Domů     Přivítejte jaro v kondici: Jarní únava, nebo únavový syndrom?
Přivítejte jaro v kondici: Jarní únava, nebo únavový syndrom?
26.2.2019

Jinak řečeno: Mám naději, že ta únava za pár týdnů přejde? Bohužel se to dá předpovědět jen stěží, především proto, že se příčina déletrvající únavy obtížně zjišťuje.

Přirozená únava není nic záhadného: Nejde o nic jiného než o momentální vyčerpání energetických rezerv ve svalech nebo v mozku.

A záleží na naší tělesné kondici i způsobu života, za jak dlouho se síly znovu doplní a za jak dlouho tělo odklidí zplodiny jejich předchozího intenzivního spotřebovávání. To se týká projevů namoženosti svalů.

Mozek sice namožený není, ale mnohem déle trvá jeho regenerace, obvykle to bez spánku nejde. Pokud máte se spánkem potíže, pak se obnova sil protahuje a přirozená únava může přejít v chronickou.

Co je…

Jarní únava

Oproti dřívějším časům, kdy v jarní únavě hrála roli především méně kvalitní výživa v zimě, má v současnosti jarní skleslost a malátnost tyto dvě hlavní příčiny:

• Zimní pokles vitaminu D, živiny neobyčejně důležité pro fungování imunity. Vitaminem D se zásobujeme v létě, neboť vzniká při dopadu slunečních paprsků na kůži.

V chladných měsících pak čerpáme ze zásob, jenže ty se koncem zimy výrazně krátí, až dochází k hypovitaminóze. Pak snáze podlehneme virózám a jsme unavení.

• Nedostatečný spánek. Je to následek současného životního stylu, který narušuje přirozený rytmus střídání spánku a bdění.

Spát bychom měli chodit po setmění, kdy se přirozeně začne zvyšovat hladina hormonu melatoninu, který nás má přimět k ulehnutí do postele. Dlouhým večerním bděním jeho produkci narušujeme a tím si komplikujeme nejen spánek, melatonin je důležitý i pro imunitu.

Relaxujte a zařaďte i nové techniky, které jste ještě nezkoušeli. Třeba nové masáže.
Relaxujte a zařaďte i nové techniky, které jste ještě nezkoušeli. Třeba nové masáže.

Pomáhá odpočinek

Zkuste především svému tělu dopřát delší spánek a relaxujte při příjemných pohybových aktivitách, jakými jsou třeba plavání nebo tanec. Nepřetěžujte se duševně, abyste si nenarušovali spánek. Pokud trpíte jen jarní únavou, pak budete do dvou tří týdnů zase fit.

Chronický únavový syndrom

Dává se do souvislosti s poruchou imunity, ale zatím není jasné, co přesně tento stav vyvolává. Často mívá únava jasný začátek, postižený si pamatuje stav před jejím vypuknutím a jasně si uvědomuje rozdíl duševního i psychického stavu.

Nezřídka bývá spouštěčem akutní virová nebo bakteriální infekce. Po jejím vyléčení ovšem nedochází k rekonvalescenci a obnově sil, odpočinek nepomáhá, únava neustupuje.

Pestrá a zdravá strava je to, co vaše tělo vždy uvítá.
Pestrá a zdravá strava je to, co vaše tělo vždy uvítá.

Přetrvávat mohou i některé další potíže:

• dlouhodobě mírně zvýšená teplota (37.3-38 °C)

• chronické pobolívání v krku

• bolest svalů bez příčiny, zejména ve stehnech a pažích

• bolesti kolem dlouhých kostí

• stěhovavé a vracející se bolesti drobných kloubů

• bolestivost lymfatických uzlin na krku a v podpaží

• zimomřivost i špatná snášenlivost veder

• světloplachost a potíže se zrakem

• poruchy koncentrace

• problémy se spánkem

Nepřepínat se

Chronickým únavovým syndromem mnohdy trpívají činorodí lidé, kteří od sebe požadují velké výkony. Na nevysvětlitelnou únavu pak reagují zvýšenou disciplínou a aktivitou. To ovšem vede ke zhroucení, neboť dále prohlubují deficit energetických zásob.

Mnohem lepší je naplánovat si každodenní čas pro odpočinek a relaxaci, víkendy ponechat pouze pro rekonvalescenci. V příznivém případě se tím může podařit únavu snížit, snadno se ale při dalším vypětí sil vrátí. Co tedy s tím?

Léčbou těchto stavů se zabývají imunologové, pokud únava trvá půl roku a déle, objednejte se na vyšetření.

Další příčiny dlouhodobé únavy

Kromě imunitních poruch se za malátností a slabostí, které se odpočinkem nezlepšují, mohou skrývat i další nemoci, počínaje „banální“ chudokrevností.

Ta vede ke zhoršenému zásobování tkání kyslíkem, jednou z hlavních „pohonných látek“ pro buňky, proto pak chybí energie. Únavou často tělo reaguje na nedostatek živin u nevhodného jídelníčku a při poruchách příjmu potravy. Tady je souvislost zřejmá.

Zatím je nejasné, proč jsou únavou provázena onemocnění jako roztroušená skleróza, Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba, zhoubné nádory, srdeční selhávání a vysoký krevní tlak.

Od únavy vám pomůže i zvlhčení vzduchu.
Od únavy vám pomůže i zvlhčení vzduchu.

• Porucha štítné žlázy

Patří vlastně také mezi autoimunitní choroby. Co se při ní v těle děje? Imunitní buňky napadají produkci hormonů ve štítné žláze, právě těch, s jejichž pomocí tělo řídí hospodaření s energií. Jakmile je hladina hormonů příliš nízká, tělu se naléhavě nedostává energie.

• Psychické potíže

Typická je únava zejména pro depresi, může být tak silná, že znemožňuje nemocnému i běžnou sebeobsluhu. Únava může ale provázet i celou řadu dalších psychických poruch, především těch, které jsou spojené s celkovým neklidem, úzkostí, panikou.

• Poruchy spánku

Čas, který věnujeme nebo bychom měli věnovat spánku, není jen útlumem, ale naopak je fází tvořivou, anabolickou, kdy se syntetizují bílkoviny a doplňuje se energie. Ta pak při nedostatku spánku pochopitelně chybí.

• Přecitlivělost na chemické látky

Jde vlastně o projev příliš silné reakce na chemické látky, které mohou být v jídle, pití nebo ovzduší. Bývají to pesticidy, cigaretový kouř, kosmetické látky a průmyslové exhalace. Může jít i o tzv.

syndrom nemocných interiérů, tedy o následky pobytu v budovách s příliš suchým vzduchem a škodlivinami, které se uvolňují ze stavebních materiálů a vybavení. Častěji přecitlivělostí na chemikálie trpívají ženy. Stav se zlepšuje při přesunu do zdravější lokality.

reklama
Související články
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
16.4.2024
Bolesti mají různé příčiny, ale obvykle jen jedno společné řešení – tabletku. Ta ne vždy pomůže, zato při častějších bolestech uškodí především játrům a ledvinám. Proto se vyplatí dát šanci alternativním metodám tišení bolesti. Jak uvidíte, není jich málo. Pomáhá i obyčejný pohyb – a to zejména u nejrozšířenějších typů bolesti, které postihují hlavu nebo klouby. Má to svůj důvod: Bolesti hlavy ča
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
historyplus.cz
Tulou: Stavěli Číňané pevnosti pro 800 lidí?
Život jim ztrpčují nájezdníci, loupežné bandy i rozmary počasí. Proto si lidé z etnické skupiny Hakka začínají ve středověku stavět podivuhodné domy, které je před všemi nástrahami mají ochránit. Byť tyto „pevnosti“ vypadají na první pohled jednoduše, jsou promyšlené do posledního detailu a z hlediska obranyschopnosti se vyrovnají evropským hradům…   První tulou, jak se těmto zvláštním
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
21stoleti.cz
Plastická chirurgie: Jak změnila život válečným veteránům?
Těžké dělostřelectvo a kulomety způsobují zranění dosud nevídaná. Šrapnely odtrhávají kusy tváře. Jedovaté plyny poškozují tkáně. I „obyčejný“ požár nadělá pořádnou paseku… Zdá se, že osudem znetvořen
Česnekové brambory
tisicereceptu.cz
Česnekové brambory
Brambory vařené a pečené ve vývaru s česnekem mají znamenitou chuť. Můžete si je dát samotné nebo jako přílohu. Potřebujete 1,5 kg brambor 1 lžíci olivového oleje 50 g másla 2–3 stroužky česn
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
nasehvezdy.cz
Chystá se Burešová utéct ke konkurenci?
Nedávno herečka ze ZOO Eva Burešová (30) překvapivě ohlásila, že v seriálu končí. Jako důvod uvedla, že se chce více soustředit na hudební kariéru a rodinu. Možná je ale důvod úplně jinde. Do redakc
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
epochanacestach.cz
Unikátní expozice: Zbiroh, sídlo templářů
Před deseti lety zámek Zbiroh způsobil senzaci svou expozicí nazvanou Tvář Leonarda da Vinci – Příběh rytířského řádu templářů. Výstava trvala půl roku a většina jejích exponátů na místě zůstala, takže dnes může nová expozice znovu připomenout historii templářského řádu spojenou se zámkem. Výstavě dominuje takzvaná Lukánská deska – autoportrét Leonarda da Vinci, dílo, které
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
iluxus.cz
Perleťová óda na polibek Měsíce v podání Frederique Constant
Hodinky Classics Elegance Luna jsou nejnovějším modelem z značky Frederique Constant. Vůbec poprvé v historii manufaktury navrhla měsíční fázi těchto hodinek dcera jejího vedoucího výzkumu a vývoje. D
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
enigmaplus.cz
Záhada smrti mladého krále: Opravdu padl v bitvě?
V roce 1578 se střetla portugalská a arabská vojska v bitvě u marockého Ksár-el-Kebíru. V boji bylo portugalské vojsko takřka celé zničeno. Mezi padlými měl být „údajně“ i portugalský král Sebastián I
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
epochaplus.cz
Bedřich Hrozný: Pokořitel chetitského písma se postaví také nacistům!
Na chodbách panuje nezvyklý ruch, do pracovny rektora doléhají ostré německé povely. Rychle vstane a pohotově dokráčí před budovu, kde zmerčí, jak nacisté nakládají nebohé studenty na korbu auta. Vzduch okamžitě zaplní dunivý profesorský hlas. Cesta k úspěchu je trnitá a pořádně klikatá. Své o tom ví také Bedřich Hrozný (1879-1952). Vědec, jenž rozluští chetitské písmo,
Unikátní ultra-temná galaxie
epochalnisvet.cz
Unikátní ultra-temná galaxie
V mnohém připomíná Mléčnou dráhu s dostatkem materiálu pro vznik miliard hvězd. Jak se ale zdá, J0613+52 žádné hvězdy nemá. Je osamoceným chuchvalcem prachu a plynu unášeným vesmírem od počátku věků. Tak alespoň galaxie pojmenovaná J0613+52 na první pohled vypadá.   Tým vedený astrofyzičkou Karen O´Neilovou bizarní objekt vzdálený 270 milionů světelných let za pomocí
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
skutecnepribehy.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Losos plněný špenátem a sýrem
nejsemsama.cz
Losos plněný špenátem a sýrem
Losos je oblíbená a velmi zdravá ryba. S náplní z čerst­vého špenátu a výrazného ovčího sýra je to doslova lahůdka, použít ale samozřejmě můžete i jiný sýr. Potřebujete: ✿ 4 filety z lososa ✿ 200 g baby špenátu ✿ 100 g ovčího sýra ✿ 1 stroužek česneku ✿ pepř, sůl, koření na ryby ✿ olivový olej