Domů     Rychlejší než samo jaro
Rychlejší než samo jaro
25.2.2019

Od zahrady se očekává, že pokvete od jara do podzimu. Ale i teď, kdy zima zdaleka ještě neskončila, mohou váš pozemek zdobit půvabné květy.

Uprostřed sněhu a v mrazu kvetou například čemeřice, vřesovce a talovíny, při mírném oteplení je následují sněženky, kaliny či krokusy.

Až se za pár týdnů vydáte do zahradnictví pro jarní sadbu a pro letničky, vzpomeňte si i na zimní sezónu, abyste včas tyhle rostlinné otužilce vysadili. Zimní zahrada přece nemusí vypadat smutně a opuštěně.

Čemeřice

Žádný mráz ji nepokoří. Dokáže se prodrat na světlo i přes silnou sněhovou přikrývku a minusové teploty a patří k prvním květům, které zkrášlí naši zahradu po zimě.

Kvete od února do května v mnoha barvách – od krémově bílé, světle zelené, růžové, purpurové až po fialově černou. Kvetení urychlíte, když rostliny přiklopíte skleněnými zvony nebo širšími zavařovacími sklenicemi.

Jak ji pěstovat

Čemeřice prospívá v humózní, vlhčí půdě, v polostínu až stínu na nerušeném místě. Množit ji můžete na jaře po odkvětu dělením. Jednotlivé oddělky by měly mít alespoň 4 pupeny. Sází se na venkovní záhony asi 30 cm od sebe.

Talovíny

Vykvétají již v únoru při prvním mírném oteplení. Na záhonu, klidně uprostřed ostrůvků tajícího sněhu, se objeví drobné žluté sasankovité kvítky podepřené zelenými lístky.

Kvetou v únoru až dubnu, ale když je mírná zima, můžete se s jejich kvítky setkat už v lednu. Talovíny se hodí do skalek, záhonů, na okraje trávníků i pod keře a stromy.

Jak je pěstovat

Talovínům se dobře daří na polozastíněných stanovištích (ostré slunce poškozuje listy), kde je humózní, trvale vlhká, neutrální nebo mírně alkalická půda. Žádnou zvláštní péči tyto rostlinky nevyžadují.

Radost jim uděláte, když občas jejich stanoviště překryjete slabou vrstvou kompostu nebo listovky. Snadno se množí ze semínek, ale trvá to až 4 roky, než začnou kvést. Lepší je koupit hlízky a vysadit je v září nebo říjnu 5 až 10 cm od sebe, do hloubky 5 cm. Vzrostlé trsy pak můžete úspěšně množit dělením hlíz.

Violka rohatá

Violky dokážou kvést neúnavně téměř po celý rok podle druhu a sadby. Existují ve všech běžných barevných odstínech kromě zelené. Hodí se do skupinových výsadeb, na obruby záhonů, na skalky, ale i do truhlíků.

Odrůdy, které se pěstují venku, mají menší květy, a je-li zima mírná, dělají radost po celé měsíce.

Jak ji pěstovat

Violky mají rády lehce slunná až polostinná místa. Potřebují vlhčí, ale zároveň dobře propustnou půdou.

V případě krutých mrazivých a vlhkých dní mohou některé rostlinky odumřít, proto je dobré při takových podmínkách záhony s violkami zakrýt slámou či chvojím.

Vřesovec plěťový

Na rozdíl od jiných druhů vřesovců snáší zimu bez problémů. Rozkvétá uprostřed zimy a kvete až do května. Květy má rubínové, purpurové, růžové či fialovočervené, krémové i čistě bílé.

Jak ho pěstovat

Vřesovec pleťový sázejte na slunná až polostinná vlhčí místa. Na plném slunci ho v zimě lehce přikryjte chvojím, které ho mírně přistíní. Prospívá mu písčito-humózní půda, ale snáší i půdy vápenité. Když ho po odkvětu lehce sestřihnete, v příštím roce bude mít více poupat.

Vilíny

Jsou to okrasné dřeviny. Jejich květům nevadí sníh ani mráz a nádherně voní. Všechny druhy kvetou od podzimu až do jara.

Zajímavostí je, že pokud už rozkvetlé květy překvapí sníh a mráz, stočí se korunní plátky do klubíček  a rozevřou se, když špatné počasí pomine, a to mohou i několikrát opakovat. Malé květy mají nápadnou  žlutou, oranžovou nebo červenou barvu. Na bezlistých výhonech to působí dekorativně.

Jak je pěstovat

Keře sázejte je do hlubší a vlhké půdy bohaté na živiny, sucho nemají rády.

Sněženky

Vyrůstá a vykvétá často ještě za sněhové pokrývky již v únoru.

Jak je pěstovat

Sněženka se velmi často pěstuje v zahradách či ve skalkách. Daří se jí i v polostínu a vyžaduje dostatek vláhy. Rozmnožuje se velmi snadno – trs cibulek se v době při odkvétání vyndá ze země a rozdělí na menší části, které se opět zasadí.

Můžete je rovněž množit ze semen, ale to pak sněženky vykvetou za tři až čtyři roky.

Krokusy

Krokusy neboli šafrány rozzáří vaši zahradu hned poté, co na zbytcích sněhu odkvetou sněženky a vyklubou se talovíny. Chcete-li, aby vám na zahradě krokusy kvetly ještě letos, zasaďte ty, které kvetou od září do prvních mrazíků.

Do té doby si vyberete krokusy pro říjnovou výsadbu, jež rozkvete příští jaro.

Jak je pěstovat

V obchodě s osivy si kupte cibule krokusů a zasaďte je na okraj záhonů, na skalku, jen tak na trávu, pod stromy. Sázejí se do hloubky 8–12 centimetrů, hlouběji ne, protož by je okousaly myši nebo hraboši, pro které jsou pochoutkou.

Sázejí se do skupin po třech či pěti rostlinkách. Rozestupy mezi nimi volte 3-5 cm. Půda by měla být lehčí humózní, dobře prokypřená. Pozor na přemokření, krokusy to nemají rády, ale nesvědčí jim ani příliš přeschlá zemina.

Podzimní druhy dobře kvetou na výsluní, jarní v mírném stínu. Oba typy krokusů však potřebují minimálně 4 hodiny (ideálně 6 hodin) denního světla.

Kalina

Pěkný keř s bílými či růžovými květy bude hezky vonět a kvést i v zimě jen za předpokladu, že vyberete ten správný kultivar.

Kalina bodnantská začíná nasazovat na květ během prosince, nebo dokonce vykvete, ale nebojte se, teploty pod bodem mrazu poupata neponičí. Kvetení se pouze zastaví a pokračuje v přijatelnější době, například v lednu, nebo v únoru.

Uprostřed zimy vykvétá tento keř velkými růžovými květy, které koncem období mění barvu do běla.

Jak ji pěstovat

Kalina vyžaduje slunné maximálně pohostinné místo. Stálezelené druhy potřebují výživné, přiměřeně vlhké a spíše kyselé dobře propustné půdy. Ty ostatní se spokojí obvykle s normální zahradní půdou a stanovištěm na plném slunci.

Nevyžadují žádný speciální řez, ale vždycky, když je trochu prořežete, začnou mnohem víc kvést. Se zálivkou si není třeba dělat velké starosti. Pravidelně zalévat potřebují pouze v prvních dvou letech po výsadbě.

V dalších letech, když se pevně zakořenění, si vystačí s přirozenou zálivkou ve formě deště a rosy. Ve velmi parných dnech zaléváme mladší rostliny navečer a vydatně.

Štítky:
Související články
10.5.2025
A každý, kdo je jen trochu zahrádkář, ví, že ho právě teď čeká spousta práce, aby vše připravil na novou sezónu. Jste na tom také tak? Pak víte, že toho musíte stihnout požehnaně, ale také se těšíte, až ponoříte ruce poprvé do země. A určitě už vymýšlíte, jak to udělat, aby zahrádka byla letos ještě půvabnější a krásnější. Čím začít? Odstraňte mech a suché listí Trávník si po zimě o pomoc pří
5.3.2025
Pro účel zimní výzdoby na konci zimy se skvěle hodí jinak méně oblíbené bramboříky s bílými květy. Doplnit se dají bílými svícemi, dojem ledu vytvoří metalické prvky a sklo, zejména pískované. Na slavnostní stůl I v lednu se slaví výročí a narozeniny, a bramboříky jsou skvělým tipem na květinovou výzdobu stolu. Aby byla stylová, můžete květináčky umístit do nepoužívaného porcelánového nádobí. P
24.2.2025
Málokterý solitér na zahradě dokáže tak suverénně opanovat prostor, určit mu charakter a atmosféru jako bonsaje. Nejen ty malé, kterým pobyt venku v teplých měsících prospěje, ale hlavně bonsaje zahradní. Od pokojových bonsají se ty zahradní liší nejen rozměry, které mohou dosahovat i několika metrů, ale také výběrem druhů. Kvůli hutnému růstu, nezbytnému pro střih a tvarování ve větších rozměr
20.2.2025
Pokud se vám nedaří doma s pokojovkami, je ještě jedna možnost, jak své rostlinky můžete zachránit. Zkuste je pěstovat bez použití zeminy. Tato metoda pěstování rostlin má jednu velkou výhodu – zatímco při tradičním způsobu musíte rostlinku zalévat každý druhý nebo třetí den, tady přijímá vodu stále. Namísto hlíny totiž rostliny „žijí“ pouze ve vodě a roztoku živin. A aby pěkně vzpřímeně stály, p
18.2.2025
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim rychle energii, kterou potřebují. Pěnkavy, strakapoudi a žluny,
reklama
Šikovné tipy
Když konturování, tak podle tvaru obličeje
Konturování je jednou z nejužitečnějších metod make-upu a vyplatí se ji naučit. Dokáže totiž vytvořit iluzi ideálního tvaru obličeje. Konturování vlastně napodobuje efekt světla a stínu: Světlem vytahuje líbivé rysy obličeje a tmavšími tóny zatlačuje do pozadí ty méně povedené. A protože každá tvář je originál, neexistuje jeden univerzální postup, jak si konturováním dodat na […]
Konec zápachu v bytě
Možná už se vám to také stalo. Vejdete do bytu a…. cítíte nepříjemný odér, který se line prostorem. Jen nemůžete přijít na to, odkud se bere. V případě, že se váš nos vzbouří a signalizuje nelibý pach, se zkuste zaměřit na 7 nejčastějších důvodů, proč to u vás doma smrdí. 1. Odpadkový koš Používání igelitových […]
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
enigmaplus.cz
Deset bytostí z českého folkloru, o kterých jste možná nikdy neslyšeli
V našich pověstech se to všelijakými strašidly a přízraky jen hemží. V různých formách se vyskytují snad na každém hradě, ale také v lesích, v podzemí či dokonce v ulicích měst. Narazit na ně můžete,
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Tajemný africký horoskop
nejsemsama.cz
Tajemný africký horoskop
Pod horkým saharským sluncem vznikla kdysi magická geomantie. Jde o věštecké umění z předmětů, které bylo v dávných dobách důležité pro přežití. Věštilo se z kostí, hlíny, kamenů či písku. Najděte své znamení, a dozvíte se úžasné věci. Víte, jaké jsou vaše šťastné dny a co to o vás všechno vypovídá? Zjistěte podle svého narození, ke kterému magickému znamení patříte. Silný Baobab 4.
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
historyplus.cz
Zesměšnil odvážný Slovák Fridricha Velikého?
Je jich málo, mají jen pár děl, a přesto husaři dokážou nemožné – obsadí Berlín! Bleskovým přepadem ochromí místní vojenskou posádku a šokované pruské královně nezbývá než z města uprchnout. Rakouský vojevůdce Andrej Hadik se brilantní akcí zapíše do dějin.   „Virtuti nihil invium!“ „Udatnost nezná překážek!“ Právě tímto krédem se celý život řídí rakouský maršál
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Ruce, které nezapomínají
skutecnepribehy.cz
Ruce, které nezapomínají
Někdy mám pocit, že se celý život vejde do pár doteků. Do jemného pohlazení po vlasech nebo hrnku, který podáváte druhému, aby ho zahřál. Moje ruce si toho pamatují víc než moje hlava. Prsty mám pokřivené, klouby už dávno nepracují, jak by měly, ale ty staré dlaně… pořád cítí. Je v nich vše: dětství, práce, radosti, pády i ta každodenní
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
epochaplus.cz
Podprsenka: Od mučivého korzetu k osvobozujícímu designu
Dokud ženy nosily korzety, a že to trvalo hezkých pár století, nemohly volně dýchat a měly jeho vinou i jiné, velmi vážné zdravotní problémy, jako například poškození vnitřních orgánů. Korzet zkrátka není nic, do čeho byste se dnes chtěly dobrovolně nasoukat. Naštěstí se našly průkopnice i muži, kteří se postarali o to, aby ženy mohly
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
21stoleti.cz
V Belize byla objevena přes 1600 let stará hrobka mayského krále
Hrobka náležela králi jménem Te K’ab Chaak, zakladateli města Caracol, které bylo významným centrem Mayské nížiny během 6. a 7. století. Je to po 40 letech poprvé, kdy byla nalezena identifikovatelná
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
nasehvezdy.cz
Duchovny se tajně podruhé oženil s o 25 let mladší kráskou
Po rozvodu s herečkou Téou Leoni (59) v roce 2014 herec, režisér a scenárista, dobře známý ze seriálu Akta X a Californication, David Duchovny (64), tvrdil, že je příliš starý na to, aby se znovu ožen
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve