Domů     V botách, nebo naboso?
V botách, nebo naboso?
2.7.2020

Už jsme nějak pozapomněli, jak blahodárná je chůze naboso pro naše chodidla, nohy i záda. Jenže bez bot to dnes nejde – řešením může být minimalistická obuv.

Boty do města, boty na sport, na výlety, na vysokohorskou turistiku, na parádu, na doma, boty k bazénu i do vody… zdá se, že bez bot by to prostě nešlo.

Jsou lidé, a není jich právě málo, kterým rodiče první botičky obuli, sotva se začali učit lézt, a s výjimkou sprchování a postele je od té doby nezuli. Chodit bez bot ba nedokázali ani doma na koberci, natož venku. Noha není zvyklá a jemná kůže na chodidlech by to těžce nesla.

Co je vlastně zdravé?

Ještě donedávna patřilo ke standardní výbavě každého pediatra poučit rodiče o tom, že dítko by mělo nejpozději ve chvíli, kdy se začne stavět na vlastní nohy, nosit speciálně konstruovanou, „zdravou“ obuv.

Nejhorší ze všeho nebyli trpaslíci, jak by se chtělo říct s Cimrmanem, ale měkká a ohebná obuv. Dětská noha je ve vývinu, takže potřebuje anatomicky tvarovanou podrážku a především zpevněný kotník, tak zněla poučka. Jinak je všechno špatně.

Z těchto doporučení ostatně vycházejí dodneška někteří výrobci dětských botiček.

Noha potřebuje volnost

Jenže ono bylo stejně velmi často „všechno špatně“.

Ploché nohy, zborcená klenba, špatné postavení kotníku…

Až se začaly i mezi odborníky ozývat hlasy, které říkaly pravý opak předchozích doporučení: právě proto, že je dětská noha ve vývinu, a nejen noha, ale celé tělo, je důležité, aby děti mohly běhat co nejvíc naboso.

Uzavřená v botě totiž chodidla nemohou vnímat drobné nerovnosti terénu, přizpůsobovat se jim, a udržovat tak v rovnováze celé tělo. V botě noha ochabuje, a pak nezbývá, než ji podepřít ortopedickou vložkou…

Ohmatejte terén

Lidská noha je prostě konstruovaná pro chůzi naboso. Nic naplat, i když si to bez bot nedovedeme představit, naše chodidlo prostě potřebuje větší kontakt s terénem.

Skládá se ze spousty kostí, vazů a svalů, které jsou vzájemně propojené a dokážou dokonale spolupracovat. Díky receptorům ve svalech a vazech dokážeme nohama doslova ohmatávat terén. Ne ovšem v botách.

A čím tvrdší podrážka a pevněji sešněrovaná noha (třeba v pohorkách), tím míň cítíme. To platí i o měkkých materiálech, které tlumí náš dotek se zemí, jako jsou třeba populární „kroksy“.

Boty – neboty

Chodit naboso po louce nebo měkké půdě, pro naše nohy není nic lepšího. Jenže jak často si to můžeme dopřát? Většina z nás tak možná o víkendu na chatě nebo jednou za rok na dovolené.

Chodit naboso v našich podmínkách, i kdybychom se dokázali přenést pře posměch okolí, je prostě skoro nemožné. Tráva je jedna věc, ale rozpálený asfalt, střepy a nepořádek nám to nedovolí. Ale existuje alternativa k chození naboso: chození v takzvaných minimalistických nebo „bosých“ (barefoot) botách.

Začalo to během

K jejich vzniku přispěla rozhodující měrou vlna zájmu o běhání naboso, kterou rozpoutala knížka Run for life.

Sportovní průmysl, tedy hlavně velcí výrobci sportovní obuvi zavětřili nový trend a začali vyrábět boty, které sice noze poskytují ochranu před zraněním a chladem, ale zároveň zachovávají co nejvíc volnosti pro chodidla.

Možná jste je už někde viděli, a chodíte-li běhat, určitě je už znáte: patří k nim i známé „pětiprsťáky“. Každý prst má vlastní komůrku“ jako v rukavicích, vypadáte v nich jako Frodo, ale způsobily revoluci.

Naboso se chodí jinak

V „bosých“ botách se chodí jinak, bez ohledu na to, jestli mají oddělené prsty nebo ne. Především mají velmi tenkou a pružnou podrážku, která co neméně filtruje podněty z okolí.

Navíc jsou celkově širší než obvyklá obuv, aby umožnily noze roztáhnout se do šířky, je-li to třeba. A navíc nemají ani žádný podpatek, což je něco, na co si budete muset zvyknout, jestli se rozhodnete, že je vyzkoušíte. Naše často zkrácená Achillova šlacha bude protestovat.

Pro začátek opatrně

Zastánci „bosého“ obutí se z větší části rekrutují z řad rekreačních běžců, protože jsou to oni, kdo s tímhle fenoménem přichází nejčastěji do styku. Kdybyste chtěli začít běhat „naboso“, rozhodně na to jděte pomalu a opatrně.

Jestli vaše noha nebyl zvyklá chodit po světě bez bot, bude to nějakou chvíli trvat, než si zvykne. Svaly potřebují zesílit, noha se musí zpevnit, takže žádné velké běhání hned napoprvé se nedoporučuje. Radši dvakrát týdně, kratší trasy a postupně přidávat.

Minimalismus i do kanceláře

Minimalistické boty ale nejsou jen pro běžce a běhaly. Některé firmy už vyrábějí i boty do kanceláře a na trhu jsou i různé dětské botičky.

Pro orientaci je nejlepší porozhlédnout se po některém ze specializovaných obchodů, nebo se podívat na internetu (stačí zadat hesla „minimalistická obuv“ nebo „barefoot obuv“.

Související články
30.4.2025
Oči jsou okno do duše a umožňují vnímat krásy světa. Denně jim ale dáváme pořádně zabrat používáním mobilů a počítačů, namáháme je při čtení knih i sledování televize. Odpočinou si jen zřídka. Výsledkem je únava, pálení, suchost i zhoršování zraku. Pomohou účinná cvičení. Dobře poslouží jako první pomoc i ke zlepšení zraku. Při pravidelném praktikování se oči zvětší a rozzáří a vy budete působit
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
24.4.2025
Jen málokteré léky mají tak rozporuplnou pověst jako právě antidepresiva. A také kolem nich panuje spousta mýtů. Každý z nás se může ocitnout v náročné životní situaci, kterou nezvládá, například úmrtí blízké osoby, nepříznivý zdravotní stav, rozvod a podobně, a depresivní stavy jsou tu. A že je to někdy stav k nevydržení, potvrdí každý, kdo to zažil. Jenže mnozí se léčby antidepresivy z různých
22.4.2025
Asi tušíte, o čem bude řeč: O prokrastinaci. I když je to modní téma, rozhodně nejde o banalitu. Prokrastinace totiž není vznešenější slovo pro lenost. Už se vám to stalo? Máte spoustu práce, ale ne a ne se donutit ji zdolat. Napadá vás spousta argumentů, proč to nejde. Jak to, že člověk odsouvá své povinnosti nebo je vůbec nevyřídí? Práce za to nemůže Jedno je jisté. Důvody jsou v nás. T
10.4.2025
Nemusí to být ani tolik, ale jestli už se těšíte na jarní procházky nebo výlety, určitě se podívejte, jestli náhodou nepotřebujete nové boty. Je totiž nejvyšší čas, protože chvilku budete hledat ty pravé a musíte je přece trochu vyšlapat, než se vydáte na cesty. A podle čeho vybírat? Kam vás nohy povedou? Řiďte se tím, kde budete nejčastěji chodit. Protože základní výběr byste měli udělat podle
reklama
Šikovné tipy
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh […]
Růžičky na dárky, které nadělají spoustu parády
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až […]
Velikonoční dekorace: Vejce, kde ses tady vzalo?
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální […]
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
rezidenceonline.cz
Elegantní penthouse v lyžařském ráji
V srdci lyžařského města Aspenu v americkém Coloradu stojí dům, na jehož střeše se nachází rozlehlý luxusní byt, poskytující svým obyvatelům dokonalé místo k životu. Čistý a vzdušný interiér, plynule navazující na terasu, září teplem a třpytivým horským sluncem. Aspen, dnes velmi známé lyžařské středisko obklopené pohořím Rocky Mountains, vznikl původně jako místo těžby stříbra. Během devatenáctého století
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
epochanacestach.cz
Zoo Jihlava: Zvířecí svět uprostřed města
Zahrada, která vás vtáhne do světa zvířat a přírody – Zoo Jihlava je ideálním místem pro všechny, kteří hledají zážitky plné dobrodružství, poznání a zábavy. V srdci Vysočiny na necelých 10 hektarech se vydáte na expedici takřka celým světem. Více než 250 druhů zvířat a přes 1500 jedinců vytváří unikátní svět, kde si na své přijdou
Bez kapesníku ani ránu
nejsemsama.cz
Bez kapesníku ani ránu
Venku je už krásně teplo, a vy přesto pořád smrkáte a rýma vás ne a ne opustit? Nejspíš máte chronickou rýmu. Někdy se jen lehká viróza může protáhnout i na několik týdnů a vyústit v chronickou rýmu. Jak se s tímhle trápením co nejdříve poprat a co na chronickou rýmu zabírá? Rýmu, tu klasickou, dostane občas téměř každý. Může ji způsobit virová či bakteriální infekce, případně alergie. Většinou přejde
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
21stoleti.cz
Poprvé ve vzduchu: Když dinosaurus dostal křídla
Nově analyzovaná fosilie Archaeopteryxe, získaná Fieldovým muzeem v Chicagu v roce 2022, přinesla zcela nové poznatky o tom, jak se první ptáci naučili létat. Tento exemplář, původně pocházející z Bav
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
enigmaplus.cz
Lenin: mistrovské dílo balzamovačů, Nebo precizní podvod?
Rudé náměstí v Moskvě je 19. března 1934 plné návštěvníků, z nichž většina míří do mauzolea ruského komunistického politika Vladimira Iljiče Lenina (1870–1924). Společně s davem pomalu kráčí i 46letý
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
iluxus.cz
Luminox a FORCE BLUE spojují síly v ochraně světových oceánů
Hodinářská značka Luminox, které důvěřují příslušníci Navy SEALs i dobrodruzi, oznámila své oficiální partnerství s FORCE BLUE, jedinou neziskovou organizací na světě, která přeškoluje a nasazuje býva
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
skutecnepribehy.cz
Smrt ukázala, jak jsme si byly blízké
Našla jsem skrýš s fotografiemi. Zjistila jsem, že mě s babičkou spojuje symbol draka, který mě zavedl na novou životní cestu. Když mi zemřela babička, bylo nutné vyklidit její domek. Já si vzala na starost půdu, kam by se rodičům špatně dostávalo. Byla plná prachu a krámů, žádné poklady jsem nenašla. Až když jsem měla
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
epochalnisvet.cz
Mezinárodní den autismu: Nové naděje v léčbě díky pupečníkové krvi
Autismus je jako strašák společnosti. Zatímco podvědomě s sebou nese předsudky z předsudků, konkrétně už ovlivňuje schopnost dítěte komunikovat, navazovat vztahy a zapojit se do běžných aktivit. Někteří jedinci s poruchami autistického spektra (PAS) vykazují mimořádné schopnosti, například v matematice, jazycích nebo umění, jiní čelí výzvám, které komplikují jejich každodenní život. Právě dnes si připomínáme
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
nasehvezdy.cz
Bez léků se Locklear už nikdy neobejde
Doby, kdy po ní muži šíleli a ženy jí záviděly její výjimečnou krásu, jsou už k její smůle dávno pryč. Bývalá hvězda amerického seriálu Melrose Place Heather Locklear (63), která má za sebou tvrdý bo
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
epochaplus.cz
Od medúzy po houby: Když je jídlo hazardem se životem
Japonci si pochutnávají na jedovaté medúze ečizen kurage, na Jamajce zase riskují s nezralým ovocem ackee. A co teprve lesní houby, kde i v Česku může záměna skončit tragédií? Přečtěte si o pokrmech, které lákají svou chutí, ale mohou vás stát život. Ečizen kurage – je libo jedovatou medúzu? Ta chuť za riziko stojí, tvrdí
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
historyplus.cz
Japonci nedobyli Koreu ani na druhý pokus
Korejské námořnictvo utrpělo v bitvě u Pusanu strašlivý debakl, zbyla mu jen hrstka lodí. Admirál I Sun-sin, jemuž král opět svěřil nejvyšší velení, se přesto nevzdává. Znovu prokáže své výjimečné schopnosti. Střetne se s velkou japonskou přesilou a slavně zvítězí! Hospodařit na malém kousku půdy jako jeho otec nebude. Dospívající Hidejoši Tojotomi (1537–1598) z rodné
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč