Domů     Jizva jako problém
Jizva jako problém
10.8.2019

Původně šlo o zdraví nebo o život. Jizva je v takových okamžicích to poslední, co byste řešili. Jenže když přejde krize a zdraví se zlepší, může se stát, že novým problémem bude právě jizva.

Nejde jen o estetiku. Jizva může příliš táhnout a omezovat pohyb nebo i po týdnech stále svědit a bolet. Bývá to problém především takzvaných koloidních jizev.

Ty jsou na první pohled nápadně zbytnělé a masivní, výrazně přesahují plochu nezbytného srůstu poškozené kůže. Liší se i zbarvením, které je nejdříve rudé, pak šedorůžové. Špatným hojením ale může dojít i k opaku a v místě jizvy vznikne měkká propadlina.

Geny i šikovnost operatéra

Na otázku, proč se někomu pooperační rána zahojí hladce a nechá sotva stopu, zatímco jinému po stejném zákroku vznikne na kůži defekt, není snadná odpověď. Určitě se projevují vrozené předpoklady k dobrému nebo horšímu hojení.

Vliv má i umístění jizvy, některé tělesné partie mají větší sklon ke keloidnímu hojení, bohužel jsou to právě ty, kde nám pak vada esteticky hodně překáží, tedy obličej, uši, krk, ramena, oblast dekoltu, horní polovina hrudníku a zad.

Větší sklon k tvorbě nadměrných jizev souvisí i s věkem, takže se objevují u dětí a mladých lidí do 30 let. Samozřejmě roli hraje i zručnost lékaře, jak dokonale ránu spojí.

V případě plánované operace nic nedáte za to, když se v čekárně poptáte jiných pacientů, jak vypadá jejich jizva.

Důležitá je prevence

I při horších vyhlídkách, kdy víte o rodovém sklonu k tvorbě masivních jizev, se dá ještě hodně zlepšit, když dáte na rady lékaře a po operaci věnujete jizvě patřičnou péči. V první fázi by jizva především měla zůstat co nejvíce v klidu.

Po vytažení stehů je její tvar ještě nestálý a její mechanická odolnost nižší než u zdravé okolní kůže. Proto se doporučuje použít jako mechanickou podporu náplasti s částečně elastickými vlastnostmi, k dostání jsou i tzv.

náplasťové stehy, kterými lze jizvu fixovat. Tuto péči poraněná kůže potřebuje obvykle asi dva týdny, při větších jizvách s výraznějším namáháním i déle. V tom vám ale poradí váš lékař.

Mazat a masírovat

Od druhého nebo třetího týdne po sešití by měla následovat péče, zaměřená na větší pružnost a poddajnost tvořícího se spoje v kůži:

– Promašťování

Tradovalo se, že nejlepší pro změkčení jizev je masáž vepřovým sádlem. Určitě ho použít můžete, ale má nepříjemné vlastnosti, především nechává pach na oblečení.

Moderním prostředkem pro promašťování jizev jsou silikonové oleje, použít můžete i bylinné masážní oleje, neboť cíl je stejný jako při mazání sádlem: Tuk zabraňuje vysychání a dráždění a podporuje klidné zrání jizvy.

Promazávání je vhodné opakovat aspoň dvakrát denně. Tato péče vyžaduje hodně trpělivosti, měla by trvat nejméně půl roku, podle potřeby i mnohem déle.

– Tlakové masáže

Společně s promazávání pak mladou jizvu začneme masírovat, po 3 až 4 týdnech je už relativně pevně srostlá. Postup je jednoduchý, jsou to prosté tlakové masáže, kdy bříškem palce na tkáň přitlačíme, až jizva vybledne.

Tlak by měl trvat asi 30 vteřin, pak povolíme, takže za 10 až 15 vteřin jizva opět zrůžoví. Opakujeme po dobu 10 až 15 minut, a to aspoň pětkrát za den. Kdo se bude pilně věnovat tlakovým masážím, dočká se výsledků.

Jizva změkne a mnohem nenápadněji splyne s okolní kůží. Kromě vytrvalosti je nutná opatrnost, jizvu nesmíme poškodit nadměrným tlakem. Proto je lepší masírovat prstem, pomůckami spíše tlak přeženete, neboť vám bude chybět potřebný cit a odhad.

Pomáhá silikon

Osvědčenou pomocí při ošetřování jizev je silikonový gel. Dokáže zmírnit zarudnutí, jizva se ztenčí a změkčí. Příznivějších výsledků se dá docílit u méně zbytnělých jizev. To znamená, že s aplikací gelu je třeba začít co nejdříve, pokud se jizva špatně vyvíjí.

Silikon je k dostání v tubách nebo jako plátky podobné náplastem. Plátky se doporučují hlavně na kůži pod oblečení, mohou zůstat nalepené klidně 24 hodin.

Silikonové gely v tubě se pak natírají na kůži v tenké vrstvě, která rychle zaschne a vytvoří přilnavý film. Hodí se hlavně na místa namáhaná při pohybu, jako jsou klouby, kde by se plátky odlepovaly. Gely jsou také levnější.

Co se starou jizvou?

Pokud od operace nebo zranění kůže oběhly roky, pak už masáže žádoucí efekt nemají. U obtěžující jizvy je pak nutné najít nejvhodnější lékařskou metodu, jak ji zmenšit. Často – i když ne vždy – jde o zákroky, které budete muset zaplatit.

Úhrada pojišťovny přichází v úvahu, pokud jizva způsobuje fyzické potíže a nepohodlí.

– Chirurgické odstranění

Přistupuje se k němu v případě masivního zbytnění kůže, které způsobuje potíže při pohybu, bolest nebo tření o oblečení. Celá jizva se vyřízne a rána znovu sešije. Zkušený chirurg by měl odhadnout, jak ránu co nejšikovněji spojit, aby srostla tentokrát lépe.

Bohužel koloidní jizvy mají velký sklon k recidivě. Proto je důležité po zákroku jizvu co nejpečlivěji ošetřovat a případně doplnit vyříznutí ještě léčbou kortikoidy.

– Ošetření laserem

Používá se hlavně ke zlepšení etického vzhledu kůže, tedy už u malých jizev.

– Terapie kortikoidy

Při této metodě se injekčně vpravují do jizvy lokálně působící kortikoidy. Jejich úkolem je zastavit nadměrnou tvorbu vazivové tkáně, takže keloid změkne a bude méně výrazný. Silněji působícím lékem se stejným efektem jsou pak cytostatika.

– Výplně

Ty se používají u jizev, které se propadly pod úroveň okolní kůže. Mohou to být látky na bázi kyseliny hyaluronové nebo se využívá vlastní tuková tkáň, přenesená z jiné tělesné partie.

Někdy se pokleslá jizva nejprve řeší chirurgicky, kdy se přibližují a sešívají měkké tkáně v okolí jizvy, a teprve podle výsledku se pak ještě dodává výplň.

reklama
Související články
19.5.2024
Tlak, tep a dokonce ani hladinu krevního cukru už nemusí lékař sledovat pouze v ordinaci, pomocí techniky si pacienta může zkontrolovat „na dálku“. Přes chytrý telefon či notebook. Každý obyvatel Česka navštíví průměrně jedenáctkrát za rok lékaře, oproti tomu v sousedním Rakousku je to polovina a ve Švédsku jde dokonce jen o tři kontakty ročně. Telemedicínou by ale šlo návštěvy u lékaře výrazně
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet