reklama

Než po zimě vyjedete autem

Řada našich čtenářek je řidičkami, a proto vám v tomto vydání přinášíme několik rad před začátkem jarní sezony, kdy je třeba auto připravit na další bezpečné kilometry v přírodě. Zima je pro každé vozidlo náročná po všech technických stránkách.

Dlouhé zimní stání vozu vůbec neprospívá. I když řada řidiček dnes jezdí autem i v zimě, v obou případech je třeba provést jarní údržbu a zkontrolovat provozní funkce auta. Každá zkušená a odpovědná řidička nechá auto tedy před zahájením sezony a pravidelných jízd zkontrolovat v odborném autoservisu, což vám prodlouží jeho životnost a zaručí vám to i bezpečnost v hustém provozu.

Čím začít?

Nejprve vyčistěte prostor ve voze, vyklepejte koberečky a interier vozu vysajte autovysavačem. Pokud máte vozidlo starší, zkontrolujte si v technickém průkazu, do kdy můžete vozidlo vůbec provozovat, aby vás jarní kontroly policistů na silnicích nezaskočily. Vozte s sebou zelenou kartu vaší pojišťovny.

Jak omývat vůz od zimních nánosů?

Poté přistupte k důkladnému umytí vozu a jeho podvozku, včetně dutin pomocí hadice a silného tlaku vody. Na očistu karosérie použijte kartáč nasazený na hlavici hadice. Takto bude vůz již lépe připraven před důkladnou očistou v automyčce. Pokud tak neučiníte, mohlo by se stát, že kartáče automyčky mohou poškrábat lak karoserie od zbytků nečistot na povrchu vozu.

Očistěte i prostor motoru, anebo to svěřte autoservisu.

Po zimě se také doporučuje očistit prostor motoru od směsi prachu a olejové mastnoty, to tedy pokud vůz nesvěříte do autoservisu, kde vám na vaši žádost prostor motoru prohlédnou, zjistí případné závady a zároveň očistí. Rovněž vám, pokud to bude potřeba, doplní i provozní kapaliny.

– Karoserii přeleštěte výrobcem doporučeným leštidlem. Na vosku rozhodně nešetřete, dobře ošetřená karoserie pak lépe odolává korozi.

– Před poslední vrstvou leštícího vosku, ošetřete drobné škrábance na laku, k čemuž slouží retušovací a opravné tužky.

Co nesmí chybět ve výbavě?

Povinné je tažné lano, trojúhelník a lékárnička. Pojistky již nejsou sice povinné, ale je dobré mít rezervní. V lékárničce musí být minimálně trojcípý šátek, škrtidlo a obvazová gáza. Před silniční kontrolou, pokud jste starší než 65 let, nezapomeňte, že musíte mít zdravotní prohlídku ověřující způsobilost řídit vozidlo.

– Po dlouhém zimním stání je dobré zkontrolovat stěrače a doplnit tekutinu na ostřikování. Poškozené gumičky stěračů mohou na jaře vytvářet na skle šmouhy a významně zhoršit viditelnost. Často je také nutné doplnit kapalinu do nádrže pro ostřikovače.

– Je dobré přezout na letní pneumatiky, nemáte-li celoroční univerzální, i když záhy na jaře se nic nestane, budete-li ještě 14 dní jezdit ještě na zimních. Ty by se vám však mohly později vlivem vrůstající venkovní teploty kolem 7 °C poškodit.

– Doporučuje se rovněž zkontrolovat stav elektrické baterie, po zimě mohlo dojít ke značnému úbytku, (zimní startování bylo pro baterii náporem) a zkontrolovat elektrolyt.

– V motorovém oleji se může objevit po zimě voda, proto je třeba zkontrolovat stav oleje – ten případně vyměnit nebo doplnit.

Co s brzdami?

Pokud při brzdění slyšíte, či cítíte mírné drhnutí, mohou být brzdy zanesené solí nebo zmrzlým prachem z brzdových destiček. Drhnutí ostatně obvykle způsobují právě ojeté destičky. Pokud cítíte, že brzdění není optimální, v žádném případě to nepodceňujte, mohlo by se vám to zle vymstít.

Zanesené brzdy totiž dovedou způsobit dosti těžké kolizní situace, neboť nemají potřebnou účinnost, a mají tudíž pak i delší brzdnou dráhu!

Nelitujte peněz na vyčištění v autoservisu, kde vás to přijde zhruba od 300 do 800 Kč.

Text: Alena Dlabačová, Foto: Shutterstock, PX FUEL

Štítky:
reklama

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Komentáře

Nenechte si ujít další zajímavé články

Domažlice, srdce Chodska
epochanacestach.cz

Domažlice, srdce Chodska

Město Domažlice a celá...
Le Chaton: Podzimní péče o pleť s leknínem a malinami
iluxus.cz

Le Chaton: Podzimní péče o...

Aby pleť po letním slunění vypadala dobře i...
Opravdu má Matonoha mladší milenku?
nasehvezdy.cz

Opravdu má Matonoha mladší...

Má doma krásnou manželku, ale...
Whistlerova matka: Skandální obraz spořádané ženy
epochaplus.cz

Whistlerova matka: Skandální...

Kdyby byla modelka Maggie spolehlivá,...
Skládačka jménem Bond: Kdo byl předlohou nejslavnějšího agenta?
epochaplus.cz

Skládačka jménem Bond: Kdo byl...

Tak jako jeho herecký představitel nemá jen jednu...
Jak se rozhoduje buňka?
epochalnisvet.cz

Jak se rozhoduje buňka?

Prestižní evropský grant – ERC...
Pozoruhodný svět vyder
21stoleti.cz

Pozoruhodný svět vyder

Je známo, že polovodní savci jsou velmi...
V mexických pralesích údajně obchází nebezpeční démoni
enigmaplus.cz

V mexických pralesích údajně...

Ve folkloru středního Mexika se vyskytují nebezpečné...
Tichomořské sídlo Matta Damona
rezidenceonline.cz

Tichomořské sídlo Matta Damona

Poprvé za celá desetiletí se věhlasný...
Italská sekaná s paprikami a olivami
tisicereceptu.cz

Italská sekaná s paprikami...

Když se řekne sekaná, vybaví se nám nejspíše...
Plánuje se Soukupem brzy založit rodinu?
nasehvezdy.cz

Plánuje se Soukupem brzy...

Vztah AGÁTY...
Mám dítě, ale ne muže
skutecnepribehy.cz

Mám dítě, ale ne muže

Už jako malá jsem si přála mít...
0 shares