Domů     Jen spolknout nestačí
Jen spolknout nestačí
27.2.2020

Měli bychom si minimálně přečíst, co je to za lék a jak ho brát. Jenže dvě třetiny z nás vůbec nečtou příbalové letáky v krabičce léků, jak zjistil v průzkumu Státní úřad pro kontrolu léčiv.

Proč bychom měli, když pan doktor ví, co dělá, když píše recept? Protože biologie není matematika a přímočará logika tu vždy neplatí. Tělo může – a z toho nelze vinit lékaře ani farmaceuty – zareagovat na přípravek nepříznivě.

Proto je v každém příbalovém letáku výčet nežádoucích účinků. Ty bychom si měli pročíst, a pokud se nějaký objeví a zhoršuje náš stav, pak to lékaři hlásit.

Mimochodem: Žádný lék nenabízí jen přímočaře příznivé působení. Může za to značným dílem i naše vlastní tělo, které je neuvěřitelně komplikovanou biochemickou továrnou.

Každá látka prochází rozmanitými interakcemi s ostatními, některé jsou významné, jiné podružné, pro tělo příznivé více i méně.

Dobrým příkladem jsou kortikoidy, hormony, které tvoří naše tělo v nadledvinách a které se současně vyrábějí synteticky jako silný protizánětlivý a protialergický lék.

Jenže ten stejně jako naše vlastní kortikoidy současně zdraví komplikuje, protože snižuje imunitu, zvyšuje krevní tlak, při dlouhodobém užívání vede k tloustnutí, oslabuje pevnost kůže a vyvolává psychické potíže.

Experimenty nejsou žádoucí

Někdy ovšem účinek léku nevědomky zkomplikujeme sami, protože my laici míváme sklon si věci přizpůsobit k pohodlnějšímu fungování. Už vás také napadlo tabletky, které se špatně polykají – ať už vám nebo babičce – prostě rozpustit ve vodě a vypít?

Selský rozum říká, že tělo dostane totéž, jen pohodlnější cestou. Jenže odborník vám to vyvrátí. Na mnoha tabletách je ochranná vnější vrstva, která má za úkol nedopustit, aby se účinné látky uvolnily předčasně, než se dostanou na správné místo.

Pokud je vypijeme rozpuštěné ve vodě, pak je možné, že tím účinek léku vezme za své. Proto je v každém příbalovém letáku přesný návod, jak konkrétní lék užívat.

Tip: Vyhodili jste příbalový leták? Nevadí, najdete ho na internetu. Stačí si zadat název léku do vyhledávání na webu pribalove-letaky.cz (psáno bez www).

Tableta není dražé…

Rozdíl je ve vnější vrstvě. Zatímco tablety mívají jen tenký potah nebo nemají žádný, u dražé může být stejně silný jako vlastní jádro. To má několik různých důvodů.

Pokud jste už někdy dražé rozkousli nebo nechali v ústech rozpustit, mnohdy jste zjistili, že pod sladkou vrstvou je skrytý hořký, odporně chutnající nebo páchnoucí obsah. Ale to nemusí být jediný důvod výroby silných obalových vrstev.

Někdy také obsahují další léčivou látku, která je záměrně oddělená kvůli dosažení správného účinku. Pokud dražé rozkoušete, pak vezme důmyslný mechanismus za své a lék nezabere, jak má.

… ani kapsle

Ty můžete otevřít a nasypat do úst nebo vypít ve vodě – pokud výrobce výslovně nedoporučuje jiný postup. U kapslí má vnější obal obvykle jen čistě praktickou funkci pojmout práškovaný obsah, který se z nějakého důvodu nelisuje do tablet.

Farmaceutický průmysl od tablet ustupuje, častěji se s nimi můžete setkat u doplňků stravy, kdy jsou v kapslích například práškované byliny. Kromě toho dostanete v kapslích i léky vyráběné na předpis přímo v lékárnách.

V tom případě se rovnou zeptejte, zda obsah můžete před užitím z kapsle vysypat.

Kdy je to nalačno?

Nalačno = min. 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle

S jídlem = tady asi nejasnosti nepanují. S jídlem se doporučuje polykat léky, které by jinak dráždily žaludeční stěnu.

Po jídle = neodkládat, ale spolknout hned po dojedení

další rámeček, kamkoli

Čím nezapíjet

K tabletce je ideální sklenice vody. Jiné nápoje farmaceuti nedoporučují, mohou ovlivnit účinky léku. Především se nehodí:

čaj černý i zelený

čaje bylinné, nejzáludnější je třezalkový

káva

mléko

alkohol

Čím nezajídat

Především potravinami nebo potravinovými doplňky, které mohou zesílit nebo snížit účinek léků. Jsou to hlavně tyto:

mléko a mléčné výrobky

grapefruit a pomelo

třezalka

živočišné uhlí

ginkgo biloba, ženšen, chlorella, spirulina, psyllium

Retard aneb Chytré tablety

Řada léčivých látek má tak krátkou účinnost, že bychom je museli užívat několikrát denně. Farmaceuti pro tento případ vymysleli pár chytrých fíglů a vkládají tyto látky do speciálních tablet s mechanismy, které zpomalují uvolňování léčiva.

Naplánovat se dá dokonce i místo v těle, kde se má léčivo uvolnit. Tyto přípravky se dají někdy poznat podle označení „retard“ v názvu, ale jindy to zjistíte až z příbalového letáku. A co je ještě důležitější, tabletu bychom neměli půlit.

Pak se totiž může stát, že zpomalené uvolňování nebude fungovat a že se vstřebá celá denní dávka najednou.

Kapky: Hlavně správně dávkovat

Na první pohled se u kapek nedá nic zkazit, na druhý už to vypadá jinak. Léky ve formě kapek mají totiž dva různé typy uzávěrů s kapátkem. Jeden je centrální, ten musíte obrátit dnem vzhůru, aby kapal, což každý z nás přirozeně udělá.

Záludnější jsou kapátka vycházející z okraje lahvičky. Tam totiž můžete pozorovat, že velikost kapek záleží na tom, jak lahvičku nakloníte. A deset malých kapek má jiný obsah léku než deset kapek velikosti plánované výrobcem. Správná je mírně nahnutá poloha, rozhodně je neobracíme dnem vzhůru.

Čípky patří do lednice

Čípky nejsou právě příjemná forma léku, ale třeba při nevolnostech a zvracení jsou nejlepším řešením. Šetří také žaludek, což může být v některých případech stejně důležité. Hmota čípku se zahřátím rozpouští, k čemus stačí i nižší než tělesná teplota.

Proto je velice důležité správné skladování, doporučená teplota je do 20 °C, takže je nejlepší uložit je do lednice. Před použitím pak krátce opláchněte zabalený čípek ledovou vodou, ztuhne a bude se lépe zavádět.

Kde máte lékárničku?

Místo uložení může ovlivnit až změnit účinnost nejen u čípků. Pochopitelně nesmíme léky nechávat na okně, kam dopadá sluneční světlo, nebo u topení. Takové podmínky v nich mohou spustit rozklad a chemické změny. Ty mohou, ale nemusí být pak na pohled patrné.

Pokud si nejste jisti, že přípravek vypadá, jak má, podívejte se do příbalového letáku. Tam je vždy stručná charakteristika vzhledu.

Kdy zpozornět:

Tablety – mohou změnit barvu, ať už celkově, nebo se na nich objeví skvrny. Dokladem rozkladu je i drolení povrchu, navlhlost nebo rozpadání tablet.

Sirup a kapky – pozor na zákal a usazeniny, změnit se může i hustota kapaliny nebo její barva ???

Masti, krémy a gely – při rozkladu ztrácejí původně hladkou strukturu, složky se oddělují, vznikají v nich hrudky. Mohou změnit i barvu a začít zapáchat.

Berete více léků?

Pak se vám určitě vyplatí vést si přesné záznamy. V době, kdy je počítač v každé domácnosti, není problém vytvořit si tabulku s měsíčním kalendářem, kam budete jen potvrzovat užití léků a přidávat případné poznámky o komplikacích.

Jednou se vám to určitě bude hodit. Tabulku dokáže vytvořit každý středoškolák, jen mladé požádejte, pokud si na tu práci netroufáte. Vyplňování je pak už snadné.

Doporučujeme: Zrádné mohou být i kombinace léků a spolehlivé prověření nabízejí zdarma odborníci online poradny na webu www.znamsveleky.cz. Stačí jen zadat, co užíváte, a během několika dní přijde odpověď e-mailem.

Prověření není formalita, v deseti procentech dotazů poradna objevila skutečně škodlivé kombinace léků.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Karty věděly víc než já
skutecnepribehy.cz
Karty věděly víc než já
Nikdy jsem moc nevěřila na takové to věštění, magii a další věci. Ale kamarádka mne jednou vzala za kartářkou. Ke své škodě. Neměla to dělat. S Gábinou jsme se poznaly na vysoké a od té doby jsme byly kamarádky. Rozuměly jsme si ve spoustě věcech, avšak já třeba byla víc při zemi než ona, takže
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
iluxus.cz
Hotel v Beverly Hills, v němž se nahrávala Pretty Woman, využívá holografický personál
V hotelu Beverly Wilshire, kde se odehrávaly klíčové scény romantického hitu Pretty Woman z 90. let, přichází technologická revoluce. Představte si, že byste mohli mluvit s personálem hotelu tak, jak
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
enigmaplus.cz
Tajemný král Artuš: Bylo nalezeno místo jeho početí?
Kdo by neznal krále Artuše. Legendární anglický panovník měl podle středověkých dějepisců a romancí vést na počátku 6. století obranu Velké Británie proti Sasům. Současní historici nicméně jeho existe
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
historyplus.cz
Doplul Pýtheás z Massalie až do Arktidy?
Plují stále víc na sever. Zastaví je až „Ztuhlé moře“, jak Pýtheás pojmenuje arktickou pustinu, kudy se nedá proplout lodí ani jít po svých. Hustá mlha, ledová kaše a plovoucí ledovce mu nahánějí hrůzu, a tak raději zamíří zpátky na jih.   Peněz moc nemají, a přesto svému synovi zajistí dobré vzdělání. Díky obětavosti rodičů
Milostná magie na 1. máje
nejsemsama.cz
Milostná magie na 1. máje
Polibek pod rozkvetlou třešní na Prvního máje má prý čarovnou moc. Proto je květen měsícem romantiky a vášně. Chcete vědět, jak lásku přivolat a posílit, či se zbavit té, o kterou nestojíte? Která z nás by nechtěla mávnout proutkem a mít po boku dokonalého partnera, že? Proto jsou kouzla lásky těmi nejoblíbenějšími. Pomocí magických rituálů můžete určitými způsoby něčí lásku posílit,
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
epochaplus.cz
Rozřezanou účetní vylovili z Vltavy
Mladá žena kráčí do banky. Musí vyzvednout výplaty. Je uvolněná, spokojená. Nedávno se vdala. Možná už pomýšlí na děti. Každopádně si maluje budoucnost. Když peníze obdrží, vyjde zpátky na ulici. Tam spatří známou tvář. Nastoupí k ní do auta. I s výplatami. Tím zpečetí svůj osud. Je odpoledne 23. dubna 1951. Na jezu v Klecánkách
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
21stoleti.cz
Hybridní mozkové systémy aneb Krysí neurony v mozcích myší
Mezi lidmi přibývá těch, kteří trpí nějakým neurodegenerativním onemocněním, především ve vyšším věku, jehož nyní dosáhne více lidí. Plně porozumět těmto poruchám není pomocí současných výzkumných met
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Uteče Rybové dcera za milencem?
nasehvezdy.cz
Uteče Rybové dcera za milencem?
Půvabná Rozálie Prachařová (20) je jednou z hvězd nového seriálu Lež na pláži. Postupně dospívá, a dokonce má i partnera, kterým je herecký kolega Karel Jirák (29). A právě to má dělat jejím rodičům
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř