Domů     Ukradené dětství…
Ukradené dětství…
22.4.2020

Děti, hlavně dívky, dnes dospívají až příliš rychle. Od batolecích capáčků k botám na podpatku je v západním světě, jehož jsme součástí, stále kratší krok. Jenže předčasná dospělost s sebou nese rizika.

Máte pocit, že kdysi, když my jsme byli malí, bylo dětství jiné, lepší? Možná že na tom opravdu bude víc než jen zrnko pravdy. Dětství se skutečně mění a dnešní děti to nemají zdaleka tak jednoduché, jako jsme mívali my.

Jsou už od malička vystaveny tlaku okolí na to, aby se co nejrychleji zařadily do pomyslného závodu o to, kdo bude lepší a úspěšnější.

Do ringu už v plenkách

Začíná to doslova už pár týdnů po narození: děti jsou sledované ostřížím zrakem, porovnávané s ostatními, a rodiče dělají, co mohou, aby jejich potomek „nezaostával“ za sousedovic Maruškou nebo bratrancem Jendou.

Plavání pro miminka, speciální hračky, bez kterých by dítě nejspíš utrpělo nenapravitelné duševní škody, normy a srovnávání, kam se podíváme.

Šestileté slečny

Bohužel, tenhle trend s tím, jak děti rostou, nijak nepolevuje, spíš naopak. A nese s sebou stres a především nový fenomén:

děti, tlačené ze všech stran k výkonům a zasypávané okolím informacemi o tom, jaké mají být a jak se mají chovat, začínají dospívat příliš rychle. Platí to především pro dívky, chlapci přece jen bývají trochu pomalejší. Naštěstí pro ně.

Málo času na dětství

Dětem chybí to nejcennější, co v dětství potřebují – dostatek času na to být dětmi.

Holčičky dospívají ve věku, kdy si generace jejich maminek a babiček ještě hrála s panenkami, a v době, kdy většinu z nás ještě ani nenapadlo, že by se nám ti otravní kluci ze třídy mohli líbit, už řeší, kdo s kým chodí a kdo se s kým rozešel.

Možná to na první pohled vypadá jako docela zábavná záležitost, ale dětem to, čemu se říká předčasná sexualizace, rozhodně škodí.

Dávno žádná výjimka

Slovo sexualizace jsme kdysi mohli zaslechnout jen v souvislosti se sexuálním zneužíváním dětí. Když je dítě předčasně sexualizované, znamená to, že mu někdo vnutil sexuální identitu dřív, než na to bylo zralé.

Když dnes chcete vidět, jak vypadá předčasná sexualizace v praxi, stačí se zajít podívat na nějakou základní školu.

Potřebujeme vlastní tempo

Sexuální dozrávání přijde s pubertou samo, úplně samozřejmě, a když má dítě dost času a prostoru, dojde k dospělosti vlastním tempem. Přes všechen tlak na výkon je jedno jisté – jednotlivé fáze lidského vývoje nemůžeme ani urychlit, ani přeskočit.

Jediné, co se stane, když se nám nepodaří ochránit dítě předčasným vstupem do dospělosti, je, že ho ochudíme.

Kde končí hra?

Je jasné, že skoro každá holčička si někdy zkouší, jaké to je, když se namaluje „jako velká“ a oblékne se do maminčiných šatů. Klopýtání v botách na podpatku, které vytáhla mámě ze skříně, nemá s předčasným dospíváním nic společného.

Zato když se osmileté holčičky prohlížejí před zrcadlem a hledají, kde mají jaké „špeky“ navíc, a dvanáctileté dívky se vyznají v make-upu jako profesionální vizážistky a denně se líčí, jinak by nevyšly na ulici, je to problém.

Dětství podle televize

Média, u dětí kolem puberty hlavně televize, jsou hlavním viníkem toho, že máme kolem sebe místo dětí často „malé dospělé“. Děti tráví před televizí spoustu času, v mnoha rodinách daleko víc než s rodiči.

Používají televizi jinak než my – děti se podle ní učí, jaké chování je normální. Když se na to podíváme z téhle perspektivy, možná se vyděsíme, a úplně právem.

Sexy školačka ze třetí A

Malým holčičkám se dnes vnucuje představa, že to, na čem doopravdy záleží, je být přitažlivá a především „sexy“. Co to vlastně být sexy znamená, o tom bude mít osmiletá školačka jen těžko nějakou reálnou představu.

Možná odpoví, že být sexy znamená „líbit se klukům“. A k tomu patří vyzývavě se oblékat a chovat se tak, jak vidí v televizi. A rozhodně se nenechat nachytat s plyšákem nebo jinou „hračkou pro mimina“ v ruce.

Být jako ostatní

Sotva odrostou včelce Máje a Krtečkovi, vstoupí jako diváci do světa sitcomů a filmů, kde je běžné násilí, šikana, posměch a hrubost.

Zní to mravokárně, ale je to tak – děti se setkávají se realitou, ve které se dívky chovají ve srovnání s chlapci přehnaně provokativně, důležité je dokonalé tělo a sexualita.

Tohle poselství o tom, že kdo není sexbomba a v patnácti ještě nechodí s klukem, je úplně k ničemu, podporují i časopisy pro náctileté, hudební klipy a reklama.

Záludná reklama

Reklama je vůbec ošemetná záležitost. Je samozřejmě otravné, že po nás děti pod jejím vlivem zpravidla chtějí úplné hlouposti za spoustu peněz. Daleko nebezpečnější je reklama kvůli tomu, na jakém principu funguje:

aby vás „dostala“, musí vás nejdřív znejistit, zneklidnit a probudit v nás nespokojenost. Pubertální dívka musí nejdřív z reklamy získat pocit, že je na ní něco špatně. To, jak vypadá, jakou má postavu, pleť, vlasy, jak působí na kamarády…

a potom teprve přijde druhá část, kdy jí reklama nabídne, jak z toho ven. Jasně, když si koupíš tenhle šampon, tyhle boty a budeš se chovat tak, jak vidíš, bude to dobré. Důležité je, jak vypadáš!

Push-up pro batole?

Předčasnému uvedení dětí do světa dospělé sexuality nahrávají i velké obchodní řetězce s oblečením. Oblečení a kosmetika odkazující na ženskou sexualitu se nabízí pro stále mladší děti.

Popravdě je dost těžké koupit dívce na prvním stupni základní školy oblečení, které by odpovídalo jejímu věku. Zato ale pořídíte push-upku pro sedmileté dítě a tričko se sexy výstřihem…

Text: Kateřina Rodná

Foto: Shutterstock

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
13.4.2024
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou přiměřeně svému věku. Být průtočným jezírkem V
12.4.2024
Někdy je to zkrátka vrozená kondice nervové soustavy, ale mnohdy se za nervozitou skrývají jiná onemocnění. Úleva při správném léčení tedy může být dvojnásobná. Vnitřní neklid dá zabrat nejen nervóznímu člověku, ale stejnou měrou i jeho okolí, zejména těm nejbližším. Psychické napětí se často ventiluje vztahovačností, útočností, ale i hektickou činorodostí nebo uzavřeností. Vztahy v rodině tím zn
10.4.2024
A to během šesti týdnů: Stačí k tomu úprava večerních rituálů a nácvik jednoduchých technik. Za potíže se spánkem mohou někdy zdravotní problémy a ty je samozřejmě třeba řešit s lékařem, většinou jsou však příčinou jen špatné návyky či přímo zlozvyky, které oddalují a kradou spánek. Dobrou zprávou je, že s trochou snahy a vytrvalosti je můžeme natolik změnit, že spánku už bránit nebudou. Zkuste
3.4.2024
Mozek je přirozeně hravý a nejvíce ho ubíjí rutina. Tedy když jeden den probíhá jako druhý a žádné nové výzvy nepřicházejí. Čelit tomu přitom můžete i maličkostmi. Prostě udělejte něco jinak nebo zkuste nacvičit novou dovednost. Začněte cvičit svou méně šikovnou ruku. Jste praváci? Pak si zkuste vyčistit zuby nebo se učesat levou rukou. U leváků samozřejmě naopak pravou. To je ale jen jedna z řa
2.4.2024
Probiotika v našem povědomí zakotvila jako přírodní prostředek pro zlepšení imunity. Tím skutečně jsou. Mnohem méně se ale ví, že je to jen jedna z jejich mimořádných schopností. Střevo obývá kolem 400 různých typů bakterií a ideální je stav, kdy převažují ty prospěšné, což jsou hlavně laktobacily a bifidobakterie. Ty svým metabolismem vytvářejí prostředí, které nesvědčí škodlivým bakteriím, a
reklama
reklama
Šikovné tipy
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn