Domů     Sváteční pečeně a jiné dobroty
Sváteční pečeně a jiné dobroty
18.12.2020
chicken liver pate with red wine jelly

Je u nás zvykem, že ve dny sváteční chceme udělat něco dobrého ať už pro rodinu, nebo pro hosty. Máme pro vás pár nápadů. A na vás záleží, kolik času jste ochotni přípravě věnovat.

Kachní paštika s brusinkovým želé (úvodní foto)

(6 porcí)

500 g kachních jater, 200 g mletého vepřového masa, 100 ml bílého vína, 50 ml smetany, 1/2 lžičky tymiánu, 1/2 lžičky mletého pepře, 1 lžička soli, 2 stroužky česneku, 2 cibule, 100 g rozpuštěného másla + máslo na smažení, 200 g sterilovaných brusinek, 1 balení plátkové želatiny

1) Kachní játra nasekáme nadrobno. Cibuli pokrájíme na malé kousky a necháme zesklovatět na másle. Přidáme mleté vepřové maso, kachní játra, utřené stroužky česneku, tymián a bílé víno. Dusíme pod pokličkou 20 minut.

2) Směs rozmixujeme dohladka a zjemníme smetanou a rozpuštěným máslem. Osolíme a opepříme.

3) Želatinu připravíme dle návodu na obalu. Smícháme ji s brusinkovým kompotem.

4) Paštiku vlijeme do formy, na vrch rozetřeme želatinu a necháme ztuhnout v chladu.

Doba přípravy 50 minut

Energie v 1 porci 691 kJ

Náročnost 1

Tradiční glazovaná šunka

(6 porcí)

1 kg šunky i s kůží, 4 lžíce třtinového cukru, 2 lžíce balsamikového octa, 2 lžíce hořčice, 10 hřebíčků

1) Troubu si předehřejeme na 180 °C. Na šunce nařízneme kůži do mřížky, propícháme hřebíčkem, dáme ji do pekáčku a zakryjeme alobalem. Takto ji pečeme asi 60 minut.

2) Třtinový cukr smícháme s balsamikovým octem, cukrem a hořčicí. Šunku odkryjeme a potřeme umíchanou směsí. Zapékáme ještě dalších 20 minut.

3) Potom ji vyndáme, přikryjeme znovu alobalem a necháme ještě chvíli odpočinout.

Tip: Větší šunku je lépe předvařit. Můžete ji také potírat kořeněnou směsí nebo medem s pomerančovou šťávou.

Doba přípravy 90 minut

Energie v 1 porci 691 kJ

Náročnost 1

Husa v šouletu

(8–10 porcí)

1 kg fazolí (předem namočených), 1/2 kg krup (předem namočených), hovězí kosti (z nich aspoň 1 morková), 50 g sádla, 4–5 cibulí, 4 husí stehna, hovězí vývar, 1 česnek, zázvor sušený, 1 lžíce sladké a 1 lžíce pálivé papriky, pepř, sůl

1) Fazole a kroupy zalijeme čerstvou vodou, přidáme hovězí kosti a morkovou kost a vaříme, dokud nebudou fazole a kroupy měkké.

Na rozehřátém sádle zprudka opečeme husí stehna a přidáme pokrájenou cibuli, rozetřený česnek, dochutíme zázvorem, paprikou, solí, pepřem a podlijeme vývarem.

2) Krátce podusíme pod pokličkou v troubě. V pekáči promícháme uvařené fazole a kroupy, navrch položíme husí stehna se vší šťávou a podlijeme je vývarem z fazolí a krup, případně jiným vývarem nebo vodou.

Zakryté dusíme při střední teplotě v troubě i několik hodin, dokud se maso nebude rozpadat.

Tip: Šoulet má mnoho podob, měl by však vždy obsahovat kromě masa především fazole a kroupy.

Doba přípravy 180 minut

Energie v 1 porci 2210 kJ

Náročnost 2

Pečená krůta

(8–10 porcí)

1 krůta cca 5 kg

Nádivka:

3 cibule (oloupané, nakrájené na silnější kolečka), velký svazek čerstvého tymiánu a bobkového listu, 50 g změklého másla, 300 ml dobrého suchého bílého vína, 1,5 lžičky soli, 1 lžička celého zeleného pepře (podrceného), 1 lžíce nasekaných lístků tymiánu

Na omáčku 300 ml dobrého bílého vína, 600 ml zeleninového vývaru, 2 lžíce rybízové marmelády

1) Pánev rozpálíme na středním plameni, vložíme 50 g másla a necháme rozpustit, přidáme nasekané šalvějové lístky z 1 větvičky a 6 plátků slaniny, nakrájených na nudličky, a chvíli opékáme.

Přidáme oloupané a najemno nasekané 2 stroužky česneku, najemno nakrájenou 1 velkou červenou cibuli a půl malé bulvy celeru, nakrájené na nudličky. Opékáme doměkka a dozlatova.

Pánev sejmeme z ohně, přidáme 50-60 g čerstvé strouhanky, a když směs zchladne, vmícháme i 1 hrst nahrubo nasekaných sušených meruněk.

Do vychladlé směsi dáme strouhanou kůru z 1 citronu, špetku muškátového oříšku, 1 vejce, podle chuti osolíme a opepříme a dobře promícháme. Nádivkou můžeme naplnit krůtu nebo ji upéct zvlášť v pekáčku.

2) Troubu předehřejeme na 190 °C. Krůtu omyjeme a osušíme. Nadzvedneme kůži u krku a do otvoru napěchujeme nádivku (zbylou můžeme upéct v pekáčku). Opatrně sepneme dvěma špejlemi.

Krůtu zvážíme a vypočítáme, jak dlouho ji budeme péct – každé kilo váhy = přibližně čtyřicet minut. Do břišní dutiny dáme pár kousků cibule a bylinky, pak svážeme nohy.

3) Zbývající cibuli i bylinky rozprostřeme na dno pekáčku a navrch posadíme krůtu. Prsa potřeme máslem. Do pekáčku nalijeme víno, přikryjeme fólií a pečeme podle výpočtu. Je-li třeba, podléváme trochou vody. Smícháme sůl, pepř a tymián.

Třicet minut před koncem pečení odklopíme alobal, krůtu znovu potřeme máslem, posypeme ochucenou solí a dopečeme dozlatova.

4) Nakonec uděláme omáčku. Krůtu vyndáme z pekáčku, ten dáme na plotnu, přilijeme víno a zahříváme, dokud se víno nezredukuje. Nakonec přidáme i vývar, přivedeme k varu a necháme zhoustnout, pak vmícháme rybízovou marmeládu a šťávu dochutíme solí a pepřem. Krůtu servírujeme s rozmarýnovými bramborami.

Doba přípravy 250 minut

Energie v 1 porci 2210 kJ

Náročnost 2

Roasted Chicken with Potatoes and Carrots with Rosemary -Photographed on Hasselblad H3D2-39mb Camera
Roasted Chicken with Potatoes and Carrots with Rosemary -Photographed on Hasselblad H3D2-39mb Camera

Pečené kuře na rozmarýnu

(4 porce)

1 kuře, 600 g menších brambor (mix červených a žlutých), 5 mrkví, 1 palice česneku, 1 snítka rozmarýnu, 1 lžíce másla, sůl

1) Brambory a mrkve důkladně očistíme, ale slupku ponecháme. Palici česneku přepůlíme. Pekáček vymažeme máslem a rozestavíme na jeho dno zeleninu.

2) Kuře osolíme a dáme na zeleninu do pekáčku. Navrch položíme snítku rozmarýnu.

3) Pečeme při 180 °C 60 minut.

Doba přípravy 70 minut

Energie v 1 porci 846 kJ

Náročnost 1

Kuřecí rolky

(4 porce)

4 kuřecí prsa, 15 dkg sterilovaných brusinek, 20 dkg tvrdého sýra, sůl, pepř, olej

1) Kuřecí prsa si nařízneme a naklepeme. Do každého z nich dáme lžičku brusinek a kousek sýra. Zarolujeme a převážeme provázkem.

2) Olej si rozpálíme na pánvičce. Rolky z kuřecích prsou na něm zprudka opečeme, vyndáme je a sundáme opatrně provázek.

3) Takto je dáme dopéct ještě na 15 minut do trouby rozpálené na 180 °C.

Tip: Výbornou přílohou ke kuřecím rolkám jsou šťouchané brambory či bramborová kaše.

Doba přípravy 30 minut

Energie v 1 porci 1837 kJ

Náročnost 1

Králík pečený na víně

1 králík, 2 dl bílého vína, 1 lžíce hladké mouky, 2 cibule, bobkový list, 1 chilli paprička, 1 menší mrkev, 10 oliv, pepř, sůl, nové koření, olej, máslo

1) Králíka očistíme a naporcujeme. Ochutíme solí a pepřem.

2) Cibuli nakrájíme najemno a osmažíme na oleji. Přidáme strouhanou mrkev, nasekanou chilli papričku a vše orestujeme na oleji.

3) K zelenině přidáme králíka, osmažíme jej ze všech stran a zasypeme moukou.

4) Lehce osolíme a opepříme, vložíme dva bobkové listy, nakrájené olivy a několik kuliček nového koření. Vše přendáme do pekáčku.

5) Pečeme v troubě na 180 °C a podle potřeby podléváme vínem. Omáčku zjemníme kouskem másla.

6) Hotového králíka na víně posypeme s nasekanou petrželkou.

Doba přípravy 90 minut

Energie v 1 porci 1029 kJ

Náročnost 1

Text: Eva Hořánková, tescorecepty.cz, recept Husa v šouletu Eva Všetíčková, Jitka Rákosníková Kuchařka první republiky nakladatelství Smart Press

Foto: Shutterstock, smartpress.cz, tescorecepty.cz

Související články
18.6.2025
Kdo by neměl! Dobrý párek se bez ní vůbec nedá vychutnat. Nejen proto je ale hořčice je v různých obměnách doma prakticky po celém světě. Výchozími surovinami pro výrobu hořčice jsou hořčičné semínko, ocet a sůl. Ovšem není hořčice jako hořčice. Už v základu se hořčice odlišuje podle toho, jaký druh hořčičného semínka se používá. * Jde o tři různé rostliny, příbuzné řepce olejné – ze kte
5.6.2025
Existují v mnoha barvách a tvarech, mají lehce pikantní chuť, jsou plné vitamínů a zdraví prospěšných látek. Připravují se na mnoho způsobů, včetně klíčků a listů. Můžeme se setkat s ředkvemi bílými, žlutými, červenými, zelenými i černými, nejčastěji jsou kulaté nebo oválné, běžně používaný je už i podlouhlý bílý daikon velikosti salátové okurky. Ty nejznámější kulaté s červenou slupkou jsou plo
3.6.2025
Pokud máte rádi ten náš, určitě vaší pozornosti neuniklo japonské wasabi. Minimálně jste je zaznamenali, pokud jste si někdy dali japonské sushi nebo sashimi. V obchodech je nejčastěji dostanete v podobě pasty nebo prášku, ale možná netušíte, že pravého wasabi tyto výrobky obsahují minimum. Většinou je to křen s kořením a zeleným barvivem. To proto, že wasabi je drahé. Pokud je chcete opravdu och
29.5.2025
Nedělní snídaně do postele, lehký oběd nebo vydatná večeře. Tím vším mohou být dozlatova osmažené lívance. Jsou lahodné, zasytí a při servírování mohou být také potěšením pro oči. Lívance jsou oblíbenou a neodmyslitelnou součástí české kuchyně. Můžeme je servírovat ráno, v poledne i večer a volit z mnoha druhů těst. Podle toho, kolik máme času na přípravu, jaké ingredience jsou zrovna ve špajzu,
28.5.2025
Je to k zlosti, mouka už je v míse a najednou zjistíte, že nemáte ani jediný balíček prášku do pečiva. Při dobře vybavené spíži to ale nemusí být takový problém. Prášek do pečiva není takový unikát, jak by se mohlo zdát, je jen pohodlně připravený k použití. Podstatou jeho účinku je uvolňování bublinek, které těsto nadlehčí. O tento efekt se stará hydrogenuhličitan sodný smíchaný s kyselou přísad
reklama
Šikovné tipy
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Kosmetické tipy na jaro i léto
Nehty bývají na jaře suché. A také hůře rostou, mají sklon se lámat a třepit. Podepsaly se na nich zimní podmínky, a to tím výrazněji, čím jsou vaše nehty přirozeně slabší a méně pevné. Okamžité zlepšení přinese olejová péče. Použít se dá speciální olej na nehty, ale docela dobře vystačíte i se sprchovým nebo tělovým olejem. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
V zámeckém parku přebýval duch
skutecnepribehy.cz
V zámeckém parku přebýval duch
Pobyt v hotelu se proměnil v noční můru. Probudila jsem se, abych zabránila neštěstí. Mé dítě si vybral nebezpečný duch. K tomu letnímu pobytu jsem se nechala zlákat kamarádkou. Byl to ozdravný pobyt pro postižené děti, a já v něm měla zajistit příjemné večery s cvičením a meditací pro maminky a babičky. Svou malou dceru Kristýnku jsem vzala s sebou. Zabydlely jsme se
Nepečený melounový dort
tisicereceptu.cz
Nepečený melounový dort
Nemusíte ani zapínat troubu a přitom vytvoříte jedinečný dort s lehkým melounovým želé, který bude zejména během horkých letních dnů příjemným osvěžením pro malé i velké strávníky. Potřebujete 1
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
iluxus.cz
Jachtou na Seychely s Emerald Cruises
Společnost Emerald Cruises představuje tři seychelské itineráře na pozadí sametových pláží lemovaných žulovými monolity. Vybírat lze z 8denní, 10denní nebo 13denní plavby během níž cestovatelé objeví
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
enigmaplus.cz
Záhadné zlato z římské pevnosti: Byl to dar pro tajemného boha?
Enigmatický artefakt je spojen s římskou pevností Gonio, na pobřeží Gruzie nedaleko Batumi. Pevnost byla postavena Římany v prvním století našeho letopočtu. Zde učiněný archeologický objev naznačuje,
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
nejsemsama.cz
Čistá pleť v létě? Zkuste 5 P…
Aby pleť zůstala zdravá a chráněná, má důkladné čištění v každodenní rutině prioritu zvláště v létě. Vždyť víme, že čistá pleť má lepší schopnost regenerace. V létě je čištění pleti o to důležitější, oč horčejší jsou dny. Sluníčko totiž dává pleti pořádně zabrat. Proč si máme dopřát čas na čištění pleti V létě se často opalujeme a mažeme opalovacími krémy, na pleti se tak
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
historyplus.cz
Bombardér vozil pasažéry v proutěných křesílkách
Je sice pořádná zima, ale na letišti kousek od Versailles se to hemží lidmi. Na vzlet se připravuje slavný francouzský bombardér Farman. Místo bomb však bude mít 8. února 1919 zcela jiný náklad…   Francouzští bratři Farmanové chystají žhavou novinku. Zapálení aviatici, z jejichž dílny vyšel slavný bombardovací letoun Farman 60 s přízviskem Goliáš, nestihli svůj aeroplán
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
epochalnisvet.cz
Jóbovy slzy: Semena plná zdraví i prastará ozdoba
Biblický Jób měl dobrý důvod prolévat slzy. Podle nich získává jméno i tropická obilnina slzovka obecná, které se říká též Jóbovy slzy. Její semena totiž tvarem slzy skutečně připomínají a jsou využívány jako prostředek lidové medicíny, nutričně hodnotná potravina i ozdoba.   Rostlina pochází ze zemí jihovýchodní Asie, konkrétně z Myanmaru, Indie, Číny a Malajsie.
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
rezidenceonline.cz
Atmosféra uvolněnosti a vysokého komfortu
Předměstská rezidence nedaleko Moskvy byla pro svého autora, architekta Olega Klodta, ojedinělým projektem. Výsledná elegance, lehkost a funkčnost interiérů jsou však také dílem skvělé spolupráce návrháře s investorem. „ “ Tvůrčímu týmu prošel rukama každičký jednotlivý aspekt promyšleného obytného prostoru. Atmosféra uvolněnosti a komfortu, jíž interiéry dýchají, pramení také ze zvláštní energie, která proudila mezi
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
epochaplus.cz
Zvířata v ohrožení: Planeta plná plastů
Dobu kamennou teprve relativně nedávno vystřídaly doba měděná, bronzová a železná. Se železem je v podstatě spjatá i celá moderní doba včetně průmyslové revoluce. Co se tedy plastů týče, historicky vzato jsou pro nás vlastně nedávným, avšak poněkud nebezpečným „módním výstřelkem“. Začaly se objevovat teprve v polovině 20. století. Zaplavená planeta Oproti plastům, jejichž nadpoloviční
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
epochanacestach.cz
Zdislavina studánka: Uzdravuje dodnes nemocné?
Asi kilometr od státního zámku Lemberk se nachází Zdislavina studánka pojmenovaná podle zdejší šlechtičny, která prý měla zázračné nadání uzdravovat nemocné. Voda prý pomáhá dodnes. Česká šlechtična svatá Zdislava (1220–1252) má podivuhodné schopnosti už jako dítě. Stále se prý modlí a chce se stát poustevnicí. Rodiče ji nicméně provdají za Havla z Lemberka (asi 1210–1254) a
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
21stoleti.cz
Tělesný pach podceňujeme. Průzkum odhalil, jak Češi (ne)řeší osobní vůni
Tělesná vůně je tichý, ale silný průvodce našich každodenních setkání. Podle 95 % Čechů ovlivňuje první dojem víc, než si uvědomujeme. Přesto mnozí z nás zanedbávají pravidelnou péči o svěžest. Co vše
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
nasehvezdy.cz
Bojuje Sandeva o Prachaře s jeho bývalkou?
Toužila se vdát, teď ale Sara Sandeva (27) poslouchá, že její partner Jakub Prachař (41) stále patří jiné. Bude z toho svatba, nebo jen dvě zlomená srdce? Půvabná herečka Sara Sandeva (27) ze seriá