Domů     Rychlejší než samo jaro
Rychlejší než samo jaro
25.2.2019

Od zahrady se očekává, že pokvete od jara do podzimu. Ale i teď, kdy zima zdaleka ještě neskončila, mohou váš pozemek zdobit půvabné květy.

Uprostřed sněhu a v mrazu kvetou například čemeřice, vřesovce a talovíny, při mírném oteplení je následují sněženky, kaliny či krokusy.

Až se za pár týdnů vydáte do zahradnictví pro jarní sadbu a pro letničky, vzpomeňte si i na zimní sezónu, abyste včas tyhle rostlinné otužilce vysadili. Zimní zahrada přece nemusí vypadat smutně a opuštěně.

Čemeřice

Žádný mráz ji nepokoří. Dokáže se prodrat na světlo i přes silnou sněhovou přikrývku a minusové teploty a patří k prvním květům, které zkrášlí naši zahradu po zimě.

Kvete od února do května v mnoha barvách – od krémově bílé, světle zelené, růžové, purpurové až po fialově černou. Kvetení urychlíte, když rostliny přiklopíte skleněnými zvony nebo širšími zavařovacími sklenicemi.

Jak ji pěstovat

Čemeřice prospívá v humózní, vlhčí půdě, v polostínu až stínu na nerušeném místě. Množit ji můžete na jaře po odkvětu dělením. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny. Sází se na venkovní záhony asi 30 cm od sebe.

Talovíny

Vykvétají již v únoru při prvním mírném oteplení. Na záhonu, klidně uprostřed ostrůvků tajícího sněhu, se objeví drobné žluté sasankovité kvítky podepřené zelenými lístky.

Kvetou v únoru až dubnu, ale když je mírná zima, můžete se s jejich kvítky setkat už v lednu. Talovíny se hodí do skalek, záhonů, na okraje trávníků i pod keře a stromy.

Jak je pěstovat

Talovínům se dobře daří na polozastíněných stanovištích (ostré slunce poškozuje listy), kde je humózní, trvale vlhká, neutrální nebo mírně alkalická půda. Žádnou zvláštní péči tyto rostlinky nevyžadují.

Radost jim uděláte, když občas jejich stanoviště překryjete slabou vrstvou kompostu nebo listovky. Snadno se množí ze semínek, ale trvá to až 4 roky, než začnou kvést. Lepší je koupit hlízky a vysadit je v září nebo říjnu 5 až 10 cm od sebe, do hloubky 5 cm. Vzrostlé trsy pak můžete úspěšně množit dělením hlíz.

Violka rohatá

Violky dokážou kvést neúnavně téměř po celý rok podle druhu a sadby. Existují ve všech běžných barevných odstínech kromě zelené. Hodí se do skupinových výsadeb, na obruby záhonů, na skalky, ale i do truhlíků.

Odrůdy, které se pěstují venku, mají menší květy, a je-li zima mírná, dělají radost po celé měsíce.

Jak ji pěstovat

Violky mají rády lehce slunná až polostinná místa. Potřebují vlhčí, ale zároveň dobře propustnou půdou.

V případě krutých mrazivých a vlhkých dní mohou některé rostlinky odumřít, proto je dobré při takových podmínkách záhony s violkami zakrýt slámou či chvojím.

Vřesovec plěťový

Na rozdíl od jiných druhů vřesovců snáší zimu bez problémů. Rozkvétá uprostřed zimy a kvete až do května. Květy má rubínové, purpurové, růžové či fialovočervené, krémové i čistě bílé.

Jak ho pěstovat

Vřesovec pleťový sázejte na slunná až polostinná vlhčí místa. Na plném slunci ho v zimě lehce přikryjte chvojím, které ho mírně přistíní. Prospívá mu písčito-humózní půda, ale snáší i půdy vápenité. Když ho po odkvětu lehce sestřihnete, v příštím roce bude mít více poupat.

Vilíny

Jsou to okrasné dřeviny. Jejich květům nevadí sníh ani mráz a nádherně voní. Všechny druhy kvetou od podzimu až do jara.

Zajímavostí je, že pokud už rozkvetlé květy překvapí sníh a mráz, stočí se korunní plátky do klubíček  a rozevřou se, když špatné počasí pomine, a to mohou i několikrát opakovat. Malé květy mají nápadnou  žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Na bezlistých výhonech to působí dekorativně.

Jak je pěstovat

Keře sázejte je do hlubší a vlhké půdy bohaté na živiny, sucho nemají rády.

Sněženky

Vyrůstá a vykvétá často ještě za sněhové pokrývky již v únoru.

Jak je pěstovat

Sněženka se velmi často pěstuje v zahradách či ve skalkách. Daří se jí i v polostínu a vyžaduje dostatek vláhy. Rozmnožuje se velmi snadno – trs cibulek se v době při odkvétání vyndá ze země a rozdělí na menší části, které se opět zasadí.

Můžete je rovněž množit ze semen, ale to pak sněženky vykvetou za tři až čtyři roky.

Krokusy

Krokusy neboli šafrány rozzáří vaši zahradu hned poté, co na zbytcích sněhu odkvetou sněženky a vyklubou se talovíny. Chcete-li, aby vám na zahradě krokusy kvetly ještě letos, zasaďte ty, které kvetou od září do prvních mrazíků.

Do té doby si vyberete krokusy pro říjnovou výsadbu, jež rozkvete příští jaro.

Jak je pěstovat

V obchodě s osivy si kupte cibule krokusů a zasaďte je na okraj záhonů, na skalku, jen tak na trávu, pod stromy. Sázejí se do hloubky 8–12 centimetrů, hlouběji ne, protož by je okousaly myši nebo hraboši, pro které jsou pochoutkou.

Sázejí se do skupin po třech či pěti rostlinkách. Rozestupy mezi nimi volte 3-5 cm. Půda by měla být lehčí humózní, dobře prokypřená. Pozor na přemokření, krokusy to nemají rády, ale nesvědčí jim ani příliš přeschlá zemina.

Podzimní druhy dobře kvetou na výsluní, jarní v mírném stínu. Oba typy krokusů však potřebují minimálně 4 hodiny (ideálně 6 hodin) denního světla.

Kalina

Pěkný keř s bílými či růžovými květy bude hezky vonět a kvést i v zimě jen za předpokladu, že vyberete ten správný kultivar.

Kalina bodnantská začíná nasazovat na květ během prosince, nebo dokonce vykvete, ale nebojte se, teploty pod bodem mrazu poupata neponičí. Kvetení se pouze zastaví a pokračuje v přijatelnější době, například v lednu, nebo v únoru.

Uprostřed zimy vykvétá tento keř velkými růžovými květy, které koncem období mění barvu do běla.

Jak ji pěstovat

Kalina vyžaduje slunné maximálně pohostinné místo. Stálezelené druhy potřebují výživné, přiměřeně vlhké a spíše kyselé dobře propustné půdy. Ty ostatní se spokojí obvykle s normální zahradní půdou a stanovištěm na plném slunci.

Nevyžadují žádný speciální řez, ale vždycky, když je trochu prořežete, začnou mnohem víc kvést. Se zálivkou si není třeba dělat velké starosti. Pravidelně zalévat potřebují pouze v prvních dvou letech po výsadbě.

V dalších letech, když se pevně zakořenění, si vystačí s přirozenou zálivkou ve formě deště a rosy. Ve velmi parných dnech zaléváme mladší rostliny navečer a vydatně.

Štítky:
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá