Měli bychom si minimálně přečíst, co je to za lék a jak ho brát. Jenže dvě třetiny z nás vůbec nečtou příbalové letáky v krabičce léků, jak zjistil v průzkumu Státní úřad pro kontrolu léčiv.
Proč bychom měli, když pan doktor ví, co dělá, když píše recept? Protože biologie není matematika a přímočará logika tu vždy neplatí. Tělo může – a z toho nelze vinit lékaře ani farmaceuty – zareagovat na přípravek nepříznivě.
Proto je v každém příbalovém letáku výčet nežádoucích účinků. Ty bychom si měli pročíst, a pokud se nějaký objeví a zhoršuje náš stav, pak to lékaři hlásit.
Mimochodem: Žádný lék nenabízí jen přímočaře příznivé působení. Může za to značným dílem i naše vlastní tělo, které je neuvěřitelně komplikovanou biochemickou továrnou.
Každá látka prochází rozmanitými interakcemi s ostatními, některé jsou významné, jiné podružné, pro tělo příznivé více i méně.
Dobrým příkladem jsou kortikoidy, hormony, které tvoří naše tělo v nadledvinách a které se současně vyrábějí synteticky jako silný protizánětlivý a protialergický lék.
Jenže ten stejně jako naše vlastní kortikoidy současně zdraví komplikuje, protože snižuje imunitu, zvyšuje krevní tlak, při dlouhodobém užívání vede k tloustnutí, oslabuje pevnost kůže a vyvolává psychické potíže.
Experimenty nejsou žádoucí
Někdy ovšem účinek léku nevědomky zkomplikujeme sami, protože my laici míváme sklon si věci přizpůsobit k pohodlnějšímu fungování. Už vás také napadlo tabletky, které se špatně polykají – ať už vám nebo babičce – prostě rozpustit ve vodě a vypít?
Selský rozum říká, že tělo dostane totéž, jen pohodlnější cestou. Jenže odborník vám to vyvrátí. Na mnoha tabletách je ochranná vnější vrstva, která má za úkol nedopustit, aby se účinné látky uvolnily předčasně, než se dostanou na správné místo.
Pokud je vypijeme rozpuštěné ve vodě, pak je možné, že tím účinek léku vezme za své. Proto je v každém příbalovém letáku přesný návod, jak konkrétní lék užívat.
Tip: Vyhodili jste příbalový leták? Nevadí, najdete ho na internetu. Stačí si zadat název léku do vyhledávání na webu pribalove-letaky.cz (psáno bez www).
Tableta není dražé…
Rozdíl je ve vnější vrstvě. Zatímco tablety mívají jen tenký potah nebo nemají žádný, u dražé může být stejně silný jako vlastní jádro. To má několik různých důvodů.
Pokud jste už někdy dražé rozkousli nebo nechali v ústech rozpustit, mnohdy jste zjistili, že pod sladkou vrstvou je skrytý hořký, odporně chutnající nebo páchnoucí obsah. Ale to nemusí být jediný důvod výroby silných obalových vrstev.
Někdy také obsahují další léčivou látku, která je záměrně oddělená kvůli dosažení správného účinku. Pokud dražé rozkoušete, pak vezme důmyslný mechanismus za své a lék nezabere, jak má.
… ani kapsle
Ty můžete otevřít a nasypat do úst nebo vypít ve vodě – pokud výrobce výslovně nedoporučuje jiný postup. U kapslí má vnější obal obvykle jen čistě praktickou funkci pojmout práškovaný obsah, který se z nějakého důvodu nelisuje do tablet.
Farmaceutický průmysl od tablet ustupuje, častěji se s nimi můžete setkat u doplňků stravy, kdy jsou v kapslích například práškované byliny. Kromě toho dostanete v kapslích i léky vyráběné na předpis přímo v lékárnách.
V tom případě se rovnou zeptejte, zda obsah můžete před užitím z kapsle vysypat.
Kdy je to nalačno?
Nalačno = min. 30 minut před jídlem nebo 2 hodiny po jídle
S jídlem = tady asi nejasnosti nepanují. S jídlem se doporučuje polykat léky, které by jinak dráždily žaludeční stěnu.
Po jídle = neodkládat, ale spolknout hned po dojedení
další rámeček, kamkoli
Čím nezapíjet
K tabletce je ideální sklenice vody. Jiné nápoje farmaceuti nedoporučují, mohou ovlivnit účinky léku. Především se nehodí:
čaj černý i zelený
čaje bylinné, nejzáludnější je třezalkový
káva
mléko
alkohol
Čím nezajídat
Především potravinami nebo potravinovými doplňky, které mohou zesílit nebo snížit účinek léků. Jsou to hlavně tyto:
mléko a mléčné výrobky
grapefruit a pomelo
třezalka
živočišné uhlí
ginkgo biloba, ženšen, chlorella, spirulina, psyllium
Retard aneb Chytré tablety
Řada léčivých látek má tak krátkou účinnost, že bychom je museli užívat několikrát denně. Farmaceuti pro tento případ vymysleli pár chytrých fíglů a vkládají tyto látky do speciálních tablet s mechanismy, které zpomalují uvolňování léčiva.
Naplánovat se dá dokonce i místo v těle, kde se má léčivo uvolnit. Tyto přípravky se dají někdy poznat podle označení „retard“ v názvu, ale jindy to zjistíte až z příbalového letáku. A co je ještě důležitější, tabletu bychom neměli půlit.
Pak se totiž může stát, že zpomalené uvolňování nebude fungovat a že se vstřebá celá denní dávka najednou.
Kapky: Hlavně správně dávkovat
Na první pohled se u kapek nedá nic zkazit, na druhý už to vypadá jinak. Léky ve formě kapek mají totiž dva různé typy uzávěrů s kapátkem. Jeden je centrální, ten musíte obrátit dnem vzhůru, aby kapal, což každý z nás přirozeně udělá.
Záludnější jsou kapátka vycházející z okraje lahvičky. Tam totiž můžete pozorovat, že velikost kapek záleží na tom, jak lahvičku nakloníte. A deset malých kapek má jiný obsah léku než deset kapek velikosti plánované výrobcem. Správná je mírně nahnutá poloha, rozhodně je neobracíme dnem vzhůru.
Čípky patří do lednice
Čípky nejsou právě příjemná forma léku, ale třeba při nevolnostech a zvracení jsou nejlepším řešením. Šetří také žaludek, což může být v některých případech stejně důležité. Hmota čípku se zahřátím rozpouští, k čemus stačí i nižší než tělesná teplota.
Proto je velice důležité správné skladování, doporučená teplota je do 20 °C, takže je nejlepší uložit je do lednice. Před použitím pak krátce opláchněte zabalený čípek ledovou vodou, ztuhne a bude se lépe zavádět.
Kde máte lékárničku?
Místo uložení může ovlivnit až změnit účinnost nejen u čípků. Pochopitelně nesmíme léky nechávat na okně, kam dopadá sluneční světlo, nebo u topení. Takové podmínky v nich mohou spustit rozklad a chemické změny. Ty mohou, ale nemusí být pak na pohled patrné.
Pokud si nejste jisti, že přípravek vypadá, jak má, podívejte se do příbalového letáku. Tam je vždy stručná charakteristika vzhledu.
Kdy zpozornět:
Tablety – mohou změnit barvu, ať už celkově, nebo se na nich objeví skvrny. Dokladem rozkladu je i drolení povrchu, navlhlost nebo rozpadání tablet.
Sirup a kapky – pozor na zákal a usazeniny, změnit se může i hustota kapaliny nebo její barva ???
Masti, krémy a gely – při rozkladu ztrácejí původně hladkou strukturu, složky se oddělují, vznikají v nich hrudky. Mohou změnit i barvu a začít zapáchat.
Berete více léků?
Pak se vám určitě vyplatí vést si přesné záznamy. V době, kdy je počítač v každé domácnosti, není problém vytvořit si tabulku s měsíčním kalendářem, kam budete jen potvrzovat užití léků a přidávat případné poznámky o komplikacích.
Jednou se vám to určitě bude hodit. Tabulku dokáže vytvořit každý středoškolák, jen mladé požádejte, pokud si na tu práci netroufáte. Vyplňování je pak už snadné.
Doporučujeme: Zrádné mohou být i kombinace léků a spolehlivé prověření nabízejí zdarma odborníci online poradny na webu www.znamsveleky.cz. Stačí jen zadat, co užíváte, a během několika dní přijde odpověď e-mailem.
Prověření není formalita, v deseti procentech dotazů poradna objevila skutečně škodlivé kombinace léků.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock