Domů     Čistota není vždy půl zdraví?
Čistota není vždy půl zdraví?
3.12.2019

S hygienou to nepřehánějte, poškodíte si zdraví, varují už dlouho vědci i lékaři. Ukazuje se totiž, že přemrštěná péče o tělo a domácnost má za následek vznik alergií a také snižování odolnosti proti antibiotikům.

Podle této teorie ten, kdo od mala vyrůstá v nesterilním prostředí, má silnější imunitu a méně trpí nejrůznějšími alergiemi, astmatem či ekzémy. Zato ti, jejichž maminka nebo oni sami udržují domácnost antibakteriálně čistou, mají zdravotní problémy.

Není to ale tak úplně pravda. Kladný vliv má jen tzv. „spávná“ špína, ta ostatní je zdraví škodlivá.

Správná versus špatná

Imunologové poukazují na to, že ochranný protialergický účinek má pouze venkovské prostředí. Naši předci byli po desetitisíce let v kontaktu se „správnou“ špínou.

Soužití s domácími zvířaty, ale také s půdními mikroorganismy a střevními parazity utužovalo jejich imunitní systém a nastavovalo jeho správnou rovnováhu.

Pro návrat k této rovnováze by prý zpočátku stačilo, kdyby si děti hrály více venku, místo toho, aby seděly před televizí nebo u počítače.

Za „špatnou“ špínu lze podle odborníků považovat všechno, co souvisí se životem ve městě.

Držadla vozíků v supermarketu, tyče v dopravních prostředcích nebo klávesnice počítačů jsou plné nebezpečných mikroorganismů (víte, že průměrná klávesnice obsahuje dokonce čtyřistakrát více mikrobů než záchodové prkénko?).

Nebezpečný je i smog, prachové částice a výfukové plyny, které lidé ve městech dýchají. Pozor také na travnaté plochy podél chodníků. Bývají plné psích výkalů, stejně jako nezakrytá pískoviště, kam zase mohou chodit vykonávat potřebu kočky.

Chce to zdravý rozum

Podle výše zmíněných údajů by se zdálo, že uchovat si zdravý imunitní systém znamená odstěhovat se na venkov, hrabat se v hlíně a chovat králíky a slepice. To ale většinou není dost dobře možné. Odborníci tedy radí – zachovejte si zdravý rozum.

Přílišná úzkost a uklízení je zbytečné. Nemusíte udržovat domov ve sterilní čistotě a používat dezinfekční prostředky při běžném úklidu.

Stačí dodržovat běžná hygienická pravidla a mýt si ruce mýdlem a vodou po použití toalety, před jídlem nebo než začneme vařit. Pokud nemáte k dispozici tekoucí vodu, očistěte si ruce pomocí přípravků, které obsahují alkohol.

Důležité pro budoucnost

Děti vyrůstající ve sterilně čistém prostředí nejsou vystaveny styku s organismy, které by jim pomohly rozvíjet jejich imunitní systém a vybudovat obranné látky.

Po narození jim matka předává protilátky nutné k obraně organismu prostřednictvím mateřského mléka. Zhruba od 4. do 7. měsíce začne intenzivně vyzrávat jejich střevní sliznice a to je doba vhodná pro osídlení správnými bakteriemi.

Nemusíte proto ale každý upadlý dudlík hned sterilizovat. Tak jak rostou, jim postupně dovolte olizovat hračky, hrát si na písku, běhat venku bosé a občas si neumýt ruce.

„Když si dítě strčí do pusy ne právě umyté prsty, jeho imunitní systém se tím aktivuje, tělo reaguje, chrání se, učí se s mikroorganismy bojovat.

Je to důležité pro jeho budoucí život, pro jeho imunitu,“ píše v knize Proč je špína dobrá, mikrobioložka Mary Ruebushová.

Trénink imunity

Nutné je také sžít se s bakteriemi v jídle. Dřív lidé neměli ledničky, a tak museli jíst daleko víc potravin čerstvých, které samozřejmě obsahovaly i řadu mikroorganismů. Mohli si to dovolit.

Nepoužívali žádné pesticidy, ale jen přirozená hnojiva, takže to, co vyprodukovali, mohli hned sníst. Nic se speciálně neupravovalo, věci k snědku se často jen opláchly ve vodě a to bylo všechno. Imunita lidí se proto neustále trénovala.

Pokud si jídlo chtěli uchovat, sušili je, udili, solili nebo využívali kysání, nikdy při tom ale nezlikvidovali všechny bakterie tak radikálně, jako to děláme dnes. Pasterizace nebo konzervování sice zbaví potraviny bakterií a významně prodlouží jejich trvanlivost, jídlo je však mnohem sterilnější a naší imunitu moc nestimuluje.

Rizika přehnané hygieny

Vědecké výzkumy ukázaly, že přemíra dezinfekce a přehnaná hygiena snižuje také naši odolnost proti antibiotikům. Nikdo z nás neví, co to je triclosan, přesto se s tímto největším zabijákem bakterií denně setkáváme.

V mýdle, v zubní pastě, holicím krému, deodorantu, ústní vodě i v čisticích prostředcích. Tato chemická látka se pro silné protibakteriální a protiplísňové účinky používá již více než čtyřicet let.

Jenže díky pravidelnému a dlouhodobému používání kosmetických a dezinfekčních přípravků, které i obsahují, se bakterie mění a stávají se odolné vůči antibiotikům.

Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock

Štítky:
Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
enigmaplus.cz
Kamenné řady u Kounova: Vyzařují tajemnou energii?
Řady tvořené více než 2000 neopracovanými kameny s nejasným posláním jsou dnes největší megalitickou památkou Česka. A zřejmě také jednou z našich největších záhad. Jeden z nejzáhadnějších kamennýc
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
skutecnepribehy.cz
Měsíční kamínek splnil tajné přání?
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla zaskočena já. Splnil snad kamínek na mém krku moje slova? V  tom malém městečku na jihu Moravy jsme se ocitli s přítelem náhodou. Ten kámen na tržišti mě zaujal hned, jak jsem ho uviděla. Když jsem ho vzala do ruky, už jsem se ho nemohla vzdát.
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
epochaplus.cz
Elvis Presley: Legendární Král Rock’n’Rollu
Život krále rock’n’rollu, Elvise Presleyho, byl plný vzestupů a pádů, které ho katapultovaly na vrchol slávy, ale také ho stály život. Jeho nekonečná vášeň pro hudbu a osobitý styl se staly ikonickými pro celou éru. Od chudých začátků v Mississippi po oslnivé vystoupení ve slavném pořadu Comeback 1968, Elvis zanechal nezaměnitelnou stopu ve světě hudby.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
21stoleti.cz
Časté užívání marihuany může zvyšovat riziko infarktu, naznačuje studie
Podle studie zveřejněné v časopise The Journal of the American Heart Association je u lidí, kteří často kouří marihuanu, vyšší riziko infarktu a mrtvice. Článek je analýzou každoročního průzkumu ameri
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
nasehvezdy.cz
Zemřela herečka Simona Postlerová (†59)
V křehké tmavovlásce Simoně Postlerové (†59) byla vždy ohromná síla. Musela se rozloučit se životní láskou. Čelila i dalším vážným problémům, přesto se stále usmívala. Kdyby se vyplnil její dětský
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
nejsemsama.cz
Nenávist a intriky zkrotila růžová barva
Nikdy bych nevěřila, že se ta zlá holka někdy změní. Byla sobecká, povýšená, nikomu nepřála nic dobrého. Jednou změnila šatník a stal se snad zázrak. Už jako malá bývala Martina zlá a sobecká. Slyšela jsem o ní jen to nejhorší, a to nejen od spolužaček, ale i od její starší sestry Agáty. Byl to užalovaný, rozmazlený fracek. V dětství si vybrečela
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
iluxus.cz
V Dubaji plánují vysadit 100 milionů stromů. Pomůže to dostatečně v kompenzaci emisí uhlíku?
Připravte se na novou podobu Dubaje. Město, které již teď září jako drahokam na Blízkém východě, nyní plánuje projekt, který ho nejen povznese, ale také obohatí jeho ekosystém. Dubaj Mangroves, ambici
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
historyplus.cz
7 zásadních momentů v dějinách Afroameričanů: Prezident poslal proti rasistickému guvernérovi vojáky
V ulicích Birminghamu v americké Alabamě je opět rušno. Nejdřív je slyšet rána a pak jako domek z karet padá k zemi jeden příbytek afroamerické rodiny. Následně je zdemolován kostel, v němž se černoši setkávají. Obyvatelé tmavé pleti v „Bombinghamu“, jak se městu v 50. a 60. letech minulého století říká, nejsou před řáděním Ku-klux-klanu v bezpečí.