Domů     7 důvodů, proč se vám točí hlava
7 důvodů, proč se vám točí hlava
23.10.2020

Komu z nás se to ještě nestalo: Náhle se s vámi zhoupne země nebo si připadáte jako na kolotoči. Bývá to jen mžik, ale i ten je nepříjemný. Pokud se hlava točí opakovaně nebo po delší dobu, je nezbytné hledat příčinu.

Najít důvod toho, proč náhle ztratíme půdu pod nohama, může být poměrně složitá až detektivní práce. Lékaři samozřejmě vědí, jakými směry vést vyšetřování – v podezření jsou výkyvy zásobování krví, ale i oční a neurologické potíže.

A to v těchto obecných pojmech, protože už jen třeba za zhoršeným prokrvením se mohou skrývat různé konkrétní neduhy, od anémie, přes aterosklerózu až k srdečním onemocněním.

To vše může mít nečekaně silný vliv na jinak precizně pracující mechanismus, který zajišťuje udržování rovnováhy. Až tak precizní, že si jeho důležitost uvědomíme až ve chvíli, když se v něm něco porouchá.

Rovnováha vyžaduje nácvik

Každému z nás trvalo asi roky, než jsme se po narození naučili udržovat své tělo bez přemýšlení vzpřímeně a automaticky vybalancovat pohyby.

Není divu, že batolata vrávorají, než tuto dovednost ovládnou, protože mechanismus udržování rovnováhy a orientace v prostoru je poměrně složitý. Je to tím, že ho neovládá jedno centrum, ale že pracuje s informacemi z několika zdrojů.

Především je to zrak, který nás informuje o tom, kde a v jaké poloze se nalézáme. To potvrzují – ale někdy i vyvracejí, třeba při jízdě autem – signály přicházející ze senzorů v různých partiích po těle. I ty průběžně podávají rovněž zprávy o své poloze.

Třetím a velice důležitým zdrojem jsou pak zprávy z rovnovážného ústrojí, které máme ve vnitřním uchu. Hlásí, kterým směrem se v prostoru pohybujeme. A všechny tyto údaje se sbíhají v místě, kde mícha přechází v mozek.

Tam se plynule vyhodnocují a mozek podle nich vydává příkazy ke korekci našich pohybů. Jakmile si v dětství na tento proces udržování rovnováhy zvykneme, přestaneme ho vnímat a začneme se cítit jistě v okolním prostředí.

Když to zaskřípe…

…pak do dosud hladce fungující souhry nejčastěji vstoupí porucha prokrvení. Ta lehce vychýlí získávání a vyhodnocování signálů o poloze těla. Chyba ale může vycházet i z přetíženosti centra v mozku, které informace o poloze vyhodnocuje.

To dokáže vychýlit i poměrně běžná a jinak neškodná příčina, jakou je migréna. Na výpadek okamžitě zareaguje naše vnímání a okolí se s námi zatočí nebo zhoupne.

Točení hlavy vyvolávají často sklerotické pláty v krčních tepnách, omezující prokrvení mozku, takže je v závažnějších případech nutné cévy operativním zákrokem rozšířit.

1. Cévní potíže

Stačí, když máte zúžené cévy aterosklerózou. Už tak omezené prokrvení se může rázem zhoršit po určitých pohybech, především při záklonu hlavy. Proto dokáže u starších lidí vyvolat točení hlavy i prostý pohled do výšky.

Je to tím, že v tomto věku už bývají zkornatěné tepny, které probíhají těsně kolem krční páteře. Ty zásobují přesně tu část mozku, která sbírá a vyhodnocuje signály o tělesné poloze. Omezení přísunu krve a kyslíku se okamžitě projeví točením hlavy.

A dojít k tomu může překvapivě i vleže v posteli, kdy jsou tepny stlačeny, zvláště při přetáčení ze strany na stranu. Závrať vás pak může probudit i ze spánku.

Tyto potíže trvají jen krátce, přesto jsou velmi nepříjemné a obvykle je doprovází i nevolnost a rozmazané vidění. Pokročilejší stavy aterosklezózy krčních tepen se úspěšně léčí zákrokem, které cévu rozšíří, čímž potíže zmizí. Méně rozvinuté potíže se řeší spíš léky a změnou jídelníčku.

K závratím může vést jak příliš nízký, tak i zvýšený krevní tlak.

2. Výkyvy krevního tlaku

U mladých lidí bývá příčinou točení hlavy nízký tlak krve. Zvláště v období růstu může tlak navíc krátkodobě prudce poklesnout a vyvolat tak nejen závrať, ale i mdlobu.

Vedle příliš nízkých hodnot ale dokáže točení hlavy vyvolávat i zvýšení krevního tlaku a další oběhové potíže. Zvláště závažným signálem je opakované točení hlavy, pokud ho doprovázejí stavy schvácenosti či dušnosti.

Může to ukazovat na poruchy srdečního rytmu a závažná srdeční onemocnění, což vyžaduje neodkladné lékařské vyšetření.

3. Chudokrevnost

Anémie je velmi podceňovaná, přitom zvláště u žen častá porucha. Nedostatek červených krvinek znamená zhoršené zásobování kyslíkem v celém těle i v mozku.

Točení hlavy je pak jen jedním z mnoha nepříjemných následků, mezi nimiž dominuje chronická únava a sklon k omdlévání. Zrychluje se tep, což při současné ateroskleróze může vést k srdečním potížím a dalšímu točení hlavy.

Rovnovážné ústrojí je dobře chráněné ve vnitřní části ucha, tam ho vidíte jako tři na sebe navazující kanálky.

4. Potíže vnitřního ucha

Hluboce v uchu je usazeno rovnovážné ústrojí. Měří změny naší polohy, proto se jeho postižení typicky objevuje zejména při určitých pohybech. Okolí se začne houpat.

Příznačné je, že nejistotu vyvolává zejména pohyb po nerovném povrchu a za nedostatku světla, kdy jen omezeně můžeme prostředí kontrolovat zrakem. Naopak vsedě nebo vleže jsou potíže nejmenší či úplně zmizí.

To je podstatný rozdíl oproti točení hlavy, způsobovanému aterosklerózou, kdy se potíže běžně ozývají i v noci při spánku v posteli.

Pokud je příčinou točení hlavy a závratí porucha v rovnovážném ústrojí, potíže se mohou lišit podle toho, nakolik jsou zapojeny oba orgány.

Při jednostranném postižení, což nejčastěji souvisí se zánětem vnitřního ucha, budete mít pocit jako na kolotoči, kdy vás odstředivá síla tlačí k jedné straně. Nepříjemné stavy mohou přetrvávat i několik dní a doprovází je pískání v uchu i nedoslýchavost.

Zhoršují se při určitých pohybech hlavy. Jistou prevencí je nepodceňovat záněty středního ucha, aby se dál nešířily do vnitřního ucha.

U oboustranného postižení bývá obtížnější objevit příčinu, mohou to být záněty v mozku, projevy neurologických onemocnění, ale i nežádoucí následek léčby určitého typu antibiotik.

5. Menierova choroba

Jde o onemocnění nejasného původu, které postihuje uši, zpravidla jen jednostranně. V postiženém uchu dochází ke změnám, které vedou k nepříjemným záchvatům s pocitem tlaku a pískáním, syčením nebo zvoněním a samozřejmě také točením hlavy.

Sluch se zhoršuje a pocit závratě je tak silný, že někdy neumožňuje ani stát nebo chodit. Záchvaty trvají několik minut, ale i hodin a jejich intenzita se může zhoršovat. Stejně tak se obtíže mohou ve slabší intenzitě ozývat i mezi nimi.

Časté je i zhoršování sluchu. Léčba je poměrně obtížná, protože není známá vlastní příčina onemocnění. K obnovení pocitu rovnováhy a odstranění závratí a točení hlavy ale pomáhá operační zákrok.

6. Migréna

Přesněji řečeno tzv. vestibulární migréna, tedy záchvat, který postihuje i oblast vnitřního ucha, kde je uloženo rovnovážné ústrojí. Při migrénách dochází oproti běžným bolestem hlavy v první fázi záchvatu k omezení prokrvení postižené partie mozku.

Na to reaguje rovnovážné ústrojí velmi citlivě a objeví se točení hlavy, někdy současně s aurou. Následovat mohou silné bolesti hlavy s pískáním v uchu, ale i poruchou vidění a nesnášenlivostí světla a zvuků.

Někdy se ale může migréna projevit pouze točením hlavy bez bolesti. Léčba pravých migrén je obtížná a patří do kompetence neurologa.

Točení hlavy může způsobit i nasazení nových brýlí.

7. Problémy se zrakem

Oči jsou důležitý zdroj signálů pro udržování rovnováhy a ta se při poruše zraku lehce vychýlí. K tomu, aby se vám začala točit hlava, stačí i nové brýle nebo vsazení kontaktních čoček.

Pocit nejistoty v prostoru může vyvolávat i rozostření, které způsobuje astigmatismus. Příčinou ale může být i zvýšení vnitroočního tlaku a další oční onemocnění.

Proto pokud závratě doprovází dvojité nebo rozmazané vidění, pocit tlaku v očích, a mnohdy i nevolnost, je nutné vyšetření u očního lékaře.

Pozor při chronických onemocněních

Jak vědí diabetici, točení hlavy je signálem nebezpečného poklesu hladiny cukru v krvi. Pokud se to opakuje, je nezbytná konzultace s ošetřujícím diabetologem.

Točení hlavy může doprovázet ale i další chronická onemocnění, zejména neurologická, jako je Parkinsonova choroba nebo roztroušená skleróza. Objevovat se ale může i u psychických potíží spojených se záchvaty paniky a úzkostí, ale i depresí.

Závratě ale mohou být i nežádoucím účinkem léků, především přípravků proti vysokému krevnímu tlaku.

Točení hlavy ale mohou vyvolat i léky proti Parkinsonově chorobě, proti revmatismu a bolestem i přípravky pro uklidnění, takže při hledání příčiny je třeba si pročíst i příbalový leták.

Cviky proti točení hlavy

K léčbě podle příčiny potíží by měl patřit i cílený nácvik udržování rovnováhy. Následující cviky můžete zkusit i jako užitečnou prevenci, i když točením hlavy netrpíte.

Kdo má naopak už výraznější problémy s točením hlavy, měl by vynechat cviky prováděné se zavřenýma očima. Při ateroskleróze je třeba zase opatrnosti při záklonu hlavy.

Posaďte se na židli, zapřete ruce v bok a začněte se mírně kolébat ze strany na stranu. Záda musí být vzpřímená.

Postavte se bokem ke stěně a jednou rukou se o ni opřete. Pak zvedněte nohu na opačné straně a volně s ní kmitejte vpřed a vzad. Po chvíli strany vyměňte.

Posaďte se a zamiřte pohled před sebe. Pak střídavě zvedejte zrak vzhůru a dolů, doprava a doleva. Hlavu držte vzpřímeně a nepohybujte s ní.

Postavte se vzpřímeně a rozpažte. Pak zavřete oči a pomalu zaklánějte a pak zase předklánějte hlavu.

Stále ve stoji vzpřímeném a tentokrát s otevřenýma očima: Naklánějte hlavu střídavě k jednomu a pak k druhému rameni. Nepředklánějte se.

Ve stoji vzpřímeném předpažte a pak pochodujte na místě a vysoko zvedejte kolena. Totéž zkuste se zavřenýma očima.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč