je více. A s každým se dá aspoň maličko pohnout. Pojďme se na to podívat.

1. Nízký tlak

To je nejčastější příčina studených rukou a nohou u mladých štíhlých žen, kterou obvykle vyřeší až čas. Důvod není medicíně znám, takže se dá těžko najít lék, v naprosté většině případů nejde o následek zdravotní poruchy.

S přibývajícími roky a kily na váze se problém s nízkým tlakem obvykle sám upraví. To poznáte i podle toho, že ruce a nohy budou čím dál méně studené.

Pozor: Vzácněji se za nízkým krevním tlakem skrývá jiná a závažnější nemoc – bývají to choroby srdce, hormonální a poruchy metabolismu jako cukrovka nebo snížená činnost štítné žlázy.

K nízkému tlaku mohou vést i špatně dávkované léky na vysoký tlak, přípravky na poruchy srdečního rytmu a některé další léky. Ve všech těchto případech je nízký tlak jedním z nepříjemných příznaků, čímž se liší od stejného problému u zdravých lidí.

Jak nízký tlak řešit? Léky se používají jen u skutečně vážných případů, kde nedokrevnost ohrožuje už některé orgány, hlavně mozek. Jinak se doporučuje hodně pít, aby se zvětšil objem tekutiny v krvi.

Ke zvýšení tlaku má pomáhat i lékořice, je to bez záruky, ale můžete to vyzkoušet. A samozřejmě pomáhá pohyb, který je nejspolehlivější metodou bez vedlejších účinků, jak prohřát studené ruce a chodidla.

2. Poruchy prokrvení

Stejně jako velké cévy, mohou se i ty drobnější zanášet a zužovat zvápenatělými usazeninami, obvykle jde ale o problém nohou, na rukou jsou projevy aterosklerózy vzácné.

Za špatné prokrvení rukou mohou spíše zánětlivé změny vnitřních stěn cév, nejčastěji jako následek kouření a reakce na jedovaté látky, které se dostanou do krve.

Další příčiny jsou závažnější a musí je řešit lékař. Může to být slabost srdečního svalu, který není dostatečně výkonný a nedokáže pumpovat dostatek krve do oběhu.

Na tento důvod ukazují také prsty, které jsou nejen chladné, ale kvůli nedostatku kyslíku současně lehce namodralé.

Vážnou příčinou je i chorobné zúžení cév v hrudníku, které má kromě chladu za následek i bolesti v rameni, paži nebo ruce. Čím se to stane, že jsou tyto cévy zúžené? Hlavním viníkem je vysoká hladina cholesterolu v krvi, který se v cévách usazuje.

To je plíživý proces. Prokrvení ale mohou omezovat i novotvary nebo zvětšené mízní uzliny, pak náhle začne chlad v rukou trápit i ženy, které jím dřív netrpěly.

3. Chudokrevnost

Pravidelné ztráty krve při cyklu způsobují řadě žen nejen trvalou únavu, ale i pocit chladu, zejména v okrajových částech těla. Chudokrevnost se dá snadno prokázat laboratorními testy, odstranit ji nebo aspoň zmírnit už tak lehké nebývá.

Z testu by měl lékař především poznat, z jakého důvodu se vám tvoří málo červených krvinek. Nedostatek železa je nejznámější, ale ne jedinou příčinou.

Stejně důležité jsou kyselina listová ze zeleniny a pak vitamin B12. Ten na jídelníčku obvykle nechybí, jeho zdroje jsou četné, hlavně mléčné výrobky, maso, vejce a ryby.

Nedostatek v těle vyvolává spíš porucha v jeho vstřebávání, takže je nutné ho pak brát injekčně.

4. Špatné nervy

Především stavy úzkosti a záchvaty paniky můžou způsobit, že mrznou ruce. Tělo v těchto případech jako by následovalo psychiku – ztuhnete úzkostí a současně jako by totéž udělal i náš krevní oběh.

Skutečně to tak je, mohou za to stresové hormony, které způsobí, že se drobné cévy stáhnou, kůže ztrácí teplo, prsty jsou rychle ledové. Potíž je, že regulaci tělesné teploty ovlivňuje tzv. vegetativní nervstvo, které nedokážeme vůlí ovládat.

Zato na naše emoce, které rovněž těžko ovlivňujeme, vegetativní nervstvo dobře reaguje. Pokud jsou tyto duševní stavy opakované a časté, pak to může vést k trvale studeným rukám a chodidlům.

Druhou častou příčinou jsou deprese, kdy je zase narušeno vylučování hormonů a nervových přenašečů v mozku. Následkem je opět porucha prokrvení drobných cév.

Co pomáhá? Pro zklidnění jsou nejúčinnější meditace, na podporu můžete zpočátku zkusit i uklidňující byliny jako třezalku, meduňku, kozlík nebo mučenku. Prodávají se i v kapslích nebo kapkách.

Pozor: S vážnými záchvaty paniky a depresemi si neporadíte, tady je nezbytné obrátit se na lékaře, jinak se vám sotva bude dařit lépe.

5. Vyčerpanost

Tenhle důvod vypadá tak banálně, že se jím běžně ani nezabýváme. Jenže co udělá tělo, když je vyčerpané, ať už z přepracování, přemíry úkolů, nevyspalosti nebo po nemoci?

Začne šetřit energií a uvolňovat ji hlavně pro provoz životně důležitých orgánů a pochodů. Udržování příjemně teplých končetin k nim nepatří. Odsouvat odpočinek, ať už z jakkoli vážných důvodů, je vždy riskantní chování vůči vlastnímu tělu. Energie chybí všude.

Ledové ruce jsou pak varováním, že ani imunitní systém nemusí mít už zcela pod kontrolou, co se v těle děje.

6. Dieta a hubnutí

Špatně promyšlené shazování kil má na organismus podobný účinek jako psychická vyčerpanost. Vyvolává nejen stres, ale i deficit v dodávkách paliva pro náš vnitřní motor. Je to tím horší, že míváme sklon hubnout nárazově a s co největším omezením jídla.

Jenže pokud sníme méně než asi 5000 kJ denně, pak už dodaná energie nestačí ani na klidový provoz organismu. Ten pak musí šetřit s každou kalorií, tudíž mrzneme, neboť okrajové části těla to odnášejí nejvíce. Přitom drastické hubnutí vede jen málokdy skutečně ke štíhlosti.

7. Nedostatek pohybu

Hlavním producentem vnitřního tepla jsou svaly. My ženy jsme od přírody oproti mužům v nevýhodě, podíl svalové hmoty máme menší zhruba o pětinu až třetinu. A kdo se pravidelně nehýbe, tomu svalová hmota pomalu ubývá.

Totéž se děje při drastickém hubnutí, kdy chybí bílkoviny, a přirozeně svaly chátrají už ve středním věku. Naopak cvičením se dá tento proces obrátit, a to v každém věku!

8. Léky

I ty mohou mít jako nežádoucí účinek horší prokrvení rukou a pocit chladu v nich. Příbalový leták si určitě přečtěte, pokud berete léky na depresi, proti otokům nebo tzv. beta-blokátory, předepisované hlavně při srdečně-cévních potížích.

9. Kouření

Nikotin způsobuje smršťování drobných cév, nejdřív v mozku, pak i v okrajových částech těla. Proto kvůli kouření klesá teplota kůže a zvláště prstů na rukou.

Snižování průtoku drobnými cévami v podkoží se navíc ukáže časem i na vzhledu kůže, takže následkem kouření jsou ruce nejen studené, ale i se suchou našedlou kůží. Pravidelným pohybem tento stav nezvrátíte, jediným řešením je přestat kouřit.

Ať vás nevyděsí: Raynaudův syndrom

Toto zvláštní onemocnění nahání strach, protože prsty na rukou náhle nejen studí, ale také několikrát změní barvu. Nejprve zbělají, pak zmodrají a nakonec jsou rudé. Záchvat trvá několik minut či déle a je bolestivý.

Příčinou je prudké stažení cév v rukou nebo také nohou, které při delším trvání může vést až poškození tkání rukou. Důvody záchvatů mohou být různé, bez speciálních vyšetření se nedají odhadnout.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Související články
25.11.2024
Někdy stačí, že přijde třeba úraz nebo na vaše blízké dolehne věk a nemoci a tolik by chtěli zůstat doma. Jenže i když se snažíte pomoci, už je to nad vaše síly. To je přesně ta chvíle, kdy byste se měli o pečovatelskou službu začít zajímat. Nemusíte se stydět. Vždyť službu využívají desetitisíce lidí. A možná, když se rozhlédnete kolem sebe, zjistíte, že i někdo ve vašem bezprostředním okolí. J
20.11.2024
Špatně usínáte? Přes den jste zase ve stresu, nervózní a neklidní? Není divu, v dnešní době se to týká téměř každého z nás. Ale než sáhnete po tabletce, zkuste to jinak. Pomoci vám mohou bylinky. Samozřejmě i s nimi musíte zacházet opatrně a jejich účinek může být pozvolnější, ale zase jsou k organismu šetrnější. Použít je můžete různě. Udělat si bylinný čaj, tinkturu, dát si koupel nebo si vyrob
18.11.2024
Ať je léto nebo zima, stále se vám potí nohy a stydíte se za nepříjemný zápach linoucí se ze zutých bot? Je na čase poohlédnout se po účinných přípravcích, které s problémem zatočí. Boj s nadměrným pocením chodidel však bývá někdy svízelný. Každodenní opláchnutí nohou totiž v tomto případě nestačí. Důležité je řešit oba problémy naráz – tedy zabránit samotnému pocení a současně omezit množení mik
15.11.2024
Podle staré poučky může být každá látka jedem, záleží jen na množství. To samozřejmě platí i o lécích proti bolesti. Mrzuté ovšem je, že u nich k riziku stačí někdy malé množství. Z toho důvodu je třeba přípravek proti bolesti správně vybrat a nespoléhat na svůj oblíbený, který míváte v lékárničce. I dlouhodobé užívání může být totiž příčinou potíží. Důležité je podívat se do příbalového letáku n
12.11.2024
Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit. Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si
reklama
Šikovné tipy
Dekorativní kyblíčky na drobnosti
Věčná otázka „kam s tím“ nás trápí často, zejména když jde o věci drobné, které většinou tak dobře uklidíme, že je potom ne a ne najít. Vyřešit to mohou hezké kyblíčky. Budete potřebovat: plechové kyblíčky, barvy na kovy (zde bílá, červená, modrá), štětce, molitanový váleček, obyčejnou tužku, tavicí pistoli, špičatou špejli nebo drát, bezbarvý lak, […]
Hollywoodské obočí dělá divy
Pěkné husté obočí je znamením mládí. A nejen to, jeho ladný oblouk dodá tváři úhlednost, takže pak vystačíte i jen s lehkým líčením. Naopak bez upraveného obočí to nikdy nebude úplně ono. Na internetu najdete podrobné návody, jak tvar obočí přizpůsobit rysům obličeje a vyrovnat disproporce. Jednodušší, přitom univerzálně slušivé je takzvané hollywoodské obočí. Vychází […]
Skvělé recepty ze švestek
Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat. NA SLANO Srnčí steak 4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 […]
Zbavit se tetování je drahé a zdlouhavé
Proto se na internetu dají najít mnohé návody k jeho odstranění domáckými prostředky. Přitom zmírnění viditelnosti tetování je náročné i profesionálními metodami. Zájem o domácké prostředky je pochopitelný, jelikož profesionální ošetření rozhodně není zadarmo. A tak se kouknete na internet a řeknete si, no vida, jde to i podomácku a levně. Pravda je, že postupy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
enigmaplus.cz
Ötzi: Chrání tělo pravěkého muže tajemná kletba?
Když se manželé Simonovi 19. září 1991 vracejí z horské túry, všimnou si, že z ledu trčí lidská hlava a ramena. Nejprve se domnívají, že jde o nějakého ztraceného horolezce, který tu zahynul. Čas od č
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
historyplus.cz
Strefoval se vévoda perem do pařížské smetánky?
V politice ani na bitevních polích velkých vítězství nedosáhl. A během povstání Frondy vévoda Rochefoucauld málem zemřel! Když se uzdraví, rapidně změní svůj život. Stává se mistrem hořkých postřehů o slabostech společnosti, jimiž se proslaví po celé Evropě! Pochází ze starobylé šlechtické rodiny. Vévoda François de La Rochefoucauld (1613–1680) se narodil v Paříži, získá vzdělání
Hrady a zámky v zimě nespí!
epochanacestach.cz
Hrady a zámky v zimě nespí!
Zmýlená neplatí. Všechny hrady a zámky v zimě zavřeno nemají. Co se tedy vydat třeba na tyto? Hrad Rožmberk (úvodní foto) Cenné sbírky zbraní, nábytku, porcelánu a obrazů, mimo jiné i portrét Bílé paní Perchty z Rožmberka, která se tu dle pověstí zjevuje, je spolu s věží Jakobínka, prostory katovny a muzeem hrdelního soudnictví, součástí expozice, kterou
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
iluxus.cz
Zažijte zimní kouzlo v průhledných iglú s 360° výhledem na Prahu
Pytloun Sky Bar & Restaurant Prague, situovaný na střešních terasách hotelu Pytloun Boutique Hotel Prague na Václavském náměstí, přichází i letos od listopadu s oblíbeným konceptem posezení ve vyh
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
nasehvezdy.cz
Pro tentokrát mu Kohoutová odpustila?
Porodila druhé dítě, pořídila nový byt, pustila se do jeho rekonstrukce a zdálo se, že je herečka Berenika Kohoutová (33) ze seriálu Jedna rodina na tohle všechno sama. Není to tak dávno, co se sp
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
21stoleti.cz
Tomáš Jungwirth získal Národní cenu Česká hlava za výzkum spintroniky
Tomáš Jungwirth z Fyzikálního ústavu Akademie věd obdržel nejvyšší české vědecké ocenění – Národní cenu Česká hlava. Cena vyjadřuje uznání za celoživotní úspěšné a excelentní působení ve výzkumné, výv
Dusík z fosilních paliv mění bylinnou vegetaci lesů
epochalnisvet.cz
Dusík z fosilních paliv mění bylinnou vegetaci lesů
Vědci z Botanického ústavu AV ČR se podíleli na dvou významných studiích, které byly publikovány v časopisech Science a Science Advances. Tyto studie se zaměřují na vliv atmosférické depozice dusíku na diverzitu bylinného patra lesů v Evropě a Severní Americe. Výsledky výzkumu prokázaly posun rostlinných druhů na západ i pokles diverzity bobovitých rostlin.   Atmosférické
Tradiční anglická
nejsemsama.cz
Tradiční anglická
Kdo chce v Anglii dobře jíst, musí třikrát denně snídat, pravil anglický dramatik W. S. Maugham. Jak ale na to? Ingredience na 2 porce: ● 4 kvalitní vepřové klobásky ● 400 g bílých fazolí v rajčatové omáčce ● 2 vejce ● 4 plátky anglické slaniny ● 4 žampiony ● větvička cherry rajčátek ● 100 g žampionů ● olivový olej ● toustový chléb Postup: Fazole vlijte i
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
epochaplus.cz
Nelehké osudy obrozenců: Otec živící početnou rodinu, koktavý jazykovědec a abbé se záchvaty zuřivosti
Čeští obrozenci to v minulosti neměli jednoduché. Mnozí se potýkali s velkou nepřízní osudu. Přesto se mu dokázali postavit. Jací byli doopravdy? Přinášíme zajímavosti o nich, které v hodinách češtiny většinou nedozvíte. V roce 1793 se František Martin Pelcl (1734–1801) stává prvním profesorem českého jazyka na Pražské univerzitě. Ačkoliv patří k zapáleným vlastencům, snaha získat profesuru nejprve historie, kde neuspěl,
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
skutecnepribehy.cz
Ze zášti prozradila moje dávné tajemství
Ta mrcha si počkala na třídní sraz a tam to pěkně všem řekla. Podrobně a bohužel pravdivě. Porušila tím slib, že bude mlčet, výměnou za peníze a byt, který jsem jí tehdy přenechala! Třídní srazy a vůbec všelijaké ty sedánky s bývalými spolužáky, kolegy či známými, mi byly odjakživa protivné. A to je ještě dost slabé slovo. Můj
Ukládání s vytříbenou elegancí
rezidenceonline.cz
Ukládání s vytříbenou elegancí
Komody, skříně i šatny, jež v obytném prostoru sehrávají nezastupitelnou roli z pohledu praktického mobiliáře, jsou i významným estetickým doplňkem interiéru. Přestože jejich prvotním posláním je věci především skrývat za neprůhlednými dvířky z různých materiálů, k nimž patří především dřevo v různé povrchové úpravě, v posledních letech se objevují i efektní designové prvky s vysokým
Tradiční zelníky
tisicereceptu.cz
Tradiční zelníky
Jednoduchý recept z levných a dostupných druhů zeleniny – brambor a zelí. Doplnit je můžete špenátem, jogurtovým dipem nebo zeleninovým salátem. Potřebujete 500 g brambor 250 g kysaného zelí 1