Každého někdy napadne, co bude, až bude starý. A nemusí jít jen o stáří biologické, mohou přijít zdravotní problémy a co potom? Kdo nám pomůže?
Podle Českého statistického úřadu tvoří pětinu obyvatelstva důchodci. 18 % populace je nyní ve věku 65 let.
Česká republika se ale již nyní potýká s nedostatkem zaměstnanců ve zdravotnických zařízeních a zhoršenou dostupností zdravotní péče a její potřeba logicky poroste. Mnozí věří, že se o ně postarají děti. Je to ale skutečně tak?
Děti se postarají…
Možná ano, určitě je mnoho dětí, které s pomocí rodičům počítají, ale zároveň téměř se 70 % rodin obává o důstojné stáří příbuzných a 80 % z nich je přesvědčeno, že na podzim života svých blízkých nejsou připraveny.
Jak si tento rozpor vysvětlit? Péče o seniory často znamená růst finančních nákladů, respektive omezení pracovní aktivity. To představuje riziko zejména pro lidi středního věku s dětmi – tzv. sandwichovou generaci.
Je to dáno tím, že děti studují častěji a déle, než bylo zvykem dříve, rodiny zakládají později než jejich rodiče, a tak se na onu prostřední generaci přenáší zodpovědnost za nejmladší i nejstarší generaci.
K tomu se prodlužuje věk odchodu do důchodu, z čehož vyplývá, že příslušníci této generace ještě pracují v době, kdy by jejich pomoc mohli začít potřebovat rodiče.
Dalším problémem je, že rodiny už dnes málokdy bydlí spolu v několika generacích, a tak pečující děti musejí docházet, nezřídka dojíždět z větších vzdáleností.
Doma je nejlépe
Pro každého starého člověka je nejlepší, když může být co nejdéle ve svém přirozeném prostředí, kde je zvyklý a kde se cítí dobře. Ne nadarmo se říká, že starší strom vytržený z kořenů usychá. Aby to bylo možné, nesmí mu v jeho bytě nic překážet.
Tím máme na mysli, že je třeba podívat se, jestli nemůže uklouznout, má-li dobrý přístup k hygieně, na toaletu atd. (pozor to platí i pro mladší lidi po úrazu či operaci).
To jsou věci, které lze zařídit včas a postupně a nenechávat je na onu chvíli „až to bude potřeba, tak se to udělá“. To už je totiž obvykle pozdě.
Ovšem i tak starost o rodiče nespočívá jen v úpravě jejich bytu, ale také v tom, že nebudou ponecháni sami svému osudu. A tady může mít rodina problém.
Čím začít
Máte-li doma seniora, který na tom není zdravotně dobře a přestává být soběstačný, a vy se nezvládnete plně postarat, protože třeba ještě pracujete, nebo jste sami nemocní, budete se muset poohlédnout po pečovatelské službě, která pomůže s péčí.
Není na tom nic špatného a nikdo vás neodsoudí, spíš naopak. S pomocí takové služby budete klidnější, že je o rodiče postaráno ve vaší nepřítomnosti, a to podle rozsahu, jaký vyžaduje jeho zdravotní stav.
Uvědomte si, že uštvaný člověk nemůže pomáhat druhým a že si na sebe můžete naložit jen tolik, kolik zvládnete. Možná bude stačit dovoz obědů, někdo bude potřebovat úkonů více, to vše si s pečovatelskou službou dohodnete a určíte ve smlouvě.
Pečovatelská služba je samozřejmě placená a vy se možná obáváte, že to finančně nezvládnete. S tím vám pomůže úřad práce.
Požádejte o příspěvek na péči
Tady dochází k prvnímu omylu. Mnozí si myslí, že když pomáhají, peníze patří jim. Ne, příspěvek na péči je poskytován tomu, komu je péče určena, a ten se rozhodne, jaké služby si bude hradit.
Služby může poskytovat jak osoba blízká, tak asistent sociální péče, registrovaný poskytovatel sociálních služeb nebo speciální lůžkové zdravotnické zařízení hospicového typu.
Žádost se podává na krajské pobočce Úřadu práce ČR, která je příslušná dle místa trvalého pobytu žadatele. Tam také získáte formulář. (https://portal.mpsv.cz/soc/ssl/prispevek)
Jak dál
Následuje posouzení stupně závislosti na pomoci jiné osoby. Pro tento účel provádí sociální pracovník sociální šetření, při kterém se zjišťuje schopnost samostatného života osoby v přirozeném sociálním prostředí.
Přeloženo do češtiny, k žadateli o příspěvek na péči po předchozím objednání přijde úřednice ze sociálního odboru, aby prověřila všechny okolnosti na místě. Není třeba se ničeho obávat, pro posuzování stupně závislosti existují daná pravidla.
Hodnotí se schopnost zvládat základní životní potřeby 10 ucelených úkonů v oblasti každodenního života:
Mobilita (zvládat vstávání, usedání, chůzi)
Orientace (orientovat se zrakem, sluchem, pomocí psychických funkcí)
Komunikace (dorozumět se a porozumět – mluvenou řečí i psanou zprávou)
Stravování (stravu naporcovat, najíst se a napít se, dodržovat dietní režim – dietu)
Oblékání a obouvání (vybrat si oblečení a obutí, oblékat se, obouvat se, svlékat se a zouvat se)
Tělesná hygiena (umývat si obličej, ruce a celé tělo, česat se, pečovat o ústní hygienu)
Výkon fyziologické potřeby (používat WC, vyprázdnit se, provést očistu, používat hygienické pomůcky)
Péče o zdraví (dodržování stanoveného léčebného režimu, ošetřovatelská opatření)
Osobní aktivity (stanovit si a dodržet denní režim, zapojit se do aktivit odpovídajících věku)
Péče o domácnost (nakládat s penězi, obstarat si nákup potravin, nosit běžné předměty)
Posouzení
Následně krajská pobočka Úřadu práce zašle příslušné okresní správě sociálního zabezpečení žádost o posouzení stupně závislosti osoby.
Při posuzování vychází OSSZ ze zdravotního stavu osoby doloženého nálezem lékaře, z výsledku sociálního šetření, popřípadě z výsledků funkčních vyšetření a z výsledku vlastního vyšetření posuzujícího lékaře.
Pro vás to znamená to, že lékaře osloví OSSZ sama a vy nemusíte nic obíhat. Na základě tohoto posudku pak krajská pobočka Úřadu práce vydá rozhodnutí o tom, zda se příspěvek na péči přiznává či nikoliv.
Příspěvek na péči je pak odstupňován podle rozsahu závislosti na I. až IV. stupeň, což momentálně činí 800–12 000 Kč. Teď už zbývá jen najít službu, která seniorovi pomůže a rodině uleví.
Pečovatelské služby zřizují města, svou pečovatelskou službu má také Charita, Diakonie, velmi se rozvíjí i obecně prospěšná společnost Maltézská pomoc, která se soustředí na osobní asistenci, nebo Hewer, který provozuje obojí a má střediska v několika krajích. Některé adresy najdete v adresáři.
Pečovatelská služba
Terénní služba, která probíhá většinou v pracovních dnech, seniorům se sníženou soběstačností pomáhá v jejich domácím prostředí zvládnout péči o vlastní osobu a domácnost.
Do nabídky pečovatelské služby obvykle patří nákupy, pomoc s vykoupáním, úklid domácnosti, donáška oběda, jeho ohřátí atd. Pečovatelských služeb je v naší republice celá řada. S nabídkou vás seznámí na sociálním odboru, ale nejlepší je se poptat ve svém okolí.
Reference těch, kteří s danou pečovatelskou službou už mají zkušenosti, vám při výběru pomohou. Určitě se podívejte na internet.
Osobní asistence
Je k dispozici kdykoliv, 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, 365 dní v roce. U osobní asistence neplatíte konkrétní úkony, které na službě proběhnou, ale hodiny, které jsou reálně odsloužené u klienta.
Maximální výše úhrady za služby osobní asistence je legislativně omezena, což znamená, že hradíte pouze část nákladů. Úkony osobní asistence nejsou rozděleny na méně a více náročné služby, částka stanovená ceníkem konkrétní organizace je konečná.
Kolik to stojí?
To asi zajímá každého klienta, ale přesně to říci nelze. Jednak je rozdíl v jednotlivých krajích a pak také některé úkony se počítají na hodiny, některé jen za skutečně strávený čas pečovatelek.
Navíc bývá rozdíl v tom, s čím potřebuje senior pomoci na začátku a pak později s vývojem nemoci. Nebo naopak po úrazu se může jeho stav výrazně zlepšit.
V každém případě od pečovatelské služby dostane každý klient ceník, služba s ním sepíše, co vše a v jakých časech bude vykonávat, a po každém provedení práce pečovatelce klient podepíše doklad.
A co všechno můžete po pečovatelské službě žádat?
Pomoc a podporu při podávání jídla, pomoc při oblékání, pomoc při přesunu na lůžko nebo vozík, Pomoc při osobní hygieně, dovoz stravy, úklid domácnosti velký i malý, nákupy, pochůzky (pošta, lékař, úřad), nebo doprovod k lékaři.
Důležité adresy:
Stránky Ministerstva práce a sociálních věcí, kde najdete formuláře, rady i příslušné zákony.
www.mpsv.cz/cs/
Tady najdete informace o sociálních službách v konkrétních lokalitách a jejich adresy.
www.peceoseniory.cz
Někteří zřizovatelé pečovatelských služeb
www.zivot90.cz/
www.osobniasistent.cz
www.maltezskapomoc.cz
www.diakonie.cz,
www.charita.cz
https://www.sue-ryder.cz
Foto: Shutterstock