Domů     Shodit kila lze i bez diety
Shodit kila lze i bez diety
25.8.2020

Nevěříte? Můžete si to lehce vyzkoušet například týdenním jídelníčkem, kdy budete vybírat potraviny podle barev nebo jídlo pikantně kořenit.

Jednoduché fígle zní našemu uchu jako rajská hudba, přitom mají reálně velmi pozitivní dopad – donutí nás o jídelníčku více přemýšlet.

Tloustneme zpravidla proto, že jíme bezmyšlenkovitě to, co máme rádi a na co jsme zvyklí. Vybírá mlsný jazyk, nikoli rozum. Proto náš jídelníček trpí monotónností a chybí doporučovaná pestrost stravy.

A ta je velice důležitá i z kalorického hlediska, neboť pomáhá vyvažovat hutnější složky potravy. Proto když se rozhodnete jíst podle určitého klíče, náhle se na váš talíř dostanou potraviny dříve nevídané.

Platí to i pro trochu kuriózní „chromatický“ jídelníček, při němž musíte dodržovat jedno pravidlo – každý den jíst potraviny jen jedné barvy. Ten vám mezi zajímavými fígly pro hubnutí představíme jako první.

HUBNUTÍ PODLE BAREV

Trvá 7 dní a shodíte při ní 1–2 kg (lze opakovat). Může být současně i barevnou terapií, která posílí duši i vaše zdraví. Jíst můžete dle libosti a svých chutí.

Bílá. Potraviny této barvy obsahují antioxidanty, které pomáhají snižovat krevní tlak a cholesterol: banán, květák, zázvor, žampiony, cibuli, bílý jogurt, tvaroh, kuřecí maso, vajíčka nebo rýži.

Žlutá. Jídlo obsahuje karotenoidy, které slouží jako prevence v boji proti srdečním onemocněním, posilují také imunitní systém:

ananas, celozrnné cereálie, těstoviny, mandle, med, tvrdé sýry, cizrna, kukuřice, žlutý meloun, brambory, kuskus, broskve se žlutou dužinou.

Oranžová. Celý den budete jíst potraviny plné beta-karotenu zdravého po oči i dýchací ústrojí: pomeranče, mrkev, dýně, meruňky, broskve, mango, džusy, kuře na kari, uzená treska, losos.

Červená. Červené potraviny pomáhají snížit hladinu krevního cukru a prý také riziko rakoviny, zelenina a ovoce obsahují lykopeny a vitaminy A, C a E. Jsou to:

řepa, červená jablka, třešně, růžový grapefruit, jahody, rajčata, meloun, fazole, rybíz, červené maso (např. chilli noc carne), červené víno.

Zelená. Potraviny obsahují chlorofyl a železo, což je skvělá kombinace pro naše cévy, mozek a růst svalů: jablka, brokolice, artyčoky, chřest, zelené fazolky, hroznové víno, hrách, hlávkový salát, špenát, cuketa, kiwi.

Modrá (fialová). Ovoce modré barvy, například švestky, ostružiny a borůvky, obsahují vitamín A  v menším množství, ale mají dobré zastoupení vitamínů C a E. Dále sem patří lilek, fazole, modré hroznové víno, „červené“ zelí, šalotka, pstruh, treska, tuňák. Když zavřete obě oči, můžete si dopřát pořádný hovězí steak.

Sedmá barva. Poslední dietní den můžete jíst jakoukoliv kombinaci barev, dle vlastní chuti. Neznamená to ale, že byste se museli přejídat. Jezte prostě normálně tak, jak jíte v jiné dny.

Snažte se dodržet vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků a nezapomeňte na vlákninu.

MARGITOVA DIETA

Před časem celý národ zajímalo, jak se operní pěvec Štefan Margita, manžel Hany Zagorové, dokázal zbavit nadbytečných kil. Tady máte návod. Jeho dieta slouží pouze pro rychlé zhubnutí a nedoporučuje se držet ji více než 14 dní.

Po skončení je nutné dodržovat správný stravovací režim, tzn. jíst minimálně 6 x denně v malých dávkách, hýbat se, hodně pít.

1.den: Ráno – černá káva. Poledne – 2 vařená vejce a vařený špenát. Večer – grilovaný steak, hlávkový salát a ovoce. 

2.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – grilovaný steak, hlávkový salát a ovoce. Večer – šunka. 

3.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – 2 vařená vejce, hlávkový salát a rajčata. Večer – šunka. 

4.den: Ráno – rohlík a černá káva. Poledne – 1 vařené vejce, ementál a vařená nebo syrová mrkev. Večer – 1 bílý jogurt a ovoce.

5.den: Ráno – strouhaná mrkev s citrónovou šťávou a černá káva. Poledne – dušená nebo vařená ryba a rajčata. Večer – grilovaný steak a hlávkový salát.

6.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – grilované kuře. Večer – 2 vařená vejce a dušená nebo syrová mrkev.

7.den: Ráno – čaj s citrónem. Poledne – ovoce. Večer – libovolný pokrm, který vám v předchozích dnech nejvíce zachutnal.

Pak se celý jídelníček znovu opakuje. Pokud není uvedeno konkrétní množství, znamená to, že je zcela libovolné. Výběr ovoce je rovněž na vás. Důležité je zcela vynechat alkohol a cukr, značně omezit sůl i koření a hodně pít vodu nebo neslazené minerálky.

TŘÍDENNÍ SHAZOVÁNÍ KIL

Protože je tak krátká, je i úbytek váhy menší – asi 2 kg. Konzumují se nízkokalorické potraviny a porce jsou malé, rozložené do tří jídel denně.

K snídani je povolená káva nebo čaj bez cukru, ovoce, pečivo v malém množství, nízkotučné mléčné výrobky a cereálie. K obědu je vhodné kuřecí či netučné rybí maso nebo vejce a pečivo, mohou být i cereální sušenky.

Večer si můžete dát větší porci masa, vařenou zeleninu a jako zákusek trochu sladkého ovoce nebo malé množství nízkotučné zmrzliny.

Zakázané jsou tučné uzeniny a sýry, krémové omáčky, majolky a dresinky, zákusky se šlehačkou a tučnými krémy, čokoláda a jiné sladkosti. Úbytek váhy se projeví buď hned po třech dnech, nebo po více podle toho, jak doznívají účinky diety.

KOŘENÍ ZRYCHLÍ SPALOVÁNÍ

Stačí, když budete konzumovat správné koření, které zrychluje látkovou výměnu a podporuje trávení a tím snižování hmotnosti. Které vybrat? Nabízíme čtyři nejdůležitější.

Chilli a pepř

Pálivým pokrmům se při dietě nevyhýbejte, způsobují oxidaci tukových tkání, zrychlují metabolismus a trávení. Chilli papričky a pepř obsahují rostlinný alkaloid kapsaicin, díky kterému vydáte až dvakrát tolik energie, což hubnutí urychlí.

Kurkuma

Napomáhá trávení těžších a tučných jídel, zvyšuje produkci trávicích šťáv a je vhodná při nadýmání. Obsahuje výrazné žluté barvivo kurkumin, které kromě antioxidačních účinků a ochrany buněk před volnými radikály, brání i růstu tukových buněk.

Testy prokázaly, že po jídle, které ho obsahuje, přiberete méně než po stejném jídle bez něj.

Skořice

Při hubnutí je nejlepší kombinace skořice s medem. A tak pijte ráno na lačno a večer před spaním šálek skořicového čaje s medem. Důležité je nápoj si dopřávat pravidelně, protože zabraňuje usazování tuků a pomáhá snížit hmotnost dokonce i u obézních lidí.

Zázvor

Podporuje hubnutí, zvyšuje kalorický výdej a pomáhá rychlejšímu spalování tuků.

Žádnou dietu držet nemusíte,

když budete dodržovat následující pravidla.

•Rozdělte si celodenní jídlo do 5 až 6 porcí, nevynechávejte snídani. Jezte pomalu a jídlo si vychutnejte. Nečtěte při tom noviny, nedívejte se na televizi, nepracujte na počítači. Sladkosti by pro vás měly být svátkem.

Maso si vybírejte jen libové, drůbež jezte bez kůže. Naučte se konzumovat více ryb a luštěnin, hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Mléčné výrobky volte podle množství tuku v sušině – čím nižší procento, tím lépe.

•Možná to nevíte, ale po samotných jídlech, jako jsou brambory, rýže a těstoviny, se netloustne. Obsahují stejně energie jako libové maso a hlavně neobsahují tuky. Těch jezte co nejméně.

• Nezapomínejte na vlákninu rozpustnou ve vodě – nabobtná, omezí pocit hladu a sníží vstřebávání tuků a cukrů. Denně vypijte 2,5 – 3 litry tekutin, nejlépe neslazenou vodu bez bublinek, ovocné čaje a minerálky. Pozor na alkoholické nápoje, obsahují téměř stejné množství energie jako tuky.

Štítky:
reklama
Související články
16.2.2024
Jóga neznamená jen krkolomné pozice, jichž dosáhnete po letech pilného cvičení. Jóga zná také jednodušší cviky, které pomohou protáhnout tělo a udržet si pružnost. Kočka čili Mardžárí, po našem kočičí hřbet, je cvik, který známe už ze školní tělocvičny. To ale nic nemění na jeho účinnosti, neboť dobře uvolní páteř. V úpravě podle jógy tento cvik začíná v sedu na patách, tzv vadžra ásaně. - S
12.2.2024
Skoro každý se s ní setkal, často v dětství, ale nevyhýbá se ani dospělým. A tak víme, že je hodně nepříjemná. Pálí a svědí stejně, jako když sáhneme do kopřiv. Na kůži se objeví vystupující pupeny, které někdy mohou přicházet ve vodnaté puchýře. Stejně rychle, jak pupeny vznikají, se zase hojí, ale na jejich místě obvykle vznikají nové. Plocha kolem nich je zarudlá a oteklá. Kopřivka se nejčastě
7.2.2024
Potit se neustále je utrpení. Nikoli fyzické, ale psychika dostává zabrat, když musíte neustále kontrolovat, zda nemáte vlhké skvrny v podpaží nebo na břiše. Příroda vymyslela různé metody, jak se může organismus bránit přehřátí: Sloni mávají svýma obrovskýma ušima, aby se jim tam v cévách ochlazovala krev, psi vyplazují jazyk a funí a my, lidé, se potíme. Každá z těchto metod funguje na určitém
6.2.2024
Nikdy snídani nevynechávejte. Je to nejdůležitější jídlo dne. Kvalitní snídaně dodá sílu a energii, dokonale nastartuje váš metabolismus a pomáhá udržet optimální hmotnost. Věděli jste, že snídaně do značné míry rozhodne o tom, jak bude váš den úspěšný? A přesto je mnoho těch, kteří snídani úplně vynechávají. Ať už z nedostatku času, nebo prostě proto, že jíst po ránu nepovažují za důležité. Pr
5.2.2024
S přibývajícími lety nás často trápí různé zdravotní neduhy. Většinou si řekneme, že to už patří k věku. Ale nemusí to být úplně pravda. S některými si lze docela dobře poradit, u jiných můžeme jejich nástup alespoň oddálit. Cukrovka nebolí A právě proto je tak zrádná. Za toto onemocnění ve vyšším věku většinou může nezdravý jídelníček, sedavý způsob života a nadváha. Častou příčinou je i d
reklama
reklama
Šikovné tipy
I kuchyňská linka potřebuje péči
V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami. Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Dřevěný Dřevo je […]
Obrázek ze starého šuplíku
Zajímavou dekoraci si vyrobíte z překližky. Jestli se vám podaří najít někde starou zásuvku od psacího stolu, vznikne navíc praktická polička, třeba do koupelny. Koho baví kreativní tvoření, hledá stále nové nápady, které by proměnil v něco hezkého. Vyzkoušejte zajímavý obrázek, který zvládnete, i když neumíte kreslit. A třeba to bude roztomilý dárek pro někoho blízkého. Připravte […]
Kvítky z pistáciových skořápek
Skořápky z různých ořechů jsou sice výborné místo třísek na podpal, ale skvěle se hodí i na tvoření. Ty pistáciové jsou zvlášť vhodné na výrobu nejrůznějších kvítků. Začněte těmi nejjednoduššími a postupně můžete tvořit náročnější motivy. Co budete potřebovat: skořápky z pistácií * akrylové barvy * tavnou pistoli * tvrdý papír nebo karton * bezbarvý […]
I o šperky je třeba pečovat
Většina žen nosí šperky, které pro ně mají zvláštní význam. Třeba náušnice po babičce nebo řetízek, který dostaly k narození syna nebo dcery. Jak na to, aby neztratily svůj třpyt ani po letech? Existuje pár obecných tipů, které pomohou, aby ozdoby zůstaly čisté a zářivé. Některé jste možná už slyšeli, ale nevěnovali jste jim velkou pozornost. […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut