Domů     Za tloustnutí mohou i hormony
Za tloustnutí mohou i hormony
24.5.2020

Neradujte se, největší podíl na nárůstu váhy máme my sami. Toho si je ale každý sám vědom, když si sáhne do svědomí. Co ale často nevíme, je to, že na rozvoji nadváhy mohou mít podíl poruchy vícerých hormonů v našem těle.

Když se řeknou hormony, automaticky myslíme ty „ženské“. Přitom těchto šikovných hybatelů rozmanitých dějů je v těle obrovské množství, o většině z nich mají představu jen odborníci endokrinologové.

Nám se ale bude hodit přehled několika hormonů, které mají velký vliv na naši tělesnou váhu.

Insulin a glukagon

Ačkoli je obecně známý jen první z nich, příroda je vymyslela jako nerozlučnou dvojici, jen každý dělá opak toho, co ten druhý. Společně tak regulují hladinu cukru v krvi a hospodaření s energií.

Inzulin

Stará se o to, abychom měli v krvi vyrovnanou hladinu cukru jakožto pohotovostní zásobu energie. Proto tělo vylučuje inzulin průběžně, nikoli jen po jídle.

S přísunem nových živin ale pochopitelně jeho produkce stoupne, protože s trávením jídla rychle přibývá i cukru v krvi. Inzulín se postará, aby cukru v krvi nekolovalo moc.

Přednostně ho ukládá jako novou energii do buněk, přebytky jako zásoby putují do jater a svalů. Jenže u toho nemusí zůstat, pokud je cukru opravdu hodně, pak ho inzulín mění na tukové buňky a současně brzdí jejich spalování. A v tom je jeho záludnost, proto při náklonnosti ke sladkostem tloustneme.

Glukagon

Vytahuje zásobní cukr, když má tělo k dispozici málo energie. Považovat ho díky tomu za „zeštíhlující“ hormon by ale nebylo přesné. Glukagon má za úkol zvýšit hladinu cukru v krvi jakýmkoli způsobem. Nejdříve sáhne do zásob cukru a při větší spotřebě i tuků.

Pokud to stále nestačí, pak odbourává i bílkoviny a mění je na glukózu. Z toho důvodu by bylo omyl považovat glukagon za zeštíhlující hormon, při hladovění odbourává svaly, což vede k postupné devastaci těla.

Co můžeme ovlivnit?

Na fungování těchto hormonů naštěstí vliv máme. Kdo si nechce vytvářet zbytečné tukové polštáře, ten by se měl snažit udržovat si vyrovnanou hladinu cukru a inzulinu v krvi.

To znamená:

vyhýbat dlouhému hladovění, tedy nenechávat první jídlo dne až na poledne nebo naopak nekončit s jídlem v pět odpoledne, což ke štíhlosti opravdu nepomáhá, spíš naopak tím podporujeme ukládání tuků

jíst pravidelně, což znamená minimálně tři denní jídla

nepřehánět to se sladkostmi a především je nejíst nalačno, tím jen rychle zvýšíte hladinu cukru v krvi

Hormon žaludku

Ten je relativně novou záležitostí i pro lékaře. V žaludku se tvoří hormon grelin, který se podílí na vyvolávání pocitu chuti k jídlu a hladu.

Právě grelin dělá hubnutí tak nepříjemným, neboť jeho produkce pak stoupá, čímž hlásí tělu, že jídla máme opravdu málo. Naopak při bypassu žaludku množství hormonu výrazně klesá. Laicky řečeno – při menším žaludku je i menší produkce hormonu hladu.

Z toho vyplývá návod, jak tento hormon udržet v mezích, které si přejeme. Měli bychom jíst častěji a v menších porcích, abychom se vyhnuli nárazovému přejídání a návyku na obrovské porce.

Pozor: Zvýšené vylučování grelinu má na svědomí i nedostatek spánku. Tělo totiž chce, abychom doplnili energii aspoň jídlem, když už nespíme.

Hormony štítné žlázy

Štítná žláza je jedno z podstatných center těla regulující množství energie, kterou máme k dispozici. Bohužel její poruchy jsou velice časté, přestože si jich málokdy všimneme.

Uvádí se, že ve věku 40 let jimi trpí každá třetí žena a tento počet s věkem rychle narůstá. To také vede k postupnému zvyšování váhy.

Princip je takový, že při nedostatku hormonů štítné žlázy v krvi tělo šetří při vydávání energií. Pak udržuje nízký krevní tlak, takže je nám stále zima a tloustneme, ačkoli jíme racionálně.

Při nadbytku hormonů je tomu naopak, tělo energií plýtvá, což vede k úbytku na váze, ačkoli se v jídle nekrotíme. Méně radostnou okolností této poruchy je ale zvýšení krevního tlaku.

Poruchy štítné žlázy jsou závažné nemoci, pokud máte podezření, že by to mohl být váš případ, určitě se vydejte na vyšetření na endokrinologii..

Ženské hormony

Zaoblování tvarů způsobuje estrogen, začíná s tím už v pubertě, kdy z dětského těla formuje ženské. Po čtyřicítce často pokračuje a obliny zvýrazňuje. Je to tím, že v této životní etapě mnohdy dochází k nepoměru mezi hormony ovlivňujícími různé fáze cyklu.

Ubývá progesteronu, a tím je estrogen náhle v přebytku. A dělá to, co umí – podporuje ukládání tukových vrstev. Trpí tím nejen ženy, ale dokonce i muži, u nichž se estrogen přirozeně po celý život v malém množství též vytváří.

Ve zralém věku, kdy klesá množství testosteronu, začne estrogen nepříznivě ovlivňovat váhu. Mimochodem rostlinné hormony, obsažené ve chmelu, úplně stejně ovlivňují ukládání tuků a mohou za lidově zvaný pivní pupek.

Pro nás ženy nabízí řešení hormonální substituce, ale zda je skutečně zapotřebí, to by měl vždycky posoudit gynekolog nebo endokrinolog.

Stresový hormon

Ve skutečnosti existuje celá řada hormonů, vylučovaných při stresu. Výrazný vliv na váhu má naštěstí jen jeden z nich – hormon kortizol. Jeho původním úkolem bylo získat okamžitě energii pro obrannou reakci, ber kde ber, hlavně z dostupných rezerv.

Tím se postará o to, aby nám stoupla hladina cukru v krvi pro okamžitou akci. Že to opakovaně a dlouhodobě k ničemu dobrému nevede, se dá očekávat.

Pokud máte stresující zaměstnání, trápení s dětmi nebo v manželství, pak už možná znáte odvrácenou stránku kortizolu. Při dlouhodobě zvýšené tvorbě totiž podporuje také vydatné ukládání rezerv, a to především v oblasti břicha.

Co s tím?

Nejlepší by bylo nenechat se vyvádět z rovnováhy a žít v klidu. Jenže to se snadno řekne a mnohem hůře provede. Takže pro vás máme tipy sice o něco méně účinné, ale reálnější.

Při vysoké hladině kortizolu chrání tělo některé potraviny:

– bohaté na hořčík – to jsou hlavně banány, kakao, luštěniny, dále ořechy a mandle, ovesné vločky, brambory a listová zelenina.

– bohaté na zdravé tuky – mořské ryby, vlašské ořechy, řepkový a sojový olej

– černý čaj

Hormon tukové tkáně

Říká se mu leptin a je to hormon, který zčásti vzniká skutečně v tukové tkáni. Jeho úkolem je snižovat chuť k jídlu. Pokud si říkáte, že čím více tukových polštářů, tím více leptinu a tím menší chuť k jídlu, pak hádáte špatně.

Tělo si totiž při velkých tukových zásobách vytváří rezistenci na leptin, ztratí schopnost na něj reagovat. Pokud tedy chcete mít užitek z toho, že tělo umí hormonálně tlumit chuť k jídlu a udržovat pocit sytosti, pak je nutné si udržovat normální postavu. Pro štíhlé je díky tomu snazší odolat svodům prostřeného stolu než pro obézní.

Hormony sytosti

Je to skupina hormonů vylučovaných v hlavě hypofýzou. Říká se jim melanokortiny. Mají schopnost tlumit pocit hladu a signalizovat, že už jsme se dost najedli.

A co je ještě zajímavější, řeší tím nejen momentální situace, ale starají se tak o to, aby naše váha byla dlouhodobě konstatní. Pokud taková zůstává, pak systém dál funguje.

Jakmile se ale v těle začnou hromadit tukové zásoby, hormonální kontrola váhy se začne rozpadat, tělo už na ni není citlivé.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Předchozí článek
reklama
Související články
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru