Domů     Vidím tě dvojmo!
Vidím tě dvojmo!
24.1.2020

Dvojité vidění čili diplopie není žádná legrace, protože spíš než na poruchu zraku ukazuje na potíže mozku. A z těch se – s výjimkou od alkoholického opojení, též jedné příčiny dvojího vidění – jen tak nevyspíme.

Dokud zrak funguje, můžete mít pocit, že je to docela jednoduchý proces. Teprve když se něco v jeho průběhu zadrhne, ukáže se, jak komplikovanou součinnost různých tkání vyžaduje:

Porouchat se mohou svaly pohybující okem, přenos signálu nervy, ale i jeho skládání v centru zraku v mozku v konkrétní obraz.

Čili pokud z ničeho nic vidíte dvojmo a rozhodně jste si nedali nic ostřejšího na zahřátí, pak diagnózu nedostanete okamžitě, vyžaduje podrobné pátrání za pomoci laboratorních vyšetření a moderních diagnostických přístrojů.

Jak diplopie vypadá?

Může začít plíživě, ale mnohdy se projeví náhle. V obou případech si uvědomíte, že nedokážete obraz zaostřit, jak chcete. Je celkově posunutý určitým směrem nebo částečně překlopený.

Porucha může postihnout obě oči, což je častější, či jen jedno, což zjistíte jejich střídavým zakrytím. Pokud začíná plíživě, pak se pomalu, ale vytrvale zhoršuje. Bývá to následek např. cukrovky nebo mozkových nádorů.

Přetíženost a únava

Z možných příčin ještě ta nejméně hrozivá, i když i to je poměrně relativní. Pokud se dostanete do stavu únavy tak velké, že vidíte dvojitě, pak za tím nebyla jen probdělá noc nebo uzávěrka v práci.

Tak vysoký stupeň únavy ukazuje na celkově slabou kondici a pravděpodobně další onemocnění. Už proto byste měli brát dvojité vidění jako varování a nechat svůj zdravotní stav důkladně prověřit.

Je dobré vědět: Únava a dvojité vidění mohou mít společnou příčinu – chronický nedostatek vitaminu B12 čili kyseliny listové.

Zní to nevinně, ale následkem toho vázne tvorba krve, což postupně vede k obrovské chronické únavě spojené s některými dalšími nepříjemnými stavy, například právě diplopií.

Příčinou nedostatku bývá porucha vstřebávání tohoto vitaminu ve střevě, při normálních stravovacích zvyklostech obvykle na jídelníčku nechybí. Nedostatek vitaminu B12 v krvi se dá zjistit laboratorně a pak řešit injekčním podáváním.

Autoimunitní porucha

Opakované stavy vyčerpání a nedoléčené infekce mohou při určitých vrozených předpokladech vyvolat poruchu imunity, která se jmenuje myastenia gratis. Imunitní systém při ní napadá nervy, řídicí pohyb svalů a oslabuje je.

Může to postihnout i oční nervy, což vede k potížím se zaostřením jasného obrazu. Typická pro tuto nemoc je souvislost s celkovou kondicí. Pokud si odpočinete a cítíte se lépe, pak se vidění zlepšuje a naopak. Proto bývá dvojité vidění nejnápadnější koncem dne, kdy jste nejunavenější.

Mnohem vážnější autoimunitní nemocí je roztroušená skleróza, která rovněž napadá nervovou tkáň, což se rovněž může projevit dvojitým viděním. Bohužel bez vyhlídky na zlepšení.

Záněty očnice

Další častá příčina dvojitého vidění. K zanesení infekce do oka může dojít především při zánětech vedlejších nosních dutin. Kostní přepážka, která je dělí od oka, je velmi tenká a zánět může prostoupit do očnice.

Hlavním nebezpečím nebývají mikroby, které se do oka dostaly, ale otoky doprovázející zánět. Vytvářejí tlak na citlivý zrakový orgán, čímž současně vyvolávají značné bolesti a omezují pohyblivost oka, která může vést právě k dvojímu vidění.

Naštěstí se tyto infekce dají obvykle rychle zvládnout léky, přesto je to velmi nepříjemná zkušenost.

Kromě lokálních zánětů se dvojité vidění může objevit i u některých infekčních onemocnění, převážně hlavy, jako meningitida nebo encefalitida. Ty mají ale dostatečně výrazné další příznaky.

Potíže s očními svaly

Pohyb oční koule, tedy to, že se dokážeme bez pohnutí hlavy dívat různými směry, zajišťuje několik svalových svazků, které ji obepínají. Jejich práci mohou narušit příčiny čistě mechanické, to bývají následky úrazů, krvácení do mozku nebo mozkové příhody.

Stejně tak ale může dvojité vidění vyvolat porucha nervů hlavy, které těmito svaly procházejí. Jakmile ochabne řízení pohybu, pak se oko nedokáže některým směrem otočit. Pak lékař podle přesného popisu změněného vidění i určí, který svalový svazek je postižený.

Problém v hlavě

Proč vlastně přestanou nervy hlavy správně pracovat? I pro to je vícero důvodů. Bývají to nádory, které se rozpínají a tlačí na nervové svazky. V tom případě se zrak zhoršuje nenápadně a pomalu, než si uvědomíte, že máte skutečně problém s dvojitým viděním.

Naopak při mozkové příhodě dojde k náhlé diplopii. Nepředstavujte si, že doprovází každou mrtvici, objevuje se v případě, že je postižena část mozku odpovědná za správnou funkci některého z okohybných svalů.

Od jiných příčin dvojitého vidění se dá tato odlišit i v tom, že se zpravidla týká jen pohledu v určitém úhlu, zbytek zorného pole vypadá normálně.

Může se přihodit: Pokud se u vás dvojité vidění objeví po konzumaci domácích konzerv, masových, zeleninových i ovocných, pak může jít o otravu botulotoxinem. Ochranou je důsledné povaření, do 15 minut jed rozloží.

Když dvojmo vidí jedno oko

Pak je pravděpodobnější, že příčina je přímo v něm, nikoli v centru v mozku. Pro oční lékaře to může být signál počínajícího šedého zákalu, onemocnění rohovky nebo vybočení oční čočky, například po úrazu. Obraz se při těchto poruchách může jevit dokonce vícenásobně posunutý.

Léčení? Podle příčiny

Vyhlídky na zmírnění nebo úplné odstranění zdvojeného vidění se výrazně liší. Dokonce i po úrazech hlavy, které se takto projevily, je nutné trpělivě čekat, nakolik se schopnosti okohybných svalů a nervů zregenerují.

U cukrovky zpravidla rozhoduje disciplinovanost a snaha se s nemocí aktivně poprat, tedy dodržovat zdravý jídelníček a denně cvičit a sportovat. Dobré vyhlídky často bývají i u nádorů hlavy, zvlášť pokud jsou léčeny včas.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes