Domů     Báječné léto na zahradě: Než se sejdete ke grilování
Báječné léto na zahradě: Než se sejdete ke grilování
9.7.2023

Posezení s přáteli na zahradě u něčeho dobrého si lze sotva představit bez vůně grilovaných pochoutek. Ale co když starý gril dosloužil?

Grilování je nejen příprava jídla, ale také zábava a pro někoho vášeň. Grilují mladí i ti dříve narození, ženy i muži. A nikdo nechce, aby mu tyhle chvíle kazil nevhodně vybraný gril, i kdyby byl drahý a designový. Ten, který si vyberete, by vám měl ideálně vyhovovat.

Než se vydáte do obchodu

Položte si pár nejzákladnějších otázek. A které to jsou?

* Kde budete grilovat? Jen v létě na zahradě, nebo i na verandě či vevnitř.

* Pro kolik lidí a jak často – pokud počítáte s větším množstvím strávníků, měli byste se poohlédnout po větším grilu. Pokud gril hodláte použít jen nárazově a pro pár členů rodiny, můžete si pořídit i menší a jednodušší.

* Kolik chci utratit – odpověď souvisí s předchozí otázkou. Je-li pro vás grilování vášní a často zvete hosty, budete chtít už vymazlený kousek s různými možnostmi ovládání a budete muset investovat více.

Dražší kousky také bývají z kvalitnějšího materiálu. Naopak jednoduchý gril na dřevěné uhlí pro nárazovou akci pořídíte klidně do tisícovky. Počítejte ale, že vám nevydrží déle než pár sezon.

Z čeho vybírat?

Existují tři základní typy, které se liší hlavně různým vybavením, a pak nějaké grily speciální.

1. Na dřevěné uhlí

Dá se říci, že se používají nejčastěji a za malé peníze zvládnou opravdu hodně. Můžete grilovat přímou i nepřímou metodou, dokonce i udit. Jejich největší půvab je v jednoduchosti. Skládá se z kotle s roštem a víka.

Tady pozor, gril bez víka nekupujte, protože tak by se zúžily vaše kuchařské možnosti.

Výhody a nevýhody

+ Jednoduše se s ním manipuluje.

+ Snadno dosáhnete vysoké teploty.

+ Je levný.

+ Grilování na živém ohni má atmosféru.

+ Je bezpečný. Po grilování zaklopíte víko, uzavřete všechny otvory a za chvíli palivo vyhasne. Zbylé můžete použít příště.

– Déle se rozpaluje.

– Hůře se reguluje teplota.

– Při delším grilování musíte přidat palivo.

– Musíte manipulovat s popelem.

Na co dát pozor

* Gril koupený za pár korun v supermarketu nebude asi moc kvalitní. Ale i když kupujete dražší kousek, měli byste se soustředit na pár věcí.

* Aby byl bezpečný, musí mít pevnou a stabilní konstrukci, aby se nepřevrhl. Pokud se bude kývat už u prodejce, nekupujte ho, protože doma to bude jen horší.

* Pod nátěrem obvykle sice nepoznáte kvalitu oceli, ale podívejte se, jestli se smalt nikde neodlupuje. Dobrým vodítkem je také váha. Příliš lehký gril bude ze slabého plechu.

* Zkontrolujte rošt. Obvykle se vyrábí z poniklované nebo z nerezové oceli. Ideální na grilování je litinový. Hlavě se vyvarujte roštů ze slabých drátů, protože ty se rády deformují. Těžší rošt je také lepší proto, že dobře drží teplo.

Výhodné je, když je rošt odklápěcí. Usnadní vám přidávání paliva nebo dřevěného materiálu na uzení.

* Výhodné je, když má gril kolečka, kvůli snadnému přemisťování, a určitě využijete také teploměr ve víku.

* Důležitá je jednoduchá nebo zcela minimální montáž. Sestavení grilu by nemělo vyžadovat inženýrský diplom. A podívejte se i na délku záruky. Kvalitní výrobky ji mají samozřejmě delší než dva roky.

2. Elektrický

Ideální přístroj, pokud chcete grilovat hlavně na balkoně nebo někde uvnitř. Prostě spíš do města. Nedosáhnete sice takové atmosféry, ale na kvalitě grilování to nic nemění. Stačí zapnout do zásuvky a můžete začít. I proto se těší velké oblibě.

Pokud ovšem chcete opravdu kvalitní gril, zapomeňte na různé typy s teflonovým povrchem, to je pak spíš domácí opékač. Abyste dosáhli kýženého efektu, potřebujete gril s roštem, vanou, do které odkapává šťáva, a topnou spirálou s dostatečným výkonem.

Výhody a nevýhody

+ Snadno se obsluhuje.

+ Je možné regulovat teplotu.

+ Dá se snadno převézt jinam.

– Vyžaduje přívod elektřiny.

– Nedá se v něm udit.

Na co dát pozor

I tento gril musí být stabilní, měl by mít výkonnou topnou spirálu a pohodlnou regulaci teploty. Podívejte se také, zda jsou dostupné náhradní díly. Delší záruka bývá zárukou kvality.

3. Plynový

Je dobrou alternativou, pokud netoužíte po hraní si s ohněm a kouři. Ale i když tu nevzniká popel, čistit ho samozřejmě musíte.

Výhody a nevýhody

+ Zapálíte hořák a je hned připraven.

+ Snadno se reguluje teplota.

+ Dlouho vydrží.

– Bývá větší, takže se s ním hůře manipuluje.

– Většinou neumožňuje uzení.

– Potřebujete plynovou bombu.

– Je dražší.

Na co dát pozor

Nejdůležitější jsou hořáky. Minimálně by měl mít dva na sobě nezávislé nastavitelné. Ideálně pak ještě jeden další boční na přípravu příloh. Odkládací plocha by měla být co největší. Ve víku by měl mít teploměr.

Ideální je, když se dá připojit i grilovací jehla. Zkontrolujte také délku záruky a dostupnost náhradních dílů.

Víte, že…

… kromě těchto tří základních grilů existují ještě různé jejich variace? Například plynový gril s lávovými kameny nebo grilu na dřevěné uhlí podobný, ale daleko dokonalejší keramický gril, kterému se pro jeho tvar také říká vajíčko.

To už je přístroj pro opravdové fajnšmekry. Nejen že griluje, peče i udí maso, ale umí i pizzu, chleba či dezerty. Na keramické části dávají výrobci někdy i doživotní záruku, ta je ovšem vykoupena vyšší cenou.

Existují i grily, které můžete sbalit na cesty a také grily na solární pohon. K tomu ovšem potřebujete jediné, a to dostatek slunečního svitu.

Pár dobrých rad

• Všechno, co budete potřebovat, včetně paliva si připravte předem, abyste to měli na dosah a nemuseli odbíhat.

• Od grilu nikdy neodcházejte. Pokud už musíte, jistě se najde někdo, kdo vás na chvíli zastoupí.

• Všechny suroviny na gril by měly alespoň 30 minut odpočívat při pokojové teplotě. Nikdy je nedávejte rovnou z lednice na gril.

• Do masa nikdy nepíchejte, používejte kleště nebo obracečku.

• Pokud používáte k potírání nasládlé omáčky, nechte si to až nakonec. Cukr by jinak zhořkl.

• Po dohotovení nechte maso chvíli odpočinout na prkénku zakrytém alobalem. Bude tak krásně šťavnaté a chutě se rozleží.

Recepty pro inspiraci

Kuře na zázvorovém pivu

1 menší kuře, 1 chilli paprička, 1 stroužek česneku, kousek zázvoru, kůra z 1 bio pomeranče a 1 citronu, citronová šťáva, 2 lžíce oleje, na špičku nože tlučeného hřebíčku a skořice, sůl, pepř, 1 plechovka zázvorového piva, čerstvý tymián.

1) Chilli papričku nakrájejte na kolečka, stroužek česneku a zázvor oloupejte a nasekejte nadrobno. Přidejte olej, trochu citronové šťávy a všechno koření, osolte, opepřete a důkladně promíchejte.

2) Touto marinádou důkladně potřete omyté a osušené kuře.

3) Otevřete plechovku s pivem a čtvrtinu odlejte. V horní části udělejte ještě dvě díry a nasaďte na ni kuře. Postavte na rošt grilu, zavřete víko a grilujte asi hodinu a čtvrt, podle velikosti kuřete. Že je hotové, poznáte tak, že když do něj píchnete, bude unikat čirá šťáva.

4) Kuře pak opatrně sundejte z plechovky a naporcujte. Podávejte ozdobené tymiánem.

Na tento způsob můžete použít i české pivo. Jen by nemělo být příliš hořké a také změňte koření. Vynechte hřebíček a skořici a zázvor a přidejte třeba grilovací koření, kmín, papriku…

Opilý banán

2 banány, 4 lžičky másla, skořice, 100 ml rumu, 4 lžíce medu

1) Z alobalu vystřihněte 4 stejné čtverce, na každý položte rozpůlený banán, na něj přidejte kousek másla, skořici, trochu medu, přisypat můžete i rozinky. Konečnou tečkou je zakápnutí rumem.

2) Banány zabalte a grilujte z každé strany přibližně 5–8 minut na dobře rozpáleném grilu. Servírovat můžete se zmrzlinou, popřípadě je posypat čokoládou nebo mletými ořechy.

Lze libovolně krátit, případně vynechat některý recept.

Štítky:
reklama
Související články
11.7.2024
Vezmete-li do ruky správnou škrabku, brambory s ní máte oloupané dohladka vcukuletu, zeleninu, než bys řekl švec. Ale kde sehnat takovéto pomocníky? Poohlédněte se po nich třeba na internetu. K oloupání brambor leckterá hospodyňka používá nůž na krájení, lepší však bývá škrabka. Za naostřenou čepelí bývá totiž štěrbina a za ní opora, která zabraňuje, aby se čepel zařízla příliš hluboko. Konkrétn
6.7.2024
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice napřed vyndejte úplně vše a důkladně to přeberte. Je
3.7.2024
Nechuť k zelenině je dědičná a prochází generacemi. Proto nemá cenu ji vnucovat dětem, když zeleninu okázale odmítá tatínek i dědeček. Není to bez následků, na zdraví národa je malý podíl zeleniny na jídelníčku znát, takže se držíme celosvětově na špičce ve výskytu rakoviny tlustého střeva. Neslavné je to i s naším cholesterolem a špatné cévy jsou u nás nejčastější příčinou předčasného úmrtí. To
1.7.2024
Rozhodli jste se upéci něco dobrého a nemůžete se rozhodnout? Máme pro vás pár tipů, jak potěšit mlsné jazýčky. Cannoli siciliani (viz úvodní foto) (15 až 20 porcí) 200 g mouky, 20 g změklého sádla nebo másla, 1 lžička neslazeného kakaového prášku, 1 lžička skořice, 1 lžička jemné soli, 1 vejce (asi 50 g), 35 g moučkového cukru, 50 ml vína marsala (lze nahradit vínem cherry nebo madeirou), olej
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
reklama
reklama
Šikovné tipy
Správná péče o vlasy se vyplatí
Je dobré se k vlasům chovat tak, aby vám zanedbání později nevrátily. Pomůže tomu vhodný šampon a dobrá strava. Sice už je po zimě, ale naše vlasy kvůli mrazu a větru možná ztratily potřebnou hydrataci, lámou se a třepí. Jejich dlouhodobou kondici ovlivňuje i kouření, nedostatečný pitný režim a strava. Dejte vlasům hydrataci Začít můžete […]
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,