Už jsme nějak pozapomněli, jak blahodárná je chůze naboso pro naše chodidla, nohy i záda. Jenže bez bot to dnes nejde – řešením může být minimalistická obuv.
Boty do města, boty na sport, na výlety, na vysokohorskou turistiku, na parádu, na doma, boty k bazénu i do vody… zdá se, že bez bot by to prostě nešlo.
Jsou lidé, a není jich právě málo, kterým rodiče první botičky obuli, sotva se začali učit lézt, a s výjimkou sprchování a postele je od té doby nezuli. Chodit bez bot ba nedokázali ani doma na koberci, natož venku. Noha není zvyklá a jemná kůže na chodidlech by to těžce nesla.
Co je vlastně zdravé?
Ještě donedávna patřilo ke standardní výbavě každého pediatra poučit rodiče o tom, že dítko by mělo nejpozději ve chvíli, kdy se začne stavět na vlastní nohy, nosit speciálně konstruovanou, „zdravou“ obuv.
Nejhorší ze všeho nebyli trpaslíci, jak by se chtělo říct s Cimrmanem, ale měkká a ohebná obuv. Dětská noha je ve vývinu, takže potřebuje anatomicky tvarovanou podrážku a především zpevněný kotník, tak zněla poučka. Jinak je všechno špatně.
Z těchto doporučení ostatně vycházejí dodneška někteří výrobci dětských botiček.
Noha potřebuje volnost
Jenže ono bylo stejně velmi často „všechno špatně“.
Ploché nohy, zborcená klenba, špatné postavení kotníku…
Až se začaly i mezi odborníky ozývat hlasy, které říkaly pravý opak předchozích doporučení: právě proto, že je dětská noha ve vývinu, a nejen noha, ale celé tělo, je důležité, aby děti mohly běhat co nejvíc naboso.
Uzavřená v botě totiž chodidla nemohou vnímat drobné nerovnosti terénu, přizpůsobovat se jim, a udržovat tak v rovnováze celé tělo. V botě noha ochabuje, a pak nezbývá, než ji podepřít ortopedickou vložkou…
Ohmatejte terén
Lidská noha je prostě konstruovaná pro chůzi naboso. Nic naplat, i když si to bez bot nedovedeme představit, naše chodidlo prostě potřebuje větší kontakt s terénem.
Skládá se ze spousty kostí, vazů a svalů, které jsou vzájemně propojené a dokážou dokonale spolupracovat. Díky receptorům ve svalech a vazech dokážeme nohama doslova ohmatávat terén. Ne ovšem v botách.
A čím tvrdší podrážka a pevněji sešněrovaná noha (třeba v pohorkách), tím míň cítíme. To platí i o měkkých materiálech, které tlumí náš dotek se zemí, jako jsou třeba populární „kroksy“.
Boty – neboty
Chodit naboso po louce nebo měkké půdě, pro naše nohy není nic lepšího. Jenže jak často si to můžeme dopřát? Většina z nás tak možná o víkendu na chatě nebo jednou za rok na dovolené.
Chodit naboso v našich podmínkách, i kdybychom se dokázali přenést pře posměch okolí, je prostě skoro nemožné. Tráva je jedna věc, ale rozpálený asfalt, střepy a nepořádek nám to nedovolí. Ale existuje alternativa k chození naboso: chození v takzvaných minimalistických nebo „bosých“ (barefoot) botách.
Začalo to během
K jejich vzniku přispěla rozhodující měrou vlna zájmu o běhání naboso, kterou rozpoutala knížka Run for life.
Sportovní průmysl, tedy hlavně velcí výrobci sportovní obuvi zavětřili nový trend a začali vyrábět boty, které sice noze poskytují ochranu před zraněním a chladem, ale zároveň zachovávají co nejvíc volnosti pro chodidla.
Možná jste je už někde viděli, a chodíte-li běhat, určitě je už znáte: patří k nim i známé „pětiprsťáky“. Každý prst má vlastní komůrku“ jako v rukavicích, vypadáte v nich jako Frodo, ale způsobily revoluci.
Naboso se chodí jinak
V „bosých“ botách se chodí jinak, bez ohledu na to, jestli mají oddělené prsty nebo ne. Především mají velmi tenkou a pružnou podrážku, která co neméně filtruje podněty z okolí.
Navíc jsou celkově širší než obvyklá obuv, aby umožnily noze roztáhnout se do šířky, je-li to třeba. A navíc nemají ani žádný podpatek, což je něco, na co si budete muset zvyknout, jestli se rozhodnete, že je vyzkoušíte. Naše často zkrácená Achillova šlacha bude protestovat.
Pro začátek opatrně
Zastánci „bosého“ obutí se z větší části rekrutují z řad rekreačních běžců, protože jsou to oni, kdo s tímhle fenoménem přichází nejčastěji do styku. Kdybyste chtěli začít běhat „naboso“, rozhodně na to jděte pomalu a opatrně.
Jestli vaše noha nebyl zvyklá chodit po světě bez bot, bude to nějakou chvíli trvat, než si zvykne. Svaly potřebují zesílit, noha se musí zpevnit, takže žádné velké běhání hned napoprvé se nedoporučuje. Radši dvakrát týdně, kratší trasy a postupně přidávat.
Minimalismus i do kanceláře
Minimalistické boty ale nejsou jen pro běžce a běhaly. Některé firmy už vyrábějí i boty do kanceláře a na trhu jsou i různé dětské botičky.
Pro orientaci je nejlepší porozhlédnout se po některém ze specializovaných obchodů, nebo se podívat na internetu (stačí zadat hesla „minimalistická obuv“ nebo „barefoot obuv“.