Jinak řečeno: Mám naději, že ta únava za pár týdnů přejde? Bohužel se to dá předpovědět jen stěží, především proto, že se příčina déletrvající únavy obtížně zjišťuje.
Přirozená únava není nic záhadného: Nejde o nic jiného než o momentální vyčerpání energetických rezerv ve svalech nebo v mozku.
A záleží na naší tělesné kondici i způsobu života, za jak dlouho se síly znovu doplní a za jak dlouho tělo odklidí zplodiny jejich předchozího intenzivního spotřebovávání. To se týká projevů namoženosti svalů.
Mozek sice namožený není, ale mnohem déle trvá jeho regenerace, obvykle to bez spánku nejde. Pokud máte se spánkem potíže, pak se obnova sil protahuje a přirozená únava může přejít v chronickou.
Co je…
Jarní únava
Oproti dřívějším časům, kdy v jarní únavě hrála roli především méně kvalitní výživa v zimě, má v současnosti jarní skleslost a malátnost tyto dvě hlavní příčiny:
• Zimní pokles vitaminu D, živiny neobyčejně důležité pro fungování imunity. Vitaminem D se zásobujeme v létě, neboť vzniká při dopadu slunečních paprsků na kůži.
V chladných měsících pak čerpáme ze zásob, jenže ty se koncem zimy výrazně krátí, až dochází k hypovitaminóze. Pak snáze podlehneme virózám a jsme unavení.
• Nedostatečný spánek. Je to následek současného životního stylu, který narušuje přirozený rytmus střídání spánku a bdění.
Spát bychom měli chodit po setmění, kdy se přirozeně začne zvyšovat hladina hormonu melatoninu, který nás má přimět k ulehnutí do postele. Dlouhým večerním bděním jeho produkci narušujeme a tím si komplikujeme nejen spánek, melatonin je důležitý i pro imunitu.
Pomáhá odpočinek
Zkuste především svému tělu dopřát delší spánek a relaxujte při příjemných pohybových aktivitách, jakými jsou třeba plavání nebo tanec. Nepřetěžujte se duševně, abyste si nenarušovali spánek. Pokud trpíte jen jarní únavou, pak budete do dvou tří týdnů zase fit.
Chronický únavový syndrom
Dává se do souvislosti s poruchou imunity, ale zatím není jasné, co přesně tento stav vyvolává. Často mívá únava jasný začátek, postižený si pamatuje stav před jejím vypuknutím a jasně si uvědomuje rozdíl duševního i psychického stavu.
Nezřídka bývá spouštěčem akutní virová nebo bakteriální infekce. Po jejím vyléčení ovšem nedochází k rekonvalescenci a obnově sil, odpočinek nepomáhá, únava neustupuje.
Přetrvávat mohou i některé další potíže:
• dlouhodobě mírně zvýšená teplota (37.3-38 °C)
• chronické pobolívání v krku
• bolest svalů bez příčiny, zejména ve stehnech a pažích
• bolesti kolem dlouhých kostí
• stěhovavé a vracející se bolesti drobných kloubů
• bolestivost lymfatických uzlin na krku a v podpaží
• zimomřivost i špatná snášenlivost veder
• světloplachost a potíže se zrakem
• poruchy koncentrace
• problémy se spánkem
Nepřepínat se
Chronickým únavovým syndromem mnohdy trpívají činorodí lidé, kteří od sebe požadují velké výkony. Na nevysvětlitelnou únavu pak reagují zvýšenou disciplínou a aktivitou. To ovšem vede ke zhroucení, neboť dále prohlubují deficit energetických zásob.
Mnohem lepší je naplánovat si každodenní čas pro odpočinek a relaxaci, víkendy ponechat pouze pro rekonvalescenci. V příznivém případě se tím může podařit únavu snížit, snadno se ale při dalším vypětí sil vrátí. Co tedy s tím?
Léčbou těchto stavů se zabývají imunologové, pokud únava trvá půl roku a déle, objednejte se na vyšetření.
Další příčiny dlouhodobé únavy
Kromě imunitních poruch se za malátností a slabostí, které se odpočinkem nezlepšují, mohou skrývat i další nemoci, počínaje „banální“ chudokrevností.
Ta vede ke zhoršenému zásobování tkání kyslíkem, jednou z hlavních „pohonných látek“ pro buňky, proto pak chybí energie. Únavou často tělo reaguje na nedostatek živin u nevhodného jídelníčku a při poruchách příjmu potravy. Tady je souvislost zřejmá.
Zatím je nejasné, proč jsou únavou provázena onemocnění jako roztroušená skleróza, Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba, zhoubné nádory, srdeční selhávání a vysoký krevní tlak.
• Porucha štítné žlázy
Patří vlastně také mezi autoimunitní choroby. Co se při ní v těle děje? Imunitní buňky napadají produkci hormonů ve štítné žláze, právě těch, s jejichž pomocí tělo řídí hospodaření s energií. Jakmile je hladina hormonů příliš nízká, tělu se naléhavě nedostává energie.
• Psychické potíže
Typická je únava zejména pro depresi, může být tak silná, že znemožňuje nemocnému i běžnou sebeobsluhu. Únava může ale provázet i celou řadu dalších psychických poruch, především těch, které jsou spojené s celkovým neklidem, úzkostí, panikou.
• Poruchy spánku
Čas, který věnujeme nebo bychom měli věnovat spánku, není jen útlumem, ale naopak je fází tvořivou, anabolickou, kdy se syntetizují bílkoviny a doplňuje se energie. Ta pak při nedostatku spánku pochopitelně chybí.
• Přecitlivělost na chemické látky
Jde vlastně o projev příliš silné reakce na chemické látky, které mohou být v jídle, pití nebo ovzduší. Bývají to pesticidy, cigaretový kouř, kosmetické látky a průmyslové exhalace. Může jít i o tzv.
syndrom nemocných interiérů, tedy o následky pobytu v budovách s příliš suchým vzduchem a škodlivinami, které se uvolňují ze stavebních materiálů a vybavení. Častěji přecitlivělostí na chemikálie trpívají ženy. Stav se zlepšuje při přesunu do zdravější lokality.