Dvojité vidění čili diplopie není žádná legrace, protože spíš než na poruchu zraku ukazuje na potíže mozku. A z těch se – s výjimkou od alkoholického opojení, též jedné příčiny dvojího vidění – jen tak nevyspíme.
Dokud zrak funguje, můžete mít pocit, že je to docela jednoduchý proces. Teprve když se něco v jeho průběhu zadrhne, ukáže se, jak komplikovanou součinnost různých tkání vyžaduje:
Porouchat se mohou svaly pohybující okem, přenos signálu nervy, ale i jeho skládání v centru zraku v mozku v konkrétní obraz.
Čili pokud z ničeho nic vidíte dvojmo a rozhodně jste si nedali nic ostřejšího na zahřátí, pak diagnózu nedostanete okamžitě, vyžaduje podrobné pátrání za pomoci laboratorních vyšetření a moderních diagnostických přístrojů.
Jak diplopie vypadá?
Může začít plíživě, ale mnohdy se projeví náhle. V obou případech si uvědomíte, že nedokážete obraz zaostřit, jak chcete. Je celkově posunutý určitým směrem nebo částečně překlopený.
Porucha může postihnout obě oči, což je častější, či jen jedno, což zjistíte jejich střídavým zakrytím. Pokud začíná plíživě, pak se pomalu, ale vytrvale zhoršuje. Bývá to následek např. cukrovky nebo mozkových nádorů.
Přetíženost a únava
Z možných příčin ještě ta nejméně hrozivá, i když i to je poměrně relativní. Pokud se dostanete do stavu únavy tak velké, že vidíte dvojitě, pak za tím nebyla jen probdělá noc nebo uzávěrka v práci.
Tak vysoký stupeň únavy ukazuje na celkově slabou kondici a pravděpodobně další onemocnění. Už proto byste měli brát dvojité vidění jako varování a nechat svůj zdravotní stav důkladně prověřit.
Je dobré vědět: Únava a dvojité vidění mohou mít společnou příčinu – chronický nedostatek vitaminu B12 čili kyseliny listové.
Zní to nevinně, ale následkem toho vázne tvorba krve, což postupně vede k obrovské chronické únavě spojené s některými dalšími nepříjemnými stavy, například právě diplopií.
Příčinou nedostatku bývá porucha vstřebávání tohoto vitaminu ve střevě, při normálních stravovacích zvyklostech obvykle na jídelníčku nechybí. Nedostatek vitaminu B12 v krvi se dá zjistit laboratorně a pak řešit injekčním podáváním.
Autoimunitní porucha
Opakované stavy vyčerpání a nedoléčené infekce mohou při určitých vrozených předpokladech vyvolat poruchu imunity, která se jmenuje myastenia gratis. Imunitní systém při ní napadá nervy, řídicí pohyb svalů a oslabuje je.
Může to postihnout i oční nervy, což vede k potížím se zaostřením jasného obrazu. Typická pro tuto nemoc je souvislost s celkovou kondicí. Pokud si odpočinete a cítíte se lépe, pak se vidění zlepšuje a naopak. Proto bývá dvojité vidění nejnápadnější koncem dne, kdy jste nejunavenější.
Mnohem vážnější autoimunitní nemocí je roztroušená skleróza, která rovněž napadá nervovou tkáň, což se rovněž může projevit dvojitým viděním. Bohužel bez vyhlídky na zlepšení.
Záněty očnice
Další častá příčina dvojitého vidění. K zanesení infekce do oka může dojít především při zánětech vedlejších nosních dutin. Kostní přepážka, která je dělí od oka, je velmi tenká a zánět může prostoupit do očnice.
Hlavním nebezpečím nebývají mikroby, které se do oka dostaly, ale otoky doprovázející zánět. Vytvářejí tlak na citlivý zrakový orgán, čímž současně vyvolávají značné bolesti a omezují pohyblivost oka, která může vést právě k dvojímu vidění.
Naštěstí se tyto infekce dají obvykle rychle zvládnout léky, přesto je to velmi nepříjemná zkušenost.
Kromě lokálních zánětů se dvojité vidění může objevit i u některých infekčních onemocnění, převážně hlavy, jako meningitida nebo encefalitida. Ty mají ale dostatečně výrazné další příznaky.
Potíže s očními svaly
Pohyb oční koule, tedy to, že se dokážeme bez pohnutí hlavy dívat různými směry, zajišťuje několik svalových svazků, které ji obepínají. Jejich práci mohou narušit příčiny čistě mechanické, to bývají následky úrazů, krvácení do mozku nebo mozkové příhody.
Stejně tak ale může dvojité vidění vyvolat porucha nervů hlavy, které těmito svaly procházejí. Jakmile ochabne řízení pohybu, pak se oko nedokáže některým směrem otočit. Pak lékař podle přesného popisu změněného vidění i určí, který svalový svazek je postižený.
Problém v hlavě
Proč vlastně přestanou nervy hlavy správně pracovat? I pro to je vícero důvodů. Bývají to nádory, které se rozpínají a tlačí na nervové svazky. V tom případě se zrak zhoršuje nenápadně a pomalu, než si uvědomíte, že máte skutečně problém s dvojitým viděním.
Naopak při mozkové příhodě dojde k náhlé diplopii. Nepředstavujte si, že doprovází každou mrtvici, objevuje se v případě, že je postižena část mozku odpovědná za správnou funkci některého z okohybných svalů.
Od jiných příčin dvojitého vidění se dá tato odlišit i v tom, že se zpravidla týká jen pohledu v určitém úhlu, zbytek zorného pole vypadá normálně.
Může se přihodit: Pokud se u vás dvojité vidění objeví po konzumaci domácích konzerv, masových, zeleninových i ovocných, pak může jít o otravu botulotoxinem. Ochranou je důsledné povaření, do 15 minut jed rozloží.
Když dvojmo vidí jedno oko
Pak je pravděpodobnější, že příčina je přímo v něm, nikoli v centru v mozku. Pro oční lékaře to může být signál počínajícího šedého zákalu, onemocnění rohovky nebo vybočení oční čočky, například po úrazu. Obraz se při těchto poruchách může jevit dokonce vícenásobně posunutý.
Léčení? Podle příčiny
Vyhlídky na zmírnění nebo úplné odstranění zdvojeného vidění se výrazně liší. Dokonce i po úrazech hlavy, které se takto projevily, je nutné trpělivě čekat, nakolik se schopnosti okohybných svalů a nervů zregenerují.
U cukrovky zpravidla rozhoduje disciplinovanost a snaha se s nemocí aktivně poprat, tedy dodržovat zdravý jídelníček a denně cvičit a sportovat. Dobré vyhlídky často bývají i u nádorů hlavy, zvlášť pokud jsou léčeny včas.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock