Upoutávka ×
Středa, 9. dubna 2025
Domů     To nejlepší z indiánské medicíny z Amazonie
To nejlepší z indiánské medicíny z Amazonie
24.7.2020

Šamani z amazonských pralesů s nimi po staletí s úspěchem léčili lidi svého kmene. Z jejich znalostí o léčivých bylinách z pralesů Amazonie máme dnes užitek i my.

Indiánská medicína z andské a amazonské přírody, z Mexika a dalších zemí je ve světě populární, protože v ní obsažené látky napomáhají správné činnosti našeho organismu, zmírňují následky špatné skladby stravy, nezdravého životního stylu a prostředí.

Exotika

Maca Maca, Muňa Muňa, Vilcacora, Sacha inchi olej, Hercampuri, Cuti-Cuti, Aguaymanto a mnoho dalších… Většina z těch exotických názvů a odlišných chutí, než které známe, u nás ještě nezdomácněla, ale bylo by dobře se s nimi seznámit a dopřát jim místo v našem jídelníčku.

Mohou ho doplnit o prospěšné látky, které v naší stravě chybějí.

VILCACORA na srdce a imunitu

Je známá také pod názvy řemdihák plstnatý, uňa de gato, unkárie nebo kočičí dráp. Dráp proto, že u každého páru listů se nacházejí trny, připomínající drápek. Léčivá je vnitřní kůra této popínavé rostliny.

Vilcacora působí blahodárně na kardiovaskulární systém – snižuje riziko akutních záchvatů ischemické choroby srdeční a vytváření krevních sraženin. Zvlášť se doporučuje kuřákům, protože s močí odvádí z organizmu karcinogenní látky obsažené v cigaretovém kouři.

Dokáže také významně aktivovat imunitní systém, snižuje hladinu cholesterolu a chrání rovněž sliznice trávicího traktu. Pokud vás trápí záněty či alergie pokožky, můžete ji použít ve formě obkladů.

Příprava: Nejčastěji 3–10 g (1 rovná nebo plná lžíce) kůry zalijte 0,7 litru studené vody a od chvíle dosažení varu vařte na malém ohni 20 minut, pak sceďte. Odvar pijte vlahý, 3x denně sklenku, jednu hodinu před nebo po jídle.

MACA-MACA pro vitalitu

Prastará bylina peruánských And. Má velmi významnou výživnou hodnotu, protože obsahuje vysoce hodnotné bílkoviny, aminokyseliny, vitaminy, minerály a steroly (bojovníci proti vysokému cholesterolu).

Zvyšuje vitalitu, regeneruje síly při stavech vyčerpání a dlouhotrvající únavy a udržuje naši psychiku a fyzický stav v rovnováze. Stala se tak oblíbeným doplňkem stravy vrcholových i rekreačních sportovců. NASA využívá maku jako doplněk stravy kosmonautů. Kromě toho se už celá staletí ví, že má afrodiziakální účinky.

Příprava: 1 kávovou lžičku prášku rozmíchejte v menším množství vody, ovocné šťávy, mléka nebo jogurtu a vypijte během jídla, nejlépe při snídani. Užívejte denně. Děti od 3 let 1/2 lžičky denně.

PASUCHACA na cukrovku

Pasuchaca je peruánská bylina známá pro svůj kladný vliv na boj s cukrovkou 2. typu. Působí jako antioxidant a díky tomu odvádí z těla volné radikály a jiné toxické látky.

Léčí infekce, zpomaluje stárnutí organismu a působí preventivně proti některým druhům rakoviny.

Příprava: 2 lžíce byliny zalijte 700 ml studené vody a na mírném ohni vařte 5-10 minut. Sceďte a pijte 3x denně (po osmi hodinách).

HERCAMPURI – na bolesti žaludku

Odvary z této byliny, mimochodem velmi hořké, se již za časů civilizace Inků používaly ke snížení horečky a při bolestech žaludku.

V současnosti se nejvíce využívají ke snížení hladiny cholesterolu, očistě a regeneraci jater (používají se při jaterních chorobách – virový zánět, cirhóza).

Vývary mají vlastnosti močopudné, čistí krev, zvyšují tvorbu žluči a usnadňují její vylučování a tím pomáhají předcházet vzniku žlučových kamínků.

Příprava: 1 lžíci  byliny zalijte 700 ml studené vody a na mírném ohni 5 minut povařte. Sceďte a pijte 3x denně. Nepoužívejte dlouhodobě, maximálně po dobu 2 měsíců. Nesmí užívat osoby s vředy dvanácterníku.

MANAYUPA proti jedům

Za svou popularitu vděčí především očistným vlastnostem. Z krve dokonale odstraňuje toxické látky, zejména chemického původu, ale i z jídel.

Látky v ní obsažené mají účinky antiastmatické, antialergické, tonizační, antioxidační a protizánětlivé a díky tomu pomáhají při zánětech jater, žlučníku, žaludku, ledvin, močových cest a pohlavního ústrojí.

Manayupa také urychluje spalování tuků, takže se hodí pro redukční diety. Díky obsahu taninů se výborně hodí i jako prostředek k zastavení krvácení a hojení ran.

Tradičním indiánským využitím této byliny je také macerát v alkoholu (např. v rumu), který užívají při bolestech páteře.

Příprava: 1 lžíci byliny zalijte 0,7 litru studené vody, nechte 5 minut odstát a vařte na mírném ohni 5 minut. Sceďte a pijte vlažný 3 x denně.

CHIA semínka

Semínka šalvěje hispánské pocházejí z hor Mexika a Guatemaly.

Staří Aztékové považovali tuto surovinu jako základ jídelníčku a říkali jí Poklad Aztéckých běžců, protože dokázala dodat energii pro extrémní fyzické výkony v drsných podmínkách tehdejšího života v horách.

Hlavní předností Chia semínek je extrémně vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, které např. podporují správnou funkci mozku, ledvin, jater, plic a žlučníku, blahodárně působí na srdce a cévy, nervy i imunitu, snižují riziko vzniku diabetu 2. typu a cholesterol a svým složením napomáhají předcházet vzniku Alzheimerovy choroby.

Díky všem důležitým látkám, které obsahují, se řadí k tzv. superpotravinám.

Příprava: Drobnými, 2mm velkými semínky můžete posypat jogurt, ranní ovesnou kaši, můžete jimi také zvýšit energetickou a biologickou hodnotu koktejlů, smoothie či šťáv.

Foto: Shutterstock

Související články
7.4.2025
Ruce namáháme víc než si vůbec uvědomujeme a to po celý život. Musí vykonat tolik činností, od práce v domácnosti, zatěžujeme je i při sportu a do toho všeho hodiny ťukáme do klávesnice a píšeme zprávy na smartphonech. Není divu, že najednou může přijít bolest. A ta bohužel častěji postihuje ženy. Je to dáno jak geneticky, tak vlivem hormonálních změn při menopauze, proto také potíže přicházejí o
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Lamborghini Temerario se dnes představilo v České republice
iluxus.cz
Lamborghini Temerario se dnes představilo v České republice
České zastoupení automobilky Lamborghini dnes představilo ve svém showroomu zbrusu nový model Temerario. Zcela nový supersportovní vůz vybavený hybridním pohonem s motorem V8 přeplňovaným dvěma turbod
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
epochaplus.cz
Psychologická zrcadla: Jak Rorschachův test odhaluje naše skryté já
Jednou z nejznámějších psychologických testovacích metod je Rorschachův test, který vznikl před více než stoletím. Můžou osově souměrné barevné kaňky pomoci odhalit, co nás trápí nebo jací jsme? Netopýr? Netopýr s děravými křídly? Můra? Maska? Vydlabaná dýně na Halloween? Ženská postava bez hlavy? Válečná loď a její odraz na hladině? Anděl? Dva lidé útočící na třetího uprostřed?
Objev sloučeniny, která by neměla existovat, se podařil brněnským vědcům
21stoleti.cz
Objev sloučeniny, která by neměla existovat, se podařil brněnským vědcům
Vědcům z Ústavu přístrojové techniky Akademie věd ČR se ve spolupráci s odborníky z Innsbrucké univerzity podařilo objevit sloučeninu, hydrát chloridu sodného, která za normálních okolností nemůže v p
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
epochalnisvet.cz
Skypool Dubai: plavba mezi mrakodrapy
Dubajskou zátoka Bussiness Bay brzy získá architektonický skvost. Dvojice majestátních mrakodrapů, aspirujících na jednu z nejpresižnějších adres v oblasti, nabídne svým rezidentům výjimečný zážitek. Majitel soukromého penthousu se bude moci ponořit do nekonečného bazénu a doplavat z jedné strany rezidence na druhou. Přinést do ikonického panoramatu Dubaje nový projekt, jenž v záplavě mrakodrapů a architektonických divů upoutá pozornost, je
Česko plné tajemství: Kde najít mystickou atmosféru
nejsemsama.cz
Česko plné tajemství: Kde najít mystickou atmosféru
Tajemství, záhady a mystéria, místa nabitá energií, ať už pozitivní, nebo negativní, či místa spojená s neštěstím a tragédiemi, i taková u nás máme. A není jich málo. Na některá z nich stojí za to se vypravit. Svatý Jan pod Skalou Jsme nedaleko Berouna, na úchvatném místě v kaňonu říčky Loděnice. Až tudy budete procházet, zastavte zrak i na bělostných skalách Českého krasu, které tu lemují údolí. Vesnička
Duše psa truchlí po pánovi
skutecnepribehy.cz
Duše psa truchlí po pánovi
S mužem jsme se přestěhovali na vesnici. První noc jsme zaslechli vytí psa z vedlejší zahrady. Nechápali jsme to, protože dům nebyl obydlený. Když jsme se s manželem Václavem blížili k šedesátce, dohodli jsme se, že se z města odstěhujeme. Opustili jsme náš byt a pořídili si menší domeček na vesnici. Malý domeček byl podle našich představ. Jednalo
Drsná pravda o dceři Batulkové
nasehvezdy.cz
Drsná pravda o dceři Batulkové
Herečka ze seriálu Ulice teprve nedávno přiznala, jak to vlastně má se svou dcerou Marianou Prachařovou (30)! Než porodila syna Jakuba Prachaře (41), bylo jejím jediným přáním, aby to nebyla holka
Stylový pobyt v zahradě
rezidenceonline.cz
Stylový pobyt v zahradě
Funkčnost, odolnost, uživatelský komfort, v neposlední řadě ale rovněž designová úroveň. To jsou parametry, které by měl venkovní nábytek splňovat bez ohledu na to, za jakých materiálů je vyroben. Patříte-li k příznivcům přírodního dřeva, měli byste se zaměřit především na produkty bez problémů odolávající rozmarům počasí, především vlhkosti, působení plísní a různých škůdců. Pro svůj vysoký
6 slavností Lucemburků: Zlatem nešetřili na svatby, korunovace ani pohřby
historyplus.cz
6 slavností Lucemburků: Zlatem nešetřili na svatby, korunovace ani pohřby
Oblékli ji do šatů vyšívaných zlatem, na stole cinká pozlacené nádobí. Přemyslovská princezna Eliška se zvědavě rozhlíží po vyzdobené klášterní jídelně v německém Heimbachu. Pak jí přidělí vlastní družinu, stává se tak součástí rodiny římského krále. Do její svatby s Janem Lucemburským však zbývá ještě několik dní.   Mladý pár si manželské sliby vyměňuje 30.
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Tajuplný příběh lodi Sarah Joe: Co se stalo její posádce?
enigmaplus.cz
Tajuplný příběh lodi Sarah Joe: Co se stalo její posádce?
Neprojížděla bermudským trojúhelníkem, nešlo o žádnou vzpouru a byla poměrně blízko pobřeží. Zmizení malé rybářské lodi Sarah Joe na Havaji je nenápadným, ale prapodivným případem, kterým se dodnes za
Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu
epochanacestach.cz
Průhonický park: Nejlepší reklama na přírodu
Příroda je krásná sama o sobě, ale když má někdo cit, dokáže ji ještě vylepšit. Zámecký park v Průhonicích u Prahy je toho nejlepším důkazem. Obec Průhonice u Prahy sice leží oficiálně už ve Středočeském kraji, i když doslova jen o pár metrů, ale přesto vyhlášený Průhonický park můžeme směle přiřadit k hlavnímu městu. Prestižní