Dobu časného jara naši předkové tradičně využívali k ozdravným kúrám, které měly zlepšit kondici jater. Na té se v zimě podepisoval tučný jídelníček i alkohol.
A protože se v tomto směru náš životní styl moc nezměnil, prospěje i nám odlehčovací program pro játra.
Játra fungují jako chemická továrna v nepřetržitém provozu. Po celý život pracují s látkami, které krev přinese, rozkládají je, přebudovávají a staví z nich nové.
Při metabolismu hrají zásadní roli při zpracování tuků, bílkovin a sacharidů, ale likvidují také všechny nebezpečné a jedovaté látky, které se do těla dostanou. Co játrům škodí, je hlavně nadmíra tuků.
Pokud se k vysoké konzumaci tuků přidá běžný jed, kterým je alkohol, může se stát, že játrům už nebude stačit kapacita na zpracování a odbourání těchto látek. Pak se začne jejich tkáň měnit a jejich fungování zhoršovat. Naštěstí to není nevratný proces.
Játra mají vynikající schopnost regenerace. Ale musíme jim k tomu dát šanci. Proto pro vás máme tipy na krátký ozdravný program.
Varovné signály
Počínající onemocnění jater má často neurčité projevy. Nejčastěji to bývá:
únava
poruchy soustředění
nechutenství
svědění kůže
náhlá změna váhy
pocit tlaku v pravém podžebří
První krokem je dieta
Pokud chcete játrům ulehčit práci, pak je v první řadě třeba začít důsledně kontrolovat, co jíte a pijete, a pak aspoň dočasně na dobu tří týdnů vyloučit zatěžující potraviny. To jsou jídla tučná a s vysokým podílem přídatných látek.
Právě ty jsou vedle stop zemědělské chemie hlavním příčinou přetížení jater při odbourávání škodlivin. A samozřejmě stejný efekt má i konzumace alkoholu.
Co přesně tedy z jídelníčku vyloučit?
uzeniny a lahůdkářské výrobky
nakládanou zeleninu a rybičky
tučné maso a mléčné výrobky
průmyslově vyráběné sladké pečivo
polotovary a hotová mražená jídla
sycené nápoje
Co naopak prospívá:
libové maso a ryby, zapečené nebo dušené
lehká jídla z dušené nenadýmavé zeleniny
přírodní sýry a netučné kysané mléčné výrobky
vařená vejce
místo sladkostí marmelády
sladké ovoce, čerstvé i krátce dušené
koření jen omezeně a nedráždivé druhy
pečivo celozrnné, ale bez padavých olejnatých semen
rostlinné oleje, v menším množství máslo
Celozrnné? Jak kdy!
Zdravá výživa bohatá na plnohodnotné celozrnné obiloviny, ale také luštěniny a vyšší množství zeleniny nemusí být při jaterních potížích vždy optimální. Může působit trávicí potíže, proto je nutné otestovat si individuálně snášenlivost konkrétních potravin.
Při akutních projevech tlaku v podbřišku a hořké chuti v ústech, což jsou signály špatné funkce jater a žlučníku, je lépe přejít na snáze stravitelné pečivo a přílohy z bílé mouky a teprve po zlepšení obtíží jídelníček obohatit o výživově kvalitnější potraviny.
V opačném případě se mohou jaterní obtíže stupňovat kvůli přetížení orgánu při trávení.
Další těžko stravitelné potraviny: cibule, paprika, okurka, červené a bílé zelí, kapusta, pórek, houby, ořechy, kyselé ovoce
Nejvhodnější druhy zeleniny: mrkev, petržel, brokolice, červená řepa, čekanka, chřest, fenykl, špenát, cuketa, lilek
3 byliny pro játra
Ostropestřec
Celým názvem se tato rostlina jmenuje ostropestřec mariánský a obsahuje látku (tzv. sylimarin) se silným regeneračním účinkem na jaterní buňky. Kromě toho také chrání játra před poškozením toxiny, například při dlouhodobé léčbě přípravky proti bolesti.
Farmaceutické firmy z něj proto vyrábějí nesčetné přípravky, obvykle ve formě alkoholových extraktů nebo kapslí.
Bonus navíc: Ostropestřec současně uklidňuje nervy.
Pampeliška
Pampeliška obsahuje látky, které podporují tvorbu žluči a zlepšují trávení. Při nechutenství a tlaku v nadbřišku ji lze užívat jako čaj. Doporučuje je 1 lžička sušeného kořene na šálek, a to třikrát denně.
Alternativou je 1 – 2 lžičky tinktury z kořene rovněž užívat třikrát denně. Tinktura má být účinnější, protože účinné látky se lépe rozpouštějí v alkoholu. Ovšem při poškození jater je uvedená dávka alkoholu problém, lépe je užívat tinkturu preventivně.
Artyčok
Podobně jako pampeliška podporuje tvorbu žluči, kromě toho podporuje detoxikační činnost jater a zasahuje do využití tuků. Pomáhá tak snižovat hodnoty tuků v krvi.
3 recepty pro inspiraci
Dietní pečené brambory
Na 2 porce:
500 g brambor vařených ve slupce, 1 lžíce oleje, 10 g másla, 100 g dětské šunky, kmín, sůl
Brambory nakrájíme na stejně silné plátky a pomalu opékáme na pánvi. Až zezlátnou z obou stran, přimícháme pokrájenou šunku, osolíme a okořeníme. Přidáme máslo a ještě minutu opékáme.
Krůtí nákyp s chřestem
Na 4 porce:
400 g krůtích prsou, 500 g chřestu, 200 g čerstvého sýra s bylinkami, 4 vejce, oregano, sůl a trochu cukru
Chřest omyjeme, oloupeme, odkrojíme zaschlé konce a pak povaříme 10 minut v osolené vodě se špetkou cukru a kolečkem citronu (alternativou jsou dvě konzervy chřestu). Krůtí maso nakrájíme na proužky a krátce podusíme na pánvi. Vypneme a osolíme.
Vejce rozdělíme, z bílků ušleháme sníh, žloutky rozmícháme s kořením, solí a čerstvým sýrem. Pak vmícháme sníh. Do zapékací formy dáme chřest, na něj maso a pokryjeme vaječným těstíčkem. Zapékáme 15 až 20 minut.
Banánové placičky
1 velké vejce, 180 g rozmačkaných banánů, 300 g ovesných vloček, 20 g rozinek, 1 lžička prášku do pečiva, nepatrné množství skořice
Vejce rozklepneme, bílek ušleháme a žloutek přidáme k rozmačkaným banánům. Společně šleháme do napěněné hmoty. Pak vmícháme rozinky, vločky a prášek do pečiva. Nakonec do těsta přidáme sníh.
Nabíráme lžící a tvoříme malé placičky na vymazaném plechu nebo pečicím papíru. Podle velikosti pečeme 15 až 25 minut.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock