Domů     Milujete hořčici?
Milujete hořčici?
22.10.2020

Nejste sami. A i když ji třeba berete jako něco obyčejného a zanedbatelného, život bez ní by byl mnohem chudší.

Táborák s buřty bez hořčice? Milované párky, klobásy? Nebo burger? To jsou jen některá jídla, která si bez ní nedovedeme představit. A nejen my. Je oblíbená po celém světě a má bohatou historii. Znali ji už ve staré Číně.

Používali ji Řekové a Římané, a to nejen jako dochucovadlo, ale také k lékařským účelům. Traduje se, že francouzský král Ludvík XI. prý cestoval se svým hrnečkem hořčice pro případ, že by mu ji hostitelé nenabídli.

A právě ve Francii se zrodila legendární dijonská hořčice. U nás se její historie začala psát poněkud později, a to v 19. století v továrně Matěje Krupičky v Kutné Hoře. Jenže už v polovině 20. století sláva hořčice v našich zemích poněkud pobledla.

Vyráběla se jen plnotučná a kremžská. Naštěstí už je to jinak a my, kteří hořčici milujeme, si můžeme vybrat nejen na cestách, ale i v obchodech. A mimochodem, víte, že v současné době jí spotřebujeme ročně 15 tisíc tun?

Co je hořčice?

Jedním slovem dochucovadlo. Vyrábí se z hořčičných semínek, octa, vody, je v ní trochu soli, někdy cukru. To je základ, který by neměl obsahovat žádné další ingredience.

Liší se pak jen způsobem mletí semínek a podle toho rozeznáváme hořčice s jemnější či hrubší strukturou. Možná ale nevíte, že existují tři druhy hořčičných semínek – bílá, černá a hnědá.

Bílé – vyrábí se z něj plnotučná hořčice. Má nejméně štiplavou a palčivou chuť. Používá se jemně mleté. Přírodní barva hořčice je šedožlutá.

Hnědé – v kombinaci s bílým se z něj vyrábí kremžská hořčice. Má konzervační schopnosti. Mele se hruběji než semínko bílé.

Černé – používá se k výrobě dijonské hořčice. Pochází z východního Středomoří, ale vyskytuje se po celém světě. Má větší (jako hořčice žlutá) temně hnědočerná semena velmi ostré, výrazné chuti.

V Evropě se její pěstování utlumuje a je nahrazována kvůli výnosům hořčicí hnědou, Sareptskou, která má podobné vlastnosti.

Pojďme ochutnat

Existuje spousta druhů hořčic, neboť do základu se přidává různé koření nebo bylinky. Kromě velkovýroby po celém světě existuje i spousta malovýrobců, často se hořčice vyrábí třeba v klášterech. Takže je všechny postihnout nemůžeme, ale projdeme si alespoň základní druhy.

Plnotučná – u nás je nejoblíbenější. Je jemně mletá, nepřibarvená má šedožlutou barvu a přibarvená (většinou kurkumou, protože doba chemického přibarvování je naštěstí minulostí) jasně žlutohnědou.

Kremžská – i tu Češi milují, zřejmě rakousko-uherskou minulost nezapřeme. Její domovinou je dolnorakouské město Kremže, tedy Krems an der Donau. Palčivou chuť jí dodávají nahrubo namletá semena černé hořčice a má nasládlou chuť. Musí obsahovat 16 % cukru (v plnotučné hořčici je pouze 5 %).

Dijonská – už podle názvu je jasné, že vznikla ve francouzském městě Dijon. A zásluhu na tom nesou burgundští vévodové. Ale pak, v roce 1752, ovšem jistý Jean Naigeon nahradil ocet moštem z nezralých hroznů, a hořčice rázem získala nový říz.

Tak začala její nehynoucí sláva. Kromě nejznámější jemné se vyrábějí pod názvem dijonská i další hořčice s různě hrubým mletím semen a také s bylinkami.

Moutarde au poivre vert – v další známé tradiční francouzské hořčici ucítíme zelený pepř a bílé víno. Snoubí se v ní jemná chuť s pikantní a hodí se ke grilovaným pokrmům.

Bordeauxská – je tmavá a velmi aromatická. Hlavní součástí této hořčice jsou černá neloupaná semínka a obsahuje nekvašené víno a estragon.

Bavorská – u nás dost známá hořčice vyniká sladkostí a v Bavorsku ji jedí k typickým bílým klobáskám a k bavorské sekané. Její složení je prý dílem Johanna Conrada Develeyho z Mnichova.

V roce 1854 smíchal pikantní dijonskou hořčici s karamelizovaným cukrem, přidal brandy, ocet a tajné kořenicí směsi, zvítězil na světové výstavě ve Vídni a mohl si říkat Královský bavorský dodavatel.

Existují samozřejmě poddruhy bavorské hořčice, třeba starobavorská obsahuje křen a jalovec.

Švédská – má jemnou konzistenci, je výrazně sladká a charakteristická je pro ni silná chuť a vůně kopru. Švédové ji používají hlavně k rybám.

Anglická – bývá ostřejší, výraznou barvu obstarává kurkuma a přidává se do ní mouka. Britové si bez ní nedovedou představit pečenou šunku.

Americká – má výraznou barvu díky kurkumě a je hodně sladká. Používá se na toasty, sendviče, hot dogy, prostě na všechno, co si představíte, když se řekne Fast Food.

To ovšem není všechno. Existuje nepřeberné množství speciálních hořčic, které můžete většinou ochutnat v zemi jejich původu, nebo ve speciálních krámcích či na hořčicových festivalech. V Německu najdete muzeum v saském Budyšíně.

Nedaleko náměstí funguje i unikátní hořčicová restaurace Bautzener Senfstube, kde nabízejí speciality dochucené hořčicemi. Muzeum mají i v Kolíně nad Rýnem.

V Drážďanech zase existuje krámek, kde můžete ochutnávat, co hrdlo ráčí z tolika kousků, až se vám z toho zatočí hlava.

U nás bohužel nic podobného nemáme, ale zajímavé hořčice podle středověké receptury najdete v klášteře Nový Dvůr nedaleko západočeské Toužimi, kde ji vyrábí komunita zhruba dvaceti mnichů z řádu trapistů.

Jak skladovat?

Pokud jde o semena nebo prášek, uchovává se stejně jako jiné koření na suchém a chladném místě. Kupované hořčici je po otevření nejlépe v lednici.

Suchá hořčice

Jde o suchý hořčičný prášek, který vzniká společným mletím semen černé a bílé hořčice. Prodává se buď jako čistý prášek, nebo s kořením a používá se hlavně při vaření samostatně či rozmíchaný s vodou.

Můžete ji přidat i do oleje, ve kterém jste smažili cibuli nebo česnek. Působí také jako konzervační prostředek a často ho najdete v receptech na čatní nebo na nálevy k nakládání zeleniny.

Zkuste si vyrobit domácí

Proč, když se dá koupit? Prostě proto, že bude vaše a vždycky jedinečná. Uděláte si radost, překvapíte přátele.

Budete potřebovat: 100 g bílých hořčičných semínek, 300 ml jablečného octa nebo vinného octa svařeného napůl s vodou, med podle chuti (asi 5 lžic, můžete použít cukr), sůl

Hořčičná semínka zalijte polovinou roztoku a nechte nabobtnat – třeba přes noc, nebo přes den. Rozmixujte a přidejte druhou půlku roztoku. Dochuťte medem nebo cukrem podle chuti a osolte cca ¼ lžičky soli.

Tip: Takto vzniklá hořčice bude míst šedavou barvu, žlutou byte získali přidáním kurkumy.

Můžete samozřejmě ještě dále dochucovat, přidejte podle chuti koření nebo bylinky, vhodný je třeba estragon. Prostě klidně experimentujte. A nezapomeňte si poměry u zdařilých pokusů zapisovat, abyste je mohli zopakovat.

V kuchyni

Receptů s hořčicí je snad milion. Ale protože v jednoduchosti je krása, doporučíme vám salátový dresing, jak ho dělají Francouzi. Je zdravější než majonéza a určitě vám zachutná.

Francouzský dresing

4 lžičky dijonské hořčice, 4 lžíce bílého vinného octa, 200 ml olivového oleje, cukr nebo med podle chuti, sůl, pepř

Hořčici rozšleháme s olejem, osolíme a opepříme, přidáme med nebo cukr a pomalu přiléváme za stálého šlehání olej.

Pokud ho vyrobíme víc, uchováváme v chladničce.

Náš tip:

Možná to nevíte, ale i listy se dají jíst. Pravidelná konzumace hořčičných listů může prý chránit před cukrovkou. V každém případě zatímco u nás listy míjíme bez povšimnutí, v etiopské a indické kuchyni se používají často. V Indii se listy vaří s česnekem a cibulkou a jedí se s naanským chlebem.

Semínka si zase můžete nechat naklíčit a doplnit jimi jakýkoli salát nebo jen tak nasypat na chléb.

Hořčice pro zdraví

Už odedávna se používala i při různých neduzích. Znali ji Číňané, zápisy o ní vedl již Hippokrates. I lidová medicína zná mnoho způsobů použití – osvědčily se vnější aplikace, jako jsou koupele nebo masti a zábaly, které pomáhají na:

onemocnění kloubů

nachlazení a chřipku

bolesti hlavy

ztuhlý krk

bolesti zad

bolest svalů

Na co pozor?

Nikdy nepoužívejte hořčici na citlivé části těla – např. v oblasti obličeje nebo genitálií – a nikdy po dobu delší než 2 týdny. Mějte na paměti, že hořčice může při nesprávném použití dráždit pokožku a způsobit zarudnutí a popálení.

Obklad

Semena hořčice rozemelte v třecí misce a pak hořčičný prášek smíchejte s vlažnou vodou (max. 40 ° C). 1 až 4 polévkové lžíce kaše dejte na plátěný hadřík a látku položte na kůži. Nechejte překryté do zahřátí. Nejlepší je začít s 3 až 5 minutami. Nikdy nepřekračujte dobu 15 minut.

Poté, co začnete cítit teplo, nechte hořčičný zábal ještě minutu na místě. Pokud by silně pálil, okamžitě ho odstraňte. Po aplikaci omyjte pokožku a místo ošetřete krémem či olejem a udržujte v teple. Nejlepší je zabalit se do přikrývky, dát si šálek čaje a 30 minut odpočívat.

Hořčičné koupele

Pomáhají při nachlazení, zánětech dutin, astmatu, migréně a při potížích s krevním oběhem a žilami. Lépe je ale nejdřív vyzkoušet koupel částečnou. Pro koupel nohou po kotníky stačí 2 lžíce bílého hořčičného prášku.

Stačí promíchat hořčičný prášek v teplé vodě. Koupel by měla být prováděna po dobu maximálně 15 až 20 minut. V případě potřeby můžete přidávat horkou vodu.

Související články
18.10.2024
Chytrým uspořádáním v kuchyni získáte nejen dostatek úložného prostoru, ale vejdou se vám tam i spotřebiče jako lednička, trouba nebo myčka. Jen se musíte zaměřit buď na malé, anebo multifunkční výrobky. Už jste si zvykli, že v malé kuchyni šetříte místem, kde se dá, abyste daný prostor využili co nejúčelněji. Museli jste zapomenout na myčku a lednička se vám tam vejde jen tak tak. Jenže nyní dos
15.10.2024
Dozrávají i v našich podmínkách do medové sladkosti a pochutnat si na nich prospěje i zdraví. Švestky, ale i blumy, slívy, ryngle, špendlíky nebo mirabelky, zkrátka slivoně: Liší se jen barvou a detaily, jako je tloušťka a pevnost slupky a snazší nebo obtížnější oddělitelností pecky. Všechny ale mají lahodné plody, které by byla škoda zužitkovat jen na koláče. Mají totiž pozoruhodně blahodárné úč
10.10.2024
Sušené maso neboli jerky si už několik let získává příznivce i u nás. Kdysi to bylo cosi neznámého, o čem jsme jen kdysi četli v knihách o americkém západě. Dneska si je můžeme klidně koupit, ale také, což je ještě lepší, sami udělat. Můžete si je dát jen tak pro chuť, ale oceníte je i jako malou svačinku během dne a určitě se vám hodí na výletě, protože v batohu nezabere téměř žádné místo a také
3.10.2024
Balkánská je balkánská kuchyně je koncertem vůní a chutí a připomene krásnou dobu letní dovolené. Máme pro vás pár skvělých receptů. Čočková čorba (4 porce) 2 lžíce olivového oleje, 1 středně žlutá cibule nakrájená na kostičky, 1 velká nebo 3 malé mrkve, oloupané a nakrájené na kostičky, 1 střední brambor oloupaný a nakrájený na kostičky, 2 stroužky česneku nakrájené na plátky, 1 lžíce rajčat
30.9.2024
Zakysané mléčné produkty jsou nejen výborným zdrojem bílkovin a vápníku, ale blahodárně působí i na naše střeva. Vyznáte se v nich? Na trhu jich objevíte hned několik. Všechny jsou pro naše zdraví přínosné, však se také řadí mezi superpotraviny. A to pro obsah prospěšných bakterií. Vedle vitaminů A, D a B a kvalitních bílkovin obsahují také fosfor. Množství vápníku je úplně stejné jako v mléce,
reklama
Šikovné tipy
Poetické kamenné svícny
Také máte doma spoustu kamínků nasbíraných na výletech? Možná jsou mezi nimi i ty ploché, které omlela voda z potoka nebo ta mořská. A právě ty se budou hodit. Budete potřebovat: ploché kameny různých velikostí, lepidlo na kámen, svíčky. 1) Vyberte velký základní kámen a dejte na něj dostatečné množství lepidla. 2) Druhý kámen položte […]
Až skončí grilovací sezona
Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké. A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo […]
Vzpomínka na moře: 5 nápadů, co s mušlemi
Nic neoživí vzpomínky na báječné chvíle o dovolené tak, jako romantické dekorace v plážovém stylu. Není to nci složitého, máme pro vás pár tipů. Velké ulity můžete „osázet“ tillandsiemi, což jsou ty podivuhodné rostliny, které nepotřebují substrát a živiny si vytahují kořeny ze vzduchu. Ale pozor, to je teorie, která platí v jejich domovině. Aby […]
Obrazy z lisovaných květů
Chcete si na stěnu zavěsit skutečný originál? Není to nic nedostupného, dokonce si takovou dekoraci můžete vlastnoručně vyrobit. Inspirací vám může být tradiční japonské umění oshibana. Ačkoli je sušení a lisování květin pro radost a na ozdobu nejspíš skoro tak staré jako lidstvo samo, k dokonalosti a uměleckému směru ho dovedli až Japonci někdy v […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
nasehvezdy.cz
Jachnické se nelíbil vlastní hlas
I když se v posledních letech objevuje Stanislava Jachnická (59) častěji i na televizní obrazovce, její hlas byl dlouho tím jediným, podle čeho ji diváci mohli poznat. A nutno říct, že herečku to nija
Český ráj uprostřed Indického oceánu
rezidenceonline.cz
Český ráj uprostřed Indického oceánu
Jeden z neluxusnějších resortů na světě vyrostl na nevelkém ostrově v severní části Malediv. Na neobydleném místě, kde domorodci donedávna pouze „externě“ pěstovali melouny a papáju. Úchvatný areál zahrnující třiačtyřicet soukromých vil s bazénem, pět rezidencí a jednu Romantic vilu vystavěl jeden z nejbohatších Čechů: Jiří Šmejc zaujímá podle Forbesu na prestižním českém žebříčku devátou příčku. Tropický Želví ostrov má pronajatý
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
epochanacestach.cz
Slavnostní otevření Kláštera minoritů Praha
Na přelomu září a října vstoupil KLÁŠTER MINORITŮ SV. JAKUBA do nové etapy své historie, která bude spojena se vzděláním, kulturou a podporou českého podnikání. Slavnostní otevření prostor prodchnutých unikátním geniem loci proběhlo 28. září za přítomnosti významných hostů. Podnikatelská platforma Helas byla přizvána ke správě a realizaci obnovy unikátních prostor KLÁŠTERA MINORITŮ SV. JAKUBA,
Jak dovolená změnila můj život
skutecnepribehy.cz
Jak dovolená změnila můj život
Když jsem chodila do první třídy, nastěhovala se do našeho domu rodina s malým synem. Tomík chodil do třetí třídy a nejvíce se kamarádil se mnou. Synovi našich nových sousedů jsem se líbila už tenkrát. Pamatuji si, že když jsme si s mojí sestřenicí a Tomíkem u nás hráli, můj kamarád řekl, že až budeme velcí, vezme si
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
enigmaplus.cz
Mystický Žižkův dub: Navracelo jeho dřevo mládí?
Do malé jihočeské vesničky se vrací vetchý stařec. V nůši na zádech má chrastí a několik polen. Pocházejí ze stromu, pod nímž se narodil Jan Žižka z Trocnova. Jakmile se stařík dřeva dotkne, nestačí s
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
iluxus.cz
Uhrančivě zelený Worldtimer od Frederique Constant
Až dosud byly hodinky Classic Worldtimer Manufacture laděny do tří dominantních barev na naší planetě: denní bílé, noční černé a oceánské modré. Nyní do série přibyly dvě nové limitované edice ve čtvr
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
epochalnisvet.cz
Epidemie halucinací v americké nemocnici: Předávali si lidé přeludy jako nemoc?
Pojmem halucinace označujeme poruchu vnímání, při které lidé vidí něco, co ve skutečnosti neexistuje. Je ale možné, aby mělo několik lidí stejnou halucinaci? Podle odborníků ne, jenže přesně to se před několika lety stalo a dodnes se tuto záhadu nepodařilo objasnit.   V roce 2016 zasáhla nemocnici ve městě Coos Bay v americkém Oregonu záhadná epidemie halucinací,
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
21stoleti.cz
Ústní bakterie dokáže „rozpustit“ rakovinu
Nedávný objev britských vědců přinesl zcela nový pohled na bakterii Fusobacterium, která se běžně vyskytuje v ústech. Tato bakterie, dříve spojovaná spíše s negativními účinky, například s progresí ra
Chilli con carne s vařenou rýží
tisicereceptu.cz
Chilli con carne s vařenou rýží
Luštěniny zasytí, obsahují bílkoviny a velké množství vlákniny. Ingredience 1 lžíce řepkového oleje 1 střední cibule 280 g hovězího mletého masa 1 lžička mleté sladké papriky ¼ lžičky kajens
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
historyplus.cz
Skončily Hitlerovy jaderné ambice na dně jezera?
Norský odbojář ze břehu bedlivě pozoruje vzdalující se plavidlo. „3… 2… 1…,“ odpočítává druhý s očima přilepenýma na vteřinovou ručičku hodinek. Pak se ozve mohutná exploze a z lodi se vyvalí sloup dýmu. Vyšlo to! Jejich radost z úspěšně vykonané operace však kazí výčitky. Na lodi totiž byli i jejich lidé.   Kdo první přijde s atomovou
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
epochaplus.cz
České druhy rostlin z přírody mizí, nahrazují je nepůvodní
Tým botaniků odhalil významné změny v rozšíření druhů české květeny. Jejich studie analyzovala ústup i šíření jednotlivých druhů flóry na českém území od roku 1960. Nová studie vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR, Univerzitou Karlovou a Vídeňskou univerzitou a byla publikována v mezinárodním odborném časopise Biological Conservation.
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
nejsemsama.cz
Jak na to: Zdravé nehty jako ze salonu
Ostříhat, zapilovat, nalakovat a je to. Kéž by to bylo tak snadné! Pokud se vaše nehty pořád lámou a třepí, je potřeba se o ně trochu víc starat. Dokonale upravené nehty jsou naší vizitkou. Jenže ne vždycky jsou perfektní. Naučte se o ně správně pečovat a blýskněte se manikúrou jako ze salonu. Na co se zaměřit a co všechno změnit? 1.