Domů     Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
Výživové tipy: Potřebujete nový příliv energie?
18.1.2022

Kdo by nepotřeboval! Prosinec a leden představují období náročné fyzicky i psychicky, takže na začátku roku zákonitě cítíme, že jsme vydali svou energii do poslední kapky. Kde rychle vzít novou?

Radou číslo jedna je samozřejmě pořádný odpočinek. Jenže na ten má jen málokdo čas, a tak přijdou vhod různé prostředky, které energii rychle doplní a neuškodí. Proto jsme pro vás pár takových tipů na domácí použití připravili.

Ale pozor, zkusit byste je měli pouze v případě, že je příčinou únavy skutečně jen náročnější období.

Pokud tušíte, že se za vaší nižší výkonností, ospalostí a nechutí k jakékoli aktivitě mohou skrývat zdravotní problémy, pak se nejdříve nechte vyšetřit lékařem.

Může jít o následek jen zdánlivě banální chudokrevnosti, opakovaných infekčních onemocnění, chorob jater, srdečních potíží a dalších nemocí, s nimiž není radno si zahrávat.

Oleje jako životabudiče

Některé druhy éterických olejů mají schopnost povzbuzovat duševní bdělost nebo zlepšovat prokrvení, což vnímáme jako příliv energie. Můžete je využít příjemným způsobem do koupelí nebo k masážím. Ale pozor, nikoli navečer, protože byste mohli mít potíže s usnutím.

Mátový olej

Mentol okamžitě povzbuzuje psychiku, ale působí i tonizačně na krevní oběh, takže pomáhá hlavně lidem, kteří mají nízký krevní tlak. Při vysokém tlaku se mátovému oleji naopak vyhněte.

Olej z borovice skotské

Pozitivně působí na biochemii mozku, a tím na náladu, odplavuje smutek a přináší pocity radosti. Pomáhá v případech, kdy upadáte do deprese a ta vám bere energii. Podporuje psychickou stabilitu a činorodost.

Olej ze smrku černého

Uvádí se, že obsahuje látky podobné těm, které vylučují naše nadledviny, když mozek hlásí stav poplachu. Oproti těmto hormonům ale nezpůsobují následné vyčerpání.

Přesto používejte éterický olej ze smrku černého raději v nižší koncentraci a ve směsi s dalšími vhodnými oleji, které tu uvádíme.

Bazalkový olej

Má velmi účinně snižovat únavu, kterou způsobuje stres a nervozita. Obsahuje rovněž látky s určitým protikřečovým účinkem, takže v koupeli výborně uvolňuje ztuhlé svaly a bolesti, které způsobují.

Růžový olej

Je úžasným lékem na smutek, protože vyvolává příliv radostných pocitů a chuť do života. Velmi dobře se hodí právě v situaci, kdy smutek je vlastně jen psychickým následkem fyzické vyčerpanosti.

Jak připravit masážní směs?

Éterický olej se nedá používat čistý, je to koncentrát, který je třeba zředit některým z běžných olejů. Může to být slunečnicový nebo olivový olej, pokud chcete dosáhnout i příznivého účinku na pokožku, pak si pořiďte olej mandlový.

Do tohoto základního oleje přidejte esenciální v množství 1 % až 3 %. To znamená, že do lahvičky s 50 ml základního oleje tedy přidáte nanejvýš 1,5 ml oleje éterického. Dobře protřepejte a použijte k masáži.

Olej do koupele

Ani do koupele nelze přidávat koncentrované éterické oleje. I ty je třeba nejprve rozpustit v základním oleji – doporučuje se přidat 5 až 7 kapek éterického oleje a pořádně protřepat. Pak teprve olej vlijte do vany.

Síla dechu

Nepodceňujte ji. Kyslík je spolu s glukózou čili cukrem základním palivem pro buňky. Ovšem v zimě se zdržujeme většinu dne v místnostech, mnohdy nedostatečně větraných.

To nejmenší, co tedy můžeme pro lepší okysličení svalů a mozku udělat, je otevřít okna a nechat několik minut bytem proudit průvan. Ještě větší užitek z přílivu čerstvého vzduchu budete mít, když větrání využijete k dechovému cvičení.

Alternativou je svižná procházka venku, stačí 10 nebo 15 minut v čistém prostřední mimo rušné silnice.

Jak na dechové cvičení?

Intenzitu dýchání zvýšíte už jen tím, že se na něj začnete soustředit. Stačí se tedy pohodlně posadit a začít sledovat svůj dech. Vnímejte, jak proud vzduchu vchází nosem a pokračuje do plic, tam se obrací a opět vychází nosem ven.

Poté se snažte dýchání prohloubit a představujte si, jak proud vzduchu zaplňuje nejprve spodní část plic, pak střední a nakonec horní část. Stejným způsobem tedy nejprve z dolní části plic pak vzduch také vydechujte. Snažte se, aby dýchání bylo pomalé a intenzivní.

Alternativa: Prstem zakryjte jednu nosní dírku a dýchejte jen druhou. Tento způsob dýchání má podporovat také duševní bdělost a koncentraci.

Speciální byliny

Říkává se jim také adaptageny, což znamená, že pomáhají organismu adaptovat se na obtížnější podmínky. Zvyšují odolnost zejména v případech, že ji podkopává dlouhodobý stres. Nejznámější léčivkou tohoto typu je ženšen, k dostání jsou ale i další. Obvykle se prodávají ve formě tinktury nebo kapslí.

Schisandra

Jinak také klanopraška čínská. Celkově povzbuzuje a tonizuje, zvyšuje duševní i tělesnou odolnost, zlepšuje soustředění. Pomáhá při stavech vyčerpání, nervozity, při špatné funkci imunity.

Udává se, že oproti jiným povzbuzujícím přípravkům nemá klanopraška významné nežádoucí účinky. Opatrní by měli být jen diabetici, klanopraška obsahuje látky, které snižují hladinu cukru v krvi.

Eleuterokok ostnitý

Jde o rostlinu známou tím, že pomáhá omezovat intenzitu stresové reakce. Brzdí stavy úzkosti a paniky, zklidňuje myšlení, tím omezuje také ztráty energie, k nimž vlivem stresu normálně dochází. Předchází tak stavu vyčerpání, který v důsledku stresu nastává.

Zlepšuje také psychickou odolnost při dlouhodobé zvýšené zátěži. Doporučuje se zejména ve vyšším věku, kdy klesá schopnost vzdorovat stresu, a při chronické únavě.

Rozchodnice růžová

Najdete ji také pod názvem rhodiola. Rozchodnice má bránit zvýšenému uvolňování stresových hormonů a tím udržovat psychickou vyrovnanost. Zlepšuje také soustředění a výkon paměti. Účinná je i pro zmírnění fyzické únavy a zvýšení odolnosti vůči infekcím.

Účinný a lehce dostupný: Rozmarýn

Zlepšuje prokrvení a pomáhá hlavně lidem, kteří se ráno obtížně probouzejí. Stejný prospěch z rozmarýnu budete mít při únavě po svátcích. Připravte si čaj spařením 1 lžičky rozmarýnových lístků 0,25 l vody. Louhujte 5 minut, pak sceďte a vypijte.

Jídlo proti vyčerpanosti

Možná si myslíte, že byste po svátečním hodování měli spíš držet dietu. To je pravda jen částečně. Pokud trpíte únavou, pak ji hubnutí ještě prohloubí. Mnohem prospěšnější bude prostě jen změnit výběr potravin, které často jíte.

Při únavě totiž všichni tíhneme k rychlým zdrojům energie, tedy k sladkostem a tučným pochoutkám. To částečně pomáhá, abychom se cítili lépe, ale jakmile jíte cukru moc, propad energie se naopak zvýší.

Správný výběr potravin uleví také při únavě, která má důvod v psychickém přetížení. Dokáže totiž doplnit živiny nezbytné pro správné fungování a odolnost nervové soustavy.

Ovesné vločky

Prospívají při únavě způsobené chudokrevností, protože jsou bohaté na železo. Jejich užitek bude ještě větší, když z nich připravíte falešný mozeček, protože vejce dodá další živiny nutné pro tvorbu krve.

Kromě toho je oves bohatý na některé vitaminy skupiny B, proto příznivě působí při podrážděnosti, nervozitě, úzkosti.

Tip: Ještě rychlejší účinek bude mít tinktura z mladého ovsa. Přináší úlevu při chronické vyčerpanosti a problémech se spánkem. Zmírňuje nervozitu a úzkost.

Banány

Jsou rychlým zdrojem energie, což platí o plodech vysloveně zralých. Méně zralé obsahují vyšší podíl škrobu než cukrů. Banány jsou ale zároveň také jedním z hlavní zdrojů draslíku a hořčíku, minerálů důležitých pro správné fungování nervové soustavy.

Nedostatek hořčíku může být jedním z důvodů únavy, nevýkonnosti a psychického podráždění. A ještě jedním trumfem se banány mohou chlubit – jsou bohaté také na látku, z níž naše tělo vytváří serotonin, tzv. hormon dobré nálady.

Vejce

Jsou velmi kvalitním zdrojem bílkovin a ty naše tělo potřebuje jak pro obnovu vlastních buněk, tak zvýšeně při infekcích. Obranné látky, které pak vyrábí, sestavuje právě z bílkovin.

Ořechy

Nemělo by vás děsit, že ořechy mají pověst kalorické bomby. Podíl tuku je v nich sice vysoký, ale současně jde o tuky jinak v naší stravě nedostatečné a blahodárně působící na stav nervové soustavy. Při pravidelné konzumaci snižují nervozitu a zvyšují schopnost soustředění.

Vydatné polévky

Lidová moudrost doporučuje hovězí nebo slepičí vývar na posilněnou při nachlazení a moc se neplete. Lépe je ale připravit hutnou polévku a do vývaru přidat také několik druhů zeleniny. Zelenina je nejlepším zdrojem minerálů, maso zase dodá bílkoviny.

Foto: Shutterstock

Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale