Že příčinou zdravotních problémů může být stres, celková životní nepohoda či přetíženost, je všeobecně známé, ale co dělat, když stres a špatné myšlenky brzdí i samotnou léčbu?
Když vážně onemocníte, je dobré si uvědomit, že žádná bitva není předem prohraná a že díky pokroku medicíny si jsou lékaři schopni poradit i se situacemi, které ještě před dvaceti lety nebylo možné řešit.
Totální paniku není dobré si pustit do života ani v případě, kdy vám diagnostikovali maligní nádor.
Nezoufejte, škodíte si
Především si musíte zavčasu uvědomit, že pravděpodobnost obtížně léčitelné rakoviny stoupá především u lidí, kteří se rádi přejídají, příliš se nehýbou, kouří a často si dopřejí více než jednu sklenku alkoholu denně.
Velkou, a podle celostní medicíny dokonce zásadní roli hraje také psychika. Náš organismus si dokáže s nemocemi lépe poradit do okamžiku, než nás dostane duševní zátěž z nemoci, roztrpčení, nenávist, osamělost a přílišná lítost.
Takže pokud se chcete litovat a nenávidět „ty zdravé“, nedělejte to. Radši si s lékařem promluvte o tom, jakou terapií nejspíše projdete a jaké máte vyhlídky. Cokoliv pozitivního pak berte v potaz.
Na myšlenky tělo reaguje
Je jasné, že vážná nemoc ovlivní vaši práci, vztahy i plány a že s sebou přinese velké množství emocí, z nichž většinu pociťujete spíše negativně. Naše mysl je spojená s orgány těla prostřednictvím nervového systému.
V určité konkrétní oblasti v mozku se vyhodnocují informace z odpovídajícího orgánu nebo části těla podobně jako v počítači a podle nich pak mozek orgány řídí. Proto když reaguje na stres, dotkne se to těla.
Přímo v mozku se mohou přetížením při zpracování naších reakcí na stres rozšířit cévy a vznikne migréna. Stres ve svalech dýchacího ústrojí může produkovat astma a stres promítnutý do svalů zažívacího ústrojí způsobuje problémy s trávením. Stresové hormony následně oslabují imunitní systém.
Jděte za odborníkem na psychiku
Proto je dobré v případě dlouhodobější psychické nerovnováhy vyhledat odborníka na duševní zdraví. V každé větší nemocnici nebo odborných centrech mají „svého“ psychologa, a i když na něj nebudete mít zrovna náladu, nezavrhujte jeho pomoc!
Na podobné situace je školen. Čím dříve začnete své potíže řešit, tím spíše budete mít šanci vyhnout se chronickým a závažným stavům, jež mohou přerůst v dlouhodobé duševní onemocnění.
Poradí pacientské organizace
Ten, kdo si stejnou nemocí prošel jako vy, může být pro vás dobrou oporou.
Na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR (mzcr.cz) najdete seznam nejrůznějších pacientských organizací, kde jsou sdruženi lidé, kteří se věnují podpoře lidí s konkrétní nemocí, jíž si také prošli.
Kontakty na ně najdete i na webu linkos.cz.
Provozuje jej Česká onkologická společnost a jsou tu odkazy na semináře pro vážně nemocné a také online psychoonkologická poradna, anebo mapa, která vám dokáže najít vhodného psychoterapeuta.
Pomoc hledejte i na www.amelie-zs.cz. Web poskytuje psychosociální pomoc pro onkologicky nemocné a jejich blízké.
Pohyb
V této chvíli života je důležité nesedět doma a snažit se hýbat. Pokud jste po léčbě, je pravidelný pohyb dokonce prevencí před návratem nemoci, urychlí i regeneraci organismu. Vhodná je například chůze v přírodě.
Velmi důležité je ale konzultovat vhodnost a intenzitu pohybu s ošetřujícím lékařem. Snížit deprese vám pomohou i bylinky.
Které pomáhají:
* třezalka
* kozlík
* dobromysl
* vrbka
* rozmarýn
* šalvěj
Posilující čaj z dobromysli
Jednu lžíci sušené natě dobromysli přelijte ½ l vařicí vody a přikryté nechte 10 minut louhovat. Sceďte a pijte 1 šálek vždy po jídle.
Čaj proti stresu
Připravíte si 5 lístků šalvěje, 5 květů slézu, 10 lístků máty peprné a kousek kořene kopřivy. Z uvedených surovin si uvařte čaj a pijte 2x denně.
Třezalkový med
Namočte 10 g sušené třezalky tečkované do vody a nechte do druhého dne odležet. Druhý den přidejte šťávu ze dvou pomerančů, jednoho citronu a svařte s 1 kg cukru. Po 10 minutách odstavte a nechte vychladnout. Postup opakujte několikrát, dokud med nezhoustne.
Ještě horký jej nalijte do malých skleniček, po zavíčkování obraťte dnem vzhůru, čímž dojde k přirozené konzervaci. Užívejte 1 až 2 lžičky denně.