Udržet si váhu je ještě větší dřina než zhubnout. Tělo dělá, co může, abychom nepřišli o nic, co jsme získali. Co s tím?
Tělo nelze přelstít. Mechanismy, které se při hubnutí spouštějí, jsou prastaré a velmi mocné, protože nás mají chránit před vysílením, nebo dokonce před ztrátou života kvůli hladovění.
Fungovaly tak dlouhá tisíciletí, kdy byl pro lidstvo hlad obrovskou hrozbou. Čas blahobytu a přebytku jídla, v němž žijeme dnes, je příliš krátký na to, aby se geny řídící hubnutí a nabírání na váze přeorientovaly.
Musíme se tedy požadavkům těla přizpůsobit a jako první krok na ochranu před jojo efektem především zavrhnout intenzivní diety slibující rychlý úbytek váhy.
Proč nehubnout rychle?
Jednu odpověď asi znáte – tělo přejde na úsporný režim, méně energie spaluje a více ukládá do zásoby. V tom pak pokračuje po ukončení diety a kila rychle letí nahoru. Ale to není jediný problém rychlých a drastických diet:
• Při rychlém hubnutí ztrácí tělo především svalovou hmotu, z níž získává bílkoviny pro udržení vyrovnané hladiny cukru v krvi.
• Tím klesne spotřeba energie, neboť svaly spalují desetkrát více energie než tuková tkáň.
• Opakovaným hubnutím stále klesá množství svalů v těle a naopak narůstá podíl tukové tkáně, což má velmi nepříjemné následky ve stále nižší potřebě energie.
Když už se chyba stala…
… a vy máte za sebou pár týdnů vyčerpávajícího hubnutí. Co dělat, aby celá ta snaha a odříkání nepřišly vniveč? Zde je pár tipů, které pomohou:
1. Trvale změnit jídelníček
Že zhubneme a pak budeme žít stejně jako dřív, a přesto nám štíhlejší postava zůstane, je jen iluze a pohádka. Na dietu je třeba navázat postupným přechodem na racionální jídelníček.
Jenže to bývá kamen úrazu nejen pro sklony k mlsání, ale hlavně kvůli stravovacím zvyklostem ostatních členů domácnosti. Znamená to trvale chystat dva rozdílné jídelníčky, které se jen občas dají propojit.
Proto je třeba detailně naplánovat, jak vlastně bude další stravování vypadat, a vyhledat si šikovné recepty.
2. Nehladovět
Po ukončení diety může rychle naskočit opět několik kilo navíc. Velkou chybou je řešit tenhle přirozený vývoj radikálním odříkáním si jídla. Nejčastěji to bývá snídaně. Tím se ovšem tělo okamžitě opět vrátí k šetření energií, neboť se mu jí nedostává.
Další jídla dne, ačkoli mohou mít celkově energetickou hodnotu nižší než váš vytčený racionální jídelníček, pak může organismus překvapivě využít opět k ukládání zásob. Totéž se stane i při vynechání večeře. Lepší tedy je dopřát si menší porci, než jídlo úplně škrtnout.
3. Nepočítat kalorie, ale živiny
Pokud založíte udržování váhy na počítání kalorií, můžete splakat nad výdělkem. Tělo se vám pomstí za nedostatek živin. Aby se to nestalo, je třeba jíst pravidelně i potraviny, které jsou sice kaloricky vydatné, ale současně neobyčejně bohaté také výživově.
Typickým příkladem jsou mandle a ořechy. Stačí, když si odřeknete jednu housku a místo ní si dáte 20 g mandlí.
Kaloricky je to v zásadě srovnatelné, ovšem oproti porci čistých sacharidů v housce dodají mandle tělu kvalitní tuky, vitamin E, některé vitaminy B a vápník.
Kromě ořechů a semen jsou koncentrovanými zdroji kvalitních živin nízkotučné mléčné výrobky, syrovátka, tofu a sojové jogurty, libové maso a ryby.
Nevyhýbejte se ani luštěninám, jsou nejlepším zdrojem vlákniny, kromě toho obsahují cenné bílkoviny, vitaminy řady B a některé minerály.
4. Chodit pěšky
Zkuste se obejít bez výtahu a co nejvíce také bez auta a choďte. Chůze sice nespálí tolik energie jako cvičení, přesto se prodlužováním času, kdy jste na nohou, zlepší celková kondice a s ní se zvýší spotřeba kalorií.
Každodenní fyzickou zátěž lze zvýšit také částečným návratem k tradičním způsobům úklidu domova a vaření a obejít se co možná nejvíce bez přístrojů, které mají ulehčovat dřinu.
5. Nebát se občas zahřešit
Důraz je na slovo „občas“. Vědomé mlsání zhruba jednou týdně se na linii neprojeví, přitom náramně uleví psychickému napětí. Striktně dodržovaný racionální jídelníček může vést k depresivním náladám a probudit sklony zajídat smutek něčím dobrým.
Snaha se vyplatí i zdravotně
Jojo efekt má totiž nemalý nepříznivý vliv na zdraví, zvláště když se diety a následné přibírání opakovaly vícekrát. Rychlé a opakované výkyvy váhy mohou představovat pro tělo dokonce větší problém než mírná nadváha.
Zatěžují především srdečně oběhový systém, kde se pak vytváří terén pro rozvoj některých onemocnění, především vysokého krevního tlaku. Kromě toho střídání období hladovění a nabírání váhy zvyšuje pravděpodobnost propuknutí cukrovky II. typu.
Trpí kůže, která ztrácí svou pružnost a pevnost, a kosti, z nichž ubývá vápníku.
Foto: Shutterstock