Domů     Shodit kila lze i bez diety
Shodit kila lze i bez diety
25.8.2020

Nevěříte? Můžete si to lehce vyzkoušet například týdenním jídelníčkem, kdy budete vybírat potraviny podle barev nebo jídlo pikantně kořenit.

Jednoduché fígle zní našemu uchu jako rajská hudba, přitom mají reálně velmi pozitivní dopad – donutí nás o jídelníčku více přemýšlet.

Tloustneme zpravidla proto, že jíme bezmyšlenkovitě to, co máme rádi a na co jsme zvyklí. Vybírá mlsný jazyk, nikoli rozum. Proto náš jídelníček trpí monotónností a chybí doporučovaná pestrost stravy.

A ta je velice důležitá i z kalorického hlediska, neboť pomáhá vyvažovat hutnější složky potravy. Proto když se rozhodnete jíst podle určitého klíče, náhle se na váš talíř dostanou potraviny dříve nevídané.

Platí to i pro trochu kuriózní „chromatický“ jídelníček, při němž musíte dodržovat jedno pravidlo – každý den jíst potraviny jen jedné barvy. Ten vám mezi zajímavými fígly pro hubnutí představíme jako první.

HUBNUTÍ PODLE BAREV

Trvá 7 dní a shodíte při ní 1–2 kg (lze opakovat). Může být současně i barevnou terapií, která posílí duši i vaše zdraví. Jíst můžete dle libosti a svých chutí.

Bílá. Potraviny této barvy obsahují antioxidanty, které pomáhají snižovat krevní tlak a cholesterol: banán, květák, zázvor, žampiony, cibuli, bílý jogurt, tvaroh, kuřecí maso, vajíčka nebo rýži.

Žlutá. Jídlo obsahuje karotenoidy, které slouží jako prevence v boji proti srdečním onemocněním, posilují také imunitní systém:

ananas, celozrnné cereálie, těstoviny, mandle, med, tvrdé sýry, cizrna, kukuřice, žlutý meloun, brambory, kuskus, broskve se žlutou dužinou.

Oranžová. Celý den budete jíst potraviny plné beta-karotenu zdravého po oči i dýchací ústrojí: pomeranče, mrkev, dýně, meruňky, broskve, mango, džusy, kuře na kari, uzená treska, losos.

Červená. Červené potraviny pomáhají snížit hladinu krevního cukru a prý také riziko rakoviny, zelenina a ovoce obsahují lykopeny a vitaminy A, C a E. Jsou to:

řepa, červená jablka, třešně, růžový grapefruit, jahody, rajčata, meloun, fazole, rybíz, červené maso (např. chilli noc carne), červené víno.

Zelená. Potraviny obsahují chlorofyl a železo, což je skvělá kombinace pro naše cévy, mozek a růst svalů: jablka, brokolice, artyčoky, chřest, zelené fazolky, hroznové víno, hrách, hlávkový salát, špenát, cuketa, kiwi.

Modrá (fialová). Ovoce modré barvy, například švestky, ostružiny a borůvky, obsahují vitamín A  v menším množství, ale mají dobré zastoupení vitamínů C a E. Dále sem patří lilek, fazole, modré hroznové víno, „červené“ zelí, šalotka, pstruh, treska, tuňák. Když zavřete obě oči, můžete si dopřát pořádný hovězí steak.

Sedmá barva. Poslední dietní den můžete jíst jakoukoliv kombinaci barev, dle vlastní chuti. Neznamená to ale, že byste se museli přejídat. Jezte prostě normálně tak, jak jíte v jiné dny.

Snažte se dodržet vyvážený poměr bílkovin, sacharidů a tuků a nezapomeňte na vlákninu.

MARGITOVA DIETA

Před časem celý národ zajímalo, jak se operní pěvec Štefan Margita, manžel Hany Zagorové, dokázal zbavit nadbytečných kil. Tady máte návod. Jeho dieta slouží pouze pro rychlé zhubnutí a nedoporučuje se držet ji více než 14 dní.

Po skončení je nutné dodržovat správný stravovací režim, tzn. jíst minimálně 6 x denně v malých dávkách, hýbat se, hodně pít.

1.den: Ráno – černá káva. Poledne – 2 vařená vejce a vařený špenát. Večer – grilovaný steak, hlávkový salát a ovoce. 

2.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – grilovaný steak, hlávkový salát a ovoce. Večer – šunka. 

3.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – 2 vařená vejce, hlávkový salát a rajčata. Večer – šunka. 

4.den: Ráno – rohlík a černá káva. Poledne – 1 vařené vejce, ementál a vařená nebo syrová mrkev. Večer – 1 bílý jogurt a ovoce.

5.den: Ráno – strouhaná mrkev s citrónovou šťávou a černá káva. Poledne – dušená nebo vařená ryba a rajčata. Večer – grilovaný steak a hlávkový salát.

6.den: Ráno – 1 rohlík a černá káva. Poledne – grilované kuře. Večer – 2 vařená vejce a dušená nebo syrová mrkev.

7.den: Ráno – čaj s citrónem. Poledne – ovoce. Večer – libovolný pokrm, který vám v předchozích dnech nejvíce zachutnal.

Pak se celý jídelníček znovu opakuje. Pokud není uvedeno konkrétní množství, znamená to, že je zcela libovolné. Výběr ovoce je rovněž na vás. Důležité je zcela vynechat alkohol a cukr, značně omezit sůl i koření a hodně pít vodu nebo neslazené minerálky.

TŘÍDENNÍ SHAZOVÁNÍ KIL

Protože je tak krátká, je i úbytek váhy menší – asi 2 kg. Konzumují se nízkokalorické potraviny a porce jsou malé, rozložené do tří jídel denně.

K snídani je povolená káva nebo čaj bez cukru, ovoce, pečivo v malém množství, nízkotučné mléčné výrobky a cereálie. K obědu je vhodné kuřecí či netučné rybí maso nebo vejce a pečivo, mohou být i cereální sušenky.

Večer si můžete dát větší porci masa, vařenou zeleninu a jako zákusek trochu sladkého ovoce nebo malé množství nízkotučné zmrzliny.

Zakázané jsou tučné uzeniny a sýry, krémové omáčky, majolky a dresinky, zákusky se šlehačkou a tučnými krémy, čokoláda a jiné sladkosti. Úbytek váhy se projeví buď hned po třech dnech, nebo po více podle toho, jak doznívají účinky diety.

KOŘENÍ ZRYCHLÍ SPALOVÁNÍ

Stačí, když budete konzumovat správné koření, které zrychluje látkovou výměnu a podporuje trávení a tím snižování hmotnosti. Které vybrat? Nabízíme čtyři nejdůležitější.

Chilli a pepř

Pálivým pokrmům se při dietě nevyhýbejte, způsobují oxidaci tukových tkání, zrychlují metabolismus a trávení. Chilli papričky a pepř obsahují rostlinný alkaloid kapsaicin, díky kterému vydáte až dvakrát tolik energie, což hubnutí urychlí.

Kurkuma

Napomáhá trávení těžších a tučných jídel, zvyšuje produkci trávicích šťáv a je vhodná při nadýmání. Obsahuje výrazné žluté barvivo kurkumin, které kromě antioxidačních účinků a ochrany buněk před volnými radikály, brání i růstu tukových buněk.

Testy prokázaly, že po jídle, které ho obsahuje, přiberete méně než po stejném jídle bez něj.

Skořice

Při hubnutí je nejlepší kombinace skořice s medem. A tak pijte ráno na lačno a večer před spaním šálek skořicového čaje s medem. Důležité je nápoj si dopřávat pravidelně, protože zabraňuje usazování tuků a pomáhá snížit hmotnost dokonce i u obézních lidí.

Zázvor

Podporuje hubnutí, zvyšuje kalorický výdej a pomáhá rychlejšímu spalování tuků.

Žádnou dietu držet nemusíte,

když budete dodržovat následující pravidla.

•Rozdělte si celodenní jídlo do 5 až 6 porcí, nevynechávejte snídani. Jezte pomalu a jídlo si vychutnejte. Nečtěte při tom noviny, nedívejte se na televizi, nepracujte na počítači. Sladkosti by pro vás měly být svátkem.

Maso si vybírejte jen libové, drůbež jezte bez kůže. Naučte se konzumovat více ryb a luštěnin, hodně čerstvé zeleniny a ovoce. Mléčné výrobky volte podle množství tuku v sušině – čím nižší procento, tím lépe.

•Možná to nevíte, ale po samotných jídlech, jako jsou brambory, rýže a těstoviny, se netloustne. Obsahují stejně energie jako libové maso a hlavně neobsahují tuky. Těch jezte co nejméně.

• Nezapomínejte na vlákninu rozpustnou ve vodě – nabobtná, omezí pocit hladu a sníží vstřebávání tuků a cukrů. Denně vypijte 2,5 – 3 litry tekutin, nejlépe neslazenou vodu bez bublinek, ovocné čaje a minerálky. Pozor na alkoholické nápoje, obsahují téměř stejné množství energie jako tuky.

Štítky:
reklama
Související články
5.7.2024
Bolestí naší doby je přetíženost, někdy míváme tolik úkolů, že začínáme zapomínat. A tak hledáme, co by nám pomohlo hlavu zase nastartovat. Řešením mohou být „chytré drogy“. Aby bylo jasno, nejde o drogy v pravém slova smyslu. Řeč je o bylinách obsahujících tzv. nootropní látky, které jsou používány ke zlepšení paměti, inteligence, pozornosti a koncentrace. Zvyšují prokrvení centrální nervové sou
27.6.2024
Že je v lese blaze, víme všichni. Vědce ovšem zajímalo proč přesně. Zjistili, že důvodů je vícero. Klesá hladina stresového hormonu Proto cítíme v lese takovou psychickou úlevu. Zklidňuje se zrychlený pulz, polevují úzkosti a psychické napětí. Díky tomu pociťujeme i příliv energie, o níž nás stresová reakce jinak obírá. A to není vše, podle jedné nizozemské studie se snížení stresu v zalesněné
25.6.2024
Nohy bolí, když moc chodíme, když moc sedíme, dokonce i při viróze. Naštěstí máme prostředky z přírodní lékárny, které jsou dost účinné, aby přinesly úlevu. Rozmarýnová koupel Rozmarýn povzbuzuje krevní oběh. A to právě potřebujeme, pokud nám nohy otékají a těžknou právě kvůli horšímu prokrvení. Čilejší krevní oběh stagnující tekutiny zase odvede pryč. Jak na to? * Svaříme 2 lžíce rozmarýnové
20.6.2024
Může se to stát každému a není to žádná ostuda. Vždyť některou z mnoha fóbií prý trpí až deset procent z nás. Poprvé se často objeví v dětství a je následkem nějakého traumatického zážitku, třeba zranění. Často na nás své strachy přenesou rodiče, typicky strach ze zvířat nebo z odběru krve. Tyhle fóbie časem většinou vymizí, ale někdy se ještě prohloubí a v průběhu života se mohou objevit další.
18.6.2024
Snažíte se, odpíráte si kdejaké jídlo, vyzkoušeli už jste snad všechny diety, které existují, a výsledky se ne a ne dostavit. A tak marně přemýšlíte, proč zrovna vaše váha se ani nehne. Důvodů může být celá řada. Tady je sedm nejčastějších: * Jíte málo Abyste nepřibírali, nesmíte hladovět, vždycky byste se měli cítit plní energie. Jenže jak toho dosáhnout, když musíte přijímat méně kalorií než
reklama
reklama
Šikovné tipy
Batikovaná trička jsou zase v módě. Jak si je vyrobit?
Moderní vzor a ještě batikovaný. Jak si jej vyrobit? Triko nejprve vhodným způsobem poskládáte, sklady převážete provázkem, polijete textilními barvami a pak zafixujete. A to je celé. S příčným pruhem Pomůcky: provázek (gumičky), injekční stříkačka (nebo nosatá láhev), molitanový štětec, mikrotenový sáček, krejčovská křída barevná, zakrývací folie Pomocná chemie: krystalická soda, chlorový čistič, sirnatan sodný […]
Potřebujete si rychle zchladit žáhu?
Běžně po ruce bývá jedlá soda nebo si můžete skočit do lékárny pro léky, které neutralizují palčivou kyselost žaludeční šťávy. Jenže potíže se můžou rychle vrátit, neboť problém bývá složitější. Čistě technicky pálení žáhy způsobuje žaludeční šťáva, která nechtěně vystoupá do jícnu, kde vůbec nemá být. Sliznice jícnu na kyselinu není stavěná na odolávání kyselině, […]
Velký úklid v lednici! Jak na něj?
Když potraviny v lednici umístíte na vhodné místo, prospěje to jim i chladničce. Obojí déle vydrží. To samo o sobě ale jistě nestačí. Minimálně jednou za čtvrt roku byste měli šuplíky, police i stěny chladničky pořádně umýt. Částečný úklid totiž nemá smysl, bakterie z ostatních ploch umyté části rychle osídlí. Jídlo napřed proberte Z lednice […]
Než začnete malovat…
Také se tak díváte po stěnách a říkáte si, že by to chtělo vymalovat? To se stává často, když nám slunce posvítí do oken. A také je jaro a začátek léta k malování nejvhodnější. Barva bude dobře schnout a nebude zas takové horko. I když ono samo malování je tak trochu alchymie, nesmí to schnout moc […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
epochanacestach.cz
Benátská! s Impulsem oslaví svojí třetí dekádu třemi velkými S: Scooter, Suzi Quatro & Slade
Poslední červencový víkend je pro milovníky hudby již neodmyslitelně spjatý s festivalem Benátská! s Impulsem. Ten se od svého vzniku, kdy měl pódium sestavené z lešení a aparaturu přivázanou ke stožárům veřejného osvětlení, etabloval mezi tuzemskou špičku. Letos slaví 30 let. Mezi gratulanty nebudou chybět ani zahraniční ikony Scooter, Suzi Quatro a Slade, kteří mají
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Zůstala Krejčíková s dětmi na všechno sama?
O problémech ve vztahu herečky Anety Krejčíkové (32) s tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39) se snad šušká od začátku, co jsou spolu. Hvězda seriálu Ulice totiž neměla být jedinou, pro kterou často a 
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
epochaplus.cz
Tajemství Mallorcy a Menorcy: Mají starověký telegraf?
Doba bronzová a železná je v plném proudu a na dnes turisticky oblíbených ostrovech Mallorca a Menorca drží otěže moci společnost, kterou dnes nazýváme Talajotickou kulturou.   Zhruba mezi 1. a 2. tisíciletím před Kristem se pustí do budování talajotů, megalitických památek, o jejichž účelu se dnes můžeme jen dohadovat. Předcházejí jim takzvané tumuly, které
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
iluxus.cz
Nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+: více agility pro závodní tratě
Společnost Mercedes-AMG představila na automobilové slavnosti Goodwood Festival of Speed nejnovější přírůstek do rodiny supersportovních vozů AMG GT – nový Mercedes-AMG GT 63 PRO 4MATIC+. Novinka se z
Moderní obývací pokoj
rezidenceonline.cz
Moderní obývací pokoj
Text: Alena Müllerová Foto: Archiv firem
Jaký muž se k vám hodí?
nejsemsama.cz
Jaký muž se k vám hodí?
Nauka o číslech – numerologie – vám poradí, s kým stvoříte ideální pár. Stačí jen znát, kdy se muž, co vás zajímá, narodil. Pak porovnejte své životní číslo s jeho číslem, a hned budete mít jasno. Omystické povaze čísel psali do hliněných tabulek již staří Sumerové. Spojitost čísel s člověkem a lidským osudem je nabíledni, každý jsme se „někdy“ narodil. To
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
epochalnisvet.cz
Kdo postavil jávský chrám Borobudur?
Byl vztyčen uprostřed džungle na ostrově Jáva, a to zhruba před 1200 lety. Kým, to dodnes zůstává záhadou. V době, kdy kamenný skvost Borobudur vznikl, zde totiž žila kultura, která i velké stavby pokrývala jen palmovými listy… Několik dlouhých staletí je Borobudur zcela zapomenutý a skrytý lidským očím. Chátrající kamenný kolos vyrve ze spárů bující
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
historyplus.cz
Konal se první orientační závod v Rakousku-Uhersku?
Sedm cyklistů se v prvním orientačním závodě světa pouští nazdařbůh do terénu jen s mapou a vírou ve své schopnosti. Zvítězí ale opravdu ten, který dokáže najít nejkratší možnou cestu k cíli? Orientační závody, během nichž dostane soutěžící mapu a musí překonat stanovenou trasu, se dnes konají v běhu, na kolech i na lyžích po celém světě. Za kolébku
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
enigmaplus.cz
Doktor Kittel: Severočeský Faust z Jizerských hor?
V Libereckém kraji, nedaleko Jablonce nad Nisou, se nachází obec Pěnčín-Krásná. Právě zde pobýval věhlasný doktor Kittel, který je přirovnáván k legendárnímu doktoru Faustovi. Byl to bezesporu člověk,
Rolky s medvědím česnekem
tisicereceptu.cz
Rolky s medvědím česnekem
Můžete využít i jiné čerstvé bylinky. Rolky jsou skvělé třeba s bazalkou nebo špenátem. Suroviny 3 hrnky hladké mouky 1 hrnek vlažné vody 3 lžičky cukru krystal ½ lžičky soli 1 vejce 3 lžíc
Utekla jsem sektě právě včas
skutecnepribehy.cz
Utekla jsem sektě právě včas
S Blankou jsem se seznámila hned první den na vysoké. Dali nás na koleji do jednoho pokoje a sedly jsme si kupodivu okamžitě. Ještě ten večer jsme vyrazily na pivo a náš pokoj jsem pokřtila nocí strávenou na záchodě. Brzy jsem pochopila, že Blanka není úplně šťastný člověk. Než nastoupila na univerzitu, žila s mámou, která hodně pracovala, hodně
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
21stoleti.cz
Zemřel muž, který strávil 72 let v železných plicích
Než byla v roce 1955 vytvořena první vakcína, byla dětská obrna obávanou nemocí. V jejím důsledku mohlo u dětí dojít k ochrnutí dýchacích a polykacích svalů. V takovém případě se jejich jedinou nadějí