V hypnóze můžete přestat kouřit, zbavit se deprese, závislosti na alkoholu nebo skončit s fobiemi. Musíte ale opravdu chtít.
Spousta lidí si představuje hypnotizéra jako člověka s uhrančivým pohledem, který houpá hodinkami na řetízku před očima toho, koho chce zhypnotizovat, nebo jako doktora monotónně hovořícího k pacientovi, který spočívá v pololeže na gauči.
Tyto představy bohužel vedou k přesvědčení, že hypnóza je něco šarlatánského.
Zasuté prožitky
Není to žádná pseudověda. Cílem hypnózy je proniknout hlouběji do lidské psychiky a tam léčit prvopočátky pacientových problémů. Možná jste v dětství prožili něco hrozného, ale vytěsnili jste to z paměti, jako by se nikdy nic takového nestalo.
Jenže tam někde vzadu v hlavě to „leží“, a aniž byste si to uvědomovali, skrytě ovlivňuje vaše chování a občas se přihlásí třeba náhlou úzkostí.
V takovém případě je dobré podstoupit hypnoterapii, protože vám dovolí vrátit se v čase, své emoce si konečně odžít, a tak se vyčistit a následně pochopit, proč váš život šel tak, jak šel.
Každý zažil trans
Lidově se říká, že vás hypnotizér uspí, ale vlastně je to naopak. Hypnóza není spánek, je to změněné vědomí, stav zvýšené pozornosti. V tomto stavu mysli se člověk dočasně odpoutává od okolí a nic z vnějšku nevnímá.
Aniž byste si to uvědomovali, zažíváte to dnes a denně, když jste úplně ponoření do četby, napjatě sledujete film či zaujatě posloucháte oblíbenou hudbu.
A to všechno tak intenzivně, že nic „nevidíte a neslyšíte“. V tu chvíli se nacházíte v takzvaném transu, stejně jako v hypnóze. Trans lze ale i záměrně navodit např. pomocí léků, holotropním dýcháním, šamanským bubnováním či tancem.
Spolupráce je nutná
Abyste se prostřednictvím hypnózy odnaučili kouřit, zbavili se strachu z pavouků nebo strachu z vystupování na veřejnosti, musíte být hypnabilní, to znamená, že musíte mít schopnost se do hypnózy pohroužit, ale tu bohužel každý nemá.
Nejsnadněji to jde s dětmi ve věku 9 – 12 let, protože jsou schopné hlubokého prožitku, mají velkou představivost a jsou tvořivé. S přibývajícími lety tahle schopnost drasticky klesá.
Dospělých starších 36 let dokáže psycholog uvést do hluboké hypnózy jen 14 – 16 %. Všechno to je ještě z 50 procent závislé na vztahu mezi terapeutem a hypnotizovaným. Hypnóze se nesmíte bránit, terapeutovi musíte věřit, musíte se jím nechat vést. Pokud nespolupracujete, nikdo vás zhypnotizovat nedokáže.
Co může hypnóza vyléčit
Hypnotickými postupy je možné ovlivnit sportovní výkon, zmírnit migrénu i strach ze zubaře, léčit nespavost, drogovou závislost, depresi, úzkost, obezitu a spoustu dalších neduhů.
Koktavost. Když klient v transu hovoří plynule, bez zadrhávání, je to známka toho, že se nejedná o problém z oblasti logopedie, ale s největší pravděpodobností to souvisí s traumatem z dětství, nebo s trémou a podle toho se stanoví další postup.
Malá hybnost. Pokud po úrazu stále nemůžete pořádně hýbat rukou, ačkoli všechna vyšetření ukazují, že je jinak všechno v pořádku. Jestliže pacient v hypnóze dokáže končetinou pohnout, je problém v jeho psychice. Problém se pak dá překonat.
Bolesti. Poměrně snadné je zbavit se hypnózou bolesti. Pod hypnózou můžete absolvovat bezbolestný porod nebo trhání zubů.
Tréma při zkoušce. Když vám terapeut sugescí vštípí, že „při zkoušce vám srdce tluče pomalu, jste klidní a uvolnění“, tak vám pak při zkoušce opravdu pomalu srdce tluče a jste klidní, nezmatkujete a zkoušku s přehledem uděláte.
Odvykání kouření. Hypnoterapeut vám také může vsugerovat, že vám už nechutná cigareta. Podle statistik klienti obvykle přestávají kouřit po čtyřech sezeních (každý týden jedno) a dvou dalších, tzv. posilujících.
Zázračná metoda?
Ne, hypnoterapie není žádná zázračná metoda, má však oproti jiným psychoterapiím výhodu, že se jí dá využít pro celkové uvolnění těla i psychiky. Mnohdy právě tohle pomůže.
Podle čeho si vybrat hypnoterapeuta
Základem je adresář českých a slovenských hypnoterapeutů, který sestavuje Sekce pro hypnózu Psychiatrické společnosti při České lékařské společnosti a který garantuje odpovídající vzdělání a praxi v hypnoterapii.
Najdete ho na adrese www.hump.cz/hypnoterapeute/. Můžete také dát na osobní doporučení svých známých, pokud mají s hypnózou zkušenost.
Neznáte-li nikoho takového, vybírejte si podle fotografie na webových stránkách jednotlivých terapeutů, které jste našli v adresáři. Podívejte se, je-li vám ten člověk sympatický, zda byste mu mohli důvěřovat. V hypnóze je to velmi důležité.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock