Domů     Milujete hořčici?
Milujete hořčici?
22.10.2020

Nejste sami. A i když ji třeba berete jako něco obyčejného a zanedbatelného, život bez ní by byl mnohem chudší.

Táborák s buřty bez hořčice? Milované párky, klobásy? Nebo burger? To jsou jen některá jídla, která si bez ní nedovedeme představit. A nejen my. Je oblíbená po celém světě a má bohatou historii. Znali ji už ve staré Číně.

Používali ji Řekové a Římané, a to nejen jako dochucovadlo, ale také k lékařským účelům. Traduje se, že francouzský král Ludvík XI. prý cestoval se svým hrnečkem hořčice pro případ, že by mu ji hostitelé nenabídli.

A právě ve Francii se zrodila legendární dijonská hořčice. U nás se její historie začala psát poněkud později, a to v 19. století v továrně Matěje Krupičky v Kutné Hoře. Jenže už v polovině 20. století sláva hořčice v našich zemích poněkud pobledla.

Vyráběla se jen plnotučná a kremžská. Naštěstí už je to jinak a my, kteří hořčici milujeme, si můžeme vybrat nejen na cestách, ale i v obchodech. A mimochodem, víte, že v současné době jí spotřebujeme ročně 15 tisíc tun?

Co je hořčice?

Jedním slovem dochucovadlo. Vyrábí se z hořčičných semínek, octa, vody, je v ní trochu soli, někdy cukru. To je základ, který by neměl obsahovat žádné další ingredience.

Liší se pak jen způsobem mletí semínek a podle toho rozeznáváme hořčice s jemnější či hrubší strukturou. Možná ale nevíte, že existují tři druhy hořčičných semínek – bílá, černá a hnědá.

Bílé – vyrábí se z něj plnotučná hořčice. Má nejméně štiplavou a palčivou chuť. Používá se jemně mleté. Přírodní barva hořčice je šedožlutá.

Hnědé – v kombinaci s bílým se z něj vyrábí kremžská hořčice. Má konzervační schopnosti. Mele se hruběji než semínko bílé.

Černé – používá se k výrobě dijonské hořčice. Pochází z východního Středomoří, ale vyskytuje se po celém světě. Má větší (jako hořčice žlutá) temně hnědočerná semena velmi ostré, výrazné chuti.

V Evropě se její pěstování utlumuje a je nahrazována kvůli výnosům hořčicí hnědou, Sareptskou, která má podobné vlastnosti.

Pojďme ochutnat

Existuje spousta druhů hořčic, neboť do základu se přidává různé koření nebo bylinky. Kromě velkovýroby po celém světě existuje i spousta malovýrobců, často se hořčice vyrábí třeba v klášterech. Takže je všechny postihnout nemůžeme, ale projdeme si alespoň základní druhy.

Plnotučná – u nás je nejoblíbenější. Je jemně mletá, nepřibarvená má šedožlutou barvu a přibarvená (většinou kurkumou, protože doba chemického přibarvování je naštěstí minulostí) jasně žlutohnědou.

Kremžská – i tu Češi milují, zřejmě rakousko-uherskou minulost nezapřeme. Její domovinou je dolnorakouské město Kremže, tedy Krems an der Donau. Palčivou chuť jí dodávají nahrubo namletá semena černé hořčice a má nasládlou chuť. Musí obsahovat 16 % cukru (v plnotučné hořčici je pouze 5 %).

Dijonská – už podle názvu je jasné, že vznikla ve francouzském městě Dijon. A zásluhu na tom nesou burgundští vévodové. Ale pak, v roce 1752, ovšem jistý Jean Naigeon nahradil ocet moštem z nezralých hroznů, a hořčice rázem získala nový říz.

Tak začala její nehynoucí sláva. Kromě nejznámější jemné se vyrábějí pod názvem dijonská i další hořčice s různě hrubým mletím semen a také s bylinkami.

Moutarde au poivre vert – v další známé tradiční francouzské hořčici ucítíme zelený pepř a bílé víno. Snoubí se v ní jemná chuť s pikantní a hodí se ke grilovaným pokrmům.

Bordeauxská – je tmavá a velmi aromatická. Hlavní součástí této hořčice jsou černá neloupaná semínka a obsahuje nekvašené víno a estragon.

Bavorská – u nás dost známá hořčice vyniká sladkostí a v Bavorsku ji jedí k typickým bílým klobáskám a k bavorské sekané. Její složení je prý dílem Johanna Conrada Develeyho z Mnichova.

V roce 1854 smíchal pikantní dijonskou hořčici s karamelizovaným cukrem, přidal brandy, ocet a tajné kořenicí směsi, zvítězil na světové výstavě ve Vídni a mohl si říkat Královský bavorský dodavatel.

Existují samozřejmě poddruhy bavorské hořčice, třeba starobavorská obsahuje křen a jalovec.

Švédská – má jemnou konzistenci, je výrazně sladká a charakteristická je pro ni silná chuť a vůně kopru. Švédové ji používají hlavně k rybám.

Anglická – bývá ostřejší, výraznou barvu obstarává kurkuma a přidává se do ní mouka. Britové si bez ní nedovedou představit pečenou šunku.

Americká – má výraznou barvu díky kurkumě a je hodně sladká. Používá se na toasty, sendviče, hot dogy, prostě na všechno, co si představíte, když se řekne Fast Food.

To ovšem není všechno. Existuje nepřeberné množství speciálních hořčic, které můžete většinou ochutnat v zemi jejich původu, nebo ve speciálních krámcích či na hořčicových festivalech. V Německu najdete muzeum v saském Budyšíně.

Nedaleko náměstí funguje i unikátní hořčicová restaurace Bautzener Senfstube, kde nabízejí speciality dochucené hořčicemi. Muzeum mají i v Kolíně nad Rýnem.

V Drážďanech zase existuje krámek, kde můžete ochutnávat, co hrdlo ráčí z tolika kousků, až se vám z toho zatočí hlava.

U nás bohužel nic podobného nemáme, ale zajímavé hořčice podle středověké receptury najdete v klášteře Nový Dvůr nedaleko západočeské Toužimi, kde ji vyrábí komunita zhruba dvaceti mnichů z řádu trapistů.

Jak skladovat?

Pokud jde o semena nebo prášek, uchovává se stejně jako jiné koření na suchém a chladném místě. Kupované hořčici je po otevření nejlépe v lednici.

Suchá hořčice

Jde o suchý hořčičný prášek, který vzniká společným mletím semen černé a bílé hořčice. Prodává se buď jako čistý prášek, nebo s kořením a používá se hlavně při vaření samostatně či rozmíchaný s vodou.

Můžete ji přidat i do oleje, ve kterém jste smažili cibuli nebo česnek. Působí také jako konzervační prostředek a často ho najdete v receptech na čatní nebo na nálevy k nakládání zeleniny.

Zkuste si vyrobit domácí

Proč, když se dá koupit? Prostě proto, že bude vaše a vždycky jedinečná. Uděláte si radost, překvapíte přátele.

Budete potřebovat: 100 g bílých hořčičných semínek, 300 ml jablečného octa nebo vinného octa svařeného napůl s vodou, med podle chuti (asi 5 lžic, můžete použít cukr), sůl

Hořčičná semínka zalijte polovinou roztoku a nechte nabobtnat – třeba přes noc, nebo přes den. Rozmixujte a přidejte druhou půlku roztoku. Dochuťte medem nebo cukrem podle chuti a osolte cca ¼ lžičky soli.

Tip: Takto vzniklá hořčice bude míst šedavou barvu, žlutou byte získali přidáním kurkumy.

Můžete samozřejmě ještě dále dochucovat, přidejte podle chuti koření nebo bylinky, vhodný je třeba estragon. Prostě klidně experimentujte. A nezapomeňte si poměry u zdařilých pokusů zapisovat, abyste je mohli zopakovat.

V kuchyni

Receptů s hořčicí je snad milion. Ale protože v jednoduchosti je krása, doporučíme vám salátový dresing, jak ho dělají Francouzi. Je zdravější než majonéza a určitě vám zachutná.

Francouzský dresing

4 lžičky dijonské hořčice, 4 lžíce bílého vinného octa, 200 ml olivového oleje, cukr nebo med podle chuti, sůl, pepř

Hořčici rozšleháme s olejem, osolíme a opepříme, přidáme med nebo cukr a pomalu přiléváme za stálého šlehání olej.

Pokud ho vyrobíme víc, uchováváme v chladničce.

Náš tip:

Možná to nevíte, ale i listy se dají jíst. Pravidelná konzumace hořčičných listů může prý chránit před cukrovkou. V každém případě zatímco u nás listy míjíme bez povšimnutí, v etiopské a indické kuchyni se používají často. V Indii se listy vaří s česnekem a cibulkou a jedí se s naanským chlebem.

Semínka si zase můžete nechat naklíčit a doplnit jimi jakýkoli salát nebo jen tak nasypat na chléb.

Hořčice pro zdraví

Už odedávna se používala i při různých neduzích. Znali ji Číňané, zápisy o ní vedl již Hippokrates. I lidová medicína zná mnoho způsobů použití – osvědčily se vnější aplikace, jako jsou koupele nebo masti a zábaly, které pomáhají na:

onemocnění kloubů

nachlazení a chřipku

bolesti hlavy

ztuhlý krk

bolesti zad

bolest svalů

Na co pozor?

Nikdy nepoužívejte hořčici na citlivé části těla – např. v oblasti obličeje nebo genitálií – a nikdy po dobu delší než 2 týdny. Mějte na paměti, že hořčice může při nesprávném použití dráždit pokožku a způsobit zarudnutí a popálení.

Obklad

Semena hořčice rozemelte v třecí misce a pak hořčičný prášek smíchejte s vlažnou vodou (max. 40 ° C). 1 až 4 polévkové lžíce kaše dejte na plátěný hadřík a látku položte na kůži. Nechejte překryté do zahřátí. Nejlepší je začít s 3 až 5 minutami. Nikdy nepřekračujte dobu 15 minut.

Poté, co začnete cítit teplo, nechte hořčičný zábal ještě minutu na místě. Pokud by silně pálil, okamžitě ho odstraňte. Po aplikaci omyjte pokožku a místo ošetřete krémem či olejem a udržujte v teple. Nejlepší je zabalit se do přikrývky, dát si šálek čaje a 30 minut odpočívat.

Hořčičné koupele

Pomáhají při nachlazení, zánětech dutin, astmatu, migréně a při potížích s krevním oběhem a žilami. Lépe je ale nejdřív vyzkoušet koupel částečnou. Pro koupel nohou po kotníky stačí 2 lžíce bílého hořčičného prášku.

Stačí promíchat hořčičný prášek v teplé vodě. Koupel by měla být prováděna po dobu maximálně 15 až 20 minut. V případě potřeby můžete přidávat horkou vodu.

reklama
Související články
26.4.2024
Doby, kdy jsme znali jen českého „turka“, jsou už dávno pryč a mnozí z nás si na kávě chtějí opravdu pochutnat. Uvažují proto o koupi kávovaru. Jak se ale vyznat v té nepřeberné nabídce přístrojů? První věc, kterou byste měli před nákupem kávovaru zvážit, je reálná spotřeba kávy. Pokud se u vás doma denně vypijí 1-4 šálky kávy, nemusíte se starat o objem nádoby na vodu ani o rychlost přípravy. Vy
23.4.2024
Tento koláč vypadá dokonale, ale i tak chutná. Do tvarohu můžete zamíchat dvě lžíce máku nebo do něj vmíchat ovoce. Zdobit můžete také čerstvým ovocem, třeba jahodami. Ingredience na 1 formu Na těsto 300 g hladké mouky 150 g másla 1 vejce 1 žloutek 1 lžička nastrouhané citronové kůry 100 g moučkového cukru 1 lžička prášku do pečiva Na náplň 500 g měkkého tvarohu 150 g selskéh
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
15.4.2024
Tak se to říkávalo a platí to i dnes. Jakmile ucítíte typickou vůni, je jasné, že nastala doba bezová. Vezměte košík a nůžky a vydejte se na lov. Uvidíte, že budete blahořečit chvíli, kdy jste překonali lenost. Na co se hodí? Čerstvé květy můžete použít na výrobu jednoduchých limonád, které vznikají vymáčením květů, nebo těch složitějších, které se nechávají nějaký čas kvasit. - Vynikající j
8.4.2024
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
reklama
reklama
Šikovné tipy
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
I já si přece zasloužím něco si užít!
skutecnepribehy.cz
I já si přece zasloužím něco si užít!
Nevím, kde se to v nich vzalo. Stále ode mě něco potřebují. Hlavně peníze. Nestačí jim můj důchod ani úspory, které se rychle tenčí. Dělají si zálusk i na můj domek! Snažila jsem se jim dát všechno, jen aby se necílily ukřivděné a méněcenné oproti ostatním dětem ve třídě. Moje dvě holčičky totiž vyrůstaly bez otce, kterého jsem
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
epochalnisvet.cz
Bigfoot v Kazachstánu? Tamní farmáři tvrdí, že ho spatřili!
V odlehlé oblasti východního Kazachstánu si několik obyvatel všimlo něčeho neobvyklého. Farmáři řekli televiznímu kanálu 24.kz, že yetti krade jejich dobytek. Skutečně mají co dělat s legendárním kryptidem? Jeden z místních farmářů na východě Kazachstánu je svědkem něčeho neskutečného. V noci ho vzbudí podivné zvuky a vyženou ven z postele. Dojde až ke své
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
enigmaplus.cz
Do vesmíru hledící Oko Sahary: Jak vznikla fascinující kamenná struktura?
Sahara je největší poušť světa, která se rozkládá na území 10 afrických států. Avšak pouze v oblasti Mauritánie, v obklopení tisíců kilometrů písku, leží fascinující skalnatý útvar Richat, který je dv
První festival klášterních minipivovarů
21stoleti.cz
První festival klášterních minipivovarů
Už dlouho se snaží program pivních speciálů Volba sládků Plzeňského Prazdroje podporovat rozmanitost českého pivního trhu. Zítra to můžete ochutnat. V březnu a dubnu se Prazdroj spojil se všemi
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Papeži zlomil vaz únos dítěte
historyplus.cz
Papeži zlomil vaz únos dítěte
Zoufalý ženský pláč se v pozdních nočních hodinách 23. června 1858 rozléhá jedním domem v italské Boloni. Vyděšení sousedé vybíhají na ulici. Před stavením židovského obchodníka Mortary stojí kočár s emblémy Papežského státu a právě k němu teď míří skupinka stráží. Jeden z mužů v náručí pevně svírá vyděšeného šestiletého chlapce. Edgardo Mortara přichází na svět v roce 1851 jako
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
epochanacestach.cz
Brněnský Open House otevře 116 objektů. Rezervace startují 9. května
Desítku zbrusu nových podcastů, speciální prohlídky či asistenci pro znevýhodněné návštěvníky a zejména 116 lokací nachystali pro návštěvníky Open House Brno 2024 jeho pořadatelé. Festival architektury a urbanismu se letos zaměří na témata inkluze a přístupnosti města jako jednoho architektonického celku. Součástí dvoudenní akce budou i hudební vystoupení na vybraných lokacích, speciální nabídky brněnské gastroscény
Když potřebujete ochránit…
nejsemsama.cz
Když potřebujete ochránit…
Věříte na padající hvězdu či na zázračná kouzla úplňku? Poznejte rituály, které ve vás probudí sílu, jež vás ochrání před negativními lidmi i energiemi. Pomocí bílé magie si udržíte psychickou pohodu. Ikdyž třeba ráda tvrdíte, že na žádnou magii nevěříte, možná čas od času použijete něco, co prostě magické je. Musíte se ale zcela otevřít, jinak to nebude fungovat.
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
epochaplus.cz
Hudebník a herec Mark Wahlberg: Na kontě má několik rasistických ataků
Mark Wahlberg se stal známou tváří filmového průmyslu, ale jeho cesta k úspěchu byla poznamenána temnými událostmi. Jeho rasistické útoky ve mládí ho stále provázejí, ačkoli se od té doby hodně změnil. Mark Wahlberg, známý hudebník a herec, se dostal do problémů kvůli svým rasistickým útokům v mládí. Přestože se od té doby změnil a
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
nasehvezdy.cz
Snaží se Burešová utajit, že je těhotná?
Půvabná herečka Eva Burešová (30) nedávno oznámila svým příznivcům, že končí v seriálu ZOO. Jako vysvětlení uvedla, že se chce více zaměřit na svou pěveckou kariéru a také se věnovat rodině v čele s d
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
iluxus.cz
Móda, která vyzdvihuje ženu: Tatiana Kováříková představila kolekci s názvem AURA
Tvorba Tatiany Kováříkové je typická svou možností navázat a kombinovat modely i z předchozí tvorby. Je vždy důležité, aby outfit, který žena zvolí s ní souzněl a podtrhl její přednosti. Nová kolekce