Domů     Trouba jako hlavní pomocnice v kuchyni
Trouba jako hlavní pomocnice v kuchyni
29.4.2022

Tak přesně taková by měla být vaše pomocnice, která vám pomůže vykouzlit ty největší dobroty, na které se srdce směje a rodina těší.

Možná jste si právě řekli, že ta vaše stará trouba už není nic moc, také třeba nestejnoměrně peče, a i když to s ní umíte, rádi byste prostě nějaký jiný, novější model. Takže nastal čas vydat se na nákupy.

Ale než to uděláte, zjistěte si pár informací, abyste pak nebyli v obchodě zaskočeni. Znáte to, obchodník do vás hučí, jak je jeho zboží dokonalé, a vy máte pocit, že mluví čínsky.

A to ještě když nakupuje muž, většinou ho zajímají technické vychytávky, zatímco žena chce prostě vědět, jak to peče a co to umí, a zase až tak moc ji nezajímá, jak to ta trouba dělá.

Na co ji použijete

S tím souvisí například to, pro kolik lidí běžně připravujete jídlo. Jiné budou asi vaše představy, když bydlíte sami v malém bytě, a jiné, když pečete pro rodinu a kamarády jako o závod. Další, co potřebujete vědět, je, jaká jídla nejčastěji připravujete.

Pokud vám stačí klasika, nepotřebujete mnoho funkcí, ale jste-li tak trochu experimentátory, nebo se jimi brzo stanete, pak už potřebujete funkcí více. V tom případě si ale budete muset připlatit.

Další, neméně důležitou otázkou je, jestli chcete vestavnou, nebo volně stojící. Faktem je, že většina lidí se dnes přiklání k vestavěným modelům už proto, že zaberou méně místa. Výhodou pro vás bude, jestliže chcete zrekonstruovat celou kuchyň.

Tak si totiž můžete naplánovat přesné umístění spotřebiče. Pokud se vám ale do takové akce nechce, zvolte prostě volně stojící spotřebič.

Rozměry trouby

Určitě si je při výběru ohlídejte. Tady opravdu platí dvakrát měř. Rozměry vestavné trouby musí odpovídat prostoru v kuchyňské lince. Pomůže vám to, že součástí dodávky je vždy technický nákres pro instalaci s přesnými rozměry.

Na výběr máte od takzvaných trub kompaktních s výškou do 45 cm, po standardní trouby, které jsou vysoké zhruba 60 cm či více. Pozor ale na to, že šířka a hloubka bývá specifická pro každý model. Vnitřní objem trouby by měl být přímo úměrný vašim potřebám.

Menší objem se rychleji, a tedy i levněji vytopí na požadovanou teplotu, vyšší zase dovolí péct objemnější potraviny.

Jednotlivec či pár si zpravidla vystačí s vnitřním objemem do 45 litrů.

Pro menší rodiny by měly sáhnout po troubách s objemem 40 až 70 litrů.

Pro čtyř a vícečlenné rodiny jsou vhodné trouby s objemem nad 70 litrů.

Třída energetické účinnosti

Je to stejné jako u každého spotřebiče. Trouby většinou spadají do kategorie A, nebo dokonce A+ a samozřejmě platí, že čím vyšší třída, tím je trouba úspornější a zároveň efektivnější. Na štítku najdete také údaj o objemu (viz obr.).

Z čeho vybírat?

S klasickým ohřevem

Horní i spodní ohřev, a často i funkce grilování.

+ nízká pořizovací cena

+ dobrá regulace teploty

– nerovnoměrné rozložení tepla

– pečení pouze na jednom plechu

Horkovzdušné

Podobají se klasickým s tím rozdílem, že disponují více ventilátory, které lépe distribuují teplo a díky tomu dochází k rovnoměrnějšímu propečení pokrmu. Existují dva typy horkovzdušných trub:

S kruhovým topným tělesem (i ventilátorem) – jsou sice výrazně dražší, ale dokážou v celé troubě udržet stejnou teplotu, a tak zaručit rovnoměrné propečení pokrmu.

Pouze s ventilátorem – jsou levnější a méně efektivní, co se týče udržení stálé teploty a rychlosti pečení.

+ rovnoměrné pečení

+ pečení na více pleších zároveň

– vysušování pokrmu

Parní

Místo horkého vzduchu využívají k pečení, vaření nebo grilování páru, díky níž získáte lahodnější, šťavnatější a zdravější jídlo, které si zachová většinu vitaminů, minerálů a potřebných živin.

+ lepší vykynutí moučníků a nevysoušení pokrmů

+ regulace množství páry podle typu připravovaného pokrmu

+ příprava jídla i bez použití tuku

+ šetrná a zdravá příprava

+ rychlost pečení

+ univerzální využití

– vyšší pořizovací cena

Při výběru trouby je důležité se zamyslet nad tím, jaké funkce skutečně využijete. Obvykle totiž platí, že čím více funkcí, tím dražší spotřebič. Je proto zbytečné platit za něco, co vám k ničemu nebude.

Pokud pečete jen občas, s největší pravděpodobností vám postačí klasický horní ohřev, spodní ohřev, kombinovaný horní a spodní ohřev, případně gril.

Jestliže ale plánujete péct často, oceníte také 4D pečení, pečení v páře, rychlý ohřev nebo udržení servírovací teploty. Uživatelsky výrazně oblíbenou funkcí je také časovač (minutka).

Na co se soustředit při nákupu?

Jsou to zdánlivé maličkosti, na které byste se měli zaměřit, ale mohou vám pomoci v rozhodování. Tady je pár tipů:

Vnitřní světlo: Praktičtější jsou dvě, protože budete mít lepší přehled o stavu připravovaného pokrmu.

Dvířka: Podívejte se, jestli jsou dostatečně průhledná a jak se s nimi manipuluje. Větší počet vrstev skla může zabránit nadměrnému zahřátí vnějších částí. Dvě vrstvy jsou minimum, tři poslouží lépe.

Vnitřek trouby: Zkontrolujte boční teleskopické kolejnice a pojezdy.

Gril: Pokud ho trouba má, nechte si ho v prodejně předvést a sami si vyzkoušejte, jak se s ním zachází, protože jeho správné umístění do trouby bývá často problematické.

Ovladače: Pokud je trouba vybavena otočnými, je lepší, když je lze zasunout (snadnější údržba). Okolí tlačítek zvolte raději skleněné, na nerezu zůstávají otisky prstů.

Dotykové ovládání: Je potřeba ještě v prodejně vyzkoušet. Některé modely vyžadují poměrně silný stisk. Trouby s digitálním nastavením teploty jsou obecně přesnější než dřívější modely s mechanickým nastavením.

Funkce elektrických trub

Vyplatí se popřemýšlet, jaké funkce skutečně využijete, protože čím víc jich spotřebič má, tím bude cena vyšší.

Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že všechno jde dopředu a to, na co jste před tím nemohli ani pomyslet, vás může nadchnout nebo povýšit vaše pokrmy do vyššího levelu. Tak se na některé pojďme podívat.

4D pečení (Four Flow) – víceúrovňové pečení, díky němuž můžete připravit až tři různá jídla najednou, aniž by došlo k prolnutí chutí nebo vůní (díky speciální cirkulaci vzduchu).

Infrapečení – speciální pečení s pomocí přídavného ventilátoru usnadňuje přípravu masa.

Programovatelné pečení – umožňuje nastavit přesný průběh pečení pro konkrétní pokrm (jednotlivé režimy můžete uložit do paměti spotřebiče).

MultiFlow 360° – díky speciální vnitřní konstrukci trouby je zajištěno rovnoměrné pečení,

rozmrazování – ideální pro šetrné rozmrazování potravin na pokojovou teplotu.

Pizza program – pomocí ventilátoru, kruhového a spodního ohřevu vykouzlíte skvělou pizzu.

Jet (rychlý ohřev) – velmi rychlé předehřátí, vynikající pro pečení moučníků.

Udržování servírovací teploty (Keep Warm) – vhodné také pro předehřátí talířů, sušení ovoce nebo kynutí těsta.

Dětská pojistka – brání dětem v otevření spotřebiče v průběhu pečení.

Ochlazování dvířek – ochrana proti popálení, mezi skla dvířek je speciálním ventilátorem vháněn chladný vzduch, který jejich povrch neustále ochlazuje na přibližně 40–60 °C.

WiFi – některé moderní chytré trouby umožňují komunikaci prostřednictvím WiFi, v aplikaci můžete sledovat přípravu pokrmu, navštívit můžete také webové stránky s novými recepty, zprávami ze světa nebo oblíbeným pořadem k vaření, který si na obrazovce pustíte.

Video recepty si promítnete přímo na dotykovou obrazovku dvířek, po skončení videa je trouba nastavena na pečení právě sledovaného receptu.

Čištění je důležité

A proto se u něj zastavíme. Technologie pokročila, a tak se zdá, že pouhé vytírání trouby hadříkem s trochou saponátu je minulostí.

Udělat nějak jako tabulku

Pyrolýza

Čištění pomocí horkého vzduchu. Spotřebič se při ní rozehřeje až na 500 °C, díky čemuž dojde k úplnému spálení všech nečistot, které se přemění na popel. Poté povrch (ideálně ještě lehce teplý) setřete navlhčeným hadříkem.

Čištění trvá 90 minut, ale je možné jej podle potřeby prodloužit. Během pyrolytického čištění jsou dvířka automaticky uzamknuta. Otevřít je můžete až po skončení procesu a v okamžiku, kdy teplota klesne na bezpečnou hranici.

Výhody

– dokonalé vyčištění

– žádné čisticí prostředky

– šetrnost k životnímu prostředí

Nevýhody

– časová náročnost (Obvykle stojí za to spouštět ji jen tehdy, když je trouba silně znečištěna. U některých výrobců je k dispozici vícestupňová pyrolýza.)

Katalýza

Katalýza je založena na absorpci nečistot a mastnoty výměnnými katalytickými vložkami ze speciálního pórovitého smaltovaného materiálu. Tyto vložky na sebe vážou nečistoty, které jsou při čištění odpařeny. Čištění probíhá při teplotě 200 °C po dobu 60 minut.

Výhody

– automatické provedení s programem vaření nad 200 stupňů

– úspora energie

– šetrnost k životnímu prostředí

Nevýhody

– po několika letech nutnost výměny katalytických stěn

– pronikání nečistot i za tyto stěny

Aquaclean

K čištění se používá hluboký plech naplněný vodou, umístěný uvnitř. Na troubě se zapne příslušný program, trouba se ohřeje a odpařovaná voda změkčí spálené zbytky jídla. Ty by pak měly být snáze odstranitelné. V tomto případě se však o samočisticí funkci mluvit nedá.

Výhody

– jednoduchý systém

– usnadnění ruční práce

Nevýhody

– dodatečná spotřeba energie při spuštění programu

– odstraňování nečistot ručně

1) Dobrá trouba vám přinese radost, ale koupit ji není jen tak.

2) Některé lze ovládat pomocí WiFi.

reklama
Související články
16.6.2024
Nebudeme vám radit takové banality, jako je vzít citron na vybělení pih nebo prstů zažloutlých od cigaret. Víme, že jste ženy dost zkušené na to, abyste mohly samy radit. Proto se vás pokusíme překvapit tipy, které jste určitě ještě nikde nečetly. Na zapálení grilu jsou úžasným pomocníkem pruhy sušené citronové kůry. Nejen že báječně chytají, ale navíc šíří i příjemnou vůni. Do myčky dejte v
13.6.2024
Meteorologové hlásí, že příští týden k nám dorazí to pravé letní počasí! Máme tu tedy to krásné období, kdy první zářivé plody lákají k utrhnutí. Nejdřív samozřejmě do pusy a potom? No přece něco dobrého uvařit a také něco uchovat pro strýčka příhodu. Kachní prsa s višňovou omáčkou (4 porce) 500 g kachních prsou, 150 g višní bez pecek, 100 ml sladkého červeného vína, mletý pepř, sůl, olivový ol
Trochu připomíná bramborovou kaši, ale chuť je úplně jiná. Servírovat ji můžete opravdu jako dip s topinkami, ale hodí se i jako příloha k rybám či pečené zelenině. Recept se vám hodí, i když jste uvařili víc brambor než sníte. Budete potřebovat 6 brambor, 6–8 stroužků česneku, ½ šálku olivového oleje, 2 lžíce červeného vinného octa, ½ šálku vody z brambor, sůl, pepř Postup 1) Uvařte brambory
Kdo má rád lehké pomazánky, v nichž je alespoň trochu masa, jistě ocení tuto variantu s tuňákem. Potřebujete 1 konzervu cizrny 1 konzervu tuňáka 2 lžíce sezamové pasty Tahini 2 lžíce olivového oleje ½ lžičky římského kmínu 1 stroužek česneku 1/2 citronu hrst čerstvého koriandru sůl, pepř čerstvou petrželku nebo list salátu 1 mrkev Postup Cizrnu slijte a nálev uchovejte. Tuňák
27.5.2024
Když zbude doma chleba, a stává se to často, není nic snazšího, než udělat topinky. Někdo dává přednost toustům, ale to je jedno, pravidla jsou skoro stejná. Udělat topinky přece není žádný problém, řeknete si. A už se těšíte, jak si na nich pochutnáte třeba s česnekem nebo k tataráku či s nějakou pomazánkou. Jenže co když se nepovedou? Možná děláte nějakou chybu. Navíc možností, jak udělat chutn
reklama
reklama
Šikovné tipy
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Noste brož jako šperk
Brože nikdy nevyšly z módy, jsou stále in. Nejčastěji vyniknou na klopě saka či kabátu, výraznější kousky pak můžete nosit i na šatech. Brož dodá oděvu eleganci a podtrhne váš styl. Prostě je to úžasný módní doplněk. A víte, že umí promlouvat také o tom, jak se cítíme? „Čtěte z mých broží,“ pronesla kdysi někdejší […]
Aby vám výstřih slušel
Roli hraje jak tvar výstřihu, tak správná péče o pokožku v dekoltu. Nemyslete si, že stačí vnady prostě jen odhalit. Poprsí výrazně ovlivňuje i celkový dojem z postavy a harmoničnosti proporcí. Své míry nezměníme, ale dojem můžeme hodně ovlivnit správně vybraným tvarem výstřihu. Víte, jaký vám nejvíce sluší? 3 univerzálně slušivé Široký kruhový výstřih je […]
Chce to novou barvu na vlasy? Řiďte se svým barevným typem
Nejslušivějšího dojmu dosáhnete odstínem přirozeně vycházejícím z vašeho barevného typu, takže bude ladit s odstínem pleti a očí. U kombinovaných typů je pak zásadní určit, jestli má pleť studený nebo teplý odstín, a podle toho vybrat teplý nebo studený odstín barvy na vlasy. Jarní typ: Vhodné jsou jemné teplé barvy od medové, přes skořicovou až po […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského