Domů     Tajemství granátového jablka
Tajemství granátového jablka
3.3.2021

Kdyby Eva podala Adamovi v ráji tenhle rudý plod, mělo by to svůj význam. Je totiž symbolem plodnosti, ale nejen jí.

Granátové jablko si postupně nachází cestu i na náš stůl, ale mnohdy slouží jen jako dekorace, což je opravdu škoda. Obsahuje totiž spoustu minerálů a vitaminů a také tolik důležité oxidanty.

Co všechno dokáže?

Doplní živiny

1 šálek semínek granátového jablka poskytne tělu 30 % denní dávky vitaminu C, 36 % vitaminu K, 16 % vitaminu B9 a 12 % draslíku.

Snižuje tlak

Konzumujete-li pravidelně šťávu, sníží se vám krevní tlak během 2 týdnů na normální hodnotu.

Srdce

Redukuje cholesterol, a tak pomáhá cirkulaci krve. Snižuje riziko infarktu.

Zažívání

Příznivě ovlivňuje zažívací trakt – přináší úlevu při průjmech, střevních katarech, žaludečních vředech, nadýmání, poruchách trávení, zánětech žaludku a střev, při překyselení a žaludeční kýle.

Detox

Podporuje činnost jater, regeneruje krev, podporuje oběh tekutin v těle a tím i funkci ledvin. (Doporučuje se při zvýšené koncentraci kyseliny močové v krvi, obezitě, vysokém tlaku a ledvinových chorobách. Vždy je však třeba zvýšené opatrnosti a dohledu lékaře).

Záněty

Působí protizánětlivě a antisepticky, zejména při zánětech hltanu, lebečních dutin a chronických hnisavých zánětech ucha.

Péče o zuby

Šťáva pomáhá snížit zubní plak a chrání proti chorobám dutiny ústní.

Klouby a pohybové ústrojí

Blokuje enzymy, které přispívají k degeneraci chrupavky při artritidě.

Paměť

Pomáhá udržovat paměť v kondici a je prevencí proti Alzheimerově chorobě.

Diabetes

Toto ovoce mohou s výhodou jíst diabetici, protože nezvyšuje množství cukru v krvi.

Proč granátové?

Granátové jablko neboli marhaník je plod granátovníku (Punica granatum). Jde o keř nebo strom, který dosahuje výšky až 6 metrů a dožívá se až 200 let. Patří mezi starobylé rostliny, jež mořeplavci rozšířili přes Persii a Přední Asii do celého Středomoří.

Dnes se pěstuje v tropických a subtropických zemích. Uvnitř plodu pokrytého kožovitou slupkou je až 600 semen obalených rosolovitou vodnatou dužinou. Svým vzhledem připomínají semena korálky nebo granáty, odtud jeho název.

Jak nakupovat?

Granátové jablko musí mít pevnou slupku bez promáčklin a otlaků. Těmito místy mohou dovnitř ovoce proniknout plísně nebo hniloba. Nemělo by být ani seschlé. Slupka má být pevná, hladká, lesklá a při poklepu vydávat kovový zvuk.

Zralost se dá zjistit také podle barvy, to ale není úplně nejspolehlivější metoda. Například odrůdy pocházející ze Španělska nejsou na pohled příliš pěkné, ale to se neodráží na jejich kvalitě.

Jak je jíst?

Jeden z možných způsobů konzumace je granátové jablko rozkrojit a vybírat jednotlivá semínka lžičkou (pozor na tuhou světlou slupku, ta se nejí…).

Pokud se vám do vybírání malých granátů nechce, několikrát plod stiskněte, udělejte do něj dírku a vymačkanou šťávu vypijte třeba brčkem.

Další možností je, že jablko podélně rozkrojíte a jednu půlku si řeznou plochou vložíte do dlaně nebo spíš na prsty, aby mezerami mohla semínka vypadávat. Pod ruku dejte velkou mísu, vezměte si vařečku a silnými údery klepejte do tuhé slupky. S každým úderem se semínka budou uvolňovat a padat do mísy pod rukou.

V kuchyni

Jsou oblíbenou ozdobou ovocných a zmrzlinových pohárů, dortů, salátů, přidávají se také k drůbeži, rybám a grilovanému masu. Vaří se z nich i chutné marmelády.

Ze šťávy se připravuje řada koktejlů a džusů, nejznámějším nápojem je orientální nealkoholický nápoj šerbet. Z jednoho kilogramu plodů lze získat přes půl litru šťávy. Při jejím zpracování je však třeba dávat pozor, protože skvrny se špatně odstraňují.

Jak šťávu získat?

Jablko mírně nahřejeme. Poválíme je na podložce za mírného tlaku. Nařízneme je u kalichu a vzniklým otvorem mačkáme šťávu přímo do sklenice.

Skladování

Granátová jablka se dají dobře a poměrně dlouho skladovat. Čerstvé plody uložte do chladničky, kde vydrží i několik týdnů. Mají silnou kožovitou slupku, která sice ztvrdne, ale jablko si přesto zachová chuť. Čím je slupka tenčí, tím je jablko sladší.

Náš tip

Dužinu můžete také zmrazit. Překrojíme plody, vytlačíme z nich šťávu a vyloupneme jadérka. Natlačíme do formiček na led. Po zmrazení jednotlivé porce dáme do mikrotenového sáčku. Můžeme udělat různé velikosti. Kousky z menších formiček se hodí do osvěžujících nápojů.

Víte, že…

z granátového jablka se využívají nejen plody, ale celá rostlina?

Z listů a ze slupek nezralých plodů se připravuje natrpklý, osvěžující čaj.

Z kořenů a kůry se získává barvivo, kterým se v Orientu barvily koberce.

Neobyčejně tvrdé žluté dřevo je oblíbené u truhlářů i stavitelů.

Recepty

Zapečené lilky

2 velké a dlouhé lilky, 80 ml olivového oleje, 1 a 1/2 lžičky lístků citronového tymiánu, 1 granátové jablko, 1 lžička směsi koření za´atar (jedná se o směs obsahující dobromysl syrskou, tymián, saturejku, sezamové semínko a někdy sůl a fenykl), vločková sůl, čerstvě namletý pepř, citronový tymián na ozdobu

Omáčka: 140 ml podmáslí, 100 g řeckého jogurtu, 2 lžíce olivového oleje, 1 stroužek česneku, špetka soli, olivový olej na pokapání

1) Troubu předehřejte na 200 °C. Lilky se stopkami rozpulte po délce (rozříznutá stopka se nejí, ale hezky vypadá). Ostrým nožíkem nařízněte řeznou plochu každé půlky lilku třemi nebo čtyřmi rovnoběžnými řezy, aniž porušíte slupku. Potom řezy zopakujte v úhlu 45 stupňů (vznikne kosočtvercový rastr).

2) Půlky lilku položte řeznou plochou nahoru na plech (můžete ho vyložit pečicím papírem) a potřete olivovým olejem. V potírání pokračujte, dokud dužina lilku všechen olej nevstřebá.

Lilky posypte tymiánem, osolte, opepřete, dejte do trouby a pečte 35–40 minut. Dužina by měla být měkká, chutná a zlatohnědá. Plech vyjměte z trouby a lilky nechte zcela vychladnout.

3) Zatímco se lilky pečou, připravte granátové jablko a omáčku. Granátové jablko rozpulte vodorovně. Jednu půlku podržte nad mísou řeznou plochou do dlaně a zadní stranou vařečky nebo válečkem na těsto poklepejte na slupku.

Pokračujte v poklepávání stále větší silou, dokud nezačnou semínka vypadávat do dlaně a mezi prsty klouzat do mísy. Odstraňte z nich všechny kousky bílé dužiny.

4) Suroviny na omáčku rozšlehejte v misce, ochutnejte, případně dochuťte a odložte do chladničky.

5) Před podáváním naneste omáčku na půlky lilku tak, aby stopky zůstaly volné. Posypte směsí koření za´atar a semínky granátového jablka a ozdobte snítkami citronového tymiánu. Nakonec vše pokapejte olivovým olejem.

Koktejl

1) Vyjměte dužinu z granátového jablíčka, dejte na stranu asi 15 zrníček, které pak využijete jako ozdobu, a zbytek rozmixujte, sceďte.

2) Šťávu dejte vychladnout do ledničky a těsně před podáváním dejte do vysoké sklenice 50 ml šťávy a dolijte 100 ml šampaňského.

Koktejl s granátovým jablkem ihned podávejte.

Kuskus

250 g instantního kuskusu, sůl, 1 červená cibule, ½ granátového jablka, 50 g piniových oříšků, 1 menší salátová okurka, 4 lžíce kvalitního olivového oleje, 1 lžička medu, 2–3 lžíce bílého balzamikového octa, 2 snítky máty, pepř, špetka mleté skořice

1) Kuskus zalijte 300 ml vroucí osolené vody a nechte odstát 5 minut. Mezitím oloupejte a nadrobno nakrájejte červenou cibuli, z půlky granátového jablka vyklepejte jádra, okurku oloupejte a nakrájejte na malé kostičky. Piniové oříšky nasucho opražte na pánvi.

2) Na pánvičce rozehřejte 2 lžíce oleje, osmažte cibuli, přimíchejte med, přilijte ocet, odstavte z vařiče a nechte částečně vychladnout.

3) Do kuskusu (pozor, všechna voda se musí vstřebat) dobře zamíchejte 2 lžíce oleje. Kuskus by se neměl lepit a měl by mít „vzdušnou“ strukturu.

Potom přimíchejte zbylé ingredience – zkaramelizovanou cibuli, nadrobno nasekanou mátu, opražené piniové oříšky, okurku a granátové jablko. Salát dochuťte solí, pepřem a špetkou skořice.

Zmrzlina

3 granátová jablka, 1 limetka, 175 g práškového cukru, 500 ml šlehačky

1) Do misky vymačkáme šťávu z dvou granátových jablek a limetky. Přidáme práškový cukr a mícháme, dokud se cukr nerozpustí. Vmícháme šlehačku a vyšleháme.

2) Směs vložíme na 4 hodiny do mrazničky.

FOTO: PX FUEL

Předchozí článek
Další článek
Související články
26.3.2025
Produkce určitých hormonů v našem těle se s věkem snižuje a často se mylně domníváme, že tento úbytek se týká až období menopauzy. Celý proces ale začíná mnohem dříve. Zpravidla už mezi našim třicátým až čtyřicátým rokem života najednou hůř spíme, máme splíny, jsme nevrlí na naše blízké kvůli prkotinám a náš menstruační cyklus, který šlapal jako švýcarské hodinky, se najednou chová divně. Menstru
17.3.2025
Najít odpověď na tuto otázku je s mobilem v ruce záležitost tak půl minuty. Rychle se dozvíte, že odborníci doporučují nanejvýš 5 g. Jenže co si s tou informací počít? Jak vlastně odhadnout, kolik soli sníme a kde vlastně ubrat? Sůl nemáme pod kontrolou. Většina z nás nemá ani orientační představu, kolik jí za den spořádá. Abyste to zjistili, museli byste vyloučit všechna kupovaná jídla a potravi
11.3.2025
Máte dvojitou bradu a divíte se, odkud se vzala? Kromě přibírání na váze za to může i vaše genetická „výbava“ po předcích či stárnutí pokožky. Naštěstí existují metody, jak se jí zbavit. Druhá brada často může vzniknout v důsledku stárnutí, jelikož s úbytkem elastických a kolagenních vláken v podkoží dochází k uvolnění a poklesu kůže. Někdy je to ale dědičné. Má-li někdo z rodičů nebo prarodičů
10.3.2025
Dobrou zprávou je, že následky alkoholu tělo překoná dříve než kouření. Přesto si regenerace vyžádá čas a ten bude u různých orgánů a duševních i fyzických dějů jinak dlouhý. Duševní výkonnost: 2 a 3 týdny Abstinence se rychle promítne v metabolismu a ve zlepšení laboratorních hodnot krve. Ty se projeví i reálně. Pokles toxických látek a zátěže, kterou pro tělo představovaly, povede ke snížení p
4.3.2025
Téměř všichni, kteří opary na rtech trpí, vědí, jak jsou záludné. Vždycky se objeví v té nejnevhodnější chvíli. Třeba když se chystáte do společnosti a chcete, aby vám to slušelo, nebo už balíte na dovolenou, najednou se objeví bolestivé puchýřky. A děje se to nejen v létě, ale právě i v zimě, často na horách. Může za to zvýšené UV záření, které se odráží od sněhu. Ale na to, aby vám tenhle zálud
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale