Kuchyňská prkénka: Na materiálu záleží

Tradiční dřevěné, plastové, skleněné nebo bambusové? Každý materiál má své přednosti.

Byly doby, kdy nejpoužívanějším a nejoblíbenějším kuchyňským prkénkem bylo to ze dřeva. Dnes už je na výběr velké množství dalších materiálů a lidé pohybující se v gastronomii profesionálně dokonce doporučují sáhnout po jiném – například po kvalitním plastu. Každopádně je podle nich důležité mít v kuchyni prkének několik.

Dřevěná

Jako přírodní materiál je dřevo velmi oblíbené. Na kuchyňská prkénka jsou vhodná tvrdá dřeva (například dubové). Měkká dřeva (javorové) do sebe nadměrně nasakují vodu. Dřevo – obzvlášť dřevěná prkénka – potřebuje důkladnou péči a hygienu Jinak se v nich drží spousta bakterií a mikrobů (a to ve vysoké koncentraci a dlouhou dobu), které se následně přenášejí na jídlo.

Čím je prkénko starší, tím je v tomto ohledu nebezpečnější. Dřevo také rádo přejímá, udržuje a následně předává pachy. To poznáte snadno, když budete krájet cibuli a po ní například ovoce. Zejména meloun je na pachy hodně náchylný a chuť cibule do sebe rychle natáhne.

* Hitem jsou prkýnka skládaná z více druhů dřev. Tyto skládané mozaiky jsou spíše na ozdobu, ne na každodenní použití. Hrubé krájení a sekání jim uškodí. Takové zatížení jim nedělá dobře. Použijte je na krájení pečiva, nebo na dekorativní servírování pokrmů.

Plastová

Vhodným materiálem jsou plasty s hladkým povrchem. Ten zajistí, že při krájení nevzniknou žádné mikročástečky plastu, které by se dostaly do jídla. Vybírejte si ale opravdu profesionální kvalitní plasty. Výhodou plastových prkének je také to, že nepřejímají pachy. Naučte se používat různá prkénka na různé typy potravin. Plastová jsou k tomu zvlášť vhodná, protože je můžeme odlišit barevně.

Tak například na červeném zpracovávejte pouze maso, modré vyčleňte rybám, na žlutém krájejte ovoce a zeleninu a bílé si nechte na pečivo.

* Některé plasty jsou ohebné nebo skládací. Jsou vhodné k pohodlnému přesunutí krájené suroviny do hrnce.

Sklokeramická a skleněná

Tato prkénka se dají pořídit v nádherných designech a hodí se do moderních kuchyní. Jejich nevýhodou je tvrdost materiálů. Suroviny se na nich hůř krájejí, kloužou a navíc se při krájení tupí nůž. Na druhou stranu se sklo skvěle čistí.

Bambusová

Jsou novým trendem nejen v kuchyni Patří pro svoje vlastnosti k těm oblíbeným. Bambus je hodně tvrdý, velmi odolný a zároveň pružný. Díky tomu neotupí nože. A také velmi hezky vypadá. Toho je možné využít při servírování pokrmů přímo na prkénku. Pamatujte na to, že se jedná také o přírodní materiál.

Bambus má sice oproti dřevu silnou přirozenou ochranu proti bakteriím, ale po čase se opotřebuje a svou odolnost ztratí.

Další materiály

Že jde vývoj stále kupředu se můžete přesvědčit i u kuchyňských prkénkách. Na pultech už objevíte třeba z kamene nebo z betonu. Mramorová a žulová prkénka jsou velmi dekorativní, ale i u nich počítejte se tím, že se jedná o živou hmotu. Kámen reaguje s kyselinami obsaženými v potravinách a časem oxiduje a vytvoří se v něm póry. Ani krájet byste na kamenných deskách neměli.

Deska je příliš tvrdá a ztupí vám nůž. Naopak vhodné jsou na servírování různých sýrů. Beton je také přírodním materiálem, dnes módním a žádaným.

Ale jako prkénko se příliš nehodí, protože vsakuje

Všechny materiály je vhodné čistit pod horkou tekoucí vodou. K dezinfekci je výborný roztok kyseliny citronové, v němž ale prkénka namáčejte jen krátce. Nedoporučuje se dávat je do myčky, je dost agresivní. Plasty i dřevo v ní reagují, kroutí se, plastová mění barvu a dochází k narušení povrchové úpravy.

Konzultace: Jiří Šedivý (učitel SOU gastronomie, U krbu, Praha 10) Zdroj: jidelny.cz, chpr.szu.cz, dommo.cz Foto: PX FUEL (úvodní) a archiv

Štítky: , ,
reklama

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Brno: Město, které vás probere
epochanacestach.cz

Brno: Město, které vás probere

Brno nikdy nespí. Toto...
Chystá krutou pomstu za manželovu nevěru?
nasehvezdy.cz

Chystá krutou pomstu za...

Nechce se věřit, že by...
La Prairie zachytilo v novém Pure Gold Radiance Nocturnal Balm sluneční svit
iluxus.cz

La Prairie zachytilo v novém...

Inspirována prchavým okamžikem jasného...
Zůstávají duchové na místech dávných vražd?
enigmaplus.cz

Zůstávají duchové na místech...

Polorozbořené ruiny se ztrácejí ve tmě...
Dcera bere jen moji kamarádku
skutecnepribehy.cz

Dcera bere jen moji kamarádku

Už od puberty mám skvělou...
Křehký koláč s malinami
tisicereceptu.cz

Křehký koláč s malinami

Vyzkoušejte zdravější verzi báječného...
Navrženo pro relaxaci a odpočinek
rezidenceonline.cz

Navrženo pro relaxaci a...

Výrazné změny nemusejí nést vždy stopy...
Nová fakta v případu Roswellské havárie: Nově objevený dopis popisuje těla mimozemšťanů
epochalnisvet.cz

Nová fakta v případu Roswellské...

V pozůstalosti významného amerického...
Rajská zahrada: Kde leží biblický ráj
epochaplus.cz

Rajská zahrada: Kde leží...

Zahrada Eden. Místo, kde žili...
Stres klíčem k sympatiím okolí? Vědci přišli s překvapivými závěry
21stoleti.cz

Stres klíčem k sympatiím okolí?...

V lidské společnosti panuje představa, že zjevný...
Chystá se brzy Děrgela vyměnit za jiného?
nasehvezdy.cz

Chystá se brzy Děrgela...

Manželství PATRIKA...
Annie Besantová: Sexuální revoluce v Británii
epochaplus.cz

Annie Besantová: Sexuální...

V březnu 1877 britská veřejnost žije nejnovějším...
0 shares