Domů     Skvělé recepty na zvěřinu
Skvělé recepty na zvěřinu
25.8.2020

Zvěřina na talíři, to je vždycky tak trochu něco zvláštního, svátečního. Proto si hospodyně vždycky daly dost práce s její úpravou. Ještě jste ji sami nikdy nevařili? Napravte to s našimi recepty.

Srnčí játrová paštika s fíkovým chutney

1 srnčí játra, 200 g srnčího ořezu, 2 žemle, mléko, 250 g anglické slaniny, 1 cibule, česnek, olej, 3 vejce, ½ dl bílého vína, paštikové koření, strouhanka, sůl

1) Polovinu jater uvaříme se srnčím masem. Uvařená játra a maso umeleme se žemlí máčenou v mléce.

Přidáme umletá syrová játra, na oleji osmaženou jemně nakrájenou cibuli a utřený česnek, na kostičky nakrájenou jednu třetinu slaniny, vejce, paštikové koření, bílé víno, strouhanku a sůl a dobře promícháme.

2) Formu vyložíme plátky zbylé slaniny, vložíme směs, stěrkou uhladíme a překryjeme alobalem, který po okrajích formy zmáčkneme tak, aby při vaření voda nevnikla do paštiky.

3) Vaříme ve vodní lázni asi hodinu. Forma musí být ponořena do dvou třetin.

Chutney

50 g cibule, 20 g zázvoru, 30 g hnědého cukru, 150 g sušených datlí, 150 g sušených fíků, 20 ml červeného vinného octa, drcený pepř, sůl, pomerančový džus, kardamom

Nakrájíme cibuli, zázvor, fíky a datle. Tyto ingredience ochutíme solí a drceným pepřem a pod poklicí dusíme s vinným octem, cukrem a pomerančovou šťávou. Tu podle potřeby v průběhu dušení přidáváme.

Doba přípravy 100 minut

Energie v 1 porci 1 368,2 kJ + 230,28 chutney

Náročnost 2

Pečený bažant se slaninou

(4 porce)

1 bažant, 60 g slaniny, 50 g másla, 1 cibule, vývar z hovězího nebo zvěřiny na podlití, 3 kuličky pepře, 3 snítky tymiánu, sůl

1) Aby se nám bažant lépe špikoval, necháme slaninu nakrájenou na klínky nejprve ztuhnout v chladu (ideální je nechat na tácku nebo alobalu na chvíli v mrazáku).

Pak klínky vsuneme do připravených otvorů na prsou a stehnech (na špikování můžeme použít i speciální špikovací jehlu). Stehna svážeme k sobě kuchyňským provázkem.

2) V pekáčku rozehřejeme máslo a zbylou slaninu nakrájenou na nudličky, přidáme drobně nakrájenou cibuli a necháme ji zesklovatět. Pak přidáme pepř a nové koření a vložíme bažanta prsíčky dolů.

3) Bažanta poklademe větvičkami tymiánu, podlijeme trochou vývaru a pečeme 30 minut při 170 °C. Pak ho obrátíme a dopečeme doměkka a dozlatova (asi 30­-60 minut). Během pečení maso přeléváme vypečenou šťávou a podle potřeby podléváme vývarem.

4) Z upečeného bažanta odstraníme provázek na stehnech a naporcujeme ho. Z vypečené šťávy odstraníme koření, případně ji ještě zaprášíme lžící hladké mouky, zředíme troškou vlažné vody a povaříme.

5) Bažanta rozdělíme na talíře, přelijeme šťávou a podáváme s vařenými nebo opečenými bramborami či dušenou rýží a kompotem.

Doba přípravy 60 minut

Energie v 1 porci 1230 kJ

Náročnost 2

Srnčí kýta na víně s brusinkami

(6­8 porcí)

1­1,2 kg kýty, 10 dkg slaniny, sůl, mletý pepř, olej, 10 dkg mrkve, 10 dkg petržele, 10 dkg celeru, 1 velká cibule, 2 stroužky česneku, 5 kuliček pepře, špetka tymiánu, 2 bobkové listy, rajčatový protlak, jíška, 2 dl červeného vína, 20 dkg brusinek (čerstvé, zmražené, kompot).

1) Kýtu protáhneme slaninou, osolíme, opepříme, osmahneme na pánvi a vyjmeme.

2) Nakrájenou kořenovou zeleninu a cibuli orestujeme, přidáme prolisovaný česnek, pepř, tymián, bobkový list a vmícháme trochu rajčatového protlaku a krátce povaříme.

3) Maso dáme na pekáč, podlijeme vývarem nebo vodou a přivedeme k varu. Povařenou směs nalijeme na maso a pod pokličkou dusíme do měkka. Nakonec přidáme víno. Měkké maso vyndáme do tepla. Do omáčky vmícháme brusinky a mírně ještě 5-10 minut povaříme.

4) Maso nakrájíme a přelijeme omáčkou.

Doba přípravy 140 minut

Energie v 1 porci 777,15 kJ

Náročnost 3

Divoký králík s dijonskou hořčicí

(4­6 porcí)

Králík, francouzská dijonská hořčice, sklenka koňaku, sůl, máslo

1) Králíka nakrájíme na menší kousky, kdo chce, může vykostit, každý kousek osolíme, silně potřeme francouzskou hořčicí a dáme péci do trouby na máslo. Pečeme rychle za stálého podlévání rozpuštěným máslem, popřípadě podlijeme trochou vody.

2) Do nádoby, v níž se králík pekl, nalijeme sklenku koňaku, a to do horkého vysmahlého základu. Koňak se vznítí ­ a pak hned podáváme.

Jako příloha se hodí bagetka i opečené brambory.

Doba přípravy 60 minut

Energie v 1 porci 1446 kJ

Náročnost 2

Srnčí na červeném víně a jalovci

(6 porcí)

1 kg srnčí kýty, 1 mrkev, 0,5 l červeného vína, 0,5 l vody, 5 bobulí jalovce, 1 bobkový list, sůl, barevný celý pepř, olej, cibule

1) Cibuli nakrájíme najemno, mrkev na kostičky. Dáme vařit víno a přidáme 500 ml vody. Přidáme bobkový list, jalovcové bobule, sůl a připravenou zeleninu. Krátce povaříme a necháme vychladit.

2) Maso bude potřeba na dva dny naložit. Nejdřív je očistíme a následně je dáme do vychladlé směsi vína a koření. Necháme minimálně jeden až dva dny den uležet.

3) Uleželé maso osolíme, opepříme a osmažíme na oleji. Po chvilce je podlijeme směsí vína a koření. Dusíme pod poklicí do měkka, asi 1 hodinu a 10 minut, podle potřeby podléváme.

4) Hotové maso nakrájíme na plátky a podáváme.

Doba přípravy 100 minut

Energie v 1 porci 698 kJ

Náročnost 2

Kančí ragú

(8 porcí)

1,5 kg kančí plece, 1,25 l silného masového vývaru, 300 ml červeného vína Barolo, 6 cl ginu, 150 g celeru, 4 řapíky celeru, 6 čajových lžiček brusinek, 6 snítek petržele, 1 cibule, 2 mrkve, 1 pórek, směs koření (čajová lžička celého pepře, 3 hřebíčky, 2 čajové lžičky jalovce, 3 snítky libečku, tymiánu a majoránky), 3 bobkové listy, 2 celé skořice, 2 polévkové lžíce rajčatové pasty, 1 čajová lžička mleté papriky, 1 polévková lžíce cukru, sůl, pepř

1) Maso nakrájíme na stejnoměrné kousky o velikosti vlašského ořechu a zeleninu nahrubo. Libeček, tymián, majoránku, bobkové listy a skořici svážeme provázkem.

2) Maso zprudka opečeme v silnostěnné nádobě a odložíme stranou.

3) Ve stejném hrnci orestujeme cibuli a celer, které posypeme lžící cukru. Přidáme mletou papriku a rajčatovou pastu a na mírném plameni necháme vše zkaramelizovat.

4) Směs zalijeme ginem, červeným vínem a masovým vývarem. Přidáme opečené maso, svazek bylin se skořicí a lžíci soli.

5) Přiklopíme a necháme dusit přibližně 3 hodiny, dokud maso nezměkne. Přibližně 15 minut před koncem přidáme nakrájenou mrkev. Ragú podle potřeby dochutíme solí a pepřem, na závěr přidáme brusinky a nasekanou petržel. Podávat můžeme s libovolnou přílohou.

Doba přípravy 3,5 hodiny

Energie v 1 porci 738 kJ

Náročnost 3

Jelení guláš

750 g jelení plece, 1/2 lžičky sušeného tymiánu, 5 kuliček jalovce, 2­-3 bobkové listy, 1 lžíce červené papriky, 1 sušená feferonka, 1 lžička kmínu, lžíce sádla, 3 cibule, 2 stroužky česneku, sůl, pepř, 500 ml červeného vína, 2 lžíce brusinkové zavařeniny, 3 lžíce rajčatového protlaku

1) Maso nakrájíme na kostky a smícháme s tymiánem, jalovcem, bobkovými listy, paprikou, feferonkou a kmínem. Necháme odležet do druhého dne.

Na sádle orestujeme najemno nakrájenou cibuli, po 3–5 minutách přidáme rozmačkaný česnek a po další 1 minutě rovněž maso (i s kořením). Zprudka osmažíme, aby maso zhnědlo a zatáhlo se.

Osolíme, opepříme, zalijeme vínem a zvolna dusíme pod poklicí zhruba 2 hodiny. Ke změklému masu přidáme 2 lžíce brusinkové zavařeniny a společně vaříme asi 15–20 minut. Podáváme ozdobené tymiánem a kolečky čerstvé feferonky.

Doba přípravy 24 h + 140 minut

Energie v 1 porci 1396 kJ

Náročnost 3

Foto: Shutterstock, tescorecepty.cz, makro.cz

Text: Eva Hořánková

Štítky:
Předchozí článek
Související články
2.4.2025
Zůstal vám doma tři dny starý chleba, který už se nikomu jíst nechce, ale vyhazovat ho je taky škoda? Možná by se dal ještě skvěle zužitkovat a zároveň byste si mohli pochutnat. Ceny pečiva vystřelily za poslední měsíce do výše, o níž se nám dřív ani nezdálo, a tak jsme připravili tipy, jak chléb využít do posledního krajíčku. Nápadů je více, tudíž se nám sem ani všechny nevejdou. Jednu radu si v
28.3.2025
Zvláště teď v zimě přijde teplé sousto po ránu vhod. Velmi snadno se o takovou snídani postarají vaflovače nebo topinkovače. Jen si musíte koupit ten správný přístroj. Především je třeba zvážit, pro kolik porcí teplou snídani připravovat. I mezi obyčejnými topinkovači a vaflovači je rozdíl v tom, kolik kousků umí najednou připravit. Pro pohodlí a rychlost jsou také důležité doplňkové funkce. J
27.3.2025
Máme je rádi už proto, že vyřeší večeři i pohoštění, a většinou nám i ušetří peníze. Navíc můžeme zpracovat spoustu surovin, které nám doma přebývají, a fantazii se meze nekladou. A pokud vás právě nic nenapadá, přinášíme trochu inspirace. Vajíčková 3 vejce, 1 lžička plnotučné hořčice, 4 lžíce másla, pažitka, sůl, pár kapek citronové šťávy, špetka cukru, sladká paprika, lžička olivového oleje 1
25.3.2025
Kozí sýr nemá jednu chuť ani texturu: Může být vyzrálý i sametově hladký, plísňový nebo pikantní, drobivý či přírodně jemný a snadno roztíratelný, stejně jako doladěný kořením. A seženete jeho různé druhy dnes téměř v každém supermarketu. Dokonce existuje řada kozích farem, které prodávají domácí kozí sýry i v bio kvalitě. Asi si ale řeknete, proč byste ho měli jíst. Protože je zdravý Kozí mlé
21.3.2025
Cibule není jenom přírodním elixírem pro léčbu neduhů, ale hlavně kuchyňská ingredience, bez které by jídlo nestálo za nic. Cibulačku a smažené cibulové kroužky asi všichni známe. Ale co zkusit cibulovou pizzu z listového těsta, cibulovou pomazánku nebo cibulový koláč? Smažené kroužky Potřebujete: 3 velké cibule, 1 lžíci solamylu, 6 lžic hladké mouky, 2 vejce, mletý pepř, 6 lžic piva, olej na s
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Laboratorní vs. přírodní diamanty
iluxus.cz
Laboratorní vs. přírodní diamanty
Diamanty vznikají v extrémních podmínkách hluboko pod povrchem Země po dobu miliard let, ale dnes je možné je vytvořit během několika týdnů v laboratoři. Syntetické diamanty, tzv. lab-growny, se preze
Kouzlo toaletního stolku
rezidenceonline.cz
Kouzlo toaletního stolku
Každá žena touží po prostoru, v němž se může alespoň chvíli věnovat pouze sama sobě. Takové místo nabízí toaletní stolek, tradiční nábytkový doplněk ložnic nebo šaten. Při výběru se řiďte nejenom praktičností, ale i vzhledem. Toaletní stolek bývá jednou z věcí, které si do bytu pořizujeme jako poslední. Přitom je ideálním řešením ve chvíli, kdy
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
skutecnepribehy.cz
Náš pes mi pomohl vyhrát boj s nadváhou
Vždy jsem se líbila chlapům, ale po dvou porodech jsem se se svou figurou mohla rozloučit. Přibrala jsem a kila nechtěla jít dolů. Pak přišel do mého života Drex. Když jsem čekala první miminko, byla jsem nekonečně šťastná. Ale taky jsem si začala všímat toho, že pro chlapy jsem se stala neviditelnou. A to pro mě byl
Arciloupežníka přikovali k pryčně
historyplus.cz
Arciloupežníka přikovali k pryčně
„Peníze, nebo život!“ vykřikne bandita a bambitkou namíří na překupníka, vezoucího zboží na tržiště. Přepadený ani neprotestuje, s rukama nad hlavou sleze z kozlíku a prosí o život. Má štěstí. Vůdce loupežnické bandy, obávaný Jan Nepomuk Karásek, ho ušetří. Jen sebere, co se dá, a pak i se svými kumpány uhání pryč. Spravedlnosti ale přece
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
epochanacestach.cz
Boží voda u Mladé Boleslavi: Na zázračném místě stály slavné lázně
Nenápadné místo v lese, v jehož centru je léčivý pramen Boží voda, pamatuje časy nebývalé slávy. Vydejte se s námi do někdejších proslulých lázní, kam lidé chodili za klidem i za zázraky! Pokud se vydáte z Mladé Boleslavi do Dobrovic, zpozorněte v úseku mezi obcemi Jemníky a Bojetice. Na úpatí zdejšího vrchu Chlum se totiž nachází pramen, který proslul jako
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
nasehvezdy.cz
Společné hnízdečko na obzoru? Lutovská s novým přítelem řeší bydlení
Zase září štěstím, užívá si života. Iveta Lutovská (41) po boku přítele Vojty jen kvete. Dokonce to vypadá, že padne poslední překážka, aby vztah posunuli zase o něco dál! Ještě nedávno to vypadalo
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
epochalnisvet.cz
V zajetí biorytmů: Řídí celý náš život?
Jakmile se narodíme, začíná se údajně odvíjet pravidelný cyklus biorytmů, který bude oscilovat ustáleným způsobem celým naším životem.   Každý z našich dnů, všechny významné propady, které nejsou zaviněné zvenčí, i naše osobní úspěchy, vše má jasnou periodu: 23 dní trvá fyzický cyklus, 28 emoční a ten intelektuální je pro změnu 33denní. A kdo je schopný
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
enigmaplus.cz
Skutečně na Kašperku bloudí duše tragicky zemřelých hradních obyvatel?
Hrad Kašperk byl nejvýše položeným královským sídlem v České republice. Až do dnešních dnů zde zůstala brána a hlavní palác, sevřený dvěma mohutnými čtyřhrannými věžemi. [gallery ids="152430,152429
S kolagenem je kůže svěží
nejsemsama.cz
S kolagenem je kůže svěží
Bavíme se o základní bílkovině, která je stavebním kamenem naší pokožky. Co pro ni umí zajistit kolagen, nesvede nikdo jiný. Hlavně pevnost, pružnost a hydrataci. Zbystřit byste měla tehdy, když si všimnete čím dál větších známek stárnutí. Začíná to jemnými linkami kolem očí a rtů, pak nastoupí hlubší vrásky a nakonec pleť ztrácí plnost. To se hladina kolagenu v těle
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
21stoleti.cz
Znečištění ovzduší může chránit před rakovinou kůže, ale za strašlivou cenu
Na první pohled to může znít paradoxně – znečištění ovzduší, které je spojováno s celou řadou vážných zdravotních problémů, by mohlo mít i jeden nečekaný ochranný účinek. Nedávná studie naznačuje, že
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
epochaplus.cz
Paracelsus: Alchymii povyšuje na vědu, ranhojičství na lékařství
Stává se jedním z mála alchymistů, kterým nešlo hlavně o bohatství získané novým objevem. Prohlašuje, že alchymie není určena jenom k výrobě zlata a stříbra. Podle něho by měla být využita hlavně v lékařství. Švýcar Philippus Aureolus Theophrastus Bombastus z Hohenheimu zvaný Paracelsus (1493-1541) se zabývá merkurosulfurovou teorií, podle které kovy tvoří merkurium a sulfur, dvě substance, které ale