Domů     Hypochondrie aneb když psychika volá SOS
Hypochondrie aneb když psychika volá SOS
od 23.7.2020

Na hypochondrii se většinou neumírá a není nakažlivá. Je to ovšem nemoc se vším všudy a léčení patří do rukou odborníka

Hypochondrie, známá též jako hypochondrická porucha, je úzkostný stav, zaměřený na vlastní zdraví. Název pochází z řeckého hypochondrium, tedy podžebří, až 90 % hypochondrů totiž pociťuje své počáteční problémy v oblasti pod žebry.

Hypochondrii má asi 1–2 % celkové populace, někteří doktoři však říkají, že v ordinaci tu bude spíš 10 % pacientů. Přesné statistiky neexistují a ani nemohou, jen si vzpomeňte, jak často třeba o někom řekneme, že je hrozný hypochondr.

Jak se pozná hypochondr?

Znáte to asi sami. Přečtete si nějaký článek o nemoci a hned na sobě začnete pozorovat její příznaky. Mluví-li někdo o vyrážce, začnete se škrábat.

reklama

Tak nějak podobně to funguje u člověka trpícího hypochondrií, s tím rozdílem, že on k přesvědčení, že je nemocen, nepotřebuje žádný zvláštní impuls. Jeho utkvělá představa, že má smrtelnou nemoc, z něj dělá postupně trosku a jeho okolí trpí.

Hypochondr navštěvuje svého lékaře rád, protože doufá, že on konečně odhalí, co mu schází. A lékař, aby něco nezanedbal, pošle samozřejmě pacienta na všechna potřebná vyšetření. I když nic nenajde, člověku trpící hypochondrickou poruchou se neuleví.

Dál přehnaně pozoruje všechny funkce svého těla, například polykání, dýchání, tep nebo funkci svalů.

A protože hypochondrie je psychické onemocnění a psychika má vliv na srdeční činnost, zažívání, pocení či bolení hlavy (což zná každý, kdo měl někdy před zkouškou, vážným rozhodnutím, nebo se dostal do traumatizující situace), nakonec se hledané změny opravdu projeví a koloběh může začít nanovo.

Od lékaře k lékaři

Nezřídka se stává, že hypochondrií postižený pacient, který už vyčerpal všechny možnosti vyšetření, začne hledat spásu jinde, nezřídka objíždí různé specialisty, mnohdy cestuje mnoho kilometrů, protože doktorovi, který žádnou nemoc nenašel, nevěří.

reklama

Mnohdy jde tak daleko, že si představuje, že před ním lékař závažné onemocnění schválně tají, aby ho šetřil. On totiž je opravdu přesvědčen o své nemoci a má strach. Hypochondrie není simulování. Simulant předstírá nemoc vědomě a za jasným účelem.

Člověk trpící hypochondrií skutečně trpí a je přesvědčen o svém špatném zdravotním stavu, který postupně povede k jeho smrti. Hypochondrie je vlastně projevem nějakého vnitřního psychického problému. Zabývání se tímto problémem je ovšem pro psychiku obtížné a velmi nepříjemné.

Nedostatek sebevědomí?

I ten může být prvotní příčinou hypochondrie. Člověk neumí přijmout sám sebe takového, jaký je, a má panickou hrůzu z toho, že ostatní objeví jeho nedostatečnost a neschopnost. Překonat ale strach je pro jeho psychiku natolik těžké, že raději utíká do nemoci.

reklama

Věnuje se stále řešení svého fyzického zdraví a nemoc mu vlastně přináší úlevu. Dá se na ni leccos svést a mnohdy z ní plynou i jisté výhody. Přinejmenším okolí má tendenci se k hypochondrovi chovat s jistou ohleduplností, vždyť jde přece o nemocného člověka.

Nemocný tak dokáže někdy manipulovat rodinou i zaměstnavatelem. I tady je možná skryt důvod, proč si pacienti s touto diagnózou nechtějí přiznat, že nemocná je jejich duše a odmítají se nechat vyšetřit psychiatrem či psychologem.

Jak poznat hypochondra?

Dlouhodobě a to i v době, kdy je objektivně zdráv, sleduje s podezřením svůj zdravotní stav.

Snaží se získat co nejvíce informací ať už z internetu, časopisů nebo z knih, aby se ujistil o tom, že je vážně nemocen.

Nevěří ani opakovaným výsledkům lékařských vyšetření ujišťujících ho o pevném zdraví.

Přeceňuje banální a drobné zdravotní problémy a přisuzuje je výhradně vážným onemocněním.

Jeho podezření na vážnou nemoc je většinou zakrýváním jiného trápení nebo neřešeného problému.

Zaměřuje se na onemocnění tělesné nikoliv psychické.

Rád podstupuje rozličná vyšetření zaměřená na diagnostiku chorob, o nichž se domnívá, že jimi trpí.

Do lékárny chodí jako ostatní lidé do cukrárny. Rád si kupuje volně prodejné léky či doplňky stravy. Nelituje peněz, které za ně vydá, ať již mu pomáhají, nebo ne.

Jak jednat s hypochondrem

Ono je vlastně jedno, jestli je hypochondrovi třicet, což bývá podle průzkumů nejčastější případ u mužů, nebo o starší ženu. U žen je diagnostikována hypochondrie většinou až kolem čtyřicítky. Jednání s hypochondrem vyžaduje takt a aspoň trochu diplomacie.

Pokud nevěříte, zkuste hypochondrovi říct, že mu nic není a jenom simuluje. Rázem z vás bude necitlivý sadista a po tomto poučení už něco takového nikdy neuděláte.

Nezlehčujte hypochondrovy potíže. Pamatujte, že nemáte před sebou simulanta, ale nemocného člověka, i když je nemocný jinak, než si myslí. Zlehčováním dosáhnete pouze toho, že vás zařadí mezi ty, kdo mu vůbec nerozumějí.

Vyslechněte ho, protože každý si rád postěžuje, ale nenechte se zatáhnout do debaty o nemocech a jeho stesky s ním dále nerozebírejte. Svou pozorností byste ho jen utvrdili v tom, že hypochondrie jako metoda získání pozornosti se opravdu vyplácí

Snažte se ho přivést na jiné myšlenky, třeba navrhováním zajímavých aktivit, které určitě zvládne, mluvením o jeho koníčcích a nezapomeňte ho chválit. Vždyť to je to, co jeho nemocná duše potřebuje, když žebrá o trochu pozornosti a o vaši lásku.

Pokud ale porucha dostoupila do té míry, že pacienta omezuje v jeho aktivitách (například mu nedovolí pracovat), snažte se ho dostat k psychologovi nebo psychiatrovi.

Pak už se nejspíš jedná o hypochondrický blud, jenž bývá součástí jiné psychiatrické diagnózy.

Víte že?

Moliére popsal poměrně trefně osobnost hypochondra v komedii Zdravý nemocný

Ve světě filmu se můžeme s onemocněním hypochondrií setkat například ve filmu Hana a její sestry Woodyho Allena, který je známým hypochondrem, nebo v komedii Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem v hlavní roli

Hypochondrií trpěly také některé známé osobnosti, mezi nimi i novověcí filozofové René Descartes, Voltaire, Immanuel Kant, Arthur Schopenhauer i Karl Marx.

reklama
Související články
24.3.2023
Kočky patří nejen k nejoblíbenějším domácím zvířatům, ale navíc velmi prospívají našemu zdraví. Při předení totiž vytvářejí vibrace, které dokážou snížit tlak, odbourat stres, posílit srdce nebo spravit nemocnou duši. Kočka je tvor nenáročný. Nemusíte ji chodit venčit a když zůstane doma samotná, žalem nebude mňoukat na celý dům. Vše, co k životu potřebuje, je jídlo, čisté stelivo a klidné místo
21.3.2023
Když začíná pleť stárnout? Prý už brzy po dvacítce. Viditelné stopy se ale ukážou mnohem později. A pak nastane nejvyšší čas se o pleť pořádně starat, pokud ji chcete v dobré kondici udržet co nejdéle. Co se na pleti podepisuje * STRES: Vytváří nejen strhaný výraz, ale poškozuje také vnitřní strukturu pleti. Je to tím, že hormon kortizol, který se při stresu dostává do krve ve vyšším množství,
18.3.2023
Máte v rodině sklon k vysokému krevnímu tlaku, revmatismu nebo potížím s cévami? K problémům s játry nebo ekzémem? To je jen krátký výčet nemocí, kde může být správný jídelníček skoro všelékem. Společným jmenovatelem těchto a desítek dalších chorob je prozánětlivý stav v těle. Asi už jste o něm slyšeli. Protizánětlivá dieta je totiž momentálně obrovským hitem. Má to dva důvody. Za prvé není slož
16.3.2023
Ve stínu mnohem známějších přírodních „antibiotik“ zůstávají byliny potírající viry. Zajímá vás, které to jsou? Pokud máte to štěstí, že jste dostali jen malou virovou nálož nebo jste onemocnění zachytili v počátcích, pak můžete zkusit šetrnou přírodní léčbu. Někdy zvládne sama infekci potlačit, jindy aspoň zkrátí délku nemoci. Cist krétský Tomuto keři se říká také skalní růže, neboť v obdob
12.3.2023
Nějak se necítíte dobře a jste celí rozpálení. Teploměr potvrdí, co už sami víte. Máte horečku. Není potřeba hned propadat panice. Horečkou se vaše tělo brání a bojuje s infekcí. I mnozí lékaři vám řeknou, že nemusíte hned sahat po lécích a snažit se teplotu snižovat. Zvlášť pokud jde o takzvanou zvýšenou teplotu, tedy do 38 °C. Tehdy stačí ulehnout do postele, hodně pít, spát. Prostě ji vyležet.
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel