Šamani z amazonských pralesů s nimi po staletí s úspěchem léčili lidi svého kmene. Z jejich znalostí o léčivých bylinách z pralesů Amazonie máme dnes užitek i my.
Indiánská medicína z andské a amazonské přírody, z Mexika a dalších zemí je ve světě populární, protože v ní obsažené látky napomáhají správné činnosti našeho organismu, zmírňují následky špatné skladby stravy, nezdravého životního stylu a prostředí.
Exotika
Maca Maca, Muňa Muňa, Vilcacora, Sacha inchi olej, Hercampuri, Cuti-Cuti, Aguaymanto a mnoho dalších… Většina z těch exotických názvů a odlišných chutí, než které známe, u nás ještě nezdomácněla, ale bylo by dobře se s nimi seznámit a dopřát jim místo v našem jídelníčku.
Mohou ho doplnit o prospěšné látky, které v naší stravě chybějí.
VILCACORA na srdce a imunitu
Je známá také pod názvy řemdihák plstnatý, uňa de gato, unkárie nebo kočičí dráp. Dráp proto, že u každého páru listů se nacházejí trny, připomínající drápek. Léčivá je vnitřní kůra této popínavé rostliny.
Vilcacora působí blahodárně na kardiovaskulární systém – snižuje riziko akutních záchvatů ischemické choroby srdeční a vytváření krevních sraženin. Zvlášť se doporučuje kuřákům, protože s močí odvádí z organizmu karcinogenní látky obsažené v cigaretovém kouři.
Dokáže také významně aktivovat imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu a chrání rovněž sliznice trávicího traktu. Pokud vás trápí záněty či alergie pokožky, můžete ji použít ve formě obkladů.
Příprava: Nejčastěji 3–10 g (1 rovná nebo plná lžíce) kůry zalijte 0,7 litru studené vody a od chvíle dosažení varu vařte na malém ohni 20 minut, pak sceďte. Odvar pijte vlahý, 3x denně sklenku, jednu hodinu před nebo po jídle.
MACA-MACA pro vitalitu
Prastará bylina peruánských And. Má velmi významnou výživnou hodnotu, protože obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny, aminokyseliny, vitaminy, minerály a steroly (bojovníci proti vysokému cholesterolu).
Zvyšuje vitalitu, regeneruje síly při stavech vyčerpání a dlouhotrvající únavy a udržuje naši psychiku a fyzický stav v rovnováze. Stala se tak oblíbeným doplňkem stravy vrcholových i rekreačních sportovců. NASA využívá maku jako doplněk stravy kosmonautů. Kromě toho se už celá staletí ví, že má afrodiziakální účinky.
Příprava: 1 kávovou lžičku prášku rozmíchejte v menším množství vody, ovocné šťávy, mléka nebo jogurtu a vypijte během jídla, nejlépe při snídani. Užívejte denně. Děti od 3 let 1/2 lžičky denně.
PASUCHACA na cukrovku
Pasuchaca je peruánská bylina známá pro svůj kladný vliv na boj s cukrovkou 2. typu. Působí jako antioxidant a díky tomu odvádí z těla volné radikály a jiné toxické látky.
Léčí infekce, zpomaluje stárnutí organismu a působí preventivně proti některým druhům rakoviny.
Příprava: 2 lžíce byliny zalijte 700 ml studené vody a na mírném ohni vařte 5-10 minut. Sceďte a pijte 3x denně (po osmi hodinách).
HERCAMPURI – na bolesti žaludku
Odvary z této byliny, mimochodem velmi hořké, se již za časů civilizace Inků používaly ke snížení horečky a při bolestech žaludku.
V současnosti se nejvíce využívají ke snížení hladiny cholesterolu, očistě a regeneraci jater (používají se při jaterních chorobách – virový zánět, cirhóza).
Vývary mají vlastnosti močopudné, čistí krev, zvyšují tvorbu žluči a usnadňují její vylučování a tím pomáhají předcházet vzniku žlučových kamínků.
Příprava: 1 lžíci byliny zalijte 700 ml studené vody a na mírném ohni 5 minut povařte. Sceďte a pijte 3x denně. Nepoužívejte dlouhodobě, maximálně po dobu 2 měsíců. Nesmí užívat osoby s vředy dvanácterníku.
MANAYUPA proti jedům
Za svou popularitu vděčí především očistným vlastnostem. Z krve dokonale odstraňuje toxické látky, zejména chemického původu, ale i z jídel.
Látky v ní obsažené mají účinky antiastmatické, antialergické, tonizační, antioxidační a protizánětlivé a díky tomu pomáhají při zánětech jater, žlučníku, žaludku, ledvin, močových cest a pohlavního ústrojí.
Manayupa také urychluje spalování tuků, takže se hodí pro redukční diety. Díky obsahu taninů se výborně hodí i jako prostředek k zastavení krvácení a hojení ran.
Tradičním indiánským využitím této byliny je také macerát v alkoholu (např. v rumu), který užívají při bolestech páteře.
Příprava: 1 lžíci byliny zalijte 0,7 litru studené vody, nechte 5 minut odstát a vařte na mírném ohni 5 minut. Sceďte a pijte vlažný 3 x denně.
CHIA semínka
Semínka šalvěje hispánské pocházejí z hor Mexika a Guatemaly.
Staří Aztékové považovali tuto surovinu jako základ jídelníčku a říkali jí Poklad Aztéckých běžců, protože dokázala dodat energii pro extrémní fyzické výkony v drsných podmínkách tehdejšího života v horách.
Hlavní předností Chia semínek je extrémně vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které např. podporují správnou funkci mozku, ledvin, jater, plic a žlučníku, blahodárně působí na srdce a cévy, nervy i imunitu, snižují riziko vzniku diabetu 2. typu a cholesterol a svým složením napomáhají předcházet vzniku Alzheimerovy choroby.
Díky všem důležitým látkám, které obsahují, se řadí k tzv. superpotravinám.
Příprava: Drobnými, 2mm velkými semínky můžete posypat jogurt, ranní ovesnou kaši, můžete jimi také zvýšit energetickou a biologickou hodnotu koktejlů, smoothie či šťáv.
Foto: Shutterstock