Domů     9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
9 důvodů, proč máte stále ledové ruce a nohy
12.8.2020

Také chodíte spát v ponožkách, protože jinak zimou z ledových chodidel neusnete, a také se lidem omlouváte, než se jich dotknete, že máte úplně studené ruce? Ano, známe to skoro všechny, tyhle potíže jsou typicky ženský úděl. Dá se s tím vůbec něco dělat?

Když si uvědomíme, že se jedná o ženskou potíž, je jasné, že velký podíl budou mít hormony. Ale není to jen jimi, od mužů se náš organismus liší i jinými parametry, takže důvodů je více. A s každým se dá aspoň maličko pohnout. Pojďme se na to podívat.

1. Nízký tlak

To je nejčastější příčina studených rukou a nohou u mladých štíhlých žen, kterou obvykle vyřeší až čas. Důvod není medicíně znám, takže se dá těžko najít lék, v naprosté většině případů nejde o následek zdravotní poruchy.

S přibývajícími roky a kily na váze se problém s nízkým tlakem obvykle sám upraví. To poznáte i podle toho, že ruce a nohy budou čím dál méně studené.

Pozor: Vzácněji se za nízkým krevním tlakem skrývá jiná a závažnější nemoc – bývají to choroby srdce, hormonální a poruchy metabolismu jako cukrovka nebo snížená činnost štítné žlázy.

K nízkému tlaku mohou vést i špatně dávkované léky na vysoký tlak, přípravky na poruchy srdečního rytmu a některé další léky. Ve všech těchto případech je nízký tlak jedním z nepříjemných příznaků, čímž se liší od stejného problému u zdravých lidí.

Jak nízký tlak řešit? Léky se používají jen u skutečně vážných případů, kde nedokrevnost ohrožuje už některé orgány, hlavně mozek. Jinak se doporučuje hodně pít, aby se zvětšil objem tekutiny v krvi.

Ke zvýšení tlaku má pomáhat i lékořice, je to bez záruky, ale můžete to vyzkoušet. A samozřejmě pomáhá pohyb, který je nejspolehlivější metodou bez vedlejších účinků, jak prohřát studené ruce a chodidla.

2. Poruchy prokrvení

Stejně jako velké cévy, mohou se i ty drobnější zanášet a zužovat zvápenatělými usazeninami, obvykle jde ale o problém nohou, na rukou jsou projevy aterosklerózy vzácné.

Za špatné prokrvení rukou mohou spíše zánětlivé změny vnitřních stěn cév, nejčastěji jako následek kouření a reakce na jedovaté látky, které se dostanou do krve.

Další příčiny jsou závažnější a musí je řešit lékař. Může to být slabost srdečního svalu, který není dostatečně výkonný a nedokáže pumpovat dostatek krve do oběhu.

Na tento důvod ukazují také prsty, které jsou nejen chladné, ale kvůli nedostatku kyslíku současně lehce namodralé.

Vážnou příčinou je i chorobné zúžení cév v hrudníku, které má kromě chladu za následek i bolesti v rameni, paži nebo ruce. Čím se to stane, že jsou tyto cévy zúžené? Hlavním viníkem je vysoká hladina cholesterolu v krvi, který se v cévách usazuje.

To je plíživý proces. Prokrvení ale mohou omezovat i novotvary nebo zvětšené mízní uzliny, pak náhle začne chlad v rukou trápit i ženy, které jím dřív netrpěly.

3. Chudokrevnost

Pravidelné ztráty krve při cyklu způsobují řadě žen nejen trvalou únavu, ale i pocit chladu, zejména v okrajových částech těla. Chudokrevnost se dá snadno prokázat laboratorními testy, odstranit ji nebo aspoň zmírnit už tak lehké nebývá.

Z testu by měl lékař především poznat, z jakého důvodu se vám tvoří málo červených krvinek. Nedostatek železa je nejznámější, ale ne jedinou příčinou.

Stejně důležité jsou kyselina listová ze zeleniny a pak vitamin B12. Ten na jídelníčku obvykle nechybí, jeho zdroje jsou četné, hlavně mléčné výrobky, maso, vejce a ryby.

Nedostatek v těle vyvolává spíš porucha v jeho vstřebávání, takže je nutné ho pak brát injekčně.

4. Špatné nervy

Především stavy úzkosti a záchvaty paniky můžou způsobit, že mrznou ruce. Tělo v těchto případech jako by následovalo psychiku – ztuhnete úzkostí a současně jako by totéž udělal i náš krevní oběh.

Skutečně to tak je, mohou za to stresové hormony, které způsobí, že se drobné cévy stáhnou, kůže ztrácí teplo, prsty jsou rychle ledové. Potíž je, že regulaci tělesné teploty ovlivňuje tzv. vegetativní nervstvo, které nedokážeme vůlí ovládat.

Zato na naše emoce, které rovněž těžko ovlivňujeme, vegetativní nervstvo dobře reaguje. Pokud jsou tyto duševní stavy opakované a časté, pak to může vést k trvale studeným rukám a chodidlům.

Druhou častou příčinou jsou deprese, kdy je zase narušeno vylučování hormonů a nervových přenašečů v mozku. Následkem je opět porucha prokrvení drobných cév.

Co pomáhá? Pro zklidnění jsou nejúčinnější meditace, na podporu můžete zpočátku zkusit i uklidňující byliny jako třezalku, meduňku, kozlík nebo mučenku. Prodávají se i v kapslích nebo kapkách.

Pozor: S vážnými záchvaty paniky a depresemi si neporadíte, tady je nezbytné obrátit se na lékaře, jinak se vám sotva bude dařit lépe.

5. Vyčerpanost

Tenhle důvod vypadá tak banálně, že se jím běžně ani nezabýváme. Jenže co udělá tělo, když je vyčerpané, ať už z přepracování, přemíry úkolů, nevyspalosti nebo po nemoci?

Začne šetřit energií a uvolňovat ji hlavně pro provoz životně důležitých orgánů a pochodů. Udržování příjemně teplých končetin k nim nepatří. Odsouvat odpočinek, ať už z jakkoli vážných důvodů, je vždy riskantní chování vůči vlastnímu tělu. Energie chybí všude.

Ledové ruce jsou pak varováním, že ani imunitní systém nemusí mít už zcela pod kontrolou, co se v těle děje.

6. Dieta a hubnutí

Špatně promyšlené shazování kil má na organismus podobný účinek jako psychická vyčerpanost. Vyvolává nejen stres, ale i deficit v dodávkách paliva pro náš vnitřní motor. Je to tím horší, že míváme sklon hubnout nárazově a s co největším omezením jídla.

Jenže pokud sníme méně než asi 5000 kJ denně, pak už dodaná energie nestačí ani na klidový provoz organismu. Ten pak musí šetřit s každou kalorií, tudíž mrzneme, neboť okrajové části těla to odnášejí nejvíce. Přitom drastické hubnutí vede jen málokdy skutečně ke štíhlosti.

7. Nedostatek pohybu

Hlavním producentem vnitřního tepla jsou svaly. My ženy jsme od přírody oproti mužům v nevýhodě, podíl svalové hmoty máme menší zhruba o pětinu až třetinu. A kdo se pravidelně nehýbe, tomu svalová hmota pomalu ubývá.

Totéž se děje při drastickém hubnutí, kdy chybí bílkoviny, a přirozeně svaly chátrají už ve středním věku. Naopak cvičením se dá tento proces obrátit, a to v každém věku!

8. Léky

I ty mohou mít jako nežádoucí účinek horší prokrvení rukou a pocit chladu v nich. Příbalový leták si určitě přečtěte, pokud berete léky na depresi, proti otokům nebo tzv. beta-blokátory, předepisované hlavně při srdečně-cévních potížích.

9. Kouření

Nikotin způsobuje smršťování drobných cév, nejdřív v mozku, pak i v okrajových částech těla. Proto kvůli kouření klesá teplota kůže a zvláště prstů na rukou.

Snižování průtoku drobnými cévami v podkoží se navíc ukáže časem i na vzhledu kůže, takže následkem kouření jsou ruce nejen studené, ale i se suchou našedlou kůží. Pravidelným pohybem tento stav nezvrátíte, jediným řešením je přestat kouřit.

Ať vás nevyděsí: Raynaudův syndrom

Toto zvláštní onemocnění nahání strach, protože prsty na rukou náhle nejen studí, ale také několikrát změní barvu. Nejprve zbělají, pak zmodrají a nakonec jsou rudé. Záchvat trvá několik minut či déle a je bolestivý.

Příčinou je prudké stažení cév v rukou nebo také nohou, které při delším trvání může vést až poškození tkání rukou. Důvody záchvatů mohou být různé, bez speciálních vyšetření se nedají odhadnout.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř