Domů     Potvrzeno: Pro ženy je hubnutí obtížnější
Potvrzeno: Pro ženy je hubnutí obtížnější
23.10.2020

Snad každá žena si toho už všimla. Zatímco ona se při snaze zhubnout dře jako kůň, její protějšek shazuje kila jakoby nic. Proč se ženám hubne hůř než mužům?

Hlavní důvod spočívá v tom, že se příroda účinnými mechanismy postarala o to, aby ženský organismus lépe ukládat tuk do zásoby. A naopak ještě brání jeho odbourávání. Myšleno to bylo jako ochrana budoucího života pro ženu jakožto matku.

Jenže dnes nám tyto mechanismy komplikují život nejen z estetického hlediska. Nárůst nadváhy je samozřejmě i zdravotním rizikem.

Co dokážou hormony

Pohlavní hormony kromě jiných svých funkcí ovlivňují ukládání tuků v těle, řídí, kde se v těle bude přednostně usazovat a v jakém množství. Proto má i štíhlá žena v průměru vyšší podíl tukové tkáně než muž, a to 15 % až 25 % oproti 10 % až 20 % u muže.

Dalším rozdílem v neprospěch ženy je lokalizace tukových zásob. Zatímco u mužů je to zpravidla v oblasti břicha, u žen narůstá tuková tkáň především na stehnech a hýždích, odkud se kila prokazatelně hůře shazují.

Hormony ale mají i další záludnou vlastnost, díky níž vedou k vyklenutí v oblasti břicha. „Zatímco muži mají hormonální hladinu stálou, ženy čelí každý menstruační cyklus hormonálním výkyvům.

Ty mimo jiné zapříčiňují, že tělo zadržuje více vody, což může přidat jedno až dvě kila hmotnosti a způsobovat nepříjemné pocity vyklenutého břicha.

Ani jedno však není důvodem k panice, že se hubnutí nedaří,“ vysvětluje hlavní nutriční specialistka Světa zdraví Ing. Monika Bartolomějová.

Máme méně svalů

Co nám ženám přebývá v tukové tkáni, o to jsme zase chudší, pokud jde o svalstvo. A to je problém, který způsobuje zvýšený ženský sklon k únavnosti, nevýkonnosti, ale i ke snazšímu tloustnutí. Svaly jsou totiž hlavním spalovačem energie v organismu.

Čím více máme svalové tkáně, tím vyšší je i náš bazální metabolismus. Spalujeme tedy více energie i v klidovém stavu bez další aktivity, jen pro udržení základních pochodů v těle, jako je dýchání, krevní oběh, udržování tělesné teploty a podobně.

Mužský bazální metabolismus je díky většímu podílu svalstva obecně asi o 10 % vyšší než ženský.

A jak upozorňuje Monika Bartolomějová, rozdíl může být ještě větší v případě, že žena opakovaně držela přísné diety, které v konečném důsledku vedly k odbourávání svalů a ke snížení bazálního metabolismu.

Řešením je posilování pro ženy

Zatímco přísné diety vedou velmi často jen k jojo efektu a poklesu bazálního metabolismu, cvičením zaměřeným na posílení svalstva dostává hubnutí konečně správný směr.

Základní energetická spotřeba těla naroste, ženu přestane trápit únavnost, tak častá při hubnutí, a konečně se dostaví výsledky při formování postavy. Chce to jen překonat obavy z posilovny.

Řada žen se domnívá, že cvičení povede spíš k růstu svalů než k hubnutí. To je však jen mýtus. Díky nízké hladině testosteronu ženám nikdy nenarostou svaly tak snadno jako mužům.

Naopak, s přiměřenou zátěží a intenzitou docílíte krásně tvarovaných ženských křivek, zpevněné postavy a lepšího spalování.

Jak upozorňuje hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours Markéta Brožová, k tomu je ovšem nutné zapojovat při cvičení různé svalové skupiny a nezaměřovat se jen na takzvaně kritické partie. To je podle trenérky velmi častá chyba žen.

Pokud už se do posilování dají, obvykle se chtějí zaměřit jen na břicho a hýždě. Ovšem pro celkově pěknou postavu je třeba při cvičení zatěžovat celé tělo.

Nemluvě o tom, že cíleným zaměřením pouze na některé svaly dochází k jejich přetěžování a svalovým dysbalancím.

Tip: Pro začátečníky je mnohem vhodnější posilovat břišní svaly s vlastní vahou než na cvičebním stroji. Ženy, které nemají s posilováním zkušenosti, totiž často při cvičení na stroji zapojují jiné svaly než břišní.

„Nejprve je důležité si jednotlivé svaly uvědomit, procítit a naučit se je používat.

Pokud žena nikdy necvičila nebo se k cvičení po dlouhé době vrací, jsou břišní svaly zesláblé a často dělá problém už jen jednoduché zatínání a prodýchávání,“ vysvětluje trenérka Markéta Brožová.

Jde to i bez posilovny

Chce cvičit raději doma? Ideální je v takovém případě kombinace aerobní aktivity a posilovacího cvičení. Při svižných procházkách, jízdě na kole, inline bruslích, běhu nebo chůzi do schodů docílíte okamžitého výdeje energie, ovšem jen krátkodobě.

Silovým tréninkem získáte celkově rychlejší bazální metabolismu, což znamená, že vaše trénované svaly budou spalovat tuky efektivněji po celý den a při jakékoli činnosti.

„Pokud chcete zhubnout, vyhraďte si nejlépe hodinu třikrát týdně – 20 až 30 minut věnujte aerobní činnosti a 30 až 40 minut posilujte,“ doporučila trenérka Markéta Brožová.

Při jaké intenzitě cvičení se hubne?

„Důležité je hlídat si ideální tepovou frekvenci, při které tělo spaluje tuky. Když cvičíte menší intenzitou, nezhubnete.

Když to přeženete, spálíte hlavně cukry, což bývá problém dnešních trendy sportů, jako je zumba nebo heat aerobic,“ upozorňuje trenérka Brožová. Jak tedy nalézt optimální fyzické zatížení, abyste zhubli a zpevnili tělo?

Obecně platí, že byste při cvičení měli být sice zadýchaní, ale stále také schopni mluvit v nepřerývaných větách. Pro ty, kteří si chtějí být naprosto jistí, existuje rychlý výpočet.

Příklad pro třicetiletou ženu:

Nejdříve si zjistěte váš maximální puls podle vzorce 226 – věk.

226 – 30 = 196

Aby žena spalovala tuky, měla by tepovou frekvenci udržovat v rozmezí 65 až 80 % svého maxima.

Ideální tepová frekvence třicetileté ženy je tedy:

196 * 0,65 až 196 * 0,80 = 127, až 157 tepů za minutu

– Stačí se během cvičení na 10 sekund zastavit, přiložit prsty jedné ruky na krční tepnu nebo na zápěstí druhé ruky pod palcovým zakončením a počítat. Výsledek vynásobit šesti, abyste dostali minutovou hodnotu, a porovnat s vypočteným ideálem.

Třicetiletá žena z našeho příkladu by si během desetisekundové pauzy měla naměřit ideálně 20 až 25 tepů.

– Při zátěži s touto tepovou frekvencí začne tělo spalovat tuk po cca 30 minutách. Efektivního hubnutí tedy dosáhnete při 45 minutách až hodině posilovacího tréninku.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
19.7.2024
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete novou vlasovou kosmetikou. Kupte si šampony bez paraben
18.7.2024
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže vytvořit a udržet ochranný mastný
16.7.2024
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám nelíbí. Ačkoliv jsou rozmanitě laděné, obvykle vyn
12.7.2024
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čist
10.7.2024
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, proto se ozve tak palčivá boles
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Vymáčkněte to nejlepší z citronu!
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
epochalnisvet.cz
Záhadný hrob XYZ: Kdo v něm leží?
Na hřbitově v městečku Deep River v americkém Connecticutu stojí náhrobek s podivným nápisem XYZ. Podle místních patří neznámému muži, který se v roce 1899 pokusil vyloupit místní banku. Hrob 40 let navštěvuje záhadná žena zahalená v černé róbě, přesto dodnes nikdo netuší, kým onen kriminálník byl. Co se pokazilo při loupeži? A proč o muži nic nevíme?   Je
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
21stoleti.cz
V IKEMu provedli transplantaci pěti orgánů najednou
Lékaři z Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) znovu přepsali dějiny medicíny. V rámci patnáctihodinové operace totiž pacientovi transplantovali hned pět orgánů najednou. Jmenuje se P
Citronová bábovka
tisicereceptu.cz
Citronová bábovka
Ozdobit ji můžete kandovanou kůrou z pomeranče. Suroviny šťáva a kůra z 1 citronu 4 vejce 100 ml oleje 160 g hladké mouky 1 balení vanilkového pudinkového prášku ½ prášku do pečiva 100 g k
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
epochaplus.cz
James Brown: Všechny lapálie pěvecké legendy
Byl slavným zpěvákem, hudebním skladatelem i vydavatelem, jednou z nejzásadnějších postav soulové a funkové hudby a dodnes je obdivovanou veličinou. Blyštivou kariéru Jamese Browna ale nenasvítila pouze světla ramp, ale také majáčky policejních aut. Je první svátek vánoční roku 2006 a v nemocnici v Atlantě leží na smrt nemocný James Brown (1933–2006). Otočí se na svého manažera
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
epochanacestach.cz
Hrad Zvíkov: Bezedná studnice nevysvětlitelných tajemství
Majestátně se tyčí uprostřed ostrých skal u Orlické přehrady. Jeho krása i strategické postavení udivují návštěvníky dodnes. Pro badatele a záhadology je hrad Zvíkov něčím naprosto výjimečným. S každým novým poznatkem o gotickém hradě jsou paradoxně blíž světu tajemna. Zvíkov totiž skrývá několikerá tajemství a jejich vysvětlení rozhodně nehodlá dát snadno! První hodnověrné zmínky o
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
nasehvezdy.cz
Skončila Hanychová v posteli s Jágrem?
Hodně zajímavou historku z minulosti odhalila exmodelka Agáta Hanychová (39). Ve svém internetovém pořadu prozradila, že měla pletky s legendárním hokejistou Jaromírem Jágrem (52)! Když jí bylo pou
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
historyplus.cz
Mlsala Sisi fialkové bonbony?
Půvabný obličej vyniká alabastrovou pletí a lemuje ho hříva dlouhých a pečlivě česaných vlasů. Ve 2. polovině 19. století není v Evropě krásnější ženy, než je rakousko-uherská císařovna Sisi. Všechno ale má jeden háček. Svoje ústa nikdy nepromění v zářivý úsměv.   Svojí postavou a pletí je posedlá. Od svých 35 let nevystavuje obličej slunci. Zakrývá ho
Domácí kečup
nejsemsama.cz
Domácí kečup
Můžete ho dochutit podle potřeby. Pokud dáváte přednost pikantnějším chutím, přidejte chilli papričku, pokud raději chcete kečup aromatičtější, přidejte oblíbené bylinky. Ingredience 2 skleničky: ● 1 kg rajčat ● 2 jablka ● 1 cibule ● 1 lžíce lístků bazalky ● 70 g cukru ● 60 ml octa ● 60 ml vody ● 1 lžička soli ● 3 bobkové listy ● 5 kuliček pepře ● 5 kuliček
Rozdělila nás jeho žena
skutecnepribehy.cz
Rozdělila nás jeho žena
Iva jsem potkala až po čtyřicítce. Do té doby jsem myslela, že každý chlap musí být jen prevít. On byl však jiný. Byla to náhoda. Ivo tenkrát dojel do hospody ve vsi, kde jsem byla na chalupě. Nečekané setkání Normálně jsem do těchto zařízení nechodila, pozvali mne však sousedé. S Ivem jsme do sebe vrazili na
Svítidla povznesou interiér
rezidenceonline.cz
Svítidla povznesou interiér
Designové osvětlení je nejen základním prvkem interiéru, ale také klíčovým elementem, který ovlivňuje atmosféru a celkový dojem z prostoru. S rozvojem moderních technologií přicházejí nové možnosti, jak vytvářet jedinečné inovativní světelné scénáře. Svítidla přinášejí do bydlení estetiku, mohou sloužit jako umělecké dílo a stát se dominantou místnosti, zdůraznit architektonické prvky, vytvořit kontrast, nebo dodat prostoru
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
iluxus.cz
MIDO slaví výročí kolekce Ocean Star novými modely
Švýcarská značka MIDO oslavuje 80. výročí populární kolekce Ocean Star, spjaté s podmořským světem. Do portfolia voděodolných hodinek nově přibyly přitažlivé modely s tenčím pouzdrem o velikosti 39 mm
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
enigmaplus.cz
Tajemství Albrechta Dürera: Co skrývá číselný kód v magickém čtverci?
Jeden z největších umělců evropské renesance, Albrecht Dürer, zanechal rozsáhlé dílo, z něhož nejzáhadnější je rytina Melencolia I. Kromě melancholické ženské postavy obsahuje řadu objektů, jejichž vý