Fenykl nejsou jen semínka, ze kterých se dětem vaří čaj proti nadýmání. Je to i chutná zelenina a skvělé přírodní léčivo.
Připravovat lahůdky z fenyklu mohly české hospodyně prakticky až po listopadu 89. Do té doby se u nás dala v normálních obchodech sehnat pouze fenyklová semínka. I ta však obsahují mnoho pro člověka prospěšných látek.
PRO ZDRAVÍ
Fenykl pomáhá posilovat imunitu, proto je dobré ho do jídelníčku zařazovat v chladných měsících. Obsahuje nadprůměrné množství vitaminu C a hodně „béčka“, různé aminokyseliny a důležité stopové prvky. Např.
draslík, který nám často chybí a který pomáhá udržovat zdravý srdečně cévní systém a snižovat tlak, nebo vápník, hořčík a železo. Jsou v něm i látky, které chrání před rakovinou a jež mají detoxikační a hlavně zeštíhlující účinky!
Navozuje totiž pocit sytosti a tím snižuje chuť k jídlu – 100 gramů obsahuje pouhých 12 kcal. Navíc na sebe fenykl váže tuky, které se potom neusazují v těle, ale jsou vyloučeny ven.
Na trávení
Na trávicí trakt působí fenykl lehce dezinfekčně. Hlavně však pomáhá uvolňovat křeče v oblasti žaludku a střev a zlepšuje odchod zadržovaných plynů z těla.
Při nachlazení
Méně známé je to, že fenykl pomáhá čistit sliznici dýchacích cest a zlepšuje odkašlávání, což se výborně hodí při nachlazení, chřipce a angíně. Lze ho používat samotný, nebo v bylinných směsích s lipovým květem, květem černého bezu, hluchavkou a diviznou. Silný odvar ze semen se užívá i jako kloktadlo při bolesti v krku.
Další účinky
Látky obsažené v semenech působí lehce močopudně, a tak přispívá k odvodňování organismu a čistí játra a ledviny. V alternativním léčitelství se čaj ze semen používá na zvýšení produkce mateřského mléka a pro vyvolání opožděné menstruace.
Dříve se nálev z fenyklu také uplatňoval jako ústní voda pro zlepšení stavu dásní a osvěžení dechu.
Vnější užití
Využívá se jeho dezinfekčního účinku proti bakteriím a houbám. Odvar lze např. použít k omývání očí při různých očních zánětech.
Kontraindikace
Alergické reakce na fenykl jsou velmi vzácné. Tu a tam může mít některá osoba užívající fenykl problémy s citlivostí na sluneční světlo nebo otoky či afty v ústech. Jako lék by se neměl používat po dobu delší než dva týdny.
FENYKL V KUCHYNI
*Listy jsou výborným dochucovadlem k nakládané zelenině (můžou nahradit i kopr) a přidávají se do pomazánek a salátů. Italové připravují z čerstvého fenyklu kaši – je ideální například k vepřovým kotletám nebo jehněčímu.
*Pečený fenykl se podává k rybám, míchá se do těstovin i rizota, velmi chutný je v kombinaci s hříbky (nebo žampiony), smetanou, rajčaty, bramborami, řepou či cibulí.
*Když rozeberete řapík, jednotlivé listy vypadají jako mističky, do kterých můžete naložit různé dobroty: sýr, česnekovou pomazánku, šunku, zkrátka podle chuti.
*Přidává se do pečiva, např. do chleba či jablečného koláče, a využívá se při přípravě likérů.
Jsou z něj také dobré polévky.
RECEPTY
Polévka
Suroviny: 2-3 čerstvé fenykly, 1 větší cuketa, 2 cibule, 2 stroužky česneku, špetka římského kmínu, trocha čerstvého nastrouhaného zázvoru, 3 brambory, olivový olej, sůl.
Postup: Na olivovém oleji orestujte kmín, cibuli, česnek, sůl a zázvor. Cuketu a brambory nakrájejte na kostky, fenykl na půlkolečka a rovněž orestujte. Asi po 5 minutách všechno zalijte 1,5 l vroucí vody a vařte 20 minut. Polévku pak rozmixujte a podávejte ozdobenou např. koprem.
Rajčatový salát
Nakrájejte rajčata, cibuli a fenykl, osolte, opepřete, zalijte balzamikovým octem, přidejte špetku cukru a promíchejte.
Makrela na sladkém fenyklu
Suroviny: 4 ryby, citronová šťáva, 4 karotky, 50 g celeru, 4 hlízy sladkého fenyklu, 1 kedlubna, sůl, bílý pepř, 1 lžička sojové omáčky, 2-3 lžíce oleje.
Postup: Ryby pokapeme citronem, osolíme, opepříme a necháme uležet. Na oleji osmahneme na tenké hranolky nakrájenou zeleninu, osolíme, opepříme, ochutíme sojovou omáčkou. Trochu podlijeme.
Ryby položíme na zeleninu, přiklopíme a 15-20 minut dusíme. Pak ryby opatrně vyjmeme, odstraníme páteřní kost. K zelenině přidáme nať z fenyklu a celeru. Půlky ryb vrátíme a krátce prohřejeme. Podáváme s opékanými brambory.
Čaj
Lžičku fenyklových semínek zalijte čtvrtlitrem čaje. Přikryjte pokličkou a nechte 10 minut louhovat. Pije se po jídle, 3–4x denně. Nebudete mít problémy s nadýmáním a možná ani s nadváhou.
Lék proti angíně
Krátce povařte 1 lžičku semínek fenyklu, 1 větší cibuli, ¼ l mléka nebo vody. Sceďte a odvar pijte 3x denně. Užívá se i při zánětu horních cest dýchacích a nosohltanu.
Text: Laura Skrčená, Foto: Shutterstock