Domů     Trouba jako hlavní pomocnice v kuchyni
Trouba jako hlavní pomocnice v kuchyni
od 29.4.2022

Tak přesně taková by měla být vaše pomocnice, která vám pomůže vykouzlit ty největší dobroty, na které se srdce směje a rodina těší.

Možná jste si právě řekli, že ta vaše stará trouba už není nic moc, také třeba nestejnoměrně peče, a i když to s ní umíte, rádi byste prostě nějaký jiný, novější model. Takže nastal čas vydat se na nákupy.

Ale než to uděláte, zjistěte si pár informací, abyste pak nebyli v obchodě zaskočeni. Znáte to, obchodník do vás hučí, jak je jeho zboží dokonalé, a vy máte pocit, že mluví čínsky.

reklama

A to ještě když nakupuje muž, většinou ho zajímají technické vychytávky, zatímco žena chce prostě vědět, jak to peče a co to umí, a zase až tak moc ji nezajímá, jak to ta trouba dělá.

Na co ji použijete

S tím souvisí například to, pro kolik lidí běžně připravujete jídlo. Jiné budou asi vaše představy, když bydlíte sami v malém bytě, a jiné, když pečete pro rodinu a kamarády jako o závod. Další, co potřebujete vědět, je, jaká jídla nejčastěji připravujete.

Pokud vám stačí klasika, nepotřebujete mnoho funkcí, ale jste-li tak trochu experimentátory, nebo se jimi brzo stanete, pak už potřebujete funkcí více. V tom případě si ale budete muset připlatit.

reklama

Další, neméně důležitou otázkou je, jestli chcete vestavnou, nebo volně stojící. Faktem je, že většina lidí se dnes přiklání k vestavěným modelům už proto, že zaberou méně místa. Výhodou pro vás bude, jestliže chcete zrekonstruovat celou kuchyň.

Tak si totiž můžete naplánovat přesné umístění spotřebiče. Pokud se vám ale do takové akce nechce, zvolte prostě volně stojící spotřebič.

Rozměry trouby

Určitě si je při výběru ohlídejte. Tady opravdu platí dvakrát měř. Rozměry vestavné trouby musí odpovídat prostoru v kuchyňské lince. Pomůže vám to, že součástí dodávky je vždy technický nákres pro instalaci s přesnými rozměry.

reklama

Na výběr máte od takzvaných trub kompaktních s výškou do 45 cm, po standardní trouby, které jsou vysoké zhruba 60 cm či více. Pozor ale na to, že šířka a hloubka bývá specifická pro každý model. Vnitřní objem trouby by měl být přímo úměrný vašim potřebám.

Menší objem se rychleji, a tedy i levněji vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase dovolí péct objemnější potraviny.

Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem do 45 litrů.

Pro menší rodiny by měly sáhnout po troubách s objemem 40 až 70 litrů.

Pro čtyř a vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.

Třída energetické účinnosti

Je to stejné jako u každého spotřebiče. Trouby většinou spadají do kategorie A, nebo dokonce A+ a samozřejmě platí, že čím vyšší třída, tím je trouba úspornější a zároveň efektivnější. Na štítku najdete také údaj o objemu (viz obr.).

Z čeho vybírat?

S klasickým ohřevem

Horní i spodní ohřev, a často i funkce grilování.

+ nízká pořizovací cena

+ dobrá regulace teploty

– nerovnoměrné rozložení tepla

– pečení pouze na jednom plechu

Horkovzdušné

Podobají se klasickým s tím rozdílem, že disponují více ventilátory, které lépe distribuují teplo a díky tomu dochází k rovnoměrnějšímu propečení pokrmu. Existují dva typy horkovzdušných trub:

S kruhovým topným tělesem (i ventilátorem) – jsou sice výrazně dražší, ale dokážou v celé troubě udržet stejnou teplotu, a tak zaručit rovnoměrné propečení pokrmu.

Pouze s ventilátorem – jsou levnější a méně efektivní, co se týče udržení stálé teploty a rychlosti pečení.

+ rovnoměrné pečení

+ pečení na více pleších zároveň

– vysušování pokrmu

Parní

Místo horkého vzduchu využívají k pečení, vaření nebo grilování páru, díky níž získáte lahodnější, šťavnatější a zdravější jídlo, které si zachová většinu vitaminů, minerálů a potřebných živin.

+ lepší vykynutí moučníků a nevysoušení pokrmů

+ regulace množství páry podle typu připravovaného pokrmu

+ příprava jídla i bez použití tuku

+ šetrná a zdravá příprava

+ rychlost pečení

+ univerzální využití

– vyšší pořizovací cena

Při výběru trouby je důležité se zamyslet nad tím, jaké funkce skutečně využijete. Obvykle totiž platí, že čím více funkcí, tím dražší spotřebič. Je proto zbytečné platit za něco, co vám k ničemu nebude.

Pokud pečete jen občas, s největší pravděpodobností vám postačí klasický horní ohřev, spodní ohřev, kombinovaný horní a spodní ohřev, případně gril.

Jestliže ale plánujete péct často, oceníte také 4D pečení, pečení v páře, rychlý ohřev nebo udržení servírovací teploty. Uživatelsky výrazně oblíbenou funkcí je také časovač (minutka).

Na co se soustředit při nákupu?

Jsou to zdánlivé maličkosti, na které byste se měli zaměřit, ale mohou vám pomoci v rozhodování. Tady je pár tipů:

Vnitřní světlo: Praktičtější jsou dvě, protože budete mít lepší přehled o stavu připravovaného pokrmu.

Dvířka: Podívejte se, jestli jsou dostatečně průhledná a jak se s nimi manipuluje. Větší počet vrstev skla může zabránit nadměrnému zahřátí vnějších částí. Dvě vrstvy jsou minimum, tři poslouží lépe.

Vnitřek trouby: Zkontrolujte boční teleskopické kolejnice a pojezdy.

Gril: Pokud ho trouba má, nechte si ho v prodejně předvést a sami si vyzkoušejte, jak se s ním zachází, protože jeho správné umístění do trouby bývá často problematické.

Ovladače: Pokud je trouba vybavena otočnými, je lepší, když je lze zasunout (snadnější údržba). Okolí tlačítek zvolte raději skleněné, na nerezu zůstávají otisky prstů.

Dotykové ovládání: Je potřeba ještě v prodejně vyzkoušet. Některé modely vyžadují poměrně silný stisk. Trouby s digitálním nastavením teploty jsou obecně přesnější než dřívější modely s mechanickým nastavením.

Funkce elektrických trub

Vyplatí se popřemýšlet, jaké funkce skutečně využijete, protože čím víc jich spotřebič má, tím bude cena vyšší.

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že všechno jde dopředu a to, na co jste před tím nemohli ani pomyslet, vás může nadchnout nebo povýšit vaše pokrmy do vyššího levelu. Tak se na některé pojďme podívat.

4D pečení (Four Flow) – víceúrovňové pečení, díky němuž můžete připravit až tři různá jídla najednou, aniž by došlo k prolnutí chutí nebo vůní (díky speciální cirkulaci vzduchu).

Infrapečení – speciální pečení s pomocí přídavného ventilátoru usnadňuje přípravu masa.

Programovatelné pečení – umožňuje nastavit přesný průběh pečení pro konkrétní pokrm (jednotlivé režimy můžete uložit do paměti spotřebiče).

MultiFlow 360° – díky speciální vnitřní konstrukci trouby je zajištěno rovnoměrné pečení,

rozmrazování – ideální pro šetrné rozmrazování potravin na pokojovou teplotu.

Pizza program – pomocí ventilátoru, kruhového a spodního ohřevu vykouzlíte skvělou pizzu.

Jet (rychlý ohřev) – velmi rychlé předehřátí, vynikající pro pečení moučníků.

Udržování servírovací teploty (Keep Warm) – vhodné také pro předehřátí talířů, sušení ovoce nebo kynutí těsta.

Dětská pojistka – brání dětem v otevření spotřebiče v průběhu pečení.

Ochlazování dvířek – ochrana proti popálení, mezi skla dvířek je speciálním ventilátorem vháněn chladný vzduch, který jejich povrch neustále ochlazuje na přibližně 40–60 °C.

WiFi – některé moderní chytré trouby umožňují komunikaci prostřednictvím WiFi, v aplikaci můžete sledovat přípravu pokrmu, navštívit můžete také webové stránky s novými recepty, zprávami ze světa nebo oblíbeným pořadem k vaření, který si na obrazovce pustíte.

Video recepty si promítnete přímo na dotykovou obrazovku dvířek, po skončení videa je trouba nastavena na pečení právě sledovaného receptu.

Čištění je důležité

A proto se u něj zastavíme. Technologie pokročila, a tak se zdá, že pouhé vytírání trouby hadříkem s trochou saponátu je minulostí.

Udělat nějak jako tabulku

Pyrolýza

Čištění pomocí horkého vzduchu. Spotřebič se při ní rozehřeje až na 500 °C, díky čemuž dojde k úplnému spálení všech nečistot, které se přemění na popel. Poté povrch (ideálně ještě lehce teplý) setřete navlhčeným hadříkem.

Čištění trvá 90 minut, ale je možné jej podle potřeby prodloužit. Během pyrolytického čištění jsou dvířka automaticky uzamknuta. Otevřít je můžete až po skončení procesu a v okamžiku, kdy teplota klesne na bezpečnou hranici.

Výhody

– dokonalé vyčištění

– žádné čisticí prostředky

– šetrnost k životnímu prostředí

Nevýhody

– časová náročnost (Obvykle stojí za to spouštět ji jen tehdy, když je trouba silně znečištěna. U některých výrobců je k dispozici vícestupňová pyrolýza.)

Katalýza

Katalýza je založena na absorpci nečistot a mastnoty výměnnými katalytickými vložkami ze speciálního pórovitého smaltovaného materiálu. Tyto vložky na sebe vážou nečistoty, které jsou při čištění odpařeny. Čištění probíhá při teplotě 200 °C po dobu 60 minut.

Výhody

– automatické provedení s programem vaření nad 200 stupňů

– úspora energie

– šetrnost k životnímu prostředí

Nevýhody

– po několika letech nutnost výměny katalytických stěn

– pronikání nečistot i za tyto stěny

Aquaclean

K čištění se používá hluboký plech naplněný vodou, umístěný uvnitř. Na troubě se zapne příslušný program, trouba se ohřeje a odpařovaná voda změkčí spálené zbytky jídla. Ty by pak měly být snáze odstranitelné. V tomto případě se však o samočisticí funkci mluvit nedá.

Výhody

– jednoduchý systém

– usnadnění ruční práce

Nevýhody

– dodatečná spotřeba energie při spuštění programu

– odstraňování nečistot ručně

1) Dobrá trouba vám přinese radost, ale koupit ji není jen tak.

2) Některé lze ovládat pomocí WiFi.

reklama
Související články
23.3.2023
Někdy je třeba uvařit z pár ingrediencí, prostě použít, jak se říká, co dům dal. Ale v tom jsou naše hospodyňky víc než dobré. Takže my přidáváme jen pár receptů pro inspiraci. Zapečená bulka s vejcem (4 porce) 4 bulky, 4 vejce, olivový olej, sůl, pepř, pažitka nebo petrželka 1) Bulky ve dvou třetinách nařízněte a část vydlabejte. Potřete olivovým olejem a rozklepněte do nich vejce. 2) Osolte
19.3.2023
Na první pohled mohou být některé výrobky z keramiky a porcelánu téměř k nerozeznání. Přesto jsou jiné. Jedná se o dva různé materiály, které se zpracovávají dvěma odlišnými způsoby. Jak to tedy s keramikou a porcelánem opravdu je? Jedno mají společné – jedná se o poctivou, ve většině případů ruční práci. Možná i proto jsou výtvory z obou materiálů tak oblíbené. Keramika Je plná slunce, větru
17.3.2023
Dřív se bez ní neobešel žádný sváteční oběd. A byla to milá tradice. Takže až budete přemítat, co upéci v neděli, volba je jasná. Citronová 120 g cukru, ½ citronu, 1 lžíce citronové kůry (bio), 150 g bílého jogurtu, 90 ml oleje, 1 prášek do pečiva, 200 g polohrubé mouky, 2 vejce, 1 vanilkový cukr, hrubá mouka na vysypání, tuk na vymazání 1) Z citronu vymačkáme šťávu. Celá velká vejce dobře vyš
14.3.2023
Máte chuť na něco sladkého? Připravte si panna cottu (čtěte pana kotu). Ingredience 2 kelímky smetany ke šlehání 1 kelímek smetany na vaření 1 vanilkový cukr nebo 1 vanilkový lusk 70 g moučkového cukru 5 plátků želatiny 2 hrsti mraženého ovoce 3 lžíce krupicového cukru Postup Do misky nalijte půl litru vlažné vody a nechte v ní rozpustit želatinu. Všechny smetany si nalijte do k
9.3.2023
Už naše babičky věděly, že je zelí ideální zimní zeleninou. Dodává tělu vitamin C i vápník a je v kuchyni všestranně využitelné. A navíc se dá připravit na spoustu způsobů. Zvláště kysané zelí byste měli mít na talíři právě teď v zimním období poměrně často. Díky mléčnému kvašení jsou v něm zachovány vitaminy a minerální látky. Je opravdu výborným zdrojem vitamínu C. Má spoustu skvělých vlastnost
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel