Nakupujete rádi? Milujete ten úžasný maraton po obchůdcích s nabitou platební kartou v ruce? Možná jste se stali závislými, aniž to vůbec tušíte.
Nekontrolované nutkání opakovat své chování bez ohledu na jeho dlouhodobé důsledky. Tak stav závislosti popisují odborníci.
Realita je taková, že závislý člověk nemůže s nějakou činností přestat, i když ví, že ho silně a negativně ovlivňuje nebo mu dokonce škodí.
Velmi křehká hranice
Závislých lidí stále přibývá a zdaleka za to nemohou jen drogy nebo alkohol. Závislí můžeme být na lecčems, třeba opravdu na nakupování, ale i na zdravé výživě, na společenských sítích, na jídle… A co víc – tento stav může postihnout každého z nás.
Jak poznat, že jistou část svého chování už nemáme pod kontrolou? Kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc? Prvním krokem k léčení, který je zároveň tím nejtěžším, je umět si vůbec přiznat, že máme problém.
Jak se to pozná?
Existují nezaměnitelné znaky, které napoví, že jsme se u určité věci (nebo návyku, chování či jednání) ocitli v pasti nebo se do ní bezhlavě řítíme. Jsou to:
silná touha po dané věci (návyku, chování, jednání)
problém se sebeovládáním i přesto, že si uvědomuji, že je to pro mě škodlivé
zanedbávání jiných potřeb a potěšení (rodiny, přátel, koníčků, zaměstnání)
stále vyšší potřeba (chci víc a víc)
odvykací příznaky po vysazení škodlivé věci (návyku) a následný návrat k ní
A konkrétně?
Zůstaňme u patologického nakupování. Ve stavu silné závislosti (tedy shopaholikem) jste, pokud se vám stává, že:
máte silné nutkání chodit do obchodů opravdu každý den
čas strávený v obchodě vám přináší nevýslovnou radost, opojení a pocity blaha
domů si nosíte plné tašky něčeho, co vlastně vůbec nepotřebujete
často koupené zboží ani nevybalíte z tašek
večer míváte výčitky svědomí, bojujete s pocitem viny
jste schopni nakupovat, i když na to nemáte peníze, klidně se i zadlužíte
Facebook bez omezení
Podobné chování se může projevit třeba u nezdravého používání sociálních sítí, kdy závislá osoba nedokáže vypnout internet a neustále sleduje aktuality a dění například na facebooku. Nadmíru kontroluje nové příspěvky a neustále se zapojuje do debat.
Často má internet propojený s mobilem, na který dostává zprávy, na něž okamžitě odpovídá. Když nějakou dobu nemá spojení, je nervózní, podrážděná, nesoustředěná…
Neustále on-line
Jak se pozná závislost na internetu (tzv. netholismus)? Při pohledu na počítač cítí závislý člověk nepřekonatelnou touhu si k němu sednout. Pokud není on-line, objeví se u něj:
výkyvy nálad, nervozita a vztek
podrážděnost, nechutenství, úzkost
depresivní stavy
nechuť chodit do práce
abstinenční příznaky
Raději hladoví
Ortorexie je pro změnu chorobná závislost na zdravém způsobu života. Nezávisí na množství jídla, pro ortoretika je důležitá jeho kvalita.
A tak se neustále pachtí za stále „zdravějšími“ pokrmy, až se jeho jednání změní v posedlost a přehnanou úzkost při výběru potravin.
Těmito patologickými stravovacími zásadami postupně vyloučí ze svého jídelníčku většinu jídla, které se pro něj stane naprosto nevhodným, nezdravým a nepoživatelným.
Proč se stáváme závislými?
Podle psychologů je „sešup“ do závislosti jakýmsi náhradním životním programem. Únikem z reality spousta lidí nahrazuje své běžné životní situace, které jim nevyhovují, ale neumí je změnit.
Snaží se je ze svého života vytěsnit a prázdné místo zaplní něčím příjemnějším. Najdou si „zábavu“, která je zbaví bolesti a přinese jim intenzivní pocit úlevy a potěšení.
Co s tím?
Boj se závislostí, její léčba a posléze celoživotní abstinence mají u všech typů stejný průběh. Počáteční péče závisí na míře závislosti. Pokud se otipujeme na „ještě to se mnou není tak strašné“, můžeme vyzkoušet pomoci si sami.
V případě netholismu citelně omezit čas strávený u počítače (případně počítač na několik dní úplně vypnout). Při ortorexii postupně zařazovat do jídelníčku dříve vyloučená jídla.
U shopaholiků si dopředu napsat seznam věcí, které jsou potřeba, a ten při nákupu důsledně dodržet.
Spadnout až na dno
Pamatujte však, že „samoléčba“ je nesmírně obtížná. Jsou k ní zapotřebí:
dostatečná síla, trpělivost, odhodlání ustát problémy bez zničujících „berliček“ a odvaha pustit se do nápravy všeho nepříjemného, od čeho jsme chtěli utéct (dluhy, zdravotní problémy, partnerská krize, ztráta zaměstnání…).
Může se proto docela snadno stát, že ve svém úsilí, byť jsme ho mysleli opravdově a upřímně, prostě neobstojíme.
Bludný kruh
Přes sebevětší touhu se závislostí přestat se při „samoléčbě“ můžeme dostat do bludného kruhu. Říká se tomu recidiva a znamená to, že se po nějaké době abstinování opět vrátíme k původnímu konání. Co dál? Stud stranou a co nejdříve vyhledat pomoc odborníků.
Může být ambulantní, ale někdy je lepší nechat se hospitalizovat. Nebo odjet na pobytovou léčbu. Pomoci může i terapeutická skupina či setkávání s vyléčenými lidmi, kteří dodají podporu v trvalé abstinenci.
Pracovat na sobě
To nejdůležitější ale je změnit přístup sami k sobě. S pomocí lékařů duše pracovat na sobě, objevovat své skryté schopnosti, proměňovat svoje nedostatky na přednosti, více si věřit… Strach, nejistoty, bolesti a osamění možná nezmizí. Ale naučíme se být sebejistí a prožívat svůj život důstojně a s radostí.
Závislostí je více, než si umíme představit.
Mají i své názvy, které někdy znějí docela exoticky – vedle již zmíněných netholismu (závislost na internetu), oniománie (závislost na nakupování, takovému člověku se říká shopaholik) a ortorexie (závislost na zdravém životním stylu) jsou to třeba kleptománie (potřeba krást), gambling (patologické hráčství, zejména hazardních her), nymfomanie (závislost na sexu), nomofobie (strach ze ztráty mobilního signálu, závislost na mobilním telefonu) a spousta dalších.
Text: Dana Pešková, Foto: PX FUEL