Mysleli jsme si, že je to nemoc minulosti, že jsme nad ní vyhráli, vždyť máme očkování a léčbu. Jenže poslední dobou se zdá, že toto vítězství může být vratké.
Proč? Podcenili jsme nemoc, která se lidstva držela od starověku. A v chudých zemích stále ještě drží, TBC je stále nejrozšířenější bakteriální infekcí světa. Domníváte se, že za to mohou přistěhovalci? Berte to takhle:
Kdyby naše očkování skutečně chránilo a léčba pomáhala, pak by bylo setkání s nakaženým člověkem nepodstatnou epizodou. Jenže očkování proti TBC ztratilo svou sílu a bakterie získala na odolnosti.
Zastaralé očkování
Za riziko, že se tuberkulóza rozšíří znovu i u nás a v okolních zemích, si můžeme sami. Vakcína, kterou se očkuje, je zastaralá, nová se nevyvíjela, neboť se mělo za to, že díky dobrému hygienickému standardu se už nemoc nemůže masově rozšířit.
Navíc se ukázalo, že očkování zastaralou a málo účinnou živou látkou představuje větší rizika než přínos. Proto bylo před několika málo lety zrušeno povinné přeočkování jedenáctiletých dětí a poté i plošné očkování novorozenců.
Pro ty to znamenalo zbytečnou zátěž organismu, zrušením se naopak získal prostor pro aktuálně potřebnější očkování, jakým je např. vracející se černý kašel.
Dnes se tedy očkují jen novorozenci z přesně určených rizikových skupin, které by mohla tuberkulóza ohrožovat, např. u rodičů pocházejících z rizikových oblastí.
TBC se nevzdává
Bakterie Mycobacterium tuberculosis, která nemoc vyvolává, je přizpůsobivá a zdaleka ne poražená. Těží také z lidské nedisciplinovanosti při léčbě, která je dlouhodobá, trvá nejméně 6 měsíců a léky je třeba brát zodpovědně po celou tu dobu.
Vysazení z důvodu „mně už přece skoro nic není“ vede k posílení bakterií, které dosavadní léčbu přežily. Přesně tímto způsobem se vedle běžných mykobakterií vyvinuly velmi odolně (multirezistentní) kmeny, které lékům vzdorují.
Ošizená léčba
Podobně se je podařilo vypěstovat při léčbě, kdy z ekonomických důvodů chybí plná sestava předepisovaných léků, což se spojuje s východoevropskými lokalitami. Proti tuberkulóze se totiž podává kombinace čtyř silných antibiotik, která se vzájemně doplňují.
To umožňuje snížit dávkování jednotlivých látek a tím i negativní dopad, který při dlouhodobém podávání při léčbě tuberkulózy na organismus mají. Pokud ale některý z přípravků chybí, léčba podporuje zvýšení odolnosti původce tuberkulózy.
Oslabená imunita
To je další problém, který nahrává návratu zdánlivě vymizelých infekcí. Velké rozšíření imunitních poruch u dětí i u nás dospělých, zejména u žen, vytváří vhodný terén pro rozvoj těžkých infekcí.
Potíže se slabou obranyschopností mají i lidé vyššího věku a pak ti, kteří nadmíru pijí alkohol.
Máme se bát?
Nedostatečnou ochranou proti tuberkulóze kvůli neúčinnému nebo chybějícímu očkování mohou trpět až tři čtvrtiny evropské populace. Reálně se tedy nemocí lze nakazit, přičemž nejvnímavější k ní jsou malé děti.
Na co si tedy dávat pozor?
Stále platí, že rizikovým prostředím jsou špatné hygienické podmínky, což se týká hlavně lidí bez domova, kteří o své nemoci nemusí ani vědět.
Riziko místního prostředí bychom si měli zjistit také před odjezdem na dovolenou, konkrétní informace mají centra cestovní medicíny.
Infekce se šíří jemnými kapénkami, a to nejen při kašli, ale také při mluvení. Udává se, že pro nákazu je kritický blízký kontakt s nemocným v délce 5 – 8 hodin. A nemusí to být kontakt nepřetržitý, ale i kratší opakovaný.
Kapénky s původci nemoci zůstávají v nevětraných prostorách ve vzduchu delší dobu, takže k přenosu není nutný bezprostřední kontakt s nemocným člověkem.
Nákazu nemusíte poznat
Nemoc se totiž rozvíjí plíživě a delší dobu, takže si pak potíže nemusíte vůbec spojit s pobytem v rizikovém prostředí před delším časem. Příznaky navíc mohou být neurčité, ne pouze kašel.
Projevy tuberkulózy:
bolesti v hrudníku
dlouhodobá únava
schvácenost
noční pocení
hubnutí bez příčiny
Tip: Pokud vás trápí kašel mimo období sezonních viróz a trvá déle než tři týdny, určitě s ním zajděte k lékaři. Může to být nejen TBC, ale i další závažná onemocnění.
Vyšetření přinese jistotu
Při podezření na tuberkulózu vás lékař v první řadě odešle na snímkování plic. Vedle toho se provádí podrobné laboratorní vyšetření, které je nebolestivé, jde především o sbírání sekretu uvolňovaného při kašli.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock