Domů     Jizva jako problém
Jizva jako problém
10.8.2019

Původně šlo o zdraví nebo o život. Jizva je v takových okamžicích to poslední, co byste řešili. Jenže když přejde krize a zdraví se zlepší, může se stát, že novým problémem bude právě jizva.

Nejde jen o estetiku. Jizva může příliš táhnout a omezovat pohyb nebo i po týdnech stále svědit a bolet. Bývá to problém především takzvaných koloidních jizev.

Ty jsou na první pohled nápadně zbytnělé a masivní, výrazně přesahují plochu nezbytného srůstu poškozené kůže. Liší se i zbarvením, které je nejdříve rudé, pak šedorůžové. Špatným hojením ale může dojít i k opaku a v místě jizvy vznikne měkká propadlina.

Geny i šikovnost operatéra

Na otázku, proč se někomu pooperační rána zahojí hladce a nechá sotva stopu, zatímco jinému po stejném zákroku vznikne na kůži defekt, není snadná odpověď. Určitě se projevují vrozené předpoklady k dobrému nebo horšímu hojení.

Vliv má i umístění jizvy, některé tělesné partie mají větší sklon ke keloidnímu hojení, bohužel jsou to právě ty, kde nám pak vada esteticky hodně překáží, tedy obličej, uši, krk, ramena, oblast dekoltu, horní polovina hrudníku a zad.

Větší sklon k tvorbě nadměrných jizev souvisí i s věkem, takže se objevují u dětí a mladých lidí do 30 let. Samozřejmě roli hraje i zručnost lékaře, jak dokonale ránu spojí.

V případě plánované operace nic nedáte za to, když se v čekárně poptáte jiných pacientů, jak vypadá jejich jizva.

Důležitá je prevence

I při horších vyhlídkách, kdy víte o rodovém sklonu k tvorbě masivních jizev, se dá ještě hodně zlepšit, když dáte na rady lékaře a po operaci věnujete jizvě patřičnou péči. V první fázi by jizva především měla zůstat co nejvíce v klidu.

Po vytažení stehů je její tvar ještě nestálý a její mechanická odolnost nižší než u zdravé okolní kůže. Proto se doporučuje použít jako mechanickou podporu náplasti s částečně elastickými vlastnostmi, k dostání jsou i tzv.

náplasťové stehy, kterými lze jizvu fixovat. Tuto péči poraněná kůže potřebuje obvykle asi dva týdny, při větších jizvách s výraznějším namáháním i déle. V tom vám ale poradí váš lékař.

Mazat a masírovat

Od druhého nebo třetího týdne po sešití by měla následovat péče, zaměřená na větší pružnost a poddajnost tvořícího se spoje v kůži:

– Promašťování

Tradovalo se, že nejlepší pro změkčení jizev je masáž vepřovým sádlem. Určitě ho použít můžete, ale má nepříjemné vlastnosti, především nechává pach na oblečení.

Moderním prostředkem pro promašťování jizev jsou silikonové oleje, použít můžete i bylinné masážní oleje, neboť cíl je stejný jako při mazání sádlem: Tuk zabraňuje vysychání a dráždění a podporuje klidné zrání jizvy.

Promazávání je vhodné opakovat aspoň dvakrát denně. Tato péče vyžaduje hodně trpělivosti, měla by trvat nejméně půl roku, podle potřeby i mnohem déle.

– Tlakové masáže

Společně s promazávání pak mladou jizvu začneme masírovat, po 3 až 4 týdnech je už relativně pevně srostlá. Postup je jednoduchý, jsou to prosté tlakové masáže, kdy bříškem palce na tkáň přitlačíme, až jizva vybledne.

Tlak by měl trvat asi 30 vteřin, pak povolíme, takže za 10 až 15 vteřin jizva opět zrůžoví. Opakujeme po dobu 10 až 15 minut, a to aspoň pětkrát za den. Kdo se bude pilně věnovat tlakovým masážím, dočká se výsledků.

Jizva změkne a mnohem nenápadněji splyne s okolní kůží. Kromě vytrvalosti je nutná opatrnost, jizvu nesmíme poškodit nadměrným tlakem. Proto je lepší masírovat prstem, pomůckami spíše tlak přeženete, neboť vám bude chybět potřebný cit a odhad.

Pomáhá silikon

Osvědčenou pomocí při ošetřování jizev je silikonový gel. Dokáže zmírnit zarudnutí, jizva se ztenčí a změkčí. Příznivějších výsledků se dá docílit u méně zbytnělých jizev. To znamená, že s aplikací gelu je třeba začít co nejdříve, pokud se jizva špatně vyvíjí.

Silikon je k dostání v tubách nebo jako plátky podobné náplastem. Plátky se doporučují hlavně na kůži pod oblečení, mohou zůstat nalepené klidně 24 hodin.

Silikonové gely v tubě se pak natírají na kůži v tenké vrstvě, která rychle zaschne a vytvoří přilnavý film. Hodí se hlavně na místa namáhaná při pohybu, jako jsou klouby, kde by se plátky odlepovaly. Gely jsou také levnější.

Co se starou jizvou?

Pokud od operace nebo zranění kůže oběhly roky, pak už masáže žádoucí efekt nemají. U obtěžující jizvy je pak nutné najít nejvhodnější lékařskou metodu, jak ji zmenšit. Často – i když ne vždy – jde o zákroky, které budete muset zaplatit.

Úhrada pojišťovny přichází v úvahu, pokud jizva způsobuje fyzické potíže a nepohodlí.

– Chirurgické odstranění

Přistupuje se k němu v případě masivního zbytnění kůže, které způsobuje potíže při pohybu, bolest nebo tření o oblečení. Celá jizva se vyřízne a rána znovu sešije. Zkušený chirurg by měl odhadnout, jak ránu co nejšikovněji spojit, aby srostla tentokrát lépe.

Bohužel koloidní jizvy mají velký sklon k recidivě. Proto je důležité po zákroku jizvu co nejpečlivěji ošetřovat a případně doplnit vyříznutí ještě léčbou kortikoidy.

– Ošetření laserem

Používá se hlavně ke zlepšení etického vzhledu kůže, tedy už u malých jizev.

– Terapie kortikoidy

Při této metodě se injekčně vpravují do jizvy lokálně působící kortikoidy. Jejich úkolem je zastavit nadměrnou tvorbu vazivové tkáně, takže keloid změkne a bude méně výrazný. Silněji působícím lékem se stejným efektem jsou pak cytostatika.

– Výplně

Ty se používají u jizev, které se propadly pod úroveň okolní kůže. Mohou to být látky na bázi kyseliny hyaluronové nebo se využívá vlastní tuková tkáň, přenesená z jiné tělesné partie.

Někdy se pokleslá jizva nejprve řeší chirurgicky, kdy se přibližují a sešívají měkké tkáně v okolí jizvy, a teprve podle výsledku se pak ještě dodává výplň.

reklama
Související články
6.12.2023
Umíte jen tak sedět, vypnout myšlenky a jen „být“? I když se to na první pohled nezdá, je to docela těžké, ale pro duševní rovnováhu nesmírně důležité. Neustálý tok informací, pracovní vytížení, lidé kolem nás, povinnosti, koníčky, zábava… To všechno nás neustále obklopuje a zahlcuje naše vědomí. Myšlenky pracují na plné obrátky a soustředí nás na to, co se děje vně nás. Už neumíme jen tak být… N
28.11.2023
Mlčení mezi partnery může úplně rozvrátit vztah. Jak se tomu bránit? Pokud není mlčení následek hádky, pak se do vztahu obvykle vkrádá nenápadně a pomalu. Když si všimnete, že spolu takřka nepromluvíte, je už pozdě. Výzvy „Tak se mnou trochu mluv.“ mají stejný efekt jako „Přestaň už konečně kašlat.“ Prostě to nejde zastavit. Stejně jako kašel, tak i mlčení jsou jen příznakem problému. A ten je t
27.11.2023
Nemáte čas se pravidelně hýbat? Zkuste balanční desku. Cvičení na ní je zábavné a nevyžaduje mnoho místa v bytě. Pomůže zlepšit nejen stabilitu, ale i koordinaci svalů, zpevnit zejména ty ve středu těla, na které zapomínáme. A právě tyhle svaly jsou důležité při jakémkoliv sportu, ale také při problémech s páteří či klouby. Cvičení pomáhá také napravit špatné držení těla. Budete potřebov
17.11.2023
Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální. Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace. Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná. Co
13.11.2023
Nálepka „přírodní“, nebo dokonce „bio“ okamžitě přidává kosmetickému přípravku body, neboť je bez „chemie“. Co už si neuvědomujeme, že i tyto produkty mají své slabiny a nevýhody. Iluzorní je už vlastní rozdělování na přípravky přírodního a chemického původu. I příroda totiž nepracuje s ničím jiným než s chemickými látkami, jen to s nimi mnohdy lépe umí. Jenže oproti produktům kosmetické chemie
reklama
reklama
Šikovné tipy
Finty pro pěkné obočí
Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí. Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu […]
Podzim se vybarvil
Barevný podzim je stále ještě tady. Co s jeho pomocí můžete vykouzlit za parády? Nedělní prostírání Barvami podzimu jsou sytě žlutá a zářivě oranžová, právě ty odstíny, které se nádherně vyjímají na slavnostně prostřeném stole. Stačí ozdobit žluté ubrousky snítkami s plody hlohu nebo jeřabin, přidat zelený lístek pro dojem svěžesti a mezi prostíráním rozestavit […]
Pořiďte si paludárium…
Podobá se akváriu, ale s tím rozdílem, že část objemu není pod vodou. A tak hlavní pozornost přitahují rostliny, kterými je osázené. Je to koníček pro odvážné, vytrvalé a pečlivé chovatele s duší dobrodruha. Je to skoro jako v té pohádce od Boženy Němcové, kde chytrá horákyně nebyla ani oblečená, ani nahá… Stejně tak paludárium […]
Trochu jiné figurky z kaštanů
Také už máte doma hromádku čerstvě vyloupnutých kaštanů? Proti jejich přitažlivost není obrany, když je neseberou děti, vklouznou vám do kapsy skoro samy. Ale nelitujte, dá se z nich krásně tvořit. Výtržníci (viz úvodní foto) Figurka s palcátem má baňaté ruce ze žaludů, které je potřeba do tělíčka ze šišky vlepit. Druhá figurka upoutá ježatým […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte