Domů     Ladislav Frej: „Žili jsme ze dne na den…“
Ladislav Frej: „Žili jsme ze dne na den…“
21.1.2021

Charismatický herec s krásným hlasem, s nímž dovede divy. Všichni ho znají coby věčně frustrovaného „mladého“ Karla Sovu z legendární Nemocnice. Dnes učí na jevišti mluvit anglického krále.

Když budoucího herce Ladislava Freje na Janáčkově divadelní akademii poprvé zahlédla budoucí herečka Věra Galatíková, konstatovala prý: „To je chlap!“ Jenže ten „chlap“ byl o ročník níž než ona a hlavně byl o tři roky mladší. To je ve studentském věku století.

Pak se potkávali v angažmá, na jevištích. Vzali se o téměř 20 let později. To už měl Frej za sebou tři manželství a oni dva spolu dvě děti. Ladislav Frej rozhodně nebyl svatoušek, žádná z jeho žen to s ním údajně neměla snadné, Věru Galatíkovou nevyjímaje.

Ale když onemocněla, pečoval o ni a byl s ní doslova až do konce. „Žili jsme ze dne na den a každý další den, který jsme spolu prožili, byl bonus, který jsme si od osudu urvali. Já jsem se do ní tehdy znovu zamiloval…“ Prostě chlap.

Malý pitaval s velkého města s Pavlem Zedníčkem, Jiřím Krampolem a Michalem Peškem (1981)
Malý pitaval s velkého města s Pavlem Zedníčkem, Jiřím Krampolem a Michalem Peškem (1981)

Řečný po tatínkovi

Ladislav Frej se narodil v Brně v Králově Poli. Jeho tatínek byl vyučený číšník, později měl v brněnské části Černovice hospodu. „Tatínek skvěle bavil celý výčep.

To on mě přiučil v řečnosti.“ Malý Láďa hrál na housle, navíc zpíval ve sboru místní Janáčkovy opery, vystupoval s ochotníky. Nebylo překvapením, že se po maturitě na jedenáctiletce přihlásil ke zkouškám na Janáčkovu akademii múzických umění.

Napoprvé to nevyšlo, napodruhé, v roce 1958, už ano. „Kvůli školským reformám jsem byl byť po maturitě strašně mladý. Když jsem šel poprvé na přijímačky, tak mně bylo šestnáct a půl roku! A oni mi řekli: Přijď příští rok.“

První žena, první syn

Jak už bylo řečeno, na akademii se poznal mimo jiné se svou budoucí ženou Věrou Galatíkovou, která studovala o rok výš. Ale ještě před absolutoriem se stihl oženit se svou tehdejší láskou Dagmarou.

Narodil se jim syn David, ale ani to studentské manželství neudrželo. Navíc Frejova žena se synem zanedlouho emigrovala.

V Dobrodružství kriminalistiky si zahrál s Věrou Vlčkovou (1989)
V Dobrodružství kriminalistiky si zahrál s Věrou Vlčkovou (1989)

Divadla. A také svatby…

Angažmá získal mladý herec v satirickém divadle Večerní Brno. Trvalo dvě sezony a na jevišti se tam kupř. scházel s dalším brněnským hercem a později hlavně zpěvákem Jiřím Štědroněm. Ukázky z jejich jevištních kousků lze na síti sítí dohledat.

A pak se stěhoval do Pardubic. Tamní Východočeské divadlo mu dalo spoustu hereckých příležitostí. „Sešla se nás tam parta rozjívených mlaďochů:

Petr Skarke, Broňa Poloczek, Jarda Someš, Evelyna Steimarová, Gábina Wilhelmová, Jana Kasanová a ten, co nás dával do stádečka – Jirka Císler.“ Členkou pardubického souboru byla spolu s Frejem i Věra Galatíková, hráli spolu např. v představení Královna Kristina (to, že dceři dali o pár let později stejné křestní jméno prý není náhoda), ale tehdy si vzal za ženu jinou kolegyni – Gabrielu Wilhelmovou.

Byli spolu čtyři roky. Tohle jeho manželství zůstalo bezdětné, stejně jako to další s další kolegyní herečkou, a sice Evelynou Steimarovou. Tahle svatba se ovšem udála až v době jejich krátkého společného působení v divadle v Ostravě.

Osudová žena Věra

Na samém počátku 70. let dostal nabídku angažmá v Divadle S. K. Neumanna a přestěhoval se do Prahy. V souboru se opět sešel s Věrou Galatíkovou a záhy spolu začali žít.

Za rok se jim narodila dcera Kristýna, po dalších dvou letech přišel na svět Ladislav junior.

Svatba, pro Ladislava v pořadí čtvrtá, pro paní Věru první, byla až v roce 1977. Rodina bydlela v centru Prahy na Národní třídě, pak se přestěhovali do Motola, a když děti odrostly, pořídili si manželé domek kousek za Prahou.

Na soužití, které trvalo 36 let, Ladislav Frej v jednom rozhovoru vzpomínal: „Ona byla oddaná duše. Myslím, že se na mě dívala až nekriticky obdivně. A já jsem náš vztah několikrát porušil. Ale k momentu, že se rozejdeme, nikdy nedošlo.

Vždycky jsem si uvědomil, že to nemůžu udělat. Dal jsem na váhu dvě možné eventuality a Věra s děcky vždycky převážily. Náš vztah stál za to ho žít.“ Obě jejich děti vystudovaly DAMU, ale herectví se věnuje jen Kristýna.

Její bratr pracuje v sociálních službách. Věra Galatíková zemřela po dlouhé těžké nemoci před Vánoci roku 2007.

Seriál Synové a dcery Jakuba skláře s Luďkem Munzarem (1985)
Seriál Synové a dcery Jakuba skláře s Luďkem Munzarem (1985)

„Co Karel? Pije?“ zeptala se Ema…

Nejslavnější televizní rolí byl pro Ladislava Freje bezesporu Karel Sova mladší v seriálu Nemocnice na kraji města (a dalších pokračováních).

Bezvadně odvedená figura člověka, který je frustrovaný z toho, že nebude ve svém oboru nikdy tak dobrý, jako jeho otec. „To už je prehistorie! A Karel nebyl alkoholik!

Jednou jedinkrát byl v povznesené náladě, v prvním díle, pak se o tom pořád mluvilo a už se to s tou postavou táhlo.“ Další Frejovou známou televizní rolí byl náčelník kriminalistů Břetislav Kubát v Malém pitavalu z velkého města.

Kritici pak vysoce cení film Signum laudis odehrávající se za 1. sv. války, v němž Ladislav ztvárnil jednu z významných vedlejších postav.

Frej učí mluvit krále

Co se profese týče, hraje dnes Ladislav Frej hned na několika scénách. Za domovskou by mohl považovat pražské Studio DVA divadlo, kde vystupuje aktuálně ve dvou představeních.

Také se po šedesáti letech vrátil na brněnské jeviště, na němž vystupoval kdysi jako kluk ve sboru – v Národním divadle Brno, konkrétně v Mahenově divadle nastudoval v r. 2013 roli logopeda Lionela Loguea ve hře Králova řeč. „Není to hra o koktání.

Je to hra o přemáhání vlastní nedostatečnosti – o překračování hranic, které jsou dány vlastními vadami. Jde o vůli dostat se z osobního traumatu.“ Tohle představení se s úspěchem hraje už pátou sezonu.

Zas se raduje ze života

Po odchodu bolestném manželky Ladislav Frej sám nezůstal. Už několik let má přítelkyni Gabrielu. Tráví spolu volné dny, dovolené, zvelebují zahrádku Frejova domu, ale trvale spolu nežijí.

„Bydlet spolu, tak bychom se posekali,“ komentovala to paní Gabriela jednou s úsměvem.

Ladislav Frej (75) ve zkratce

Narodil se 26. listopadu 1941 v Brně

1963 absolvoval na JAMU

1963–65 první angažmá v Divadle Večerní Brno

1965–69 Východočeské divadlo v Pardubicích

1969–70 Státní divadlo v Ostravě (dnes Národní divadlo moravskoslezské)

1970–79 Divadlo S. K. Neumanna v Praze

1979–87 Městská divadla pražská

1987–97 Divadlo na Vinohradech v Praze

1994–1998 pražské Národní divadlo

1998–2012 opět Divadlo na Vinohradech

Dále na volné noze.

Filmy: např. Hrozba (1978), Za trnkovým keřem, Signum laudis a Hlas krve (všechny 1980), Návštěvní hodiny (1986), Trezor (1989), Generálka Jeho Veličenstva (1995), Ex offo (1998), Gambit (2000), Bludičky (2010)

Seriály: např. Nemocnice na kraji města (1977), Malý pitaval z velkého města (1982), Kriminálka Anděl (2008), Doktorka Kellerová (2017)

Dabing: jeho hlasem mluví např. inspektor Barnaby ve Vraždách v Midsomeru

V 90. letech učil herectví na DAMU.

Rodina: Přítelkyně Gabriela (52). Z prvního manželství má syna Davida, který žije v zahraničí, ze vztahu s Věrou Galatíkovou má dceru Kristýnu (45) a od ní vnučku Ráchel a syna Ladislava (43) a od něj vnuka Štěpána. Do rodiny patří i fenka středního knírače p+s Julča.

Kde ho můžete vidět: https://www.csfd.cz/tvurce/1730-ladislav-frej-st/

Pavel Řezníček, Filip Cíl, Tereza Nvotová, Ladislav Frej, Jana Pidrmanová, Jan Zadražil a Simona Stašová v televizním filmu Bludičky
Pavel Řezníček, Filip Cíl, Tereza Nvotová, Ladislav Frej, Jana Pidrmanová, Jan Zadražil a Simona Stašová v televizním filmu Bludičky

Co řekl o …

…o seriálu: „Při natáčení Nemocnice to byla jiná práce než dnes. Dělali jsme např. 8minutové scény! Předem jsme je herecky nazkoušeli a pak se natáčely takové kusy v celku.“

… o režisérech: „Režiséři si vás jednou zaškatulkují a už jste tragéd. To je tragédie! Já přitom miluju komedie! Mám rád srandu. Já jsem v podstatě komik!“

… o poezii: „Je krásné číst krásné obrazy, krásné metafory. Poezie jde se mnou pořád…“

… o hraní: „Srandičky, těch jsem se nikdy na jevišti nezříkal. Hráli jsme kdysi v Pardubickém divadle Pašije, poslední večeře páně. Ježíšek láme a rozdává chléb, já jako Jidáš poslední na levém křídle, vytáhl z rukávu husí stehno.

A hned na „er ó há“, spucunk. Mně to bylo fuk, kufry pořád napůl sbalené.“ˇ

… o stárnutí: „Teď jsem v rozhlase, večer mám zájezd, pak pojedu do Brna, abych stihl zítra zkoušku … Je to hoňka, ale já to mám rád – to mě přivádí do příjemného dynamického stavu a člověk zapomene stárnout.“

… o hravosti: „Čím jsem starší, tím jsem hravější, a strašně rád si hraju se slovy.“

Text: Helena Leitlová; foto: ČT, Herminapress, CSFD

Předchozí článek
reklama
Související články
17.7.2024
Stačí jeden nepovedený skok v lese nebo nemoc, která o sobě dlouho nedávala vědět, a váš pejsek se může neplánovaně ocitnout v péči veterináře. A vám to způsobí pořádný vítr v peněžence. Pokud nechcete v takových situacích přemýšlet, kde vezmete desetitisíce na potřebnou léčbu a operaci, je lepší se pojistit. Zdravotní a životní pojištění psů a koček v Česku už nabízí pět tuzemských pojišťoven.
4.7.2024
Krásná Jana ve filmu Souhvězdí Panny, Živa v Radúzi a Mahuleně, Růža Soumarová v seriálu Byl jednou jeden dům, Blanka ve 30 případech majora Zemana a dnes Vilma Nyklová v Ulici. Pár rolí herečky, která si s Prahou za zády užívá předností venkova. Narodila se v Praze a vyrůstala s maminkou a s babičkou, otec brzy zemřel. Už jako maličká si zamilovala balet. Od čtyř let navštěvovala soukromé stud
2.7.2024
Pokud se poohlížíte po kočičce, ale chtěli byste takovou, která by měla také trochu psí povahu, tak ragdollka, jak jí lidé říkají, je ta správná volba. Ne nadarmo se jí říká také kočkopes. Jaká je? Má krásné modré oči, které vás hned uhranou, a jemný kožíšek. A je opravdu hodně veliká. To je asi první dojem. A skutečně kocour může vážit až 10 kilogramů, kočička jen o něco méně. Dlouhá srst a chl
27.6.2024
Dalším z řady hostů pravidelného talk show Jiřího Wericha Petráška a Pavla Mészárose v kavárně Českého rozhlasu Radiocafé byl tentokrát oblíbený herec Pavel Nový. Přestože těch rolí sehrál opravdu hodně, role ze seriálu Velké sedlo patří k těm, které se do paměti diváků vryly asi nejvíc. Herec to dokládá vzpomínkou. „Nedávno jsem jel v noci autobusem do Ostravy, najednou mě zmerčili dva ožralové,
28.5.2024
Se svým otcem, známým režisérem a hercem Miroslavem Macháčkem, který rodinu záhy opustil, měla Kateřina Macháčková vztah poměrně komplikovaný, a lze jej označit spíše za přátelský. „Svého tátu jsem vlastně poznávala až z pozůstalosti. Tehdy jsem pochopila jeho rozporuplnou osobnost, i to, že mě měl opravdu rád“, vzpomíná oblíbená herečka, která později zpracovala otcovy záznamy do knihy „Zápisky z
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kosmetické triky: Buďte mléčně krásná
Mléko má v kosmetické péči pradávnou tradici. Používala ho prý Kleopatra, Napoleonova manželka Josefína i císařovna Sisi. Proč je tedy nenapodobit. * Regenerační koupel Mléčný tuk působí mimořádně blahodárně na pleť, nejspíš proto, že se zčásti podobá našemu vlastnímu kožnímu tuku. Nejdřív ji zvláční a uvolní napětí suché kůže, pak na ní kyselina mléčná pomůže […]
V čem tkví tajemství orientálních parfémů?
První, čím vás ohromí, jsou pohádkové flakony. Ale i obsah je jaksi jiný, svůdnější a vábivější než vůně z našich parfumérií. Čím to? V arabské kultuře mají vůně mnohem delší tradici než v naší. Jejich původní účel byl nejspíš hygienický. Co je čisté, to voní. Jak voní? Při testování orientálních vůní nejspíš zjistíte, že jen málokterá se vám […]
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
enigmaplus.cz
Hledání pokladu z Dubového ostrova pokračuje: Byla nalezena jeho část?
Nepředstavitelné sumy peněz i lidské životy – to vše pohltila tzv. jáma pokladů na ostrůvku nedaleko kanadské provincie Nové Skotsko. Hledači pokladů totiž prahnou po zdejším tajemství ukrytém hluboko
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
skutecnepribehy.cz
Jestli má holku, tak snad ani nechci žít…
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
epochaplus.cz
„Úsměvné“ přešlapy slavných lidí z dob, kdy byli ještě mladí
Dnes jsou z nich nezpochybnitelné špičky ve svých oborech. Jsou vážení a uznávaní. Je až s podivem, že se tak nějak pozapomnělo na jejich hříchy z mladických let. A pozor, čistý štít nemá ani boháč a mecenáš v jedné osobě Bill Gates! Caron Butler – špičkový basketbalista Bývalý profesionální hráč americké NBA a současný trenér
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
epochalnisvet.cz
Rekordman v Bílém domě: Národní hrdina vydržel ve funkci pouhý měsíc
William Henry Harrison sice původně studoval medicínu, v roce 1791 se ale rozhodne vstoupit do americké armády, která je zrovna plně zaneprázdněna boji proti indiánům.   O tři roky později se účastní slavné bitvy u Fallen Timbers, v níž vojáci USA triumfují. Když si v roce 1795 bere za ženu Annu Tuthill Symmesovou (1775–1864), zastává
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
iluxus.cz
KLENOTA přichází s limitovanou edicí šperků s morganitem v barvě roku
V oblasti módy se barvy neustále mění a vyvíjejí, přičemž každá sezóna přináší nové odstíny a kombinace, které zaujmou a inspirují. Pro rok 2024 vyhlásila společnost Pantone Color Institut barvou roku
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
tisicereceptu.cz
Borůvkové lívance, jak je má rád zpěvák Justin Timberlake
Někdo to rád sladké – a tenhle známý zpěvák a herec velmi rád posnídá lívanečky s borůvkami. O linii se bát nemusí, protože se mj. věnuje například golfu. Potřebujete 200 g hladké mouky 2 lžíce
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
epochanacestach.cz
PORT 1560: Letní oáza plná zážitků a odpočinku
S příchodem léta se krumlovské centrum Port 1560 stává ideálním místem pro všechny, kteří touží po spojení kultury, gastronomie, dobrého piva a relaxace. Tento jedinečný areál nabízí návštěvníkům širokou škálu aktivit a zážitků, které si mohou užít také v nádherném prostředí prostorné zahrady z 16. století. Zábava a relax pod širým nebem Port 1560 se pyšní
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
historyplus.cz
3 kněžny-světice: Manžely si držely od těla a nechaly se bít zpovědníkem
Provdali ji sotva ve třech letech, zhruba ve třiceti už byla vdovou. Na muže haličská královna Salomena, jediná dcera polského knížete Leška Bílého, poté úplně zanevřela. Je rozhodnutá – složí slib čistoty a již nikdy se tělesně nesblíží s žádným mužem. To je ve středověku ve vznešených rodinách, kde sňatky slouží jako prostředek diplomacie i
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
21stoleti.cz
Kuriózní genetické mutace: Dávají supersílu i přitažlivost
Každý z nás je nositelem přibližně 4 milionů genetických variant. Ale jen málokomu se povede vyhrát v genetické loterii něco opravdu cenného, jako třeba barevnější vidění světa, nádherné řasy nebo sil
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
nasehvezdy.cz
Návrat do Ulice! Mizí Brodská před mužem?
Příjemné překvapení pro své fanoušky přichystala herečka Tereza Brodská (56), která se po letech vrací do seriálu Ulice! Bok po boku se svou seriálovou dcerou Patricií Pagáčovou (35) znovu obnoví př
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
rezidenceonline.cz
Místo, kde se schovával jeden z největších filmových drsňáků
Když se herec Steve McQueen v 70. letech mnulého století přestěhoval do Malibu, nebylo to zrovna kvůli zdejším úžasným možnostem surfování. Jedna z nejúspěšnějších a nejlépe placených filmových hvězd své generace tu totiž hledala především soukromí a ústraní. Dokonalé útočiště našel známý chlapák v rezidenci usazené vysoko na útesu nad pobřežím Tichého oceánu, nacházející se
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
nejsemsama.cz
Využijte cukrovou pastu pro sametově hladké nohy
Léto velí mít hladkou pokožku bez chloupků. Epilace sice není právě příjemná, ale s trochou šikovnosti ji jistě zvládnete. Vážně chcete zkusit epilaci cukrovou pastou? Nebo jste ji už zkusila a máte s ní špatnou zkušenost? Nezatracujte ji. Cukrovou pastu si můžete připravit doma. Přírodní a šetrná Cukrová pasta se k odstranění chloupků používala už ve starém Egyptě. Dnes