Našim předkům visely v oknech krajkové záclony s volány a mašlemi, později je vystřídaly jednodušší, rovné záclony. I ony ale mají dnes náhradníky – závěsy, rolety či japonské stěny.
Pokud i vy chcete mít byt bez záclon a nechcete ani klasické žaluzie, dobře si promyslete, zda se třeba netypické rolety budou do vašeho obývacího pokoje hodit. Máte v něm okna na severní stranu?
V tom případě vám mohou stačit klasické závěsy z průsvitnějšího materiálu. Do malého kuchyňského okna si klidně troufněte na „bistro záclonky“ a do ložnice, kde potřebujete mít úplnou tmu, zvolte „black out“ závěsy nebo stylové rolety. Klidně i kombinujte – například závěsy s roletami.
Závěsy
Plní zejména dvě funkce – dekorační a zatemňovací. Proto byste při jejich nákupu měli brát v úvahu nejen vzor, ale i hustotu látky.
Do ložnice by závěsy měly být co nejvíce neprůhledné a z těžších materiálů, které poskytují dostatečnou zvukovou izolaci a v zimě dokážou udržet teplo v místnosti. Málokdy však seženete již hotové závěsy, které by rozměrově odpovídaly přesně vašim oknům. Mnohé firmy proto nabízejí možnost zhotovit vám je na míru.
Tip: Šířka závěsů by měla být minimálně 1,5násobkem šířky okna. U delších závěsů je efektnější, když mírně leží na zemi.
Víte, že…
zatemňovací látka označovaná jako „dim out“ nepropustí 70 až 75 procent světla? A že látka s označením „black out“ dokáže prostor zatemnit až na 100 procent díky střední černé vrstvě?
1) Bistro záclony a lambrekinky
Jsou to menší záclonky obzvlášť vhodné na malá okna, které poskytnou soukromí, ale místnost úplně nezatemní. Navlékají se pomocí poutek nebo oček na tenké okenní tyče i na závěsné pásy, které jsou připevněny přímo na okenní rám. Hodí se zejména na kuchyňská okna ve venkovském stylu.
2) Rolety
Klasické látkové rolety se navíjejí na hřídel a mohou být buď otevřené, nebo skryté v kazetě. Jsou opravdu variabilní, a vy si tak můžete zvolit design držáků, spodních lišt, řetízků a dalších detailů. Látku lze po stranách zpevnit i vodicím lankem.
Ovládat se dají na několik způsobů – pomocí řetízků, kliky, tahem za koncový profil či elektro pohonem. Dobrou zprávou je, že si můžete vybrat z mnoha dekorů a barevných provedení.
Nevýhoda:
* Je třeba s nimi zacházet opatrně – pomalu stahovat dolů a pravidelně je kontrolovat.
3) Římské rolety
Bývají velmi moderní alternativou stínění, zejména díky svému dekoračnímu charakteru. Skládaný systém látky ale můžete volit i v případě, kdy je váš domov tradičních parametrů.
Výhodou římských rolet je i to, že se hodí jak na větší, tak i na menší okna a jsou řešením i na okna šikmá a střešní. Navíc když látku chcete sundat a vyprat, nesetkáte se přitom se žádnou složitostí.
Široký výběr látek
I tady si můžete zvolit dekor, barvu a strukturu látky, kterou můžete přizpůsobit tomu, jak světelně propustné rolety chcete mít. K dispozici jsou tak látky záclonové, závěsové a zatemňující.
Stále více oblíbenější jsou látky s jemnou povrchovou strukturou anebo pastelovými barvami. Římské rolety lze již dnes ovládat dálkovým ovladačem, sensorikou, chytrým telefonem, tabletem anebo pomocí počítače.
Nevýhoda:
* Upevnění na rám oken má nevýhodu – pokud rám otevřete, odkryje se vám boční pohled na mechanismus.
* Je drahá z důvodu precizního ušití.
4) Japonské stěny
Jsou složené z látkových panelů, které lze libovolně posouvat přesně do míst, kde je potřebujete mít. Panely se pohybují ve speciálním mechanismu s příslušným počtem drážek, kdy každý má svou drážku.
Jsou připojeny suchým zipem nebo pomocným profilem na nosiči, který se pohybuje po kolejnici. Můžete je ovládat ručně nebo motorkem.
K čemu se hodí
Jsou alternativou klasických závěsů a záclon a hodí se spíše do moderních a ultramoderních interiérů. Velmi dobře poslouží jako stínění pro velká okna, použít je ale můžete i jako pohyblivou stěnu, například k oddělení spací a obývací části pokoje. Hodí se i k zakrytí různých policových systémů či šaten.
Jakou zvolit látku?
Vybírat můžete z různých druhů, vzorů i barev. Dekor jednotlivých stěn může být jednobarevný, nebo i s motivem, přičemž můžete dekor i barvu střídat. Musíte ale myslet na to, že jaký materiál zvolíte, ovlivní to i styl pokoje.
Zpravidla jsou panely vyrobeny z pevných roletových látek, nebo i z běžných dekoračních, pak se ale vyztužují tyčkami podobně jako římské rolety.
S výběrem látek i s rozpočítáním jednotlivých pruhů vám poradí ve specializované prodejně, anebo si můžete domů pozvat designéra.
Nevýhoda:
* Maximální šířka kolejnice japonské stěny bez napojení je 7 metrů. Lze ji ale prodloužit spojkou. Pokud mají být stěny funkční, tedy posuvné, musí být jejich obvyklá výška do 3,5 m.
* Nehodí se do interiérů „bez stylu“, do starších domácností nebo do neutříděných chaotických prostor. Nemají zde šanci nijak vyniknout.
5) Plisé žaluzie
Jsou také vyrobeny z látky, a ač to na první pohled nevypadá, stahují se jednoduše – zespodu navrch nebo z horní části. Na okně mohou být volně visící, vedené v lankách nebo v kolejničkách. Ovládat je můžete řetízkem, šňůrkou nebo úchytkou.
Plisé textilie se vyrábějí z polyesterových tkanin, existují průhledné a vzorované, neprůhledné i zatemňující.
6) Dvojité plisé žaluzie
Možná tento pojem neznáte.
Výrobci ale tvrdí, že dvojité plisé (s hliníkovou vrstvou mezi látkami) vám pomůže uspořit náklady na energie, a to proto, že se plisé zpravidla montuje do rámu okna, přímo ke skleněné tabuli, a tím vytváří izolační vrstvu, která chrání interiér před únikem tepla, a přispívá tak k úspoře energie (úspora až 12 procent nákladů na vytápění).
Díky konstrukci klimatických zón chrání zároveň pokoj i před slunečními paprsky a redukuje prostup tepla okenní tabulí až o 78 procent.
Ti, kteří mají systém dvojitého plisé již instalován, dokonce tvrdí, že pocitově izoluje akustiku interiéru od nepříjemných ozvěn a dalších zvuků.
7) Duo rolety
Rolety „noc a den“ – odtud tedy název duo – jsou spojením rolet a žaluzií. Jedná se o celistvý kus látky, který v sobě kombinuje pruhy transparentní, tedy průhledné, a pruhy zastiňující.
Z navinovací tyče se tedy odvíjí ne jedna, ale dvě těsně na sebe přiložené vrstvy látky. S pohybem rolety zároveň dochází v okně k různým polohám látky, a tedy i k zajímavým variacím, díky kterým si plynule regulujete prostup světla do místnosti.
Text: Olga Böhmová, inspirace homebydleni.cz, foto: Shutterstock a archivy firem rolrols.cz, samezaluzie.cz, dekoria-home.cz.