Začalo ono krásné období plné chutí a vůní, většinou tak krátké a pomíjející. Ale co si trochu uložit do skleniček na horší časy?
Jahodový džem s květy z černého bezu
(4 sklenice 250 ml)
1 kg zralých sladkých jahod, 200–250 g cukru, 20 g jablečného pektinu, 100 g květů černého bezu (10–12 květenství)
1) Květy odložte na 30 minut na papír nebo na noviny, aby z nich vylezl hmyz. Poté květy odstřihněte z větviček malými nůžkami. Navažte 100 g samotných květů.
2) Umyjte jahody, zbavte je stopek a nakrájejte je na čtvrtky. Vložte do hrnce se silným dnem, smíchejte s pektinem a přiveďte k varu. Přidejte cukr (zpočátku méně) a vařte 2 minuty na mírném plameni. Vyzkoušejte, zda je džem dostatečně sladký. Pokud ano, přidejte květy černého bezu a zamíchejte.
3) Vyhřáté sklenice naplňte horkým džemem a ihned je uzavřete. Otočte dnem nahoru a nechte vychladnout.
Spojení dvou nepřekonatelných vůní vás určitě okouzlí. Džem skvěle chutná na toustech s kozím sýrem, ale i na palačinkách.
Třešně ve whisky
(4 sklenice 250 ml)
1,2 kg velkých tmavých třešní, 300 g cibule, 3 lžíce extra panenského oleje, 15 g pektinu, 150 ml whisky, 6 větviček tymiánu, sůl, čerstvě mletý pepř
1) Cibuli nakrájejte nadrobno a osmahněte na rozehřátém oleji, dokud nezesklovatí. Třešně omyjte, rozkrojte na poloviny a vyjměte všechny pecky.
2) Smíchejte ovoce s pektinem a vložte na pánev s cibulí. Chvilku restujte společně, a když se vše zavaří, vlijte whisky a přidejte natrhané lístky tymiánu. Společně povařte 2–3 minuty.
3) Dochuťte čerstvě mletým pepřem a velkou špetkou soli. Nalijte směs do sklenic a ihned uzavřete. Sterilujte bez vody 20 minut ve vyhřáté troubě na 120 °C.
Sladké třešně v kombinaci s kouřově sladkým aromatem whisky vykouzlí pokrm snů třeba v kombinaci s domácí paštikou. Skvěle chutnají k játrům smaženým na másle či pečeným na grilu.
Malinový ocet
500 ml kvalitního jablečného nebo bílého či červeného vinného octa, 200 g zralých malin
1) Maliny nasypejte do lahví nebo do sklenic s širokým hrdlem, zalijte octem a odstavte na 3 týdny. Pamatujte na to, že každý den musíte nádobu protřepat.
2) Po uplynutí této doby ocet přeceďte přes gázu v cedníku nebo kávový filtr. Maliny můžete použít do salátu nebo do omáčky z červeného masa.
Tenhle ocet si zamilujete. Má omamnou malinovou vůni a hodí se samozřejmě do salátových dresinků. Ale nejen do nich. Z vepřové panenky v octové marinádě vykouzlíte kulinářský zážitek.
Hruškový džem s badyánem, hřebíčkem a skořicí
(8 sklenic 250 ml)
2 kg zralých hrušek, ovocný pektin Labeta, 100 g třtinového cukru, 100 ml vody, 3 lžíce medu, 4 ks hřebíčku, 2 ks badyánu, 1 tyčinka celé skořice, kůra z 1,5 citronu
1) Omyté hrušky oloupejte, zbavte jádřinců a nastrouhejte nahrubo. Nastrouhané hrušky dejte do hrnce, podlijte vodou, přidejte med, koření a cukr promíchaný s ovocným pektinem. Vše za stálého míchání vařte do zhoustnutí (cca 10 min).
2) Vyjměte koření a džem naplňte do sklenic. Uzavřené sklenice obraťte dnem vzhůru a nechte zchladnout při pokojové teplotě.
Koření, které zahřívá, vás potěší v chladnějších letních dnech, ale nezapomeňte si pár skleniček nechat na Vánoce.
Zavařené borůvky
(7–8 sklenic 300 ml)
2 kg borůvek, 200 g cukru
1) Borůvky vysypejte na velký podnos nebo do široké misky a vyberte z nich větvičky, jehličí a lístky. Pokud je kupujete od sběračů, měly by být už čisté. Opláchněte je v cedníku a nechte okapat.
2) Do vyhřátých sklenic vložte cca 250 g borůvek. Na ně nasypejte vrchovatou lžíci cukru (25 mg). Když zaplníte polovinu sklenice borůvkami, přidejte cukr a doplňte opět borůvkami.
3) Sterilujte ve vodě 20 minut od jejího uvedení do varu, nebo 40 minut bez vody ve vyhřáté troubě.
Borůvky jsou dětství. Modrá pusa od ucha k uchu, vůně lesa, koláč, lívance… Zatoužili jste vrátit se zpět a užívat si ten pocit co nejdéle? Pak je tenhle recept pro vás. Zavařování borůvek zvládne úplně každý. 3 kg máte za 35 minut.
Pyré z černého rybízu
(5 sklenic 350 ml)
1,5 kg černého rybízu, 100 ml vody, 240–260 g cukru
1) Rybíz umyjte a odstraňte stopky. Nemusíte být příliš pečliví, protože budete pasírovat přes cedník. Ovoce s vodou uveďte do varu a vařte pod pokličkou asi 25 minut. Celý obsah potom pečlivě propasírujte přes cedník. Získáte asi 1,2 kg pyré.
2) Do ovocné směsi přisypejte asi 240 g cukru, společně povařte a zkontrolujte sladkost. Pokud vám vyhovuje, můžete dávat do sklenic, které ihned uzavřete.
3) Sterilujte ve vodě 20 minut nebo bez vody 30 minut v troubě vyhřáté na 120 °C.
S černým rybízem je to zvláštní. Někteří ho milují, jiní nesnášejí. Zajímavé je, že ti druzí nevědí, že se jeho chuť zavařením trochu změní. V každém případě pyré za trochu námahy stojí.
Přidávejte je do ovesných kaší, do jogurtu, hodí se na vafle a uděláte z něj i výborný sorbet.