Zubní fazety jsou geniální vynález, který umožní mít dokonalé zuby takřka každému a bez čekání. Přesto to není zadarmo, a to doslova.
Pokud jste o nich ještě neslyšeli, pak zubní fazety se naprosto liší od korunek nebo můstků. Jsou to jen tenké, ale velmi odolné plátky, které slouží jako kryt na vnější straně zubu, obvykle předního.
Vyrobit se ale dají i na vnitřní plošky, pokud by to z nějakého důvodu bylo zapotřebí. Materiálem bývá nejčastěji keramika, možný i cenově dostupnější tzv. kompozitní plast.
Fazeta se k vnější stěně přilepí a vytvoří dokonalou iluzi naprosto zdravého, symetricky tvarovaného zubu.
Co fazety zakryjí:
nepěkné zbarvení zubu
skvrnky
zubní výplně
nepěkný tvar zubu, někdy i křivý růst
příliš velké mezery mezi zuby
odlomené části zubů po úrazech
Kdy se použít nedají:
na zuby zkažené
při menší ploše skloviny u opravovaných zubů
při parodontóze
u lidí, kteří ve spánku skřípají zuby
A další výhody
Fazety se dají nasadit i na korunky, takže bělostný úsměv bude skutečně v jednom odstínu. Přitom barva i povrch zubu působí naprosto přirozeně. A co je stejně důležité, také takovými zůstanou, keramika se nezbarvuje ani potravinami, ani kouřením.
Oproti korunkám mají fazety ještě jednu zajímavou přednost, nevzniká u nich šedavé zabarvení okraje dásně. Zub se pod dásní neupravuje, zůstává ve svém původním stavu, což příznivě ovlivňuje jeho životnost.
Jak to probíhá
Obvykle jsou zapotřebí dvě návštěvy v ordinaci. Při té první se jemně obrousí přední část zubů a pak na nich stomatolog vytvoří otisk. Celý zákrok probíhá při místním znecitlivění, takže by měl být bezbolestný. Na ochranu obroušených ploch pak zubař nasadí provizorní pryskyřičné fazety.
V laboratoři pak podle otisku připraví fazety. Kromě tvaru je důležitá také barva fazet, tu už při broušení vybíral stomatolog.
Následuje druhá návštěva v ordinaci. Zubař fazety speciální technologií upevní, i tento zákrok probíhá v místním znecitlivění. Jakmile jsou na svém místě, může je zubař ještě tvarově poupravit pro dokonalý výsledek. Nakonec plošky vyleští.
Kromě této klasické metody je nabízena ultramoderní výroba fazet pomocí vyspělé techniky. Otisky se nesnímají mechanicky, ale skenují se pomocí minikamery v ústní dutině.
Z té se data digitálně předávají do frézovacího stroje řízeného počítačem, který fazetu okamžitě vytvoří. Může být silná i jen desetiny milimetru.
Fazety se dávají nejčastěji na přední zuby, tedy čtyři horní a šest dolních zubů, ale můžete být i náročnější a nechat si je nasadit i na zadní zuby nebo na vnitřní plochu.
Naopak není problém si nechat vyrobit fazetu pouze na jeden zub, pokud máte konkrétní problém, který chcete zakrýt.
A slabiny?
Tou hlavní je momentálně asi cena. Zvlášť vysoká je u keramiky, i když rozdíly podle stomatologických pracovišť jsou veliké. Nejlevnější nabídka se pohybuje kolem 3000 Kč za fazetu na jeden zub, obvyklejší jsou ale částky kolem 10 000 Kč. Plastové fazety obvykle stojí výrazně méně, seženete je už kolem 2000 Kč.
Péče o fazety
Životnost fazet se předpokládá asi deset až patnáct let. Jejich odolnost je stejně dobrá jako u zdravé zuboviny.
To ovšem znamená, že i fazety je rozumné chránit před poškozením, neotvírat pomocí zubů zátky, nelouskat jimi ořechy, nejíst třešně i s peckami a podobně nehazardovat.
Při poškození se sice fazety dají lehce vyměnit, a to i jednotlivě, ale cena opravy je stejně vysoká jako první aplikace.
Údržba takto esteticky upravených zubů se nijak neliší od běžných hygienických zásad. Stomatologové doporučují nezapomínat na niť a mezizubní kartáčky.
Než se rozhodnete
Obroušení před aplikací je nevratný zásah do celistvosti zubu. Už jen kvůli tomu je nutné dobře uvážit, kdy je fazeta skutečně výhodná a kdy zbytečná.
Pro výsledek úpravy je důležitá zkušenost zubní laboratoře, kde fazety zhotovují. Takže se neostýchejte zeptat, jak dlouho s touto metodou pracují.