Tahle luštěnina má své milovníky i zaryté odpůrce. Ale i to se může změnit, stačí vybrat jiný druh, nebo způsob úpravy.
Znáte to ze školních družin. Dnes čočka nakyselo. Tedy ta klasická hnědá. Polovina dětí se na ni nadšeně vrhne a druhá polovina s úšklebky jíst odmítá. Proč to ale neudělat jinak. Vždyť existuje mnoho druhů, které se liší velikostí barvou i konzistencí.
Červená
Může se pohybovat ve škále od světle žluté po sytě červenou. Nejčastěji používané druhy jsou lososově růžové. Dá se říci, že kromě toho, že je hezká, má samé výhody. Prodává se většinou loupaná, takže se nemusí namáčet, a je rychle hotová.
Také je nejsladší ze všech. Rodiče potěší, že ji mohou připravit dětem jako první luštěninu, protože je lehce stravitelná. Varem ovšem ztratí část své oranžové barvy a má tendenci se uvařit do kašovité konzistence, i když i tahle vlastnost záleží na druhu. Hodí do polévek, na zahušťování a hlavně do různých chutných pomazánek.
Náš tip: Máte-li rádi humus a cizrna není po ruce, zkuste loupanou červenou čočku. Je to rychlé a zdravé.
Žlutá
Známe ji hlavně z receptů indické kuchyně, používá se často na husté čočkovo-zeleninové karí. Kromě toho, že si pochutnáte, je pravým balzámem na podrážděný žaludek a slinivku.
Tip: Ze žluté čočky připravíte polévky, kaše, ale můžete ji použít i jako zavářku stejně jako červenou čočku.
Velká zelená
Je velmi podobná běžné hnědé čočce. Po uvaření má hnědo-zelenou barvu a chutí se velice blíží červené neloupané, je však možná o trochu moučnější.
Tmavozelená
Tato drobná čočka nemá tendenci se rozvařit, většinou se vaří na skus. Možná ji znáte pod názvem Puy, ale tak se smí jmenovat opravdu jen ta pocházející z francouzské oblasti Le Puy-en-Velay.
Je dražší než ostatní druhy čočky, nejen s ohledem na to, že se nerozvaří a neztrácí barvu, ale má i zajímavou oříškovou chuť. Často bývá označována jako kaviár chudých.
Tip: Můžete ji stejně jako Francouzi použít do salátů.
Černá beluga
Černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách). Je také dobrým zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku).
Tip: Skvěle se hodí do salátů, k rybě, výborně chutná s kořenovou zeleninou. Její jemnou chuť můžete doplnit olejem z vlašských ořechů, sezamovým nebo balsamicovým octem s kapkou hořčice. Výborně bude chutnat i v pomazánkách.
Proč ji vlastně jíst?
Čočka jako všechny luštěniny obsahuje kvalitní bílkoviny, minerály, vitamin B6, vlákninu a škroby. Kyselina listová, kterou v čočce najdeme, má navíc blahodárný vliv i na náš nervový systém. .
Třebaže je čočka bohatá na sacharidy, její molekuly glukózy se uvolňují ve střevech pomalu a nevyvolávají náhlé zvýšení hladiny cukrů v krvi.
Díky tomu ji mohou jíst i diabetici, kterým se v dřívějších dobách tato luštěnina kvůli vysokému obsahu sacharidů zakazovala.
Text: Eva Hořánková a Koření od Antonína
Foto: PX FUEL