Domů     Světlana Witowská: Nesnáším žehlení košil
Světlana Witowská: Nesnáším žehlení košil
22.4.2020

Světlana Witowská žije na plno. Vstává ve tři čtvrtě na čtyři ráno, už v šest ji můžete vidět na televizní obrazovce. Zbytek dne patří rodině, dvouapůlročnímu Filipovi, třináctiletému Viktorovi a dalším třem dětem jejího manžela (13, 10 a 7 let)…

K tomu ráda čte, cvičí a vaří. Evidentně je spokojená.

V kolik chodíte spát?

Jedna věc je, v kolik ulehnu a v kolik skutečně usnu. Někdy mi to vyjde a ulehnu dřív, dřív než v jedenáct mi to ale vyjde málokdy. Filip chodívá spát třeba až v půl desáté večer, takže dřív než v půl desáté se do postele nedostanu nikdy.

A musím být hodně unavená, abych usnula v půl jedenácté. Já vůbec nejsem ranní ptáček, klidně bych dokázala být vzhůru do čtyř do rána a pak spát celý den. To ale teď nemůžu. Mám to otočený.

Sada pamětních mincí, aby Filip, až vyroste, věděl, čím platili jeho rodiče, když se narodil.
Sada pamětních mincí, aby Filip, až vyroste, věděl, čím platili jeho rodiče, když se narodil.

Kdo ráno hlídá Filípka?

Jednou týdně chodí do školky a to ho vypravuje tatínek. Já připravím vše potřebné a tatínek to zvládne. A na ostatní dny se k nám vždy nastěhuje moje maminka. Ono to ale není zas tak strašné. Když ráno odcházím, on spí, probudí se v osm a v jedenáct jsem doma.

Spíš si říkám, jestli se ráno neprobudil a co tam s ním tatínek asi tak zažívá. Párkrát se mi stalo, že jsem ho slyšela, jak za mnou volal: „Maminko, maminko!“ A tatínek ho chlácholil slovy:

„Maminka jde do práce, chlapi ještě spinkaj.“ To se za ten rok stalo asi dvakrát.

Fotbalová kartička mého syna Viktora. Hraje fotbal a každý rok má novou.
Fotbalová kartička mého syna Viktora. Hraje fotbal a každý rok má novou.

Na svých bedrech nemáte jen péči o malého Filipa, ale taky o třináctiletého Viktora a tři děti svého manžela. Vypadá to, že jste hodně velká rodina. Jak to u vás vypadá?

Viktor je jeden týden u nás a jeden týden u jeho táty (sportovní komentátor Robert Záruba), se kterým ho máme ve střídavé péči. A kluci jsou u nás každou středu a jednou za 14 dní o víkendu. Takže tak 11 dní za měsíc jsou u nás.

Samozřejmě s námi jezdí na dovolenou, tráví s námi Vánoce. Když jedeme na dovolenou, jsme jako Hujerovi z filmu Marečku, podejte mi pero. Jsme opravdu velká rodina.

Jste obklopena samými mužskými. Necítíte se ve vyloženě mužském kolektivu sama? Nechtělo by to holčičku?

Ta už nebude. Mám ale dvě neteře a ten nedostatek holčiček přímo v naší rodině si kompenzuji na nich.

Soška bohyně plodnosti. Dostali jsme ji od známých a do roka se nám narodil Filípek.
Soška bohyně plodnosti. Dostali jsme ji od známých a do roka se nám narodil Filípek.

Cítíte se dobře obklopena tolika dětmi? Z jak velké rodiny pocházíte vy?

Z normální, jsme dvě holky. Už jsem si zvykla. Oni jsou už velmi samostatní, pohrají si mezi sebou, v baráku se jakoby rozprostřou. Já jsem pro ně důležitá snad jen na jídlo.

Co jim vaříte?

Nejraději mají špagety, rizoto, pečená masa s omáčkami a knedlíky. Klasická česká jídla, a to ve velkém množství. Oni jsou dost rozjedení. Nedávno jim máma smažila palačinky – usmažit 64 palačinek, které snědli, trvalo 3 hodiny. Ke svíčkové snědí 49 knedlíků.

Všechno už dělám v papiňáku. U jednoho stolu se ale scházíme jednou za čtrnáct dní. Kdyby to bylo každý den, tak bych asi nemohla chodit do práce.

Není tomu tak dávno, co jste se přestěhovali do nového domečku. Už si připadáte jako paní domu?

Samozřejmě. Stěhovali jsme se krátce po Filípkově narození, když jsme zjistili, že se do našeho starého bytu nevejdeme. Tak jsme ve stejné čtvrti, kde jsme bydleli před tím, koupili domek, zrekonstruovali jsme ho a už si v něm rok a půl bydlíme.

Elektronická čtečka. Ta se mnou chodí všude. Mám v ní všechny své oblíbené knihy.
Elektronická čtečka. Ta se mnou chodí všude. Mám v ní všechny své oblíbené knihy.

Také jste při rekonstrukci přiložila ruku k dílu?

V té době se nám narodil Filípek, takže já to vždy maximálně přijela s kočárkem okouknout. Ale protože tomu vůbec nerozumím, tak jsem se vždycky jen podívala, jestli dělníci pracují. Pracovali, takže to bylo v pořádku.

Určitě jste ale měla nějakou představu, jak by domek ve výsledku měl vypadat…

Měli jsme představu v podobě počtu místností, koupelen a záchodů, kterou jsme předložili architektovi a ten ji zcela naplnil.

Má oblíbená rajčatová polévka.
Má oblíbená rajčatová polévka.

Nábytek jste si pořizovali nový, nebo jste ho jen přestěhovali ze starého bytu?

Ten jsme si vzali ze starého bytu. Při počtu pěti dětí jste dosti pod tlakem a nemá smysl kupovat nic nového. Možná až budeme sami, tak si něco nového koupíme. Jenom klukům jsme kupovali nový pokoj, nové postele a udělali jsme si novou ložnici. Každý má třeba v rámci ložnice svou vlastní šatničku.

Pálivé bonbony. Připomínají mi Ameriku, protože jsme si je koupili v New Yorku. Manžel mi je vozí ze služebních cest.
Pálivé bonbony. Připomínají mi Ameriku, protože jsme si je koupili v New Yorku. Manžel mi je vozí ze služebních cest.

Už jste se zabydlela? Cítíte se tam jako doma?

Už tam bydlíme přes rok rok a ano, cítím se tam doma. Chvíli mi to ale trvalo. Nejdéle jsem si asi zvykala na troje schody – máme sklep a dvě patra. Zpočátku jsem pořád lítala po schodech nahoru a dolů. S batohem na zádech a s dítětem v náručí.

Pak mi kamarádka poradila, že si mám věci postupně odkládat na schody a pak je přemístit najednou. A tak to dělám dodnes.

Jaký máte vztah k domácím pracem?

Beru je jako nutnost, ale moc je nemusím. Nesnáším žehlení košil. Naštěstí mám paní, která k nám jednou za týden chodí uklízet. Raději čas věnuju něčemu, co mě baví, než, abych uklízela a žehlila. A tu holčinu, která k nám chodí, to naopak baví.

Z květin mám nejraději chryzantému.
Z květin mám nejraději chryzantému.

Máte toho na svých bedrech opravdu hodně. Jak odpočíváte?

Odpočívat chodím do fitka, odpočívám tedy aktivně. To mě pořád baví. A ráda spím a čtu.

Co teď čtete?

Samé detektivky, které mě dokáží tak vtáhnout do děje, že i zapomenu na to, že mám druhý den ve čtyři vstávat. Nedávno jsem se takto přistihla v půl druhé ráno. Knížku dokážu přečíst za dva dny.

Tenisky. Moc ráda cvičím a bez nich by to snad ani nešlo.
Tenisky. Moc ráda cvičím a bez nich by to snad ani nešlo.

Jakou máte teď rozečtenou?

Teď mám rozečtenou jednu poměrně drsnou od spisovatelky Mo Hayder. Knížky jsou opravdu mou slabostí. Poté, co jsme z kufru při cestě na dovolenou několikrát museli kvůli nadváze vyndavat mé knihy, koupil mi manžel čtečku. To je skvělá věc. Vejde se do ní spousta knížek a nic neváží.

Světlana Witowská Zárubová ve zkratce

– Narodila se 6. 1. 1973, vystudovala Právnickou fakultu v Praze, pracovala v Mladé frontě Dnes, ČTK, ČT, na Primě a v současné době v ranních zprávách Studia 6 České televize.

– Byla vdaná za sportovního komentátora Roberta Zárubu, se kterým má 13letého syna Viktora.

V roce 2010 se provdala za Petra Witowského a v dubnu o rok později se jí narodil syn Filip.

Svíčková Wellington (suroviny upravené dle chuti našich dětí)

Vepřovou panenku osolíme a opepříme, pokapeme olivovým olejem, do masa vetřeme worchestrovou omáčku a zabalené v potravinové fólii necháme 2 hodiny odležet v chladnu. Pak panenku opečeme ze všech stran v rozpáleném oleji a potřeme hořčicí.

Mezi tím si připravíme dušený špenát. Na potravinovou fólii poklademe plátky parmské šunky, na ni přidáme špenát a rozetřeme tak, aby se do něj pomocí fólie dala zabalit celá vychlazená panenka. Špenát by neměl nikde protéct.

Vyválené listové těsto si připravíme na plech a zabalíme do něj panenku obalenou v šunce a špenátu. Těsto nahoře propícháme vidličkou a potřeme žloutkem.

V předehřáté troubě na 200 °C pečeme 35-40 minut (za chvíli teplotu snížíme na 180), pak necháme 15 minut odpočinout mimo troubu a můžeme podávat. My to doma jíme bez přílohy.

Text: Jana Tržilová, foto: Dan Zahrádka, za líčení děkujeme pražské Škole líčení Surface, www.surfacemakeup.cz

Předchozí článek
reklama
Související články
1.4.2024
Eva Hrušková a Pavel Mészáros stvořili zajímavé ohlédnutí za 50 lety od narozenin Popelky. Je to neuvěřitelné, ale s touo stále krásnou herečkou se můžete setkávat na různých akcích. Třeba na představení HOVORY W v Radiocafé  na pražských Vinohradech. Asi nikdo z těch, kteří se účastnili natáčení Popelky tehdy netušil, že se ta černobílá televizní pohádka stane legendou. Vznikala v době, která
19.3.2024
Kluk od Bohumína. Herec Národního divadla. Hraje kupř. prince, který kvůli úkladům mladšího bratra ztratil paměť, v pohádce Korunní princ. Také slyšíte to jeho překvapené: „Dobrý den...?“Je bytostný optimista, říká o něm jeho žena. Hlavně je však spokojený táta… Na dětství vzpomíná rád. Narodil se sice v Bohumíně, ale po pár letech – a odchodu otce – se s maminkou přestěhovali k prarodičům na ven
6.3.2024
Hostem pravidelného talk-show HOVORY W moderátorské dvojice Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, který už více než dva roky baví publikum rozhlasové kavárny Radiocafé na Vinohradské třídě v Praze, byl letos hostem herec Národního divadla Jiří Štěpnička. Přestože pořad je plný humoru, dochází i na vážná témata. Štěpnička samozřejmě zavzpomínal i na své pohnuté dětství, kdy jeho maminka, pr
24.2.2024
Oblíbený herec Václav Vydra byl opět hostem zábavné talk show Hovory W, s níž už několik let baví své diváky jeho protagonisté Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros, kteří svůj pořad nejen moderují, ale rádi si i zazpívají za pravidelného doprovodu klavíristy a skladatele Karla Štolby. „A za to Husovo osvobození tehdy mohli pánové Voskovec a Werich“, vzpomínal na svého slavného hereckého př
14.2.2024
Spontánní i nejistá, optimistická, ikskrát denně připravená se pro něco nadchnout. V jednom rozhovoru podotkla: „Jsem takové šťastné pako, které letí životem…“ Jedna z opor hereckého souboru Národního divadla a také už trojnásobná babička! Češka, Pražačka křtěná Vltavou se slovenskými kořeny, hrdá občanka Prahy 6. Těmi kořeny jsou myšleni samozřejmě rodiče, kteří byli oba Slováci. Tatínek v Pra
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn