Také chodíte spát v ponožkách, protože jinak zimou z ledových chodidel neusnete, a také se lidem omlouváte, než se jich dotknete, že máte úplně studené ruce? Ano, známe to skoro všechny, tyhle potíže jsou typicky ženský úděl. Dá se s tím vůbec něco dělat?
Když si uvědomíme, že se jedná o ženskou potíž, je jasné, že velký podíl budou mít hormony. Ale není to jen jimi, od mužů se náš organismus liší i jinými parametry, takže důvodů je více. A s každým se dá aspoň maličko pohnout. Pojďme se na to podívat.
1. Nízký tlak
To je nejčastější příčina studených rukou a nohou u mladých štíhlých žen, kterou obvykle vyřeší až čas. Důvod není medicíně znám, takže se dá těžko najít lék, v naprosté většině případů nejde o následek zdravotní poruchy.
S přibývajícími roky a kily na váze se problém s nízkým tlakem obvykle sám upraví. To poznáte i podle toho, že ruce a nohy budou čím dál méně studené.
Pozor: Vzácněji se za nízkým krevním tlakem skrývá jiná a závažnější nemoc – bývají to choroby srdce, hormonální a poruchy metabolismu jako cukrovka nebo snížená činnost štítné žlázy.
K nízkému tlaku mohou vést i špatně dávkované léky na vysoký tlak, přípravky na poruchy srdečního rytmu a některé další léky. Ve všech těchto případech je nízký tlak jedním z nepříjemných příznaků, čímž se liší od stejného problému u zdravých lidí.
Jak nízký tlak řešit? Léky se používají jen u skutečně vážných případů, kde nedokrevnost ohrožuje už některé orgány, hlavně mozek. Jinak se doporučuje hodně pít, aby se zvětšil objem tekutiny v krvi.
Ke zvýšení tlaku má pomáhat i lékořice, je to bez záruky, ale můžete to vyzkoušet. A samozřejmě pomáhá pohyb, který je nejspolehlivější metodou bez vedlejších účinků, jak prohřát studené ruce a chodidla.
2. Poruchy prokrvení
Stejně jako velké cévy, mohou se i ty drobnější zanášet a zužovat zvápenatělými usazeninami, obvykle jde ale o problém nohou, na rukou jsou projevy aterosklerózy vzácné.
Za špatné prokrvení rukou mohou spíše zánětlivé změny vnitřních stěn cév, nejčastěji jako následek kouření a reakce na jedovaté látky, které se dostanou do krve.
Další příčiny jsou závažnější a musí je řešit lékař. Může to být slabost srdečního svalu, který není dostatečně výkonný a nedokáže pumpovat dostatek krve do oběhu.
Na tento důvod ukazují také prsty, které jsou nejen chladné, ale kvůli nedostatku kyslíku současně lehce namodralé.
Vážnou příčinou je i chorobné zúžení cév v hrudníku, které má kromě chladu za následek i bolesti v rameni, paži nebo ruce. Čím se to stane, že jsou tyto cévy zúžené? Hlavním viníkem je vysoká hladina cholesterolu v krvi, který se v cévách usazuje.
To je plíživý proces. Prokrvení ale mohou omezovat i novotvary nebo zvětšené mízní uzliny, pak náhle začne chlad v rukou trápit i ženy, které jím dřív netrpěly.
3. Chudokrevnost
Pravidelné ztráty krve při cyklu způsobují řadě žen nejen trvalou únavu, ale i pocit chladu, zejména v okrajových částech těla. Chudokrevnost se dá snadno prokázat laboratorními testy, odstranit ji nebo aspoň zmírnit už tak lehké nebývá.
Z testu by měl lékař především poznat, z jakého důvodu se vám tvoří málo červených krvinek. Nedostatek železa je nejznámější, ale ne jedinou příčinou.
Stejně důležité jsou kyselina listová ze zeleniny a pak vitamin B12. Ten na jídelníčku obvykle nechybí, jeho zdroje jsou četné, hlavně mléčné výrobky, maso, vejce a ryby.
Nedostatek v těle vyvolává spíš porucha v jeho vstřebávání, takže je nutné ho pak brát injekčně.
4. Špatné nervy
Především stavy úzkosti a záchvaty paniky můžou způsobit, že mrznou ruce. Tělo v těchto případech jako by následovalo psychiku – ztuhnete úzkostí a současně jako by totéž udělal i náš krevní oběh.
Skutečně to tak je, mohou za to stresové hormony, které způsobí, že se drobné cévy stáhnou, kůže ztrácí teplo, prsty jsou rychle ledové. Potíž je, že regulaci tělesné teploty ovlivňuje tzv. vegetativní nervstvo, které nedokážeme vůlí ovládat.
Zato na naše emoce, které rovněž těžko ovlivňujeme, vegetativní nervstvo dobře reaguje. Pokud jsou tyto duševní stavy opakované a časté, pak to může vést k trvale studeným rukám a chodidlům.
Druhou častou příčinou jsou deprese, kdy je zase narušeno vylučování hormonů a nervových přenašečů v mozku. Následkem je opět porucha prokrvení drobných cév.
Co pomáhá? Pro zklidnění jsou nejúčinnější meditace, na podporu můžete zpočátku zkusit i uklidňující byliny jako třezalku, meduňku, kozlík nebo mučenku. Prodávají se i v kapslích nebo kapkách.
Pozor: S vážnými záchvaty paniky a depresemi si neporadíte, tady je nezbytné obrátit se na lékaře, jinak se vám sotva bude dařit lépe.
5. Vyčerpanost
Tenhle důvod vypadá tak banálně, že se jím běžně ani nezabýváme. Jenže co udělá tělo, když je vyčerpané, ať už z přepracování, přemíry úkolů, nevyspalosti nebo po nemoci?
Začne šetřit energií a uvolňovat ji hlavně pro provoz životně důležitých orgánů a pochodů. Udržování příjemně teplých končetin k nim nepatří. Odsouvat odpočinek, ať už z jakkoli vážných důvodů, je vždy riskantní chování vůči vlastnímu tělu. Energie chybí všude.
Ledové ruce jsou pak varováním, že ani imunitní systém nemusí mít už zcela pod kontrolou, co se v těle děje.
6. Dieta a hubnutí
Špatně promyšlené shazování kil má na organismus podobný účinek jako psychická vyčerpanost. Vyvolává nejen stres, ale i deficit v dodávkách paliva pro náš vnitřní motor. Je to tím horší, že míváme sklon hubnout nárazově a s co největším omezením jídla.
Jenže pokud sníme méně než asi 5000 kJ denně, pak už dodaná energie nestačí ani na klidový provoz organismu. Ten pak musí šetřit s každou kalorií, tudíž mrzneme, neboť okrajové části těla to odnášejí nejvíce. Přitom drastické hubnutí vede jen málokdy skutečně ke štíhlosti.
7. Nedostatek pohybu
Hlavním producentem vnitřního tepla jsou svaly. My ženy jsme od přírody oproti mužům v nevýhodě, podíl svalové hmoty máme menší zhruba o pětinu až třetinu. A kdo se pravidelně nehýbe, tomu svalová hmota pomalu ubývá.
Totéž se děje při drastickém hubnutí, kdy chybí bílkoviny, a přirozeně svaly chátrají už ve středním věku. Naopak cvičením se dá tento proces obrátit, a to v každém věku!
8. Léky
I ty mohou mít jako nežádoucí účinek horší prokrvení rukou a pocit chladu v nich. Příbalový leták si určitě přečtěte, pokud berete léky na depresi, proti otokům nebo tzv. beta-blokátory, předepisované hlavně při srdečně-cévních potížích.
9. Kouření
Nikotin způsobuje smršťování drobných cév, nejdřív v mozku, pak i v okrajových částech těla. Proto kvůli kouření klesá teplota kůže a zvláště prstů na rukou.
Snižování průtoku drobnými cévami v podkoží se navíc ukáže časem i na vzhledu kůže, takže následkem kouření jsou ruce nejen studené, ale i se suchou našedlou kůží. Pravidelným pohybem tento stav nezvrátíte, jediným řešením je přestat kouřit.
Ať vás nevyděsí: Raynaudův syndrom
Toto zvláštní onemocnění nahání strach, protože prsty na rukou náhle nejen studí, ale také několikrát změní barvu. Nejprve zbělají, pak zmodrají a nakonec jsou rudé. Záchvat trvá několik minut či déle a je bolestivý.
Příčinou je prudké stažení cév v rukou nebo také nohou, které při delším trvání může vést až poškození tkání rukou. Důvody záchvatů mohou být různé, bez speciálních vyšetření se nedají odhadnout.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock