Domů     Shodit kila lze i bez diety
Shodit kila lze i bez diety
od 25.8.2020

Nevěříte? Můžete si to lehce vyzkoušet například týdenním jídelníčkem, kdy budete vybírat potraviny podle barev nebo jídlo pikantně kořenit.

Jednoduché fígle zní našemu uchu jako rajská hudba, přitom mají reálně velmi pozitivní dopad – donutí nás o jídelníčku více přemýšlet.

Tloustneme zpravidla proto, že jíme bezmyšlenkovitě to, co máme rádi a na co jsme zvyklí. Vybírá mlsný jazyk, nikoli rozum. Proto náš jídelníček trpí monotónností a chybí doporučovaná pestrost stravy.

reklama

A ta je velice důležitá i z kalorického hlediska, neboť pomáhá vyvažovat hutnější složky potravy. Proto když se rozhodnete jíst podle určitého klíče, náhle se na váš talíř dostanou potraviny dříve nevídané.

Platí to i pro trochu kuriózní „chromatický“ jídelníček, při němž musíte dodržovat jedno pravidlo – každý den jíst potraviny jen jedné barvy. Ten vám mezi zajímavými fígly pro hubnutí představíme jako první.

HUBNUTÍ PODLE BAREV

Trvá 7 dní a shodíte při ní 1–2 kg (lze opakovat). Může být současně i barevnou terapií, která posílí duši i vaše zdraví. Jíst můžete dle libosti a svých chutí.

reklama

Bílá. Potraviny této barvy obsahují antioxidanty, které pomáhají snižovat krevní tlak a cholesterol: banán, květák, zázvor, žampiony, cibuli, bílý jogurt, tvaroh, kuřecí maso, vajíčka nebo rýži.

Žlutá. Jídlo obsahuje karotenoidy, které slouží jako prevence v boji proti srdečním onemocněním, posilují také imunitní systém:

ananas, celozrnné cereálie, těstoviny, mandle, med, tvrdé sýry, cizrna, kukuřice, žlutý meloun, brambory, kuskus, broskve se žlutou dužinou.

Oranžová. Celý den budete jíst potraviny plné beta-karotenu zdravého po oči i dýchací ústrojí: pomeranče, mrkev, dýně, meruňky, broskve, mango, džusy, kuře na kari, uzená treska, losos.

reklama

Červená. Červené potraviny pomáhají snížit hladinu krevního cukru a prý také riziko rakoviny, zelenina a ovoce obsahují lykopeny a vitaminy A, C a E. Jsou to:

řepa, červená jablka, třešně, růžový grapefruit, jahody, rajčata, meloun, fazole, rybíz, červené maso (např. chilli noc carne), červené víno.

Zelená. Potraviny obsahují chlorofyl a železo, což je skvělá kombinace pro naše cévy, mozek a růst svalů: jablka, brokolice, artyčoky, chřest, zelené fazolky, hroznové víno, hrách, hlávkový salát, špenát, cuketa, kiwi.

Modrá (fialová). Ovoce modré barvy, například švestky, ostružiny a borůvky, obsahují vitamín A  v menším množství, ale mají dobré zastoupení vitamínů C a E. Dále sem patří lilek, fazole, modré hroznové víno, „červené“ zelí, šalotka, pstruh, treska, tuňák. Když zavřete obě oči, můžete si dopřát pořádný hovězí steak.

Sedmá barva. Poslední dietní den můžete jíst jakoukoliv kombinaci barev, dle vlastní chuti. Neznamená to ale, že byste se museli přejídat. Jezte prostě normálně tak, jak jíte v jiné dny.

Snažte se dodržet vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků a nezapomeňte na vlákninu.

MARGITOVA DIETA

Před časem celý národ zajímalo, jak se operní pěvec Štefan Margita, manžel Hany Zagorové, dokázal zbavit nadbytečných kil. Tady máte návod. Jeho dieta slouží pouze pro rychlé zhubnutí a nedoporučuje se držet ji více než 14 dní.

Po skončení je nutné dodržovat správný stravovací režim, tzn. jíst minimálně 6 x denně v malých dávkách, hýbat se, hodně pít.

1.den: Ráno – černá káva. Poledne – 2 vařená vejce a vařený špenát. Večer – grilovaný steak, hlávkový salát a ovoce. 

2.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – grilovaný steak, hlávkový salát a ovoce. Večer – šunka. 

3.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – 2 vařená vejce, hlávkový salát a rajčata. Večer – šunka. 

4.den: Ráno – rohlík a černá káva. Poledne – 1 vařené vejce, ementál a vařená nebo syrová mrkev. Večer – 1 bílý jogurt a ovoce.

5.den: Ráno – strouhaná mrkev s citrónovou šťávou a černá káva. Poledne – dušená nebo vařená ryba a rajčata. Večer – grilovaný steak a hlávkový salát.

6.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – grilované kuře. Večer – 2 vařená vejce a dušená nebo syrová mrkev.

7.den: Ráno – čaj s citrónem. Poledne – ovoce. Večer – libovolný pokrm, který vám v předchozích dnech nejvíce zachutnal.

Pak se celý jídelníček znovu opakuje. Pokud není uvedeno konkrétní množství, znamená to, že je zcela libovolné. Výběr ovoce je rovněž na vás. Důležité je zcela vynechat alkohol a cukr, značně omezit sůl i koření a hodně pít vodu nebo neslazené minerálky.

TŘÍDENNÍ SHAZOVÁNÍ KIL

Protože je tak krátká, je i úbytek váhy menší – asi 2 kg. Konzumují se nízkokalorické potraviny a porce jsou malé, rozložené do tří jídel denně.

K snídani je povolená káva nebo čaj bez cukru, ovoce, pečivo v malém množství, nízkotučné mléčné výrobky a cereálie. K obědu je vhodné kuřecí či netučné rybí maso nebo vejce a pečivo, mohou být i cereální sušenky.

Večer si můžete dát větší porci masa, vařenou zeleninu a jako zákusek trochu sladkého ovoce nebo malé množství nízkotučné zmrzliny.

Zakázané jsou tučné uzeniny a sýry, krémové omáčky, majolky a dresinky, zákusky se šlehačkou a tučnými krémy, čokoláda a jiné sladkosti. Úbytek váhy se projeví buď hned po třech dnech, nebo po více podle toho, jak doznívají účinky diety.

KOŘENÍ ZRYCHLÍ SPALOVÁNÍ

Stačí, když budete konzumovat správné koření, které zrychluje látkovou výměnu a podporuje trávení a tím snižování hmotnosti. Které vybrat? Nabízíme čtyři nejdůležitější.

Chilli a pepř

Pálivým pokrmům se při dietě nevyhýbejte, způsobují oxidaci tukových tkání, zrychlují metabolismus a trávení. Chilli papričky a pepř obsahují rostlinný alkaloid kapsaicin, díky kterému vydáte až dvakrát tolik energie, což hubnutí urychlí.

Kurkuma

Napomáhá trávení těžších a tučných jídel, zvyšuje produkci trávicích šťáv a je vhodná při nadýmání. Obsahuje výrazné žluté barvivo kurkumin, které kromě antioxidačních účinků a ochrany buněk před volnými radikály, brání i růstu tukových buněk.

Testy prokázaly, že po jídle, které ho obsahuje, přiberete méně než po stejném jídle bez něj.

Skořice

Při hubnutí je nejlepší kombinace skořice s medem. A tak pijte ráno na lačno a večer před spaním šálek skořicového čaje s medem. Důležité je nápoj si dopřávat pravidelně, protože zabraňuje usazování tuků a pomáhá snížit hmotnost dokonce i u obézních lidí.

Zázvor

Podporuje hubnutí, zvyšuje kalorický výdej a pomáhá rychlejšímu spalování tuků.

Žádnou dietu držet nemusíte,

když budete dodržovat následující pravidla.

•Rozdělte si celodenní jídlo do 5 až 6 porcí, nevynechávejte snídani. Jezte pomalu a jídlo si vychutnejte. Nečtěte při tom noviny, nedívejte se na televizi, nepracujte na počítači. Sladkosti by pro vás měly být svátkem.

Maso si vybírejte jen libové, drůbež jezte bez kůže. Naučte se konzumovat více ryb a luštěnin, hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Mléčné výrobky volte podle množství tuku v sušině – čím nižší procento, tím lépe.

•Možná to nevíte, ale po samotných jídlech, jako jsou brambory, rýže a těstoviny, se netloustne. Obsahují stejně energie jako libové maso a hlavně neobsahují tuky. Těch jezte co nejméně.

• Nezapomínejte na vlákninu rozpustnou ve vodě – nabobtná, omezí pocit hladu a sníží vstřebávání tuků a cukrů. Denně vypijte 2,5 – 3 litry tekutin, nejlépe neslazenou vodu bez bublinek, ovocné čaje a minerálky. Pozor na alkoholické nápoje, obsahují téměř stejné množství energie jako tuky.

Štítky:
reklama
Související články
6.2.2023
Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě. To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho živo
4.2.2023
Příčinou je vyšší intenzita UV záření a přílišné slunění, ale jejich výsev může ovlivnit také stres nebo fyzická zátěž. Asi tušíte, že opar není jen kosmetický problém, ale že jde o infekční onemocnění. Vyvolává ho virus Herpes simplex, který má v těle většina lidí, tedy asi 90 %, už od dětství. Existují dva typy viru: HSV 1, který se objevuje především na rtech, ale i jinde v obličeji, a HSV 2,
3.2.2023
Naopak, čokoláda s vysokým podílem kakaa pleť hned několikerým způsobem zlepšuje. Zevně pomáhá udržovat v pokožce vlhkost, chránit ji před stárnutím a vznikem vrásek. Toho můžeme využít v maskách i masážích ideálních pro suchou pleť. Povzbuzující látky kromě toho zlepší prokrvení kůže a ta je pak lépe vyživována a růžovější. Pozoruhodné vlastnosti má také látka se složitým chemickým názvem, kt
2.2.2023
Kolikrát jste už tohle vyslechli, že? Jako by se člověk chtěl týrat stresem! Všichni ze zkušenosti víme, jak těžké je takovou reakci zastavit. Problém se stresem je v tom, že neprobíhá jen v rovině emocionální a myšlenkové, ale zapojuje se do něj hormonální řízení těla. Proto stres nedokážeme na povel vypnout, i když si to upřímně přejeme. V krvi koluje zvýšené množství stresového hormonu kortizo
26.1.2023
A to je na něm to zrádné. Zpočátku si třeba myslíte, že máte depresivní stavy, můžete přijít o čich nebo vás trápí bolesti ramen. Nemoc je vlastně následkem změn v mozku, při kterých ubývá neuropřenašeč dopamin. Ten ovlivňuje náladu, ale hlavně řídí pohyb. Nebezpečí je v tom, že zpočátku jsou příznaky onemocnění velmi nenápadné a projevují se pomalu. Tak se může stát, že zpozorní dříve rodina než
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
enigmaplus.cz
Kam zmizela posádka lodi Zebrina?
Psal se rok 1917, evropská pevnina i okolní moře byly dějištěm první světové války. U pláže jižně od francouzského přístavu Cherbourg byla objevena opuštěná britská plachetnice Zebrina. Ne, nejednalo
Jehněčí perkelt
tisicereceptu.cz
Jehněčí perkelt
Maďarská klasika, která nikdy neomrzí. I když si připadáte, že na takové jídlo nemáte dost zkušeností, buďte si jisti, že je jednodušší, než se zdá. Ingredience 2 kg jehněčího masa (kýta) 4 ks
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
iluxus.cz
Realizace koupelny 2023: V módě jsou beton, dřevo, velké formáty i výrazné barvy
Nový rok, nové projekty. Pokud se i na vašem seznamu novoročních předsevzetí objevila „rekonstrukce koupelny“, čtěte dál. Prozradíme, které materiály hrají v koupelnách prim, jaké jsou aktuální trendy
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
21stoleti.cz
Enceladus v sobě skrývá šest základních prvků pro vznik života
Saturnův měsíc Enceladus je v hledáčku astrobiologů už nějakou dobu. Ač svými rozměry nevelký, schovává v sobě řadu tajemství. To, že se pod jeho ledovým příkrovem ukrývá vodní oceán, je vědcům známo
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
epochaplus.cz
Malá koupelna? Žádný problém. Vsaďte na světlé barvy, velké formáty a kvalitní sanitu
Co je malé, to je hezké. A to rozhodně platí také o koupelně: i ta paneláková o několika málo čtverečních metrech totiž může vypadat jako z titulní stránky a skvěle vám sloužit. Stačí dodržet několik
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustí Tori Spelling manželovi další milenku?
Nad manželstvím herečky Tori Spelling (49) se zase stahují mračna. Není to sice poprvé, co se její vztah s hercem Deanem McDermottem (56) otřásá v základech, ostatně i loni plnily titulní strany bu
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
skutecnepribehy.cz
Díky času jsem dozrála a poznala opravdovou lásku
Nemohla jsem otěhotnět, za problémem byla moje vzácná krev. Po boku mi v těžkých chvílích stál celoživotní kamarád. Netušila jsem, že právě on je ten pravý. Dlouhá léta jsem měla dobrého kamaráda, kterému jsem mohla říct všechno. Matěje jsem poznala na střední škole. Chodil o ročník výš a zamiloval se do mě. Psal mi krásné dopisy, ale já jsem
Thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Thajská polévka s kokosovým mlékem
Suroviny 3 cm zázvoru menší hrst stonků koriandru 1/4 chilli papričky 2 stroužky česneku 1 lžička červené kari pasty (není nutné ) 1 lžíce rajčatové passaty 1 l zeleninového vývaru 1 limetko
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
nasehvezdy.cz
Kvůli svým dětem se Etzler stále trápí
Prohlásil o sobě, že býval idiot. MIROSLAV ETZLER (58) teď sice podle svých slov prožívá jedno z nejkrásnějších období v životě, přesto má velké trápení. Momentálně žije s přítelkyní Helenou Bartaloš
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
epochalnisvet.cz
Za divočinou nemusíte cestovat daleko
Evropa, ač to nemusí být na první pohled patrné, je domovem úchvatných živočichů. Ti musí v posledních desetiletích čelit výzvám dynamicky měnícího se světa, ale i klimatu. V unikátní šestidílné d
Dolomitské hřebeny na skialpech
epochanacestach.cz
Dolomitské hřebeny na skialpech
Opustíte-li ruch lyžařských středisek a vydáte se do Jižního Tyrolska, narazíte na národní park Fanes-Sennes-Prags, rozprostírající se v samém centru Dolomit. Při cestě k horské chatě Rifugio Fanes,
Geometrie ve službách minimalismu
rezidenceonline.cz
Geometrie ve službách minimalismu
Jasná koncepce moderní vily dává vyznít architektonickému konceptu objektu a výhledům na okolní krajinu, rovněž však poskytuje maximum uživatelského komfortu. Architektonická firma TRAMA navrhla a p